درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه بهار
تخفیف فصل بهار

قرارداد شراکت شفاهی تبعات آن در یک مشارکت کدامند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد شراکت شفاهی و تبعات آن چیست؟

تا به حال قرارداد شراکت شفاهی را تجربه کرده‌اید!؟ یا از تبعات آن چیزی می‌دانید؟ از همان زمانی که حقوق قرارداد‌ها مطرح شد، تمام روش‌های اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم دست به دست هم دادند تا سطح اطلاعات اشخاص در زمینه‌ حقوق قرارداد‌ها افزایش یابد. در ابتدای مسئله‌ حقوق قراردادها، موضوع قراردادهای کتبی و شفاهی مطرح شد و تلاش بر این بود که افراد را به سمت تنظیم قرارداد به شکل کتبی سوق دهند چرا که عدم تنظیم قرارداد به شکل کتبی تبعات زیادی برای طرفین به دنبال خواهد داشت. اما با وجود اینکه امروزه اطلاعات تجاری و حقوقی مردم بالا رفته، همچنان شاهد قراردادهای شفاهی مابین اشخاص هستیم.

این شراکت‌های شفاهی که طرفین با دید اعتماد به یکدیگر، دوستی‌های قدیمی یا روابط خانوادگی تنظیم می‌کنند و آن را مکتوب نمی‌کنند، برخلاف داشتن سود ضررهای بسیاری به همراه دارد.

به همین دلیل برای شما روایتی از این قرارداد آورده‌ایم تا شما را به طور کامل با قرارداد شراکت شفاهی و تبعات و شرایط آن مواجه کنیم.

آقای امینی دو سال پیش در زمین برادرش یک محوطه برای پرورش قارچ راه‌اندازی کرده ‌است. بدون اینکه قراردادی امضا شود توافق به شراکت در پرورش قارچ با برادرش داشته‌ است. بعد از یکسال هیچ پولی به آقای امینی داده نمی‌شود و برادرش ادعا می‌کند کار هنوز به سودی نرسیده تا تقسیم شود. الان کار پرورش قارچ به سود قابل توجهی رسیده اما برادر آقای امینی منکر شراکت با او شده و ادعا کرده که او هیچ حقی در این کار ندارد.

حالا آقای امینی درمانده شده که چه کاری می‌تواند بکند! چطور به قراردادی که درجایی ثبت نشده، می‌تواند استناد کند؟ چطور حق ‌و حقوق خود را نسبت به زحمات این دو سال بگیرد؟

در ادامه متن به سوالات آقای امینی پاسخ خواهیم داد.

قرارداد شراکت شفاهی چیست؟

قرارداد شراکت شفاهی به این صورت است که طرفین بدون اینکه توافق صورت گرفته را بر روی کاغذ مکتوب کنند، صرفا جلسه‌ای می‌گذارند و در مورد موضوع صحبت می‌کنند. در واقع آنها عقد مشارکت را منعقد می‌کنند ولی آن را جایی مکتوب نمی‌کنند. در مورد تمام تعهدات و شروط قراردادی بر پایه اعتماد به یکدیگر به صورت شفاهی توافق می‌کنند که همین امر ممکن است در آینده مشکلاتی برای آنها بدنبال داشته ‌باشد.

این قرارداد چه تبعاتی دارد؟

براساس ماده ۱۸۳ قانون مدنی  قرارداد به این صورت تعریف شده که: «یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر تعهد به امری نمایند و مورد قبول آنها قرار گیرد » واضح است که طرفین براساس توافق صورت گرفته، تعهدات مشخصی دارند که باید به آنها بر طبق قرارداد عمل کنند وگرنه ضمانت اجرای عدم انجام قرارداد بر آنها اعمال می‌شود. اما در صورتی که قرارداد شراکت شفاهی باشد، نمی‌توان انتظار داشت که طرفین به تعهداتشان عمل کنند و ضمانت اجرایی برای عمل نکردنشان باشد.

علاوه بر این، قرارداد حاوی جزئیات و نکات حقوقی است که باید توسط افراد کارشناس تنظیم شود.

هرچند قانونگذار در قانون کار، انعقاد قرارداد شفاهی را معتبر دانسته اما قانون درجایگاه اثبات قرارداد شفاهی را قابل اثبات نمی‌داند. توجه کنید که هر ادعایی نیاز به اثبات دارد، دعاوی مربوط به یک قرارداد نیز پس از طرح در دادگاه باید بر اساس ادله و مدارک محکمه پسند باشد. بنابراین صرف اینکه طرفین ادعا کنند قرارداد شراکت شفاهی دارند، کافی نیست. برای اثبات امری در دادگاه باید قرارداد به شکل کتبی و اصولی تنظیم شود. چراکه بسیاری از افراد حتی با یک قرارداد اصولی و محکم نیز با طرف قراردادشان دچار مشکل می‌شوند.

اگر می‌خواهید از دردسرهای ناشی از تنظیم قراردادهای غیر اصولی و ناقص دوری کنید. همین حالا به بانک قراردادهای وینداد سری بزنید .اگر سوالی در مورد قرارداد مشارکت شفاهی دارید با کارشناسان حقوقی ما در بخش مشاوره تلفنی در میان گذارید.

چطور قرارداد شراکت شفاهی را اثبات کنیم؟

به روایت گفته شده توجه کنید، در این روایت آیا آقای امینی قرارداد شفاهی که منعقد کرده می‌تواند به دادگاه برود و حق ‌و حقوق خود را از طریق رسیدگی قضایی دریافت کند؟

هرچند قانونگذار قرارداد شفاهی را معتبر دانسته اما از آنجا که هر ادعایی در دادگاه نیاز به اسناد و مدارک دارد بنابراین اثبات قرارداد شفاهی در دادگاه سخت خواهد بود. برطبق قانون ادله اثبات دعوا  اقرار، سند، شهادت، قسم و علم قاضی می‌باشد. به همین دلیل، در قراردادهای شفاهی باید یا به اقرار طرف مقابل و یا شهادت شهودی که ناظر ادعا بوده اند استناد کرد. پس باید از قاضی درخواست استماع شهادت شهود کنید. اگر هیچ کدام از این موارد کارساز نبود و طرف مقابل همچنان ادعای شما را رد می‌کرد،میتوانید از طرف مقابل توسط دادگاه بخواهید که سوگند بخورد.

اگر می‌خواهید شما هم قراردادی حرفه‌ای که تمامی نکات حقوقی و قانونی در مفاد آن رعایت شده باشد را در دست داشته باشید می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد اختصاصی خود را ثبت نموده تا کارشناسان مجرب وینداد در کمترین زمان آن را برای شما منعقد نمایند.

در خصوص قراردادهای مشارکت شفاهی نیاز به راهنمایی دارید؟

با اینکه بسیاری از تبعات قرارداد شراکت شفاهی را گفتیم اما همچنان بسیاری از افراد توافقات خود را به این شکل انجام می‌دهند. درنهایت، بسیار از هدفی که نسبت به قرارداد داشتند فاصله می‌گیرند. توصیه ما برای شراکت‌های قراردادی این است که از آغار همه‌ توافقات به صورت دقیق و اصولی و مکتوب نوشته شود و بهتر است با کارشناس مربوط به آن و یا وکلای مجرب مشاوره بگیرید تا از هر لحاظی خیالتان بابت توافق صورت گرفته راحت باشد.

فراموش نکنید بیشتر پرونده‌های محاکم قضایی ناشی از اعتماد بی دلیل افراد در زمینه‌های کاری با یکدیگر است. برای اینکه از این خطر دور باشید همه‌ی جزئیات مشارکت خود را در قراردادی که توسط کارشناس تنظیم می‌شود ذکر کنید. ما در وینداد تلاش کردیم با فرآهم آوردن کارشناسان متخصص و وکلای مجرب، شما را برای تنظیم متن قراردادهای مشارکت در هر زمینه‌ای باشد همراهی کنیم.

5/5 - (1 امتیاز)
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط