نمونه قرارداد شراکت فست‌فود + ۵ نکته حقوقی در مشارکت فست فود '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد شراکت فست‌فود و ۵ نکته حقوقی آن

همیشه یکی از جذاب‌ترین تفریحات انسان غذا خوردن بوده است؛ در حال حاضر مکان‌های متنوع زیادی برای این تفریح انسان ایجاد شده؛ کافه‌ها، رستوران‌ها، فست‌فودی ها، غرفه‌های غذاهای خیابانی و غیره که هر ساله در حال افزایش نیز هستند. احتمالاً بارها شاهد صحنه شلوغی اکثر کافه‌ها و فست‌فودی‌های شهر در آخر هفته‌ها بوده‌اید، همین موضوع باعث شده افرادی که به دنبال ایجاد کسب و کار و درآمد هستند به فکر تأسیس فست‌فود از طریق انعقاد قرارداد شراکت فست‌فود در بیافتند.

تأسیس فست‌فود از ابتدای کار یعنی خرید ملک تا انتهای آن یعنی ارائه غذا کار پر هزینه و پیچیده‌ای است که ممکن است از پس یک نفر برنیاید و در اینجاست که بحث قرارداد مشارکت مطرح می‌شود. شراکت عقدی ست که در قانون مدنی نیز به آن اشاره شده و از پرکاربردترین عقود در فضای کسب و کار است.

برخی افراد ممکن است به دلیل تجربه‌های تلخ دیگران در باب شراکت از این کار فاصله بگیرند اما باید بدانند که راه حل داشتن یک شراکت خوب، تنظیم قرارداد شراکت اصولی و مناسب است که می‌تواند زمینه ایجاد یک همکاری مفید و سودآور را برای اشخاص فراهم کنند.

در ادامه با مشارکت مدنی و قرارداد شراکت فست‌فود بیشتر آشنا خواهید شد.

تعریف مشارکت مدنی طبق قانون چیست؟

طبق ماده ۵۷۱ قانون مدنی شرکت به معنی گرد هم آوردن سرمایه‌های نقدی و غیرنقدی دو یا چند شخص (حقیقی یا حقوقی) است که به قصد کسب سود، به طور مشاع در هم آمیخته می‌شوند. هر شخص که مایل به شراکت باشد باید سرمایه خود را به میان گذارد این سرمایه یا نقدی ست یعنی پول یا غیر نقدی ست مثل ملک، تجهیزات و یا مهارت و دانش، پس از به میان گذاشتن سرمایه‌ها طرفین شروع به مذاکره و رسیدن به توافقات می‌کنند برای مثال این که سهم سود هر کدام چقدر است؟ شراکتشان چه مدت طول می‌کشد؟ مسئولیت و تعهدات هرکدامشان چیست؟ و غیره. هر چه این جزئیات بیشتر و دقیق‌تر باشند طرفین شراکت بهتر و شفاف‌تری خواهند داشت.

جزئیاتی که به آن اشاره شد توسط قرارداد مشارکت ثبت شده و بعدها در صورت لزوم مورد استناد قرار خواهند گرفت. قرارداد مشارکت مدنی یکی از پرکاربردترین قراردادها در فضای کسب و کار است که با ایجاد بستری مطمئن برای اشخاص کسب و کار و مشارکت آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

بخوانید
قرارداد شراکت کاری و نکات مهم قرارداد شراکت بین دو نفر

اشخاص پس از گرفتن تصمیم برای ایجاد شراکت، باید اقدام به تنظیم قرارداد مشارکت کرده و هرکدام یک نسخه از آن را داشته باشند تا به جزئیات رابطه و توافقاتشان مسلط شوند. داشتن یک قرارداد اصولی و استاندارد که مورد توافق تمام طرفین باشد باعث می‌شود که اشخاص از دردسرهایی مثل ایجاد اختلاف، شکایت، اشتباه در تعهدات، ضرر کردن و غیره جلوگیری کرده و رابطه خوبی را ایجاد کنند.

پنج نکته حقوقی که در شراکت فست‌فود نباید فراموش کنید.

برای شراکت در فست‌فود طرفین شراکت باید مجوزهای لازم را اخذ کرده و اقدام به تنظیم قرارداد شراکت فست‌فود کنند. مشارکت با وجود مزایایی که برای طرفین دارد اگر بدون دانش کافی در مورد مسائل حقوقی و شراکتی ایجاد شود، مشکلات فراوانی را برای طرفین آن ایجاد می‌کند.

 1. درصد مالکیت: برای تعیین درصد مالکیت تنها سرمایه نقدی یعنی پولی که به میان گذاشته شده ملاک نیست، ممکن است یک نفر پول زیادی را بدون هیچگونه تلاشی در مراحل بعدی کار به میان گذارد و شخص دیگر برای بهبود وضعیت شراکت دائماً تلاش کند که در این صورت می‌توانند با توافق یکدیگر یا تشخیص کارشناس درصد مالکیت را مشخص کنند.
 2. تخصیص سود و زیان: معمولاً شرکا در تمام سود و زیان‌ها شریک هستند اما می‌توانند طور دیگری هم توافق کنند مثلاً بر اساس سرمایه‌ای که یکی از اشخاص به میان گذاشته ممکن است شامل هیچ زیانی نشود.
 3. تنظیم قرارداد: قرارداد اگر اصولی و استاندارد تنظیم شود می‌تواند تمام جزئیات مشارکت طرفین را در بر گیرد و از ایجاد اختلاف در آن‌ها جلوگیری کند.
 4. بیمه: هر فست‌فودی و رستوران در معرض حوادث متفاوتی مثل آتش سوزی، حادثه برای کارکنان، ایجاد حوادث برای مشتریان و غیره است. بیمه آتش سوزی و بیمه مسئولیت از مهمترین بیمه‌هایی هستند که مشمول حوادث رستوران‌ها و فست‌فودی ها می‌شوند.
 5. ایجاد یک حساب متمرکز: از آن جایی که اکثر اختلافات ناشی از مسائل مالی ست بهتر است که برای تمام هزینه‌های مرتبط با فست‌فود یک حساب بانکی جداگانه ایجاد شود. این موضوع باعث می‌شود که فاکتورهای هزینه‌ها خود به خود در اطلاعات حساب ثبت شود.
بخوانید
قرارداد شراکت مرغداری + نمونه قرارداد و نکات حقوقی بندهای مهم

قرارداد شراکت فست‌فود و مهم‌ترین بندهای آن

شراکت در تأسیس فست‌فود همان طور که گفتیم کار پرطرفدار و سودآوری است که با اقدامات قانونی در زمینه تنظیم قرارداد و کسب مجوزهای لازم گره خورده است. در زیر، مهم‌ترین بندهای قرارداد شراکت فست‌فود را آورده‌ایم بدیهی است که بندهای قرارداد می‌تواند با توجه به توافقات طرفین قرارداد متفاوت باشند.

 1. موضوع قرارداد: در واقع همان جزئیات کاری ست که شرکا در شرف انجام آن هستند.
 2. مشخصات طرفین: مشخصات طرفین باید دقیق و منطبق با کارت شناسایی افراد در قرارداد ذکر شود.
 3. سهم الشرکه: سهم هر شخص معمولاً بر اساس سرمایه‌ای که به میان آورده مشخص می‌شود اما چون ممکن است سرمایه برخی افراد غیر نقدی باشد، بهتر است محاسبه سهم هر شخص را به دست یک کارشناس حقوقی بسپارید.
 4. مدت قرارداد: مدت قرارداد به معنای مدت زمانی ست که طرفین مشارکت خواهند کرد.
 5. حقوق و تکالیف: ذکر تعهدات دقیق طرفین به کم شدن اختلافات و روشن شدن مسیر همکاری آن‌ها کمک زیادی می‌کند..
 6. محرمانگی اطلاعات: رقابت در رستوران‌ها و فست‌فودی ها بسیار زیاد است به همین دلیل هر فست‌فودی تلاش می‌کند با ایجاد خلاقیت و کار جدید در بین دیگر رقبا خود ممتاز باشد به همین دلیل طرفین باید تعهد کنند که حتی در صورت فسخ شراکت نیز اطلاعات مربوط به فست‌فودی را افشا نکنند.
 7. نحوه حل اختلاف: دادگاه، داوری، دادرسی اختصاصی و غیره از راه‌های حل اختلافند که طرفین می‌توانند، روی یکی از این راه‌ها توافق کنند.
 8. فسخ یا تعلیق قرارداد: طرفین می‌توانند مواردی را تعیین کنند که در صورت بروز آن‌ها به طور یک طرفه قرارداد را فسخ یا تعلیق کنند.

پیشنهاد می‌کنیم نمونه قرارداد مشارکت را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا با یک قرارداد حرفه‌ای شراکت خود را آغاز کنید.

برای تنظیم قرارداد اصولی از وینداد کمک بگیرید!

تنظیم قرارداد شراکت در رابطه شرکا اهمیت زیادی دارد و بهتر است آن را به دست افراد متخصص بسپارید. وینداد با در اختیار داشتن کارشناسان حقوقی مجرب در زمینه قرارداد‌نویسی می‌تواند با تنظیم قراردادی متناسب با در خواست‌های شما تجربه یک شراکت موفق را به شما بچشاند. بدین منظور می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد خود را ثبت نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!