درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه بهار
تخفیف فصل بهار

قرارداد مشارکت انتفاعی چیست؟ و چه ویژگی‌هایی دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت انتفاعی چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

امروزه به منظور شکل گیری بسیاری از همکاری‌های مشترک میان دو یا چند نفر، شاهد رونق و گسترش قراردادهایی هم چون سرمایه گذاری مشترک در قالب قرارداد مشارکت انتفاعی هستیم.

این قراردادها با ماهیت ویژه و پرکاربرد خود در حال حاضر بسیار مهم و مورد توجه هستند. آنچه در یک همکاری تجاری در قالب حقوقی این قرارداد میان دو یا چند نفر حائز اهمیت است همکاری فعالانه و  سهیم شدن در تمامی اجزای فعالیت مورد نظر است. قرارداد مشارکت انتفاعی اشاره به آن دسته از مشارکت‌ها و همکاری‌هایی دارد که با تمرکز بر موضوعی ویژه و در چارچوب‌هایی حقوقی در یک زمان، ایجاد می‌شوند.

برای آشنایی بیشتر با مشارکت انتفاعی و مفهوم آن مطالب پیش رو را مطالعه کنید. چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشبد.

مشارکت انتفاعی چیست؟ از مشارکت انتفاعی چه می‌دانید؟

امروزه مشارکت انتفاعی قالبی حقوقی را ایجاد کرده که با استفاده از آن می‌توان شاهد تشکیل مشارکتی بود که در آن بسیاری از اهداف گوناگون مالی، تجاری و فنی دنبال می‌شود. در واقع در این نوع از مشارکت خطرهای احتمالی فعالیت ها و مدیریت آن میان طرفین تقسیم می‌شود. بدین ترتیب یک مشارکت انتفاعی بر پایه قراردادی مرتبط با موضوعی معين و خاص ایجاد می‌شود که شاخصه مهم آن در نظر داشتن و در آمیختن کنترل و مدیریت مشترک بر چگونگی انجام امور، خطرهای احتمالی و موجود و سهیم شدن در سود و ضررهای قرارداد تا پایان مدت آن خواهد بود.

در واقع این قرارداد در بردارنده نوعی از مشارکت و همکاری است که می‌بایست طرفین انجام فعالیت‌های مورد نظر را که خاص و معین هستند به گونه‌ای اشتراکی بر عهده بگیرند و تماما در آنچه که سود و زیان این همکاری هست سهیم شوند.

در مشارکت انتفاعی، طرفین باید اموال، دانش، پول و یا هنر خود را به طور مشترک به کار بگیرند تا به دنبال آن اشتراک در منافع، حق نظارت و مدیریت برابر در امور شرکت ایجاد شود.

اگر نیاز به راهنمایی بیشتری در این خصوص دارید می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان حقوقی وینداد بپرسید.

چه اهدافی عامل تشویق افراد به ایجاد مشارکت انتفاعی (جوینت ونچر) هست؟

برخی از مهم‌ترین محرک‌ها در سوق دادن افراد به سمت این نوع از قراردادها شامل موارد زیر هستند:

_ موضوعات مرتبط با مالکیت فکری.

_ وجود محدودیت‌های دست و پا گیر در امر سرمایه گذاری.

_ ایجاد و شکل‌گیری نوعی خاص از توانمندی‌ها.

_ افزایش دسترسی به بازارهای متنوعی که پیش از ایجاد مشارکت انتفاعی وجود نداشتند.

_ دسترسی به منابع مالی و اعتباری متنوع و بیشتر.

_ کاهش چشمگیر ریسک ها و خطرات از طریق مشارکت.

_ افزایش سرعت روند ارائه و معرفی محصولات به بازارها.

در صورتی که برای کسب و کار خود نیاز به استفاده از قرارداد شارکت انتفاعی داشتید می‌توانید همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی از کارشناسان ما اقدام کنید.

مهم ترین ویژگی‌های قرارداد مشارکت انتفاعی را بشناسید!

۱_ ایجاد یک رابطه قراردادی

مشارکت انتفاعی بر پایه و اساس یک قرارداد ایجاد می‌گردد. اصولا مشارکت انتفاعی در هر دو قالب شرکتی یا قراردادی خود نیازمند یک قرارداد است.این انعقاد قرارداد به منظور انجام فعالیت‌هایی است که نهایتا طرفین و شرکا در عواید و منافع آن اشتراک دارند.

۲_ تمرکز بر فعالیتی مشخص

مشارکت انتفاعی به طور ویژه با تمرکز بر انجام و پوشش موضوع و فعالیتی خاص ایجاد می‌شود که این تعیین زمینه فعالیتی باید همراه با مشخص نمودن مسائل اقتصادی و جغرافیایی حوزه فعالیت باشد.

۳_ مدیریت و کنترل مشترک

قالب ویژه مشارکت انتفاعی بستری را فراهم می آورد تا طرفین بتوانند موضوعی خاص را با همکاری و دخالت فعال اراده هایشان پیش ببرند.توجه داشته باشید که طرفین نمی‌توانند از این موضوع امتناع کنند.در واقع ماهیت ویژه مشارکت انتفاعی می‌طلبد که طرفین هنگامی که در تامین سرمایه دخالت کرده اند در حوزه مدیریت هم دخالت کنند.

۴_ سهیم شدن در نفع و ضرر

در مشارکت انتفاعی شراکت بسیار اهمیت دارد در واقع طرفین در تمامی اجزا فعالیت مورد نظرشان درگیر و سهیم هستند و نسبت در جوینت ونچر بی معنا است.

۵_ قالب حقوقی

جوینت ونچر بر اساس و متکی بر قرارداد است و روابط طرفین تحت این قالب شکل می‌گیرد.مشارکت انتفاعی می‌تواند تحت قالب های حقوقی خاصی ایجاد شود که این قالب ها با توجه به محل تشکیل متفاوت هستند قالب هایی حقوقی مانند مشارکت،شرکت تجاری یا قراردادی بر پایه قوانین محل ایجادشان.

جهت تنظیم قرارداد مشارکت انتفاعی از مشاوره حقوقی وینداد کمک بگیرید.

چرا قرارداد مشارکت انتفاعی با اهمیت و پرکاربرد است؟

۱_ مشارکت انتفاعی با ارائه طیف گسترده ای از  راهبردهایی برای کاهش دارایی های غیرضروری و ایجاد تحولی عظیم در نوآوری مرتبط به محصولات،افزایش دسترسی به بازارهای متنوع در زمانی کوتاه تر بسیار پر کاربرد است.

۲_ ساختار مشارکت انتفاعی به گونه ای طراحی شده است که برای مدتی کوتاه و به صورت موقت ایجاد می‌شود.در حقیقت جوینت ونچر ها به مرور زمان که به اهداف خود دست پیدا می‌کنند تکامل پیدا کرده و به دلیل ماهیت خود برخوردار از استراتژی خروج از بازار هستند در شرایطی که بازار با تغییراتی مواجه شده است.

۳_ مشارکت انتفاعی با توسل به ماهیت ویژه خود در جلب و جذب سرمایه گذار خارجی می‌تواند به طرز چشمگیری در افزایش توان صادراتی یک کشور،کمک به توسعه و رشد اقتصادی، رونق قابل ملاحظه فرصت های شغلی،جذب فناوری های نوین، نقش به سزایی داشته باشد.

۴_ لزوم توجه به معیارهای ابتدایی و اولیه در انتخاب شرکا در مشارکت انتفاعی باعث می‌شود که تمرکز بر اهداف و پوشش آن ها در نظرات شرکا منعکس گردد و به گونه ای این هماهنگی نظرات طرفین را در دست یابی به اهدافشان هر چه بیشتر یاری دهد.

۵_ مشارکت انتفاعی با ایجاد راهی در جلب مشارکت سرمایه گذاران خارجی با شرکای محلی می‌تواند راهکار بسیار مناسبی برای جذب اطلاعات،دانش،فن آوری،سرمایه خارجی باشد.در واقع این قرارداد کمک به فروش محصولات کسب و کار شما در عرصه بین المللی می‌کند.

اگر در تهیه قرارداد شارکت انتفاعی به کمک نیاز دارید می‌توانید با کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید یا فرم درخواست تنظیم قرارداد را در این صفحه پر کنید.

در مورد قرارداد مشارکت انتفاعی نیاز به راهنمایی دارید؟

اولین شرط ایجاد یک رابطه حقوقی امن بین دو طرف قرارداد مشارکت انتفاعی ، تنظیم و بررسی قرارداد مشارکت انتفاعی بر اساس اصول و قواعد حقوقی است.

مشارکت انتفاعی در واقع نوعی از قرارداد‌های پر کاربرد است که با ویژگی‌های خاص خود از جمله امکان مدیریت و کنترل اداره امور توسط هر یک از شرکا، کمک به رشد و  رونق روند توسعه اقتصادی، نوآوری در ایجاد محصول، جذب و استفاده از سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خارجی به نظر می‌رسد ایجاد این قرارداد می‌تواند نقش موثر و به سزایی در پیشرفت و رشد اقتصادی روند کاری شما داشته باشد. اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی بیشتر با وینداد در ارتباط باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط