قرارداد مشارکت مدنی چیست؟ + انواع، ویژگی‌ها و نمونه قرارداد '10 زمان خواندن

منتشرشده توسط حوریه وجگانی در تاریخ

قرارداد مشارکت

قرارداد مشارکت چیست؟ نمونه قرارداد مشارکت برخلاف اسم آن که ممکن است به شما این حس را منتقل کند که با یک قرارداد پیچیده‌ای که صرفا حقوقی‌ها با آن سر و کار دارند مواجه شوید، یک قرارداد کاملا کاربردی در فضای کسب و کار است. شما سرمایه‌ای دارید و می‌خواهید از ایده یک فرد استفاده کنید تا سرمایه‌تان را چند برابر کنید و یا بالعکس شما یک دانشجوی پر از ایده‌های ناب هستید ولی پولی برای پیش بردن ایده‌تان ندارید؟ و یا شما تعدادی دوست هستید که سرمایه‌ای درکنار یکدیگر دارید و ترجیح می‌دهید با شراکت در سرمایه‌گذاری در کسب و کار ، دارایی‌تان را افزایش دهید؟

در همه حالت‌هایی که گفته شد شما می‌توانید از قرارداد مشارکت مدنی استفاده کنید اما چگونه؟

قرارداد مشارکت چیست؟

نمونه قرارداد مشارکت کاری بین دو نفر قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیر نقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می‌گیرند.

با خرید نمونه قرارداد مشارکت مدنی و راهنمای کامل آن، یک مشارکت حرفه‌ای انجام دهید.

 

انواع قراردادهای مشارکت مدنی و کاربردهای آن چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی موارد استفاده از قرارداد مشارکت مدنی را نام ببریم، به این صورت است: صادرات کالا، خدمات، تولید و فروش محصول، واردات کالا به قصد فروش، بازرگانی داخلی، احداث مسکن انفرادی و انبوه سازی و واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار کار. اما معروف ترین شکل قراردادهای مشارکت مدنی در سه شکل قرارداد مشارکت در ساخت، مشارکت مدنی با بانک و مشارکت مدنی خصوصی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

اگر هدف شما هم از شراکت ، راه‌اندازی یک کسب و کار و تقسیم یود آن است همین الان نمونه قرارداد مشارکت را دریافت کنید.

قرارداد مشارکت در ساخت

امروزه قرارداد مشارکت در ساخت جزو آن دسته قراردادهایی است که بسیاری از افراد جامعه با آن روبرو می‌شوند و شناخت درست آن نقش موثری در شناخت حقوق و تکالیفشان در این قالب قراردادی دارد. قرارداد مشارکت در ساخت قراردادی است که بین یک یا چند مالک و یک یا چند سازنده منعقد شده و به واسطه آن بر سر ساخت ساختمانی با مشخصات معین توافق می‌کنند، در این قرارداد آورده و یا همان سرمایه مالک، زمینی است که ساختمان در آن ساخته می‌شود و سرمایه سازنده نیز هزینه‌هایی است که در حین عملیات ساخت متحمل می‌شود و نهایتاً هر کدام از طرفین مطابق توافقشان از سهمی از ساختمان ساخته شده بهر‌ه‌مند می‌شوند.

نکته‌ای که در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت اهمیت بسیاری دارد پیش‌بینی ضمانت اجرای موثر در قرارداد و ذکر دقیقِ شروط قرارداد است. هرچه این شرایط به طور دقیق‌تر و شفاف‌تر بیان شود از بروز اختلافات در آینده جلوگیری می‌شود.

به عنوان مثال اگر سازنده پس از تخریب ملک از ساخت آن ممانعت کند قطعا مالک متحمل ضرر سنگینی خواهد شد، پیش بینی ضمانت اجرا موثر در این مواقع مانند تعیین خسارت درخور توجه در صورت توقف کار از جانب سازنده و یا الزام وی از جانب دادگاه می تواند نقش موثری در پیشبرد قرارداد مذکور داشته باشد.

نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را از اینجا دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را دیگر تجربه نکنید!

نکات حقوقی نمونه قرارداد مشارکت در ساخت

قرارداد مشارکت در ساخت علی‌رغم کثرت استعمال آن قرارداد ساده‌ای نیست و نکات حقوقی متعددی باید در آن رعایت شود. از جمله:

تعهدات طرفین قرارداد

بارزترین تعهد مالک، تسلیم ملک به سازنده برای اجرای عملیات ساخت است. حتی اگر این تعهد در قرارداد برای مالک ذکر نشده باشد نیز چنین تعهدی برای وی مفروض است چرا که بدون تسلیم ملک از جانب مالک به سازنده اساساً امکان اجرای عملیات ساخت وجود نخواهد داشت. مهم‌ترین تعهدات سازنده و یا مجری طرح را نیز می‌‌توان شامل پیشبرد عملیات ساخت، الزام به تحویل ملک در زمان مقرر، رعایت اصول استاندارد ساخت، پرداخت هزینه‌های ساختمانی و اداری پروژه و پرداخت اجاره بها به مالک در طول دوره ساخت برای اسکان موقت مالک، ارائه گزارشی از عملکرد خود به مالک در دوره‌­های زمانی مقرر، اخذ پایان کار و پرداخت جرائم به شهرداری دانست.

ذکر سهم الشرکه طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت

سهم الشرکه طرفین در قرارداد باید بیان شود تا از بروز اختلافات در آینده جلوگیری شود. برای محاسبه سهم الشرکه طرفین باید ابتدا آورده هر یک از طرفین قیمت‌گذاری شده و سپس قیمت مقرر تقسیم بر ارزش کل پروژه (ارزش کل سرمایه‌گذاری) شود.

اهمیت تعیین درصد برای سهم الشرکه از این جهت است که به عنوان مثال اگر سهم الشرکه مالک به سازنده ۶۰ به ۴۰ باشد و حاصل عملیات ساخت یک آپارتمان ۱۰ واحدی باشد در این حالت ۶ واحد آپارتمان سهم مالک و ۴ واحد آپارتمان سهم سازنده می‌­شود.

نکته دیگری که در قراردادهای مشارکت در ساخت باید به آن توجه کرد ذکر دقیق شروط قرارداد است هرچه شرایط به طور دقیق تر و شفاف تر بیان شود از بروز اختلافات در آینده جلوگیری می شود، از جمله شروطی که در این قرارادادها بسیار بحث بر انگیز است  میزان اورده های طرفین و عایدی آنان، زمان تحویل املاک، زمانبندی پیشرفت کار، مصالح به کار گرفته شده در روند ساخت، کیفیت مصالح و امثالهم می باشد.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت استارتاپ و راه‌اندازی کسب و کار نوپا

از مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که باید قبل از شراکت‌تان انجام دهید این است که نمونه قرارداد مشارکت در ساخت را حتما تهیه کنید.

قرارداد مشارکت مدنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قرارداد مشارکت مدنی بانک

قرارداد مشارکت مدنی بانک برای مواردی است که یک فرد می‌خواهد یک سرمایه‌گذاری انجام دهد و به تبع آن با دریافت سرمایه از بانک، بانک را نیز در سرمایه‌گذاری خود شریک کند. ب

رای انعقاد قرارداد مشارکت مدنی با بانک اطلاعات هویتی، موضوع مشارکت، میزان سرمایه مورد نیاز، حداکثر مدت مشارکت، پیش‌بینی خرید، هزینه و فروش، سهم سود پیشنهادی متقاضی و وثیقه‌هایی که برای ضمانت حسن انجام کار باید به بانک سپرده شود، به بانک ارائه می‌گردد.

بانک یا سایر موسسات مالی می‌توانند تا ۸۰ درصد کل سرمایه را در یک شرکت مدنی در اختیار بگیرند و همچنین فروش اقساطی سهم‌الشرکه نیز در این حالت امکان‌پذیر است.

پرداخت سهم الشرکه بانک در مشارکت مدنی، دفعتا واحده و نقدا صورت نمی‌پذیرد و در دفعات متعدد پرداخت می‌شود. همچنین در قرارداد مشارکت مدنی با بانک صرفا درصدی از سرمایه مذکور توسط بانک تامین می‌گردد و در اواخر هر سال، بانک، سود به دست آمده از شراکت را بین طرف مقابل و خود تقسیم می‌کند.

این سود بسته به سرمایه هر دو طرف بین آنها تقسیم خواهد شد و بانک همانند دیگر سهامداران به نسبت سرمایه در سود شرکت سهیم می‏‌شود.

در قرارداد مشارکت مدنی با بانک، هزینه‎های قابل قبول منحصر به هزینه‎های‎ اصلی نبوده و هر نوع هزینه دیگر با توافق طرفین می‌تواند در قرارداد قید شود.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی

مشارکت مدنی خصوصی نیز شکل دیگری از این قراردادها بوده که به وسیله آن یک طرف سرمایه مادی خود و طرف دیگر سرمایه معنوی خود را برای مشارکت در میان می‌گذارد. بدین شرح که طرف اول به طور کامل سرمایه خود را وارد فعالیت مورد نظر می‌کند و طرف دوم مدیریت فعالیت مذکور را بر عهده می‌گیرد، در این حالت طرف اول را مالک و طرف دوم را عامل می‌نامند.
قراردادهای مشارکت مدنی خصوصی کاربردهای زیادی دارد و در موضوعات مختلف و گوناگونی به‌کار می‌رود. بطور مثال از شراکت مغازه بین دو نفر ، مورد استفاده قرار می‌گیرد تا اینکه در نظر بگیرید که شما یک واحد آپارتمان اداری دارید که آن را به افرادی می‌سپارید تا در این واحد یک مرکز سلامت احداث نمایند.

در این حالت اگر نمی‌خواهید صرفا روابطتان در حد روابط موجر و مستاجر باشد و به عبارت بهتر می‌خواهید شما هم سهمی از عواید مرکز سلامت داشته باشید، بدون اینکه دخالتی در مدیریت و عملیات مرکز مذکور داشته باشید، می‌توانید از مزیت انعقاد قرارداد مشارکت مدنی خصوصی بهره‌مند شوید.

اگر شما هم به دنبال تنظیم قرارداد مشارکت مدنی هستید، می‌توانید همین الان از مشاور حقوقی تخصصی در این زمینه راهنمایی بگیرید.

نکات حقوقی قرارداد مشارکت خصوصی

در اینگونه قراردادها و سایر انواع مذکور ذکر میزان سهم هریک از طرفین بسیار اهمیت دارد به نحوی که اگر میزان سرمایه نقدی یا غیر نقدی و سهم طرفین در قرارداد مشخص نشده باشد، اصل بر بالمناصفه بودن سرمایه و سهم آنهاست و تأمین سرمایه اعم از نقدی و غیر نقدی به عهده شرکا می‌باشد. مدت قرارداد مشارکت مدنی با توجه به هدف فعالیت موضوع قرارداد و موافقت شریک در ابتدای قرارداد معین می‌گردد و طرفین می‌توانند نسبت به تمدید آن به توافق برسند.

مالک می‌تواند برای کنترل فعالیت‌های عامل فردی را نیز به عنوان ناظر تعیین نماید.

 

 

قرارداد مشارکت مدنی مغازه

شراکت در مغازه عموماً زمانی اتفاق می‌افتد که حضور فرد به تنهایی برای شروع کار در مغازه، کفایت نمی‌کند. هدف از این نمونه قرارداد همکاری ، مشخصاً جنبه اقتصادی آن است و در صورتی که راه‌های رسیدن به آن به درستی انتخاب شود، در مدت کوتاهی، رونق کاری و سود قابل توجهی بدست خواهد آمد به همین دلیل از مهم‌ترین اقداماتی که باید حتما انجام دهید تهیه نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر در مغازه است.

موفقیت در شراکت، مهم‌ترین نتیجه داشتن یک قرارداد اصولی می‌باشد. با دریافت نمونه قرارداد مشارکت مدنی و آموزش آن، یک مشارکت حرفه‌ای و بی‌دغدغه داشته باشید.

قرارداد مشارکت طبق ماده ۱۰ قانون مدنی و آثار آن:

اصل آزادی قراردادها در ماده ۱۰ قانون مدنی آمده است. طبق ماده ۱۰ قانون مدنی: قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد، نافذ است.

اصل آزادی اراده چهار اثر مهم دارد:

 • طرفین می‌توانند آزادانه شرایط و آثار قرارداد راتعیین کنند؛
 • اثر قرارداد محدود به کسانی است که در قرارداد حضور داشته‌اند؛
 • قرارداد به تراضی طرفین منعقد می­‌شود و نیاز به تشریفات خاصی، آنگونه که در برخی عقود معین وجود دارد نیست؛
 • طرفین قرارداد ملزم به رعایت مفاد قرارداد هستند .

قرارداد‌های مشارکت مدنی به افراد این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ثبت شرکت و پرداخت مالیات، بتوانند فعالیت‌هایی شبیه به فعالیت‌های تجاری انجام دهند.

با انعقاد این قرارداد شرکتی در راستای آن تشکیل می‌شود که مدیرانی از بین خود شرکا وظیفه هدایت شرکت را بر عهده می‌گیرند. نحوه تعیین مدیران شرکت به این صورت است که شرکا و یا شرکایی که بیش از نصف سرمایه را در اختیار دارند مدیرانی را از بین خودشان انتخاب می‌کنند که این مدیران از زمان تشکیل شرکت تا انحلال شرکت در این سمت باقی می‌مانند مگر آن که شرکایی که بیش از نصف سرمایه را دارند درخواست عزل او را کنند و در چنین حالتی مدیر عزل شده یک ماه زمان دارد تا گزارش اقدامات و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده از طرف شرکت را ارائه دهد، البته خود مدیران هم می‌توانند درخواست کناره‌گیری کنند و در این حالت نیز موظف اند گزارش عملکردشان را ارائه کنند.

بخوانید
قرارداد مشارکت مهدکودک به چه صورت باید تنظیم گردد؟

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد مشارکت مدنی کامل دارید که تمامی بندهای لازم را داشته باشد می‌توانید نمونه قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید تا با خیال راحت به شراکت خود بپردازید.

تعداد مدیرانی که باید انتخاب شوند اصولا ۵ نفر است که وظیفه نظارت و مدیریت نوع و نحوه سرمایه گذاری شرکت را بر عهده دارند. از بین این مدیران یک نفر به عنوان مدیر اجرائی انتخاب می شود که تنها اوست که حق الزحمه دریافت می کند؛ می توان برای روشن تر شدن مطلب به توضیحات این نقش در تفاهم نامه بنیان گذاران مراجعه کرد.

نکاتی که بهتر است در مورد شرکت مدنی بدانیم:

_هر سرمایه گذاری که توسط شرکت انجام می شود به نمایندگی از تمامی شرکا است و مدیران ذیل تمامی اسنادی که در این رابطه امضا می‌کنند نمایندگی خود را اظهار می‌کنند.

_مسئولیت نسبت به سرمایه گذاری‌ها و عملیات شرکت بر عهده کلیه شرکا است و در مقابل مراجع دولتی و قضایی و شخص ثالث تمامی شرکا پاسخگو می باشند.

_مسئولیت پرداخت مالیات، حق بیمه و حقوق دولتی مربوط به شرکت با تمامی شرکا است.

_اگر سندی به نام یک یا چند تن از شرکا باشد، پرداخت مالیات آن سند و حقوق دولتی مربوط به آن برعهده تمام شرکا است حتی بعد از انحلال شرکت.

_اگر فردی از شرکا فوت کند و قائم مقام جایگزین او شود، نیاز به تایید سایر شرکا نیست ولی برای ورود عضو جدید باید موافقت شرکایی که بیش از نصف سرمایه را در اختیار دارند وجود داشته باشد.

