آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

نمونه قرارداد مشارکت در بورس : یک قرارداد مطمئن برای ورود به بورس!

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت در بورس

ممکن است شما نیز مانند بسیاری از افراد به بورس و سود بالای آن فکر کرده باشید. در حقیقت بازار بورس همیشه برای افراد جذاب بوده و امروزه نیز به جهت عدم وجود محدودیت مالی، سود بالا و همچنین تبلیغات بسیار، افراد نسبت به مشارکت در بورس تمایل زیادی نشان داده‌اند. اما باید دانست که مشارکت در بورس امری تخصصی است و گذراندن دوره‌های آموزشی مخصوصی را نیاز دارد. افرادی که دارای سرمایه هستند ولیکن وقت کافی ندارند، سرمایه خود را در قالب نمونه قرارداد مشارکت در بورس به کار می‌گیرند و سرمایه خود را نزد کارگزار قرار داده و از منافع حاصل از آن، استفاده می‌کنند.

بورس اوراق بهادار چیست؟

در ابتدا توجه داشته باشید که بورس اوراق بهادار یک بازاری است که اوراق بهادار در آن توسط کارگزاران یا معامله گران طبق مقررات قانون بازار اوراق بهادار ایران مورد داد و ستد قرار می‌گیرد. حال اگر نیاز به نمونه قرارداد مشارکت در بورس دارید می‌توانید نکات این قرارداد را در ادامه بخوانید.

نمونه قرارداد مشارکت در بورس کدام است؟

۱-مشخصات طرفین نمونه قرارداد مشارکت در بورس

۲- موضوع شراکت

موضوع قرارداد که عبارت است از در جهت خرید و فروش اوراق بهادار بازار سرمایه و نیز سبد گردانی آن.

۳- تقسیم سود و زیان

بر مبنای توافق فی­مابین تقسیم سود و زیان مشارکت به ترتیب ذیل می‌باشد:

الف) هر درصد از سود و زیان پس از پایان ماه سوم تحقق گردید، به نسبت ۳۰% برای طرف دوم و ۷۰% برای طرف اول محسوب می‌گردد. در صورت صلاحدید طرفین، سود مفروض بر آورده اولیه افزوده می‌گردد و طرف دوم به نسبت ۳۰% مقرر، سهیم می‌باشد.

ب) درصد سودهای مفروض طرف دوم در صورت تأیید دو طرف مشمول آورده مشارالیه محسوب می‌گردد و در غیر اینصورت به نسبت سود مقرر، از سبد سهم، سهام عرضه و سود استخراج می‌گردد.

ج) در تمامی سبدهای سهام خریداری شده، اگر سهمی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال قوی در بازه زمانی یک ماه بیش از ۶۰% سودآوری داشته باشد یا اینکه پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده، سهام با دامنه نوسان نامحدود باز گردد، سود محقق گردیده، به نسبت تساوی تقسیم می‌گردد.

د) در تمامی سبدهای سهام خریداری شده، اگر سهمی با تحلیل تکنیکال و فاندامنتال ضعیف در بازه زمانی یک ماه بیش از ۶۰% زیان آوری داشته باشد، زیان محقق گردیده، به نسبت تساوی تقسیم می‌گردد و مشمول بندهای پیشین ماده حاضر نمی‌گردد.

ه) سود تخصیصی از عرضه‌های اولیه مشمول مانده حاضر قرار نمی‌گیرد و سود حاصل صرفاً مختص طرف اول می‌باشد.

و) تمامی سودهای مفروض در این ماده پس از کسر مالیات و کارمزد کارگزاری طرف قرارداد تقسیم می‌گردد.

۴- تعدیل نمونه قرارداد مشارکت در بورس

طرفین قرارداد حاضر می‌­توانند با تشویق یکدیگر و نیازمندی مشارکت به توسعه در جهت اصلاح یا بازنگری تمام مفاد و مواد این قرارداد تشریک مساعی نمایند و در صورت اختلاف موضوع را از طریق داور مرضی­‌الطرفین پیگیری نمایند.

