آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

نمونه قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی + نکات مهم شراکت در آن

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی

به جهت آنکه پیشرفت‌های زیادی در زمینه تعاملات میان جوامع و انسان‌ها صورت گرفته، اختلافات حقوقی بسیاری میان مردم ایجاد شده است. به همین جهت مؤسسات حقوقی زیادی به صورت انفرادی یا از طریق انعقاد قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی پدید آمدند.

مؤسسات حقوقی لازمهٔ مهم جوامع امروزی بوده و مردم برای رفع نیازهای حقوقی خودشان به این مؤسسات مراجعه می‌نمایند.

موسسه حقوقی یک رابطه بسیار مؤثر و قانونی میان فرد وکیل و فرد موکل می‌باشد که در زمینه انجام امور وکالتی با استفاده از مشاوره حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری که در این موسسه در حال فعالیت هستند و انجام فعالیت‌های مورد نظر می‌پردازند. مواردی که ذکر شد به عنوان مهمترین دلیل ایجاد و ثبت انواع مختلف موسسه حقوقی به حساب می‌آید.

در صورتی که قصد تأسیس موسسه حقوقی از طریق انعقاد قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی که در زمره قراردادهای مشارکت قرار می‌گیرد، را دارید در این مطلب همراه ما باید تا با نکات مربوط به این قرارداد و شرایط تأسیس موسسه حقوقی اشنا شوید.

ماهیت موسسه حقوقی چیست؟

در واقع مؤسسات حقوقی به عنوان موسسه غیرتجاری واسطی میان وکیل و موکل می‌باشند.

طبق قانون موسسه حقوقی در زمینه امور حقوقی تأسیس شده و توسط کارشناسان حقوق و یا وکلای رسمی دادگستری اداره می‌شود.

از نظر حقوقی، موسسه حقوقی را می‌توان یک موسسه غیر تجاری در نظر گرفت.

برای ثبت چنین موسساتی رعایت شرایطی ضرورت دارد و بایستی بدواً از قوه قضاییه پروانه تأسیس موسسه حقوقی اخذ شود.

پروانه فعالیت موسسه حقوقی دارای مدت اعتبار بوده و با اتمام زمان قید شده پروانه دوباره باید تمدید شود.

شرایط تأسیس موسسه حقوقی

به منظور تأسیس موسسه حقوقی رعایت شرایط و پیش نیازهایی ضرورت دارد.

به منظور ثبت موسسه حقوقی بایستی حداقل دو نفر فارغ التحصیل حقوق تقاضای ثبت نمایند و حداقل یکی از آن دو بایستی وکیل دادگستری باشد.

پیش‌نیاز ثبت موسسه حقوقی شامل مواردی از قبیل عدم عضویت در سایر مؤسسات حقوقی یا دفاتر وکالت، اعتبار داشتن پروانه وکالت مؤسسین، فقدان سابقه محکومیت مؤثر کیفری و فقدان سابقه سوء رفتار در حرفه وکالت است.

فقدان هریک از پیش‌شرط‌های فوق مانع از عضویت در موسسه شده و از زمان خروج هریک از اعضا موسسه یک ماه فرصت انتخاب فرد جایگزین دارد.

حوزه اصلی فعالیت مؤسسات حقوقی چیست؟

زمینه‌های کاری مؤسسات حقوقی عمدتاً در حوزه‌های مشاوره خانواده، وصول مطالبات، مشاوره کیفری و حقوقی است.

به عنوان مثال مؤسسات حقوقی در حوزه خانواده مشاوره‌هایی از قبیل اطلاع از روند طلاق، آخرین قوانین مربوط به طلاق نفقه، مهریه و طرق قانونی وصول آن، فسخ نکاح، طلاق توافقی، حضانت و ملاقات فرزند، استرداد جهیزیه، دعوی الزام به تمکین و اجرت المثل ایام زوجیت ارائه می‌نمایند.

برای وصول مطالبات نیز باید بیان داشت که تجار و اشخاص اعم از حقوقی و حقیقی برای پرداخت دیون خود اسناد تجاری همچون چک، سفته یا رسید عادی صادر می‌نمایند. در صورت خالی از وجه بودن این اسناد می‌توان با مراجعه به مؤسسات حقوقی تقاضای پیگیری پرونده و دریافت خدمات مشاوره‌ای نمایید.

در این راستا برخی از مؤسسات حقوقی خدمات مهم دیگری نیز ارائه می‌دهند که شامل  امور مطالعاتی و پژوهشی، تهیه و تنظیم قراردادها، انجام کلیه امورثبتی در اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری، اخذ کارت بازرگانی جهت اشخاص حقیقی و حقوقی، ثبت علائم تجاری و برند و اختراع.

نمونه قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی

عنوان قرارداد

 • ماده ۱- مشخصات طرفین در قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی
 • ماده ۲-موضوع قرارداد
 • ماده ۳-تاریخ انعقاد قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی
 • ماده ۴-مدت قرارداد
 • ماده 5-مبلغ قرارداد
 • ماده 6-تعهدات طرف اول
 • ماده 7-تعهدات طرف دوم
 • ماده ۹-موارد فسخ قرارداد
 • ماده ۱۰-حل اختلاف در قرارداد
 • ماده ۱۱-قوه قاهره
 • ماده ۱۲-اصلاح و تغییر قرارداد
 • ماده ۱۳-نسخ قرارداد

اگر شما نیز در پی تنظیم قرارداد مشارکت در موسسه حقوقی هستید، با ثبت درخواست تنظیم قرارداد می‌توانید قراردادی مختص خودتان و با در نظر گرفتن شرایطتان داشته باشید.

سخن آخر

مؤسسات حقوقی با توجه به افزایش شمار پرونده‌ها و اختلافات حقوقی میان مردم جایگاه قابل توجهی در کشور پیدا نموده است. بدین جهت سرمایه‌گذاران متعددی مایل به هم‌افزایی جهت تأسیس چنین مؤسسات در قالب قرارداد مشارکت موسسه حقوقی شدند.

در این مطلب ضمن برشمردن کارکردها و شرایط تأسیس مؤسسات حقوقی به مهم‌ترین ارکان اصلی قرارداد فوق اشاره نمودیم. در صورتی که کماکان ابهامی در این خصوص دارید می‌توانید با مراجعه به بخش مشاوره تلفنی با تیم حقوقی وینداد در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چه کسانی می‌توانند برای تاسیس موسسه حقوقی اقدام کنند؟

برای ثبت موسسه حقوقی باید دو فارغ التحصیل حقوق اقدام کنند و یکی از آن¬ها حتما باید وکیل دادگستری باشد. برای مطلع شدن از سایر شرایط موسسین موسسه حقوقی به مقاله مراجعه کنید.

در موسسه حقوقی چه خدماتی ارائه می‌شود؟

از خدمات قابل ارائه توسط موسسه حقوقی می‌توان به امور مطالعاتی و پژوهشی، تهیه و تنظیم قراردادها، انجام کلیه امور ثبتی در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری، اخذ کارت بازرگانی جهت اشخاص حقیقی و حقوقی، ثبت علائم تجاری و برند و اختراع اشاره کرد.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط