'3 زمان خواندن

قرارداد مشارکت مدنی از جمله کاربردی‌ترین و رایج‌ترین قراردادهای حقوقی برای کسب‌وکارهای مختلف است. با توجه به وسیع بودن کاربرد و همچنین منعطف بودن بندهای این قرارداد، مشاغل مختلفی از این قرارداد برای توسعه خود استفاده می‌کنند. یکی از مواردی که ممکن است افراد از این قرارداد استفاده کنند زمانی است که قصد شراکت در کلینیک‌های درمانی و یا زیبایی داشته باشند.

در این مطلب به قرارداد مشارکت در کلینیک می‌پردازیم و با بررسی نکات مهم این قرارداد، تلاش می‌کنیم تا شما را در یک شراکت موفق همراهی کنیم.

منظور از مشارکت مدنی چیست؟

مشارکت مدنی اصطلاحا به معنی این است که اشخاص حقیقی یا حقوقی بتوانند از طریق آوردن سرمایه خود به صورت سهم‌الشرکه، با هدف انجام فعالیتی معین برای کسب سود با یکدیگر شراکت کنند. چنین هدفی با تنظیم قراردادی مناسب که به آن قرارداد مشارکت مدنی گفته می‌شود، امکان‌پذیر است.

در ادامه با توجه به موضوع این مطلب، به قرارداد مشارکت در کلینیک اشاره می‌کنیم و مهم‌ترین بندهای آن را بررسی می‌کینم.

مشارکت در کلینیک با چه هدفی صورت می‌گیرد؟

گاهی ممکن است دو یا چند شخص با تخصص‌‌های مختلف پزشکی، مانند روان‌پزشکی، دندان‌پزشکی، مغز و اعصاب و… مایل باشند تا با تاسیس یک کلینیک پزشکی، کسب‌‌وکار خود را توسعه دهند. همچنین ممکن است افرادی با مدارک آرایشگری و زیبایی و پوست و مو، مایل باشند تا در یک کلینیک زیبایی به فعالیت بپردازند. در چنین مواقعی وجود یک قرارداد مشارکت در کلینیک می‌تواند افراد را به اهداف خود برساند.

قرارداد مشارکت در کلینیک چه نکاتی دارد؟

یک قرارداد مشارکت در کلینیک حاوی بندهای عمومی و اختصاصی‌ای است که شریکان بایستی هنگام تنظیم به آنها توجه کنند. در ادامه برخی از مهم‌ترین بندهای قرارداد مشارکت در کلینیک را بررسی می‌کنیم.
برای مثال قرارداد مذکور را با موضوع مشارکت در کلینیک پزشکی به عنوان دندان‌پزشک فرض می‌کنیم.

بخوانید
قرارداد مشارکت پخش مواد غذایی + مراحل صدور مجوز پخش

مشخصات طرفین

در این بند مشخصات طرفین قرارداد باید ذکر شود. مانند نام، شماره ملی، نشانی و…

موضوع قرارداد

مشارکت در ارائه خدمات پزشکی در کلینیک مذکور باید به طور کامل قید شود. همچنین جزئیات این مشارکت نیز می‌تواند تصریح شود. مانند ارائه خدمات دندان‌پزشکی شامل ارتودنسی، عصب‌کشی و…

مدت قرارداد

تاریخ شروع و پایان همکاری با کلینیک باید به طور دقیق نوشته شود. تمدید قرارداد پس از انقضای مدت آن نیز مشروط به توافق طرفین خواهد بود.

میزان آورده (سرمایه) طرفین و نحوه مشارکت (تعهدات طرفین)

بند تقسیم سود در قراردادهای مشارکت یکی از مهم‌ترین بندها محسوب می‌شود. در مثال فعلی، مثلا می‌توان گفت دندان‌پزشک بایستی ۳۰ درصد از مبالغ حق ویزیت را به کلینیک بپردازد. تعیین سهمیه پزشک و کلینیک می‌تواند با توافق طرفین کم یا زیاد شود.
در واقع کلینیک با در اختیار گذاشتن فضای مطب و تجهیزات مورد نیاز، سهمی از درآمد پزشک را در اختیار می‌گیرد.

تعیین هزینه‌های بازسازی

منظور از این نکته این است که اگر پزشک مورد نظر برای طبابت خود در محیط مطب نیاز به ابزار خاصی داشته باشد و آن امکانات فرسوده و یا نیازمند بازسازی باشند، هزینه بر عهده چه کسی خواهد بود.

ضمانت اجرای نقض تعهدات

سعی کنید تا با توجه به تعهدات ذکر شده در قرارداد، ضمانت اجرای عدم انجام آنها را با استفاده از ضمانت‌نامه‌های بانکی یا تعیین سفته و یا سایر روش‌های مورد توافق مشخص کنید.

محرمانگی اطلاعات و حفظ اسرار

ممکن است با توجه به طبیعت حضور در کلینیک و انجام خدمات پزشکی، نیاز باشد تا به موضوع حفظ اسرار نیز اشاره شود و هم پزشک و هم کلینیک تعهد به عدم افشای اطلاعات پزشکی بدون توافق یکدیگر را تصریح کنند.

بخوانید
قرارداد شراکت شفاهی تبعات آن در یک مشارکت کدامند؟

حل اختلاف

پس از آغاز هر نوع مشارکتی این امکان وجود دارد تا افراد اختلافات حقوقی خاصی را تجربه کنند. در این بند لازم است تا پیش‌بینی شود که شیوه حل اختلاف در مواقع مذکور چه روشی است. پیشنهاد می‌شود ابتدا طریق مذاکره و سپس استفاده از ظرفیت داوری طرفین اختلافات خود را رفع کنند که این روش‌ها بایستی در این بند ذکر شود.

فورس ماژور و فسخ قرارداد

این بند نیز از آن جهت اهمیت دارد که اگر پزشک یا کلینیک نتوانند تعهدات قراردادی خود را انجام دهند، بتوانند به فورس ماژور استناد کنند. همچنین شرایط فسخ قرارداد نیز در این بند بایستی قید شود.

تعیین ناظر یا بازرس بر تعهدات قرارداد

گاهی می‌توان یک مقام خاص را ناظر بر تعهدات طرفین قرار داد تا بتواند بر حسن انجام امور نظارت کند. ترجیحا ناظر باید بر عملکرد هر دو طرف قرارداد نظارت کند. مثلا می‌توان رییس مرکز بهداشت یک منطقه یا شهر را به عنوان ناظر معین کرد.

نیازی به راهنمایی درباره قرارداد مشارکت در کلینیک دارید؟

در این مطلب به موضوع قرارداد مشارکت در کلینیک اشاره کردیم و برخی بندهای مهم آن را بررسی کردیم. فراموش نکنید که هر قرارداد در شرایط خاصی شکل می‌گیرد و نیاز است تا هدف شرکا و طرفین قرارداد را تامین کند. به همین دلیل تاکید می‌شود تا برای تنظیم قرارداد مشارکت در کلینیک از مشاوره و راهنمایی کارشناسان امور قراردادها استفاده کنید.

ما در وینداد با داشتن تیمی از وکلا و کارشناسان حقوق قراردادها آماده ارائه مشاوره به شما برای تنظیم قرارداد مشارکت در کلینیک هستیم.

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link