۵- قلمروی قرارداد

۶-مدت نمونه قرارداد مشارکت در بورس

۷-نظارت بر حسن اجرای امور سرمایه گذاری

۸- تعهدات و اختیارات طرف اول

طرف اول بعنوان سرمایه گذار، در طول مدت اعتبار قرارداد حاضر متعهد می­گردد:

۱: کلیه مبالغ مندرج در قرارداد را در بازه زمانی مقرر شده، تودیع نماید.

۲: نسبت به اعطای وکالت نامه یا نمایندگی قانونی پس از انعقاد قرارداد حاضر همکاری لازم و متعارف را برای انجام موضوع قرارداد انجام دهد.

۳: در صورت تحقق قرارداد و موارد مرتبط با خاتمه قرارداد، به مدت ۱۵ روز کاری موضوع را به اطلاع طرف دوم رسانیده باشد.

۴: حق نظارت پیش بینی شده، در تداخل با موضوع سرمایه گذاری قرار نگیرد؛ بدین نحو که تعلل در تأیید خرید سهم جدید موجب تضرر به طرف دوم گردد، مگر اینکه به دلایل مستند و مستدل بوده باشد.

۵: به سواد بورسی طرف دوم اعتماد داشته باشد و بی دلیل مانع خرید و فروش سهام از جانب مشارالیه نگردد.

۹ – تعهدات و اختیارات طرف دوم

طرف دوم بعنوان عامل قرارداد حاضر، در طول مدت قرارداد حاضر متعهد می­گردد که:

۱: تمامی دانش و علم بورسی خود را بسیج می‌نماید تا در جهت سودسازی آورده طرف اول اقدام کند.

۲: به موجب این قرارداد و قرارداد وکالت یا نمایندگی قانونی، امین طرف اول محسوب و هر گونه تعدی و تفریط از اختیارات تفویضی، موجب مسئولیت مطلق مشارالیه می‌باشد.

۳: رعایت حق نظارت پیش بینی شده در قرارداد حاضر و در صورت تخطی از آن، خارج از توافقات قراردادی خواهد بود.

۴: اقدام به خرید هر سهامی نیازمند تحلیل تکنیکال و فاندامنتال و ورود نقدینگی به آن سهم می‌باشد که پس از تأیید طرف اول انجام می‌گیرد.

۵: بایست به صورت روزانه صورت وضعیت کلی از سبدهای خریداری شده ارائه دهد و در پایان هر ماه به صورت جزئی و تحلیل برای آینده آن سهام مکتوب ارائه نماید.

۶: بایست نتایج مجامع برگزار شده و تصمیم گیری نسبت به ماندن در سهم پس از بازگشایی آن نماد مسئله را به اطلاع طرف اول رسانیده تا نسبت به آن موضوع تصمیم گیری نمایند.

۷: اختیار حضور در کارگزاری طرف قرارداد نسبت به تقویم اعتبار تخصیصی به کد بورسی طرف اول.

و….

۱۰-موارد فسخ نمونه قرارداد مشارکت در بورس

۱۱-تضمین قرارداد

۱۲- حل و فصل اختلافات

۱۳- فورس ماژور

۱۴- نُسخ نمونه قرارداد مشارکت در بورس

درباره قرارداد مشارکت در بورس سوالی دارید؟

در نهایت باید بیان داشت که سرمایه گذاری در بورس بسیار سود آور است و از این رو تمایلات افراد نسبت به شراکت در بورس روز به روز در حال افزایش است، لکن باید دقت داشت که این امر نکات حقوقی بسیاری دارد که عدم رعایت آن‌ها منجر به ضرر می‌گردد. همچنین باید توجه نمود که نمونه قرارداد مشارکت در بورس از مهم‌ترین و پر چالش‌ترین قراردادهایی است که افراد با آن روبرو می‌شوند فلذا آگاهی نسبت به مفاد و نکات آن لازم و ضروری تلقی می‌گردد. در این راستا اگر قصد تنظیم و تهیه چنین قراردادی را دارید، تیم حقوقی وینداد آمادگی تنظیم و تهیه نمونه قرارداد مشارکت در بورس را به صورت کامل داشته و مشاوره حقوقی کاملی را به شما ارائه می دهد.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط