آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد مشارکت خدمات چیست + نکات تنظیم قرارداد مشارکت خدماتی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت در خدمات

شراکت میان اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی ممکن است بر مبنای یک قرارداد با عنوان قرارداد مشارکت اغاز شود. مبنای این قرارداد زمانی ایجاد می‌شود که گروه‌ها یا افرادی تصمیم به همکاری متقابل جهت راه اندازی کسب و کار یا ارائه خدماتی را اخذ کنند. در این راستا کسب‌وکارهای نوپا و تازه تأسیس گاهی اوقات برای توسعه کار خود نیاز به شراکت جهت ارائه خدمات دارند. یکی از راه‌های تحقق این امر، انعقاد قرارداد مشارکت خدمات می‌باشد. در این مقاله قصد داریم قرارداد مشارکت در خدمات را به طور کامل باز کرده و به بیان نکات حقوقی مربوط به ان بپردازیم.

قرارداد مشارکت خدمات چیست؟

به صورت کلی قرارداد مشارکت خدمات در زمره قراردادهای مشارکت مدنی قرار می‌گیرند. بنابراین ضرورت دارد ابتدا به تبیین مفهوم قرارداد مشارکت مدنی بپردازیم. این دسته از قراردادها عبارتند از قراردادی که به موجب آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیرنقدی ارزیابی کرده و به صورت مشاع و مشترک و به منظور انجام کار معین در زمینه فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می‌گیرند. به عبارت دیگر قرارداد مشارکت مدنی در واقع شکل مرسوم نمونه قرارداد مشارکت در کار و سرمایه است که به وسیله آن افراد سرمایه‌های خود را با هم تجمیع کرده و کسب‌وکاری راه می‌اندازند حال این سرمایه می‌تواند مادی باشد و یا به صورت ایده باشد.

با این توضیح مشخص است که مشخصاً در قرارداد مشارکت خدمات نیز طرفین سرمایه خود را جهت ارائه خدمات مشخص و به مدت محدود به اشتراک می‌گذارند تا از قبل این اشتراک، سود و منفعتی را به نسبت سرمایه خود دریافت نمایند.

نکات مهم هنگام تنظیم قرارداد مشارکت در خدمات

  • در زمان انعقاد قرارداد مشارکت خدمات ضرورت دارد تا موارد ذیل در متن قرارداد شراکت ذکر گردد. این موارد عبارتند از عنوان قرارداد، مشخصات طرفین قرارداد، موضوع قرارداد، مبلغ سرمایه گذاری، سهم افراد در سرمایه گذاری، سهم افراد در سود و زیان، وظایف طرفین، حقوق طرفین و غیره.
  •  نکتهٔ مهمی که در رابطه با قرارداد مشارکت خدمات همانند سایر قراردادها حائز اهمیت است، داشتن سن قانونی برای طرفین، ممنوع المعامله نبودن آنها، رضایت طرفین و عدم اجبار به انجام معامله است که این موارد از شروط اصلی عقد یک قرارداد از جمله قرارداد مشارکت به حساب می‌آید.
  • نکته مهم دیگران است که معامله‌ای که میان افراد حقیقی منعقد می‌شود می‌بایست مشروع و همچنین قانونی باشد. در نتیجه معاملاتی که با موضوعیت خلاف قانون منعقد گردد، ارزش قانونی ندارد و طرفین در برابر قانون مسئول خواهند بود.
  • متون و عباراتی که در متن قرارداد شراکت ذکر می‌شود مشخصاً بایستی واضح، روشن و شفاف باشد به صورتی که امکان تفاسیر گوناگون از یک جمله وجود نداشته باشد. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که کوتاهی و زیبایی یک متن نباید بر صراحت آن اثرگذار باشد.

پیشنهاد می‌کنیم نمونه قرارداد مشارکت در خدمات را از بانک قرارداد وینداد دریافت کنید تا با یک قرارداد اصولی شروع به مشارکت نمایید.

مهم ترین مفاد نمونه قرارداد مشارکت خدماتی

ماده ۱- موضوع قرارداد

ماده ۲- طرفین قرارداد

ماده ۳- مدت این مشارکت خدمات

ماده ۴- سرمایه این مشارکت خدمات

ماده ۵- تعیین مدیر مشارکت در خدمات

ماده ۶- تعیین عامل

ماده ۷- تعهدات عامل

ماده ۸- ترازنامه عملیات

ماده ۹ – فسخ و تعلیق قرارداد

ماده ۱۰ – فورس ماژور

ماده ۱۱- نحوه حل اختلاف

قطعا این قرارداد شامل بندهای دیگری نیز می­شود که به توافقات طرفین بستگی دارد و در نهایت با مشخص کردن تعداد نسخ، زبان قرارداد و قانون حاکم بر قرارداد به امضا طرفین می­رسد. شما می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد مشارکت خدمات تا قراردادی متناسب با شرایط شما برایتان تهیه و تنطیم شوذ.

پایان قرارداد شراکت بین دو نفر

هر قراردادی در برخی موارد به پایان می‌رسد. در بسیاری از قراردادهای مشارکت بررسی واضح اینکه مدت زمان قرارداد دقیقا تا چه زمانی است اغلب می‌تواند مبهم باشد پس باید سعی کرد تا جایی که امکان دارد مدت آن از قبل میان طرفین روشن باشد. مدت قرارداد قرارداد سرمایه گذاری شخصی از جمله موارد مهمی است که باید در نوشتن قرارداد به آن توجه ویژه داشت از آنجایی که مدت قرارداد ممکن است محدود و یا نامحدود باشد، لازم است شروع و پایان مدت مشخص و معین باشد.
به همین دلایل پایان قرارداد مشارکت و خاتمه آن ، یکی از مهم‌ترین مواردی است که به خاطر آن خیلی از افراد هنگام بستن قرارداد شراکت بین دو نفر و پس از آن دچار مشکل می‌شوند، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن این امر است که آنها از نحوه تنظیم بند خاتمه قرارداد مشارکت آگاهی ندارند به همین خاطر پیش از امضای قرارداد باید تمام جوانب اصولی و حقوقی آن را درنظر گرفت.

سخن آخر:

همانطور که ملاحظه کردید، قرارداد مشارکت مدنی علی الخصوص مشارکت خدماتی از جمله قراردادهای کاربردی می‌باشد که مورد استفاده بسیاری از مردم قرار می‌گیرد. در این مطلب تلاش نمودیم تا ضمن بیان نکات مهم و کلیدی مربوط به این قرارداد، نمونه‌ای از ان را جهت ملاحظه و استفاده مطرح نماییم. در این راستا در صورتی که قصد انعقاد قرارداد مشارکت در خدمات را دارید، تیم حقوقی وینداد می‌تواند قرارداد مورد نیاز شما را به صورت کامل تهیه و تدوین نماید.

به این مطلب امتیاز دهید!
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط