'3 زمان خواندن

به صورت کلی مشارکت در ساخت را می‌توان به عنوان یکی از رایج‌ترین قراردادهای سرمایه گذاری در ساختمان علی الخصوص هنگام عقد قرارداد مشارکت ساخت ویلا  دانست که مشخصاً تعریفی از آن در قوانین ایران پیش بینی نشده است. پس مفاهیم مطروحه در رابطه با  آن صرفاً طبق عرف تعیین می‌شود.

با این توضیح می‌توان قرارداد مشارکت در ساخت را بدین صورت تعریف نمود که یک طرف قرارداد سرمایه خود یا همان ملک را در اختیار فرد یا افرادی می­‌گذارد که سرمایه، تخصص و تعهد به ساخت پروژه را طبق توافق طرفین دارد.

اگر پس از مطالعه این مطلب به نمونه قرارداد مشارکت ساخت ویلا نیاز داشتید می‌توانید برای اطلاع از جزئیات آن با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید.

مهم‌ترین ویژگی‌های یک قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

سرمایه:  عبارتست از آنکه سازنده باید تمامی سرمایه‌ی مورد نیاز برای تکمیل پروژه را در روز امضای قرارداد در اختیار داشته باشد.  لیکن باید توجه داشت که  برخی از سازندگان شاید حتی با داشتن کمتر از ۲۰% سرمایه و به امید پیش فروش واحدهایشان اقدام به عقد قرارداد مشارکت ساخت ویلا می‌نمایند  که در آینده مشکلات و اختلافات حقوقی در پی دارد.

تخصص:  تخصص سازنده نیز از جمله ویژگی‌های حائز اهمیت است.  بدین توضیح که تخصص به معنی تجربه و علم کافی در خصوص ساختمان سازی و مقررات جاری محل انجام پروژه است.

تعهدسازنده علاوه بر سرمایه و تخصص باید متعهد باشد. در یک پروژه ساختمانی هزاران مصالح متفاوت باید کار شود، در بسیاری از موارد (مخصوصاً در سفت کاری) تشخیص بین مصالح مرغوب و نامرغوب براحتی برای مالکین وجود ندارد. اگر سازنده، فردی غیر متعهد باشد معمولاً خسارات جبران ناپذیری به شما وارد خواهد کرد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که عموماً سرمایه‌گذاران از آن غافل هستند آن است که علاوه بر موارد فوق، مفاد قرارداد مشارکت در ساخت باید توسط یک تیم، متشکل از یک کارشناس فنی، مشاور شهرداری و وکیل مجرب تهیه شود که تیم حقوقی وینداد آمادگی مشاوره در این زمینه را دارد.

راه‌های تعیین سهم طرفین در مشارکت در ساخت ویلا

از جمله موضوعاتی که در انعقاد قرارداد مشارکت ساخت ویلا مطرح می‌شود میزان سهم مشارکت طرفین قرارداد مشارکت در ساخت در منافع حاصله است که روش‌های متفاوتی حسب تراضی طرفین به کار گرفته می‌شود. روش‌های مذکور عبارتند از؛ عادی، سهمی، انواع قرارداد تهاتری، مشارکت تعویضی، تکمیلی.

بخوانید
چند نکته مهم که در قرارداد مشارکت ساخت خانه باید رعایت کنید.

مشارکت عادی :

از جمله رایج‌ترین انواع قرارداد مشارکت ساخت ویلا ، در نظر گرفته می‌شود که میزان قدرالسهم مقرر در آن نسبت به هریک ازطرفین قرارداد مشارکت  حسب میزان آورده آنها ، به میزان درصد معینی از کل سهام ، تعیین می‌گردد.

مشارکت سهامی:

در این شیوه قراردادی ، بدواً بخشی از ملک را از تعدادی از مالکین ساختمان ، که قصد واگذاری و یا فروش را دارند ، خریداری می‌کند . و سپس با الباقی مالکین که مالک ملک هستند ( به عبارتی ملک خود را نفروخته‌اند) بصورت مشارکتی وسهمی توافق بر احداث بنا ، می‌نماید .

مشارکت تعویضی :

در این شیوه قراردادی مالک و یا سازنده قدری از میزان سهمی که درملک دیگری دارد را ، با قسمتی از ملک مورد مشارکت ، معاوضه می‌نماید و نسبت به ادامه‌ی کار ، قرارداد منعقد می‌نماید.

مشارکت تکمیلی :

در رابطه با این شیوه نیز می‌توان بیان داشت که در پروژه‌های ساخت و سازی که سازنده اولیه ، به واسطه سهل انکاری ، تکمیل نکرده است، ادامه پروژه به یک سازنده دیگر ، واگذار می‌گردد .البته باید در نظر داشت که محاسبه و در نظر گرفتن میزان کار انجامی و باقی مانده‌ی آن ضرورت دارد.

بخوانید
لیست مصالح در قرارداد مشارکت در ساخت چیست؟

مشارکت تهاتری:

در این شیوه، هزینه‌های ساخت و ساز از ناحیه سازنده تأمین می‌شود و در مقابل بخشی از سهم ملک به طرف سازنده ، واگذار می‌شود.

در نهایت قابل ذکر است که قرارداد مشارکت در ساخت ویلا در زمره عقود لازم محسوب شده و امکان فسخ یکجانبه آن وجود ندارد مگر آنکه در آن شروط دیگری قید شده باشد.

نیاز به قرارداد مشارکت ساخت ویلا دارید؟

اکیداً توصیه می‌شود جهت بررسی دقیق‌تر قراردادهای مشارکت در ساخت بدواً پیش نویس آن توسط وکیل و یا مشاوره حقوقی تهیه و تنظیم شده سپس با خواندن و تفهیم مفاد کامل قرارداد ، نسبت به امضای آن اقدام نماید .


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link