_ برای خروج از شرکت، باید سه ماه جلوتر درخواست خروج توسط شریک به مدیر اجرائی تسلیم شود، و مدیر اجرائی نیز یک هفته از تاریخ دریافت درخواست فرصت دارد که به سایر شرکا اطلاع دهد. در این حالت جلسه ای تشکیل می شود و سایر شرکا تصمیم می گیرند که یا سهم الشرکه آن شریک را خریداری کنند و یا با او تسویه کنند. برای تسویه نیز میزان آورده شریک به علاوه سود احتمالی متعلق به او که هنوز پرداخت نشده به او پرداخت می گردد.

 

وام مشارکت مدنی چه شرایط و مقرراتی دارد؟

گفتیم که عقد مشارکت مدنی، یکی از عقود معین قانون مدنی است که به‌موجب آن تسهیلات لازم در اختیار اشخاصی که در امر تولید اشتغال دارند قرار می‌گیرد. بانک موظف است قبل از اقدام به عقد قرارداد، عملیات موضوع مشارکت مدنی را در حد نیاز بررسی و اطمینان حاصل کند که اصل سرمایه و سود مورد انتظار در طول مشارکت مدنی قابل برگشت باشد. به همین دلیل بانک‌ها در جهت گسترش فعالیت‌های اقتصادی بخش‌های مختلف تولیدی، قسمتی از سرمایه در گردش واحدهای مذکور را قالب قرارداد مشارکت مدنی (وارداتی ـ صادراتی و بازرگانی داخلی) تامین می‌نمایند. اعطای تسهیلات مشارکت مدنی در بخش‌های خصوصی، دولتی و تعاونی مجاز می‌باشد.

با توجه به سیاست جدید بانک مرکزی و بانک‌های پرداخت کننده تسهیلات (وام) بسته به نوع مشتری جدید یا قدیمی بودن و معدل موجودی و کارکرد حساب مشتری نزد شعبه وام دهنده چند روز قبل از پرداخت وام ، متقاضی می بایست مبلغ ۵ الی ۳۰ درصد کل وام را در یک حساب جاری قرض الحسنه غیر قابل برداشت تا پایان مدت تسهیلات سپرده گذاری نماید.
لام به ذکر است که در ظاهر نرخ سود وامها در سال جدید کاهش د اشته اما با توجه به مبلغ سپرده گذاری قرض الحسنه بلوکه شده نزد بانک وام دهنده، نرخ سود تسهیلات دریافتی حداقل ۲۸ درصد می‌باشد.
در ضمن با توجه به اوضاع مالی هر بانک سیاست سپرده‌گذاری و زمان سپرده‌گذاری قبل از دریافت تسهیلات و یا حتی قبل از تشکیل پرونده نزد شعبه بانک (وام دهنده) متفاوت می‌باشد.

قرارداد مشارکت مدنی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

شرایط و مقررات اعطای تسهیلات مشارکت مدنی

1.    موضوع مشارکت باید مشخص باشد و اعطای تسهیلات مشارکت مدنی منوط به بررسی کارشناسی می‌باشد.
2.    حداکثر مشارکت بانک در قرارداد مشارکت مدنی معادل ۸۰% کل سرمایه مشارکت مدنی می‌باشد. (به استثنای مشارکت مدنی صادراتی به صورت L.C)
3.    سهم الشرکه شرکاء می‌بایستی طبق قرارداد به طور یکجا واریز و به موازات پیشرفت عملیات اجرایی به نسبت سهم‌الشرکه طرفین از حساب مذکور برداشت و به حساب مشتری واریز می‌گردد.
4.    مشارکت مدنی پس از اتمام قرارداد و با درخواست مشتری می‌تواند به فروش اقساطی تبدیل شود.
5.    مدت قرارداد : مشارکت مدنی از جمله تسهیلات کوتاه مدت بوده و موضوع قراردادهای مربوطه می‌بایستی حداکثر ظرف مدت یک سال خاتمه و تسویه گردد. البته مدت قرارداد مشارکت مدنی در شرایط خاص و به تشخیص بانک قابل افزایش می‌باشد.
6.    نرخ سود : نرخ سود متعلقه باتوجه به بخش فعالیت متقاضی متغیر می‌باشد.

نیاز به قرارداد مشارکت دارید؟

در نهایت باید خاطر نشان کرد که قراردادهای مشارکت مدنی از قراردادهای پر کاربرد در فضای کسب و کار می‌باشد، برای دسترسی به فرمت این قراردادها می‌توانید به قرارداد مشارکت مدنی موجود در بانک قراردادی وینداد مراجعه کنید.

اگر در مورد قرارداد مشارکت مدنی سوالی دارید، می‌توانید سوال خود را از مشاور حقوقی متخصص در زمینه امور قراردادها پرسیده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

12 دیدگاه

م نجاتی · ۱۵ تیر ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۳ ب٫ظ

آیا مشارکت مدنی میتواند نام و مهر داشته باشد و شما میتوانید یک قرارداد برای آن تنظیم کنید؟

  مهرنوش فتاحی · ۱۷ تیر ۱۳۹۷ در ۱۱:۰۹ ق٫ظ

  با سلام
  در صورتی که منظور شما قرار دادن نام و مهر شرکت در انتهای قرارداد است، این امکان وجود دارد. قرارداد مشارکت مدنی در بانک قراردادهای وینداد موجود می باشد. https://vindad.com/legalforms/قرارداد-مشارکت-مدنی
  در صورتی که تمایل دارید این قرارداد به صورت اختصاصی برای شما تنظیم شود می توانید از بخش تنظیم و بررسی قرارداد درخواست خود را مطرح نمایید. https://vindad.com/demand/add/
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

محمد · ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۲:۵۸ ق٫ظ

شخصی به من پیشنهاد داد که سرمایه نقدی از من و کار کشاورزی از اوباشد و در پایان سودنصف نصف. من ۶۰تومن هزینه کردم و در پایان ۷۵ تومان مانده داریم که ۶۰تومن من جزو همین پول است البته قرارداد دوساله هست و ما در پایان سال اولیم.سوال اینجاست که من باید ۶۰ تومان را بردارم بقیه را تقسیم کنیم یا سرمایه اولیه را نباید بردارم؟. ایشان براین عقیده هستند ک سرمایه ایشان نیز کارشان بوده که به اشتراک گذاشتند.نحوه تقسیم چگونه است؟

  زهرا بیات · ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ در ۱:۵۵ ب٫ظ

  سلام
  اگر به دنبال رجوع از عقد مشارکت یعنی بر هم زدن آن هستید، بایستی به قرارداد خود رجوع کنید. در صورتی که ضمن عقد خارج لازم مبادرت به انشای عقد نموده باشید، با توجه به اینکه برای قرارداد مدت تعیین شده است تا پایان 2 سال،این عقد قابل رجوع و برهم زدن نیست در غیر اینصورت می توانید آن را برهم بزنید.
  در صورتی که به دنبال برداشت از مبلغ سرمایه اولیه هستید یعنی مبلغی که در قرارداد به عنوان آورده شما ذکر شده است،این اقدام شما به منزله ی خروج از مشارکت و رجوع از آن است. در این خصوص نیز توجه کنید که توضیحات فوق در خصوص قابلیت رجوع اعمال می گردد. تنها در صورتی قادر خواهید بود هزینه های خود را برداشت نمایید که سودی عاید شرکت گردیده باشد. ضمنا نیمی از مبلغ 60 تومان هزینه، سهم شما می باشد و پرداخت تنها 30 هزار تومان برعهده ی شریک شما می باشد.
  در صورتی که در قرارداد مشارکت سرمایه شریک شما کار یا مهارت وی عنوان شده است، و سود و زیان نیز به طور مساوی برای طرفین پیش بینی شده باشد، تمامی هزینه ها نیز تقسیم میگردد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

تلاوتی · ۱۷ تیر ۱۳۹۹ در ۷:۱۸ ق٫ظ

با عرض سلام و قت بخیر؛
آیا ممکن است بتوان یک صندوق خصوصی که در زمینه واگذاری وام های قرض الحسنه فعالیت می کند را در قالب یک شرکت مدنی ثبت نمود؟ آیا ثبت این صندوق به عنوان شرکت مدنی مناسب تر است یا اینکه در قالب یک شرکت تجاری ثبت شود؟ (البته مراد از ثبت صندوق مورد سخن در قالب های مرقوم، استفاده از خدماتیست که منجربه رشد و عملکرد وسیعتر صندوق شود)

  زهرا بیات · ۱۷ تیر ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۸ ق٫ظ

  سلام
  مشارکت مدنی مفهومی متفاوت از شرکت هایی است که با ثبت در اداره ثبت شرکت ها شخصیت حقوقی می یابند. مشارکت مدنی قراردادی است که طرفین آن جهت انجام موضوعی یا اشتراک حقوق یا منافع خود با یکدیگر منعقد می کنند. جهت فعالیت در قالب صندوق های قرض الحسنه لازم است که نسبت به ثبت آن ها در اداره ثبت شرکت ها در قالب موسسات غیرانتفاعی اقدام نمایید، مشروط بر آنکه فعالیت های این صندوق صرفا قرض الحسنه باشد. لازم به ذکر است این موضوع از اطلاعات نیروی انتظامی نیز استعلام می گردد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

داود فغفوری · ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۳ ب٫ظ

سلام سه ماه پیش جهت وارد کردن دستگاهی با یک شرکت مشارکت مدنی انجام دادم و مدت قرارداد سه ماهه بود حالا دستگاه تو گمرک هست و شرکت اقدام به تمدید قرارداد نمیکند و پولم را هم نمی‌دهد
آیا با اتمام تاریخ قرارداد.قرارداد به کلی فسخ میشه یا تا تسویه نکند به قوت خود باقی است؟

  زهرا بیات · ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ در ۵:۴۱ ب٫ظ

  سلام
  بایستی قرارداد شما مورد مطالعه قرار گیرد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

محمد ف · ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۹ ق٫ظ

سلام
قرارداد مشارکتی داشته ام که تامین سرمایه با من و انجام کار با شریک بوده است. در این قرارداد حق فسخ به طرفین بنا به صلاحدید خود داده شده است. بنده درخواست فسخ قرارداد را دادم و طرف دوم در قرارداد نوشت که این قرارداد به درخواست طرف اول فسخ شده و نوشت که متعهد میشود تمامی مطالبات من را در موعد مشخص پرداخت نماید منتها وی متواری شده است و بنده بعد از ارسال اظهارنامه فسخ درخواست تأیید فسخ را از دادگاه کردم منتها دادگاه میگوید این قرارداد با توافق طرفین فسخ شده و حکم فسخ بر آن جاری نیست و اقاله است منتها به این نکته توجه نشده است که فسخ به درخواست من فسخ شده است و ما در متن ننوشته ایم با توافق طرفین. آیا میتوانم به این رای اعتراض کنم و اصلا نیازی به این کار هست تا نهایتا بتوانم از دادگاه حکمی مبنی بر الزام طرف مقابل به پرداخت پول خود بنمایم؟

  کارشناس حقوقی وینداد · ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰:۳۷ ق٫ظ

  سلام
  وقتتون بخیر
  لطفا یک شماره تماس برای ما ارسال کنید تا کارشناسان حقوقی وینداد جهت راهنمایی با شما تماس بگیرند.

  موفق باشید

رامین غیابی 09129621336 · ۱۰ دی ۱۴۰۰ در ۶:۱۶ ب٫ظ

راجع به قراردادمشارکت مدنی مشاوره میخواهم ونیاز به دفاعیه ای دارم برای دادگاه چگونه باشما ارتباط برقرارکنم

  کارشاس حقوقی وینداد · ۷ اسفند ۱۴۰۰ در ۶:۱۶ ب٫ظ

  سلام،

  جهت برطرف نمودن ابهامات و سوالات خود در این زمینه، می توانید از طریق لینک ذیل درخواست مشاوره تلفنی با وکلای متخصص این حوزه در ارتباط باشید:

  https://vindad.com/advice/add/

  با احترام،
  تیم حقوقی وینداد

اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link

همین حالا نمونه قرارداد مشارکت را دریافت کنید!

چرا با یک قرارداد مشارکت مدنی حرفه ای، خیال راحت و مشارکت بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد مشارکت
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me