نمونه قرارداد شراکت صنعتی و نکات حقوقی مشارکت در تولید '3 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد شراکت صنعتی و نکات حقوقی مشارکت در تولید

در حال حاضر به جهت رشد اقتصاد کشور مواجه با پدیدهٔ ظهور و بروز کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها هستیم. تمامی کسب و کارها و استارتاپ‌ها لزوماً به منظور تأمین نیروی انسانی و یا ارائه خدمات یا کالای مورد نظر خود نیازمند تأمین سرمایه به نحوی از انحاء همانند انعقاد قرارداد مشارکت صنعتی می‌باشند.

قرارداد مشارکت صنعتی به دلیل کاربرد بسیاری زیادی که در حوزهٔ صنعت دارد بسیار مورد توجه کسب و کارهای مختلف است.پس در صورتی که قصد انعقاد قرارداد مشارکت صنعتی را دارید در این مطلب با ما همراه باشید تا ضمن بیان شرایط انعقاد آن، با نمونه قرارداد و نکات آن نیز آشنا شوید.

مشارکت مدنی؛ قراردادی با کارکردهای مختلف

همانطور که سابقاً در بخش مربوط به قرارداد مشارکت بیان شده ‌است، تعریفی از مشارکت مدنی مطرح می‌باشد که به موجب آن مشارکت مدنی با آمیختن سرمایه‌های مربوط به اشخاص مختلف اعم از حقوقی و حقیقی انجام می‌شود.

این امر به منظور تحقق یک یا چند کار معیّن در زمینه فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی به مدت زمان محدود و با هدف کسب سود است. ضمناً سرمایه و آوردهٔ هریک از شرکا می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد. (سرمایه غیرنقدی باید برآورد و ارزشیابی شود.)

لازم به ذکر است که مشارکت مدنی در رابطه با مباحث مختلف محقق می‌شود که این موارد شامل صادرات کالا، بخش خدمات، بازرگانی داخلی، تولید و فروش محصول، واردات کالا به قصد فروش، احداث مسکن انفرادی و انبوه سازی و مواد اولیه و ابزار کار و علی الخصوص صنعت است.

همچنین مشارکت مدنی دارای ویژگی‌های مختلفی است که از آن جمله می‌توان به این مورد اشاره نمود که که کاملاً متفاوت از قرارداد مضاربه، تأمین سرمایه اعم از نقدی و غیر نقدی به مشارکت شرکاء تأمین می‌شود. به عبارت دیگر در عقد مضاربه تأمین سرمایه فقط و فقط برعهده مالک است.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت آژانس هواپیمایی + نکات حقوقی شراکت

از جمله شاخص‌های مشارکت مدنی آنست که تمامی شرکاء سهم الشرکه نقدی خود را در اختیار شرکت یا موسسه قرار داده و اگر تمام یا بخشی از سهم‌الشرکه غیرنقدی باشد، بایستی با توافق شرکاء، تقویم شده و ارزش ریالی آن در سرمایه اشتراکی منظور شود.

چنانچه درمورد این قرارداد نیاز به سوال داشتید می‌توانید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

نمونه قرارداد مشارکت صنعتی

۱-عنوان قرارداد

۲-مشخصات طرفین درقرارداد مشارکت صنعتی

۳-موضوع قرارداد مشارکت صنعتی

۴-زمان و مکان قرارداد

۵-میزان آورده طرفین قرارداد

۶-تعیین نحوه پرداخت سود و زیان و هزینه‌ها

۷-محرمانگی اطلاعات در قرارداد

۹-مرجع حل اختلاف

۱۰-نسخ قرارداد

۱۱-امضای طرفین قرارداد

اگر شما نیز به دنبال قراردادی مختص خودتان هستید، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد مشارکت صنعتی، قراردادی مختص خودتان و با در نظر داشتن تمامی شرایطتان داشته باشید.

نکات حقوقی و شرایط انعقاد قرارداد مشارکت صنعتی

۱. به صورت کلی ماده قانونی که مجوز انعقاد قرارداد مشارکت صنعتی را تجویز می‌نماید، ماده ۵۷۱ قانون مدنی است که به موجب آن شراکت در آمیختن سهم الشرکه نقدی یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، به صورت مشاع، به‌منظور کسب سود است. همچنین وفق ماده ۱۰ قانون مدنی در صورتی که قرارداد مخالف با قوانین و مقررات نباشد انعقاد آن بلامانع است.

۲. به منظور جلوگیری از بروز اختلافات حقوقی حتماً در قرارداد مشارکت صنعتی مدت زمان تعیین کنید و میزان سهم‌الشرکه و تعهدات هر یکی از شرکا را به تفکیک معین و مشخص نمایید.

۳. در زمان انعقاد قرارداد مشارکت صنعتی حتماً برای سود حاصل از کار و همچنین، خسارات و جریمه‌های احتمالی، راه حل تعیین نمایید.

بخوانید
اثرات فوت شریک در هر یک‌ از شرکت‌ها و اقدامات لازم پس از آن

۴.ضمناً در این قرارداد موادی را به موضوع چگونگی پرداخت هزینه‌های جاری، هزینه بیمه و پرداختی‌ها به کارمندان و پرنسل اختصاص دهید.

۵. توجه نمایید که تمامی صنایع فعال در کشور، واجد قوانین و عرف مختص به خود هستند. فلذا ضرورت ایجاب می‌نماید که با پای‌بندی به این دسته از قوانین و همچنین عرف صنفی، فعالیتی قانونمند در حوزه صنعت داشته باشید.

۶. به صورت کلی وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفهٔ نظارت بر بر تمامی فعالیت‌های صنعتی و رسیدگی به امور آن‌ها را عهده‌دار است. بدین جهت مهم‌ترین و جدیدترین قوانین و آیین‌نامه‌های مصوب در حوزهٔ امور صنعتی را بایستی از وزارت صنعت و معدن و تجارت بدست آورید و پیش از انعقاد قرارداد مشارکت صنعتی حتماً هماهنگی‌های لازم را جهت اخذ موجوز از نهادهای نظارتی انجام دهید.

۷. حتماً در قراردادی خود عنوانی را انتخاب نماببد که ضمن کوتاهی و اختصار مشتمل بر تمامی مطالب مربوط به محتوای قرارداد باشد.

۸. حتماً در بخشی از قرارداد مشارکت صنعتی موارد فسخ قرارداد را ذکر نمایید. بدین توضیح که اگر طرفین، هر گونه رفتاری خلاف تعهدات انجام دهند، ضمانت اجرایی در واکنش به نقض تعهد آن‌ها وجود داشته باشد. البته لازم به ذکر است که شرایط فسخ قرارداد با توافق طرفین تعیین می‌شود.

سخن آخر

همانطور که ملاحظه نمودید به دلیل جذابیت و کاربردهای قرارداد مشارکت مدنی این قرارداد در حوزه صنعت نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

بدین سبب تولیدکنندگان و کسب و کارها مبادرت به انعقاد قراردادی تحت عنوان قرارداد مشارکت صنعتی می‌نمایند که در زمره شراکت مدنی قرار می‌گیرد. در این مطلب نکات و شرایط این قرارداد و نمونه‌ای از آن را به نظرتان رساندیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!