آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار را به چه صورت تنظیم کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار را به چه صورت تنظیم کنیم؟

قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار یکی از انواع قراردادهاست که به منظور جذب سرمایه‌گذار برای مشارکت در انجام پروژه‌ای خاص و یا امور تجاری تنظیم می‌شود و این نوع از قرارداد دارای انواع مختلفی است. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان قراردادهای سرمایه گذاری را در دو دسته قراردادهای سرمایه گذاری داخلی و قراردادهای سرمایه گذاری خارجی تقسیم نمود که هر دسته نیز خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود و بر هر دو دسته داخلی و خارجی و انواع آنها ضوابط و مقررات خاصی اعمال می‌گردد که باید توسط طرفین رعایت گردد. شاید بستن قرارداد زحمت داشته باشد، اما بسیار راحت‌تر از دعواهای حقوقی گران قیمت و کشداری است که در نبودش رخ می‌دهد. مهم نیست با چه کسانی کار می‌کنید، چند وقت است آنها را می‌شناسید، یا چه نقشی برای سرمایه‌گذاری‌تان ایفا می‌کنند، قراردادها تضمینی در برابر بروز هر گونه مسئله‌ای در آینده هستند.

ما در این نوشتار مطالبی را در مورد چگونگی نوشتن و نحوه تنظیم نمونه قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه گذار را بیان می‌کنیم. اگر خواندن این مطلب برای شما سوالی مطرح کرد، پرسش خود را همین الان از ما بپرسید. 

قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار چیست؟

در این قرارداد شرکا که یک طرف شرکت و طرف دیگر سرمایه‌گذار است، در خصوص مشارکت و همکاری در یک زمینه تجاری یا اقتصادی سودآور به توافق می‌رسند. قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار وسیله‌ای است که در آن به صراحت و به‌طور دقیق میزان آورده و سرمایه‌ی اولیه هر یک از شرکا مشخص شده و همچنین حق و حقوق شرکا در رابطه با سود قرارداد سرمایه گذاری معین می‌شود. مشارکت مدنی که به آن مشارکت انتفاعی نیز گفته می‌شود قراردادی است که بین دو یا چند نفر و یا شرکت نوشته شده و در آن هر کدام از طرفین موظف به انجام وظایفی خاص می‌باشند و به صورت مشترک از منافع پروژه بهره‌مند می‌شوند و هیچ یک به طور قطع مالک شرکت نمی‌باشد.

با استفاده از خدمات سامانه‌ی حقوقی وینداد قرارداد مشارکت با سرمایه‌‌گذارتان را حرفه‌ای و مطمئن تنظیم کنید!

نحوه تنظیم قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار چگونه است؟

مطابق تمامی قراردادهای معتبر و صحیح دیگر، متن این قرارداد نیز نیز باید شامل ارکان عمومی قراردادها باشد. این ارکان عمومی مواردی مانند تعیین طرفین قرارداد، موضوع قرارداد، مدت قرارداد و مبلغ قرارداد را در برمی‌گیرد.

از مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که باید قبل از شروع سرمایه‌گذاری انجام دهید این است که قراردادی اصولی و منطبق با تمام شرایط طرفین میان خود منعقد کنید. همین الان درخواست تنظیم قرارداد خود را ثبت کنید تا یک سرمایه گذاری بی‌دردسر و بی‌دغدغه داشته باشید

نکات مهم حقوقی نحوه نوشتن قرارداد شراکت چیست؟

هنگام نوشتن قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار چندین و چند نکته باید در متن قرارداد شراکت ذکر گردد که عبارتند از:

 • عنوان قرارداد
 • مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • مبلغ سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سود و زیان
 • وظایف طرفین
 • حقوق طرفین
 • مدت زمان قرارداد
 • مکان اجرای قرارداد
 • تعیین جریمه در صورت عدم پایبندی به تعهدات از سوی هر یک از طرفین
 • تضمین ها
 • حل و فصل اختلافات
 • اصلاح قرارداد
 • محرمانگی
 • خاتمه قرارداد
 • تعداد صفحات و نسخ و ضمائم و پیوست ها

موفقیت در شراکت، مهم‌ترین نتیجه داشتن یک قرارداد اصولی می‌باشد. شما هم با خرید نمونه قرارداد شراکت یک مشارکت حرفه‌ای و بی‌دردسر داشته باشید.

اصول ظاهری نمونه قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه گذار

همانند دیگر انواع قراردادهای مشارکت مدنی ، این قرارداد نیز، میان افراد حقیقی و حقوقی باید به صورت کاملا صریح و روشن باشد و افراد نسبت به آن هیچ ابهامی نداشته باشند. عباراتی که در متن قرارداد درج می‌کنید باید به گونه‌ای باشد که امکان برداشت‌های گوناگون از یک جمله وجود نداشته باشد. دقت داشته باشید که متن قرارداد باید دقیق بوده و از لفظ‌های قانونی و حقوقی در متن استفاده شود.

مشخص کردن سرمایه و نوع آن

سرمایه شرکت‌های مدنی می‌تواند به صورت اموال منقول یا غیر منقول باشد. منظور از سرمایه، میزان آورده نقدی و غیر نقدی هر کدام از طرفین قرارداد می‌باشد که باید دقیقا در قرارداد مقادر، نحوه پرداخت و جزییات آن درج گردد. در قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار ، ذکر میزان سهم هریک از طرفین بسیار اهمیت دارد به نحوی که اگر میزان سرمایه نقدی یا غیر نقدی و سهم طرفین در قرارداد مشخص نشده باشد، اصل بر بالمناصفه بودن سرمایه و سهم آنهاست.

نحوه تقسیم سود 

در یک نمونه قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه گذار لازم است نحوه تقسیم سود، زمان تقسیم سود و روش پرداخت آن تعیین گردد. این نحوه تقسیم سود عمدتا به دو حالت است یا در قرارداد مشخص می‌شود که به‌عنوان مثال در پایان … ماه هر سال، سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌‌ها در طول همان سال، محاسبه و به نسبت سهم‌الشرکه شرکا به آنها پرداخت می‌شود و یا ممکن است در مواردی طبق تصمیم اکثریت شرکا یا شرکایی که بیش از نصف سرمایه را در اختیار دارند تصمیم بگیرند که سود تقسیم نشود و انباشته شود تا در فواصل گوناگون طبق تصمیم شرکا بین آنها تقسیم شود.

نحوه ورود و خروج شرکا از قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار

در مواقع ورود شخص جدید به شرکت، شرکا می‌توانند در خصوص نحوه حضور او در قرارداد را پیش بینی کنند و نیز هر یک از شرکا که تمایل به خروج از شرکت داشته باشد باید در قرارداد مشخص شود که به چه ترتیبی باید عمل نمایند. باید در نظر داشت که برای خروج از شرکت، باید سه ماه جلوتر درخواست خروج توسط شریک به مدیر اجرائی تسلیم شود و مدیر اجرائی نیز یک هفته از تاریخ دریافت درخواست فرصت دارد که به سایر شرکا اطلاع دهد.
در این حالت جلسه‌ای تشکیل می‌شود و سایر شرکا تصمیم می‌گیرند که یا سهم‌الشرکه آن شریک را خریداری کنند و یا با او تسویه کنند که برای تسویه با شریکی که قصد خروج دارد باید آورده او به شرکت و سود احتمالی متعلق به او که هنوز پرداخت نشده است، پرداخت شود.

قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار و حل و فصل اختلافات احتمالی

ممکن است بین طرفین یک قرارداد اختلافاتی ایجاد شود که می‌بایست در یکی از بندهای قرارداد نحوه حل و فصل آن به صورت دقیق ذکر گردد، البته باید بگوییم یکی از اصلی‌ترین راه‌های حل و فصل اختلافات بین طرفین یک قرارداد، مراجعه به دادگاه است که می‌توان پیش از این اقدام افراد خود برای صلح و سازش تلاش کنند و در صورت عدم نتیجه گیری راهی دادگاه شوند.

چرا با یک قرارداد مشارکت حرفه‌ای، خیال راحت و مشارکت بی‌دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان نمونه قرارداد مشارکت را دریافت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط