آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد مشارکت در ساخت فیلم در حوزه قراردادهای هنری-سینمایی

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت در ساخت فیلم در حوزه قراردادهای هنری-سینمایی

با افزایش استقبال مردم از سینما، گسترش این حوزه از هنر و تبدیل آن به صنعت، شاهد سیرصعودی ساخت و تولید فیلم‌های سینمایی و غیر سینمایی، صدور آن ها به خارج از کشور و همین­طور همکاری افراد و موسسات در قالب مشارکت در ساخت فیلم هستیم.

صنعت سینما مانند دیگر صنایع در صورتی که به شکل حرفه‌ای و مدیریت شده به آن پرداخت شود می­‌تواند منبع خوبی برای درآمدزایی و سودآوری باشد؛ تجربه سودآوری تهیه کنندگان سینما بر این امر صحه می‌­گذارد. بسیاری از افراد تمایل زیادی به فعالیت در این حوزه دارند که برای تسریع فرایند سو دهی، استفاده از تجربه یا سرمایه دیگران، تسهیل مراحل ساخت فیلم و غیره، دست به مشارکت در این حوزه می‌­زنند و فرایند ساخت فیلم را به شکل مشارکت مدنی دنبال می­‌کنند.

اما ساخت فیلم نیز مانند بسیاری از صنایع و فعالیت های سودآور پیچیدگی های خاص خودش را دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به نمونه قرارداد مشارکت در ساخت فیلم داشتید می‌توانید برای اطلاع از جزئیات آن با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید.

قراردادهای هنری-سینمایی چگونه قراردادهایی هستند؟

طبق ماده ۱۰ قانون مدنی “قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند، در صورتی که مخالف صريح قانون نباشد، نافذ است.” این ماده نشان می‌­دهد برای بستن قرارداد خصوصی که قراردادهای هنری نیز زیرشاخه‌ای از آن است باید به قانون مراجعه کرد، در حوزه قراردادهای هنری سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی اقدام به نشر قوانین و آیین‌نامه‌هایی کرده اند؛ از جمله این قوانین می­‌توان به قانون حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۱۳۴۸ و اصلاحی ۱۳۸۲ اشاره کرد. طبق ماده ۲ این قانون” اثر سمعی و بصری به منظور اجرا در صحنه‌های نمایش یا پردة سینما یا پخش از رادیو یا تلویزیون که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده باشد…” مورد حمایت این قانون است.

پس قراردادهای هنری و سینمایی قراردادهایی هستند که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی کشور امضا می‌­شوند و مورد حمایت قوانین مصوب این وزارت هستند.

از جمله قراردادهای هنری سینمایی می­‌توان به قرارداد بازیگری، قرارداد ساخت فیلم، قرارداد تهیه‌­کنندگی، قرارداد مشارکت موسسه سینمایی و تهیه‌­کننده فیلم اشاره کرد.

پس اگر شرکایی دارید که می‌خواهید با کمک یک‌دیگر شروع به مشارکت در ساخت فیلم کنید، حتما قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید.

صفر تا صد اخذ مجوزهای لازم برای ساخت فیلم

از ابتدای ساخت یک فیلم شما ملزم به اخذ سه پروانه هستید که عبارتند از: پروانه ساخت فیلم، پروانه مالکیت فیلم و پروانه نمایش فیلم. البته مجوزهای دیگری نیز وجود دارند که زیرشاخه همین سه مجوز محسوب می‌شوند مثل مجوز پخش فیلم‌های کوتاهی که برای معرفی فیلم‌های پروانه‌دار در سالن‌های سینما به نمایش در می‌­آیند.

پروانه ساخت فیلم (فیلم سازی): طبق ماده ۲ آیین‌­نامه بررسی فیلم­نامه و صدور پروانه فیلم سازی “برای صدور پروانه فیلم سازی شورای صدور پروانه فیلم سازی مرکب از پنج نفر افراد خبره در امور فرهنگی، سینمایی و صنعت فیلم سازی با حکم معاون امور سینمایی و سمعی و بصری تشکیل می­‌شود:

الف) دو نفر به پیشنهاد اداره کل نظارت و ارزشیابی

ب)د و نفر به پیشنهاد خانه سینما

ج) مدیر کل نظارت و ارزشیابی یا نماینده او ”

پس از بررسی فیلم­نامه توسط این شورا و تایید آن، موافقت اصولی با ساخت فیلم صادر می‌شود و طبق ماده۲ آیین‌­نامه صدور پروانه فیلم سازی، تهیه­‌کننده با اعلام نام کارگردان، نویسنده فیلم­نامه و موافقت مکتوب آن ها و ارائه فیلم­نامه و خلاصه آن می­‌تواند متقاضی صدور پروانه ساخت فیلم باشد و طبق ماده ۶ همین آیین‌­نامه تهیه‌­کننده فیلم سه ماه فرصت دارد که سرمایه­‌گذار فیلم را معرفی کند و به محض تکمیل پرونده دبیرخانه اداره کل سینمایی اقدام به صدور پروانه فیلم سازی خواهد کرد.

اعتبار پروانه فیلم سازی برای شروع فیلم ­برداری پنج ماه است که تا سه ماه دیگر نیز قابل تمدید است.

پس از دریافت پروانه فیلم­ سازی شما برای اکران فیلم ملزم به دریافت پروانه نمایش و پروانه مالکیت فیلم هستید.

پروانه نمایش فیلم: فیلم تا به نمایش در نیاید نمی‌­تواند سودی برای سازندگان و عوامل فیلم در پی داشته باشد.

پس از ساخت فیلم برای اکران آن در سینما، باید اقدام به اخذ پروانه نمایش فیلم کرد. طبق آیین­‌نامه نظارت بر نمایش فیلم مصوب ۱۳۸۲ فیلم جهت بررسی و اظهار نظر در مورد نمایش آن و صدور پروانه به شورای بازبینی متشکل از ۵ نفر ارسال می‌­گردد. شورای باز­بینی شامل یک روحانی آشنا به مسائل هنری، سه نفر دارای بینش سیاسی اجتماعی اسلامی و آشنا به مسائل فیلم و سینما و یک نفر کارشناس امور فیلم و سینمای داخلی و خارجی است.

در صورتی که فیلم طبق آیین‌­نامه موفق به اخذ پروانه نمایش نگردد متقاضی می­‌تواند به رای صادره اعتراض کند تا فیلم در شورای عالی نظارت مورد بازبینی قرار گیرد.

فیلم پس از دریافت پروانه نمایش می‌­تواند در سینماهای شهرستان به نمایش درآید. اعتبار این پروانه ۲ سال است و پس از آن نیز بدون بازبینی قابل تمدید است.

پروانه مالکیت فیلم: پس از ساخت فیلم، تهیه کننده با در دست داشتن مدارک مورد نظر مثل پروانه ساخت، قرارداد کارگردان، مدارک سرمایه­‌گذاران و غیره باید برای دریافت پروانه مالکیت فیلم اقدام کند و درصد مشارکت هر یک از سرمایه‌­گذاران و تولیدکنندگان فیلم را در آن ذکر کند.

قرارداد مشارکت در ساخت فیلم چیست؟

قرارداد مشارکت در ساخت فیلم با عنوان قرارداد مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است. طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد. به‌عبارتی تعهدی  است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است.

یک فیلم برای ساخته شدن و سپس به نمایش در آمدن ملزم به طی کردن مراحلی ست که هم نیاز به سرمایه نقدی و هم دانش هنری دارد؛ و اغلب سرمایه‌­گذارانی که به کار هنری علاقه مندند یا هنرمندانی که سرمایه کافی برای ارائه هنر خود ندارند دست به مشارکت در این زمینه می‌زنند. موسسات مختلف سینمایی و انجمن‌های هنری از مهم‌ترین نهادهای مشارکت و سرمایه‌­گذاری در حوزه سینما هستند.

مشارکت در ساخت فیلم می‌تواند به شکل‌های مختلفی از جمله مشارکت تهیه کننده، کارگردان و فیلمنامه نویس یا مشارکت سرمایه‌­گذاران با تهیه کننده باشد.

طبق ماده ۷ آیین‌­نامه فیلم سازی ذکر درصد مشارکت سرمایه­‌گذاران در قرارداد مشارکت آن‌ها الزامی ست.

اگر به نمونه قرارداد مشارکت در ساخت فیلم نیاز دارید، می‌توانید همین الان آن را از وینداد دریافت کنید.

نیاز به قرارداد مشارکت در ساخت فیلم دارید؟

برای جلوگیری از هرگونه اشتباه و ضرر در بستن قرارداد سینمایی نیازمند قراردادی استاندارد هستید که حاوی همه نکات حقوقی و ظرافت‌های لازم باشد به همین منظور می­‌توانید به بانک قرارداد وینداد سری بزنید.

اگر هنوز سوال دارید می‌­توانید برای اطلاع از جزئیات این مراحل و تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در ساخت فیلم با کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید. در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است تنظیم نمونه قرارداد مشارکت در ساخت فیلم را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی انجام دهید.

2/5 - (2 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

4 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
norouzi
norouzi
2 سال پیش

باسلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
بنده دانشجوی سینما هستم، چون در حوزه انیمیشن فعالیت دارم، قراره یه گروه انیمیشن سازی تشکیل بدیم و میخواستم بدونم برای اینکه محصولات مون رو به اسم گروهمون ارائه کنیم باید شرکت و یا موسسه ثبت کنیم و یا نیازی نیست؟ و اینکه نحوه اخذ مجوز برای تولید محصولات در قالب انیمیشن برای پخش در صدا و سیما و اکران در سینماهای کشور با فیلم های سینمایی(سینما تو گرافی) متفاوته؟ اگه متفاوتند باید به چه نحوی اقدام کنیم؟
ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
از وقتیکه گذاشتید ممنون

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  norouzi
2 سال پیش

سلام
تصمیم گیری در رابطه با تشکیل شرکت یعنی فعالیت به صورت شخص حقوقی یا انجام فعالیت به صورت شخص حقیقی، به عوامل مختلفی بستگی دارد. در صورتی که تمایل دارید با ارگان های دولتی و عمومی قرارداد منعقد کنید یا در مناقصات دولتی شرکت نمایید، در غالب موارد بایستی به صورت شخص حقوقی فعالیت نمایید، در مواردی هم که تشکیل شرکت ضروری دانسته نشده است، عموما برای شخص حقوقی اعتبار بیشتری قائل هستند. ضمن اینکه اشخاص حقیقی و حقوقی از لحاظ مالیاتی نیز با یکدیگر تفاوت دارند و مقررات مالیاتی اشخاص حقیقی به طور کلی ( نه در همه ی موارد) سهل گیرانه تر است. در صورتی که تمایلی به تشکیل شرکت ندارید، می توانید با انعقاد قرارداد مشارکت و بدون نیاز به ثبت شرکت فعالیت نمایید. تصمیم گیری در این خصوص به اهداف و گستره ی حوزه ی کاری شما بستگی دارد. در هر صورت شما می توانید با انتخاب یک برند و ثبت آن در اداره ثبت شرکت ها، محصول خود را با نام مخصوص و دلبخواه ارائه نمایید.
جهت دریافت مجوز اکران در سینما بایستی پروانه ساخت از شورای پروانه ساخت دریافت کنید، پس از آماده شدن مسئول بایستی از وزارت ارشاد مجوز دریافت نمایید، در نهایت نیز پروانه نمایش و حواله اکران دریافت کنید. آنگاه با یکی از سرگروه های سینما قرارداد منعقد نمایید.
جهت نمایش انیمیشن در صدا وسیما و دریافت مجوز بایستی به سازمان صدا و سما مراجعه نمایید.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

norouzi
norouzi
2 سال پیش

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
بنده دانشجوی سینما هستم، چون در حوزه انیمیشن فعالیت دارم قراره یه گروه انیمیشن تشکیل بدیم، و فیلم های سینمایی در قالب انیمیشن ارائه کنیم، میخواستم بدونم برای اینکه محصولات مون رو به اسم گروهمون پخش کنیم باید حتما موسسه و یا شرکت ثبت کنیم یا نیازی نیست؟ و اینکه مراحل اخذ مجوز برای فیلم های انیمیشنی با فیلم های سینمایی(سینما تو گرافی) متفاوته؟
ممنون میشم اگه بنده رو راهنمایی کنید.
از وقتیکه گذاشتید ممنون

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  norouzi
2 سال پیش

سلام
جهت انتشار آثار خود الزامی به تاسیس شرکت یا موسسه نیست اما بایستی به این نکته توجه داشته باشید که اسم گروه شما می تواند به عنوان برند مورد استفاده قرار گیرد، مالکیت برند مزبور بهتر است معین و مشخص باشد. نحوه ی دریافت مجوز تفاوتی نمی کند.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط