قرارداد مشارکت مدنی چیست؟ قرارداد مشارکت مدنی برخلاف اسم آن که ممکن است به شما این حس را منتقل کند که با یک قرارداد پیچیده ای که صرفا حقوقی ها با آن سر و کار دارند مواجه شوید، یک قرارداد کاملا کاربردی در فضای کسب و کار است. شما سرمایه ای دارید و می خواهید از ایده یک فرد استفاده کنید تا سرمایه تان را چند برابر کنید و یا بالعکس شما یک دانشجوی پر از ایده های ناب هستید ولی پولی برای پیش بردن ایده تان ندارید؟ و یا شما تعدادی دوست هستید که سرمایه ای درکنار یکدیگر دارید و ترجیح می دهید با سرمایه گذاری در کسب و کاری دارایی تان را افزایش دهید؟ در همه حالت هایی که گفته شد شما می توانید از قرارداد مشارکت مدنی استفاده کنید اما چگونه؟

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیر نقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می گیرند.

قرارداد مشارکت مدنی در چه مواردی استفاده می شود؟

معروف ترین شکل قرارداد های مشارکت مدنی قرارداد های مشارکت در ساخت، قرارداد مشارکت مدنی با بانک و قرارداد مشارکت مدنی خصوصی است. اما اگر بخواهیم به طور کلی موارد استفاده از این قرارداد ها را نام ببریم،به این صورت است: صادرات کالا، خدمات، تولید و فروش محصول، واردات کالا به قصد فروش، بازرگانی داخلی، احداث مسکن انفرادی و انبوه سازی و واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار کار.

دریافت قرارداد مشارکت مدنی

مبنای حقوقی این قراردادها چیست؟

به دنبال قرارداد مشارکت مدنی، شرکت مدنی شکل می گیرد.ماده 571 به بعد قانون مدنی در مورد شرکت ها می باشد و در آن شرکت ها را به دسته مدنی و تجاری تقسیم می کند که شرکت های تجاری را دارای شخصیت حقوقی از لحظه ثبت و تابع قانون تجارت می داند و شرکت مدنی را فاقد شخصیت حقوقی و تابع قانون مدنی می داند. سرمایه شرکت های مدنی می تواند به صورت اموال منقول یا غیر منقول باشد.

قرارداد مشارکت مدنی چه آثاری دارد؟

قرارداد‌های مشارکت مدنی به افراد این امکان را می دهد که بدون نیاز به ثبت شرکت و پرداخت مالیات، بتوانند فعالیت هایی شبیه به فعالیت های تجاری انجام دهند.

با انعقاد این قرارداد شرکتی در راستای آن تشکیل می شود که مدیرانی از بین خود شرکا وظیفه هدایت شرکت را بر عهده می گیرند.نحوه تعیین مدیران شرکت به این صورت است که شرکا و یا شرکایی که بیش از نصف سرمایه را در اختیار دارند مدیرانی را از بین خودشان انتخاب می کنند که این مدیران از زمان تشکیل شرکت تا انحلال شرکت در این سمت باقی می مانند مگر آن که شرکایی که بیش از نصف سرمایه را دارند درخواست عزل او را کنند و در چنین حالتی مدیر عزل شده یکماه زمان دارد تا گزارش اقدامات و سرمایه گذاری های انجام شده از طرف شرکت را ارائه دهد، البته خود مدیران هم می توانند درخواست کناره گیری کنند و در این حالت نیز موظف اند گزارش عملکردشان را ارائه کنند.

تعداد مدیرانی که باید انتخاب شوند اصولا 5 نفر است که وظیفه نظارت و مدیریت نوع و نحوه سرمایه گذاری شرکت را بر عهده دارند. از بین این مدیران یک نفر به عنوان مدیر اجرائی انتخاب می شود که تنها اوست که حق الزحمه دریافت می کند؛ می توان برای روشن تر شدن مطلب به توضیحات این نقش در تفاهم نامه بنیان گذاران مراجعه کرد.

بخوانید
وام قابل تبدیل به سهام ( Convertible Note ) چیست و چه کاربردی دارد؟

در اینجا توضیحی در مورد وظایف مدیران در شرکت ناشی از مشارکت مدنی ارائه می شود و در ادامه نکاتی در مورد شرکت مدنی ارائه می گردد.

وظایف مدیران به این شرح است:

_شناسایی زمینه های مناسب برای سرمایه گذاری

_تشکیل جلسه حداقل هر دو ماه

_رعایت مصلحت شرکت در تصمیم گیری ها

_انجام کلیه امور شرکت به جز آنهایی که قانونا بر عهده مدیر اجرائی است.

وظایف مدیر اجرائی نیز به این شرح است:

_استخدام و پرداخت حقوق کارکنان مطابق قانون کار

_نظارت بر کار کارکنان

_اجاره محل کار

_پاسخگویی به مشتریان و طرفین قرارداد

_استخدام مشاوران متخصص مورد تایید 2 نفر از مدیران دیگر

نکاتی که بهتر است در مورد شرکت مدنی بدانیم:

_هر سرمایه گذاری که توسط شرکت انجام می شود به نمایندگی از تمامی شرکا است و مدیران ذیل تمامی اسنادی که در این رابطه امضا می کنند نمایندگی خود را اظهار می کنند.

_مسئولیت نسبت به سرمایه گذاری ها و عملیات شرکت بر عهده کلیه شرکا است و در مقابل مراجع دولتی و قضایی و شخص ثالث تمامی شرکا پاسخگو می باشند.

_مسئولیت پرداخت مالیات، حق بیمه و حقوق دولتی مربوط به شرکت با تمامی شرکا است.

_اگر سندی به نام یک یا چند تن از شرکا باشد، پرداخت مالیات آن سند و حقوق دولتی مربوط به آن برعهده تمام شرکا است حتی بعد از انحلال شرکت.

_اگر فردی از شرکا فوت کند و قائم مقام جایگزین او شود، نیاز به تایید سایر شرکا نیست ولی برای ورود عضو جدید باید موافقت شرکایی که بیش از نصف سرمایه را در اختیار دارند وجود داشته باشد.

_ برای خروج از شرکت، باید سه ماه جلوتر درخواست خروج توسط شریک به مدیر اجرائی تسلیم شود، و مدیر اجرائی نیز یک هفته از تاریخ دریافت درخواست فرصت دارد که به سایر شرکا اطلاع دهد. در این حالت جلسه ای تشکیل می شود و سایر شرکا تصمیم می گیرند که یا سهم الشرکه آن شریک را خریداری کنند و یا با او تسویه کنند. برای تسویه نیز میزان آورده شریک به علاوه سود احتمالی متعلق به او که هنوز پرداخت نشده به او پرداخت می گردد.

قرارداد مشارکت مدنی با بانک چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی با بانک جز رایج ترین شکل های قرارداد مشارکت مدنی است به همین جهت توضیحی در مورد آن ارائه می شود. برای انعقاد قرارداد مشارکت مدنی با بانک اطلاعات هویتی، موضوع مشارکت، میزان سرمایه مورد نیاز، حداکثر مدت مشارکت، پیش بینی خرید، هزینه و فروش، سهم سود پیشنهادی متقاضی و وثیقه هایی که برای ضمانت حسن انجام کار باید به بانک سپرده شود، به بانک ارائه می گردد.بانک یا سایر موسسات مالی می توانند تا 80 درصد کل سرمایه را در یک شرکت مدنی در اختیار بگیرند و همچنین فروش اقساطی سهم الشرکه نیز در این حالت امکان پذیر است. نکته دیگر اینکه در قرارداد مشارکت مدنی بر خلاف قرارداد مضاربه که سرمایه نقدی صرفا توسط بانک یا موسسه مالی تامین می شود، تامین سرمایه اعم از نقدی و غیر نقدی براساس مشارکت شرکا صورت می گیرد.

در نهایت باید خاطر نشان کرد که قراردادهای مشارکت مدنی از قراردادهای پر کاربرد در فضای کسب و کار می باشد، برای دسترسی به فرمت این قراردادها می توانید به قرارداد مشارکت مدنی موجود در بانک قراردادی وینداد مراجعه کنید.

 

4.2
05

2 دیدگاه

م نجاتی · ۱۵ تیر ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۳ ب.ظ

آیا مشارکت مدنی میتواند نام و مهر داشته باشد و شما میتوانید یک قرارداد برای آن تنظیم کنید؟

  مهرنوش فتاحی · ۱۷ تیر ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۹ ق.ظ

  با سلام
  در صورتی که منظور شما قرار دادن نام و مهر شرکت در انتهای قرارداد است، این امکان وجود دارد. قرارداد مشارکت مدنی در بانک قراردادهای وینداد موجود می باشد. https://vindad.com/legalforms/قرارداد-مشارکت-مدنی
  در صورتی که تمایل دارید این قرارداد به صورت اختصاصی برای شما تنظیم شود می توانید از بخش تنظیم و بررسی قرارداد درخواست خود را مطرح نمایید. https://vindad.com/demand/add/
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link