درصد تخفیف
300 هزار تومان تخفیف
|
تخفیف ویژه بهار
تخفیف فصل بهار

قرارداد مشارکت مدنی بانک یکی از تسهیلات اعتباری پرکاربرد!

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت مدنی بانک یکی از تسهیلات اعتباری پرکاربرد

قرارداد مشارکت مدنی بانک یکی از انواع تسهیلات اعتباری پر کاربرد در نظام بانکی کشور است. اما این قرارداد چیست؟
امروزه بانک‌ها نقش بسیار مهم و پر رنگی در چرخه اقتصادی کشور دارند و با توجه به انجام فعالیت‌های گوناگون توسط این نهاد که بعضا برخی از این فعالیت ها با مشارکت و همکاری مردم انجام می‌شود، نمی‌توان منکر نقش به سزای بانک‌ها در سودآوری و گردش مالی کشور شد. بانک‌ها با جلب و جذب سرمایه‌های نقدی و غیر نقدی مردم و در واقع با ایجاد نوعی از مشارکت با مردم سود آوری می‌کنند و این سود را با طرف خود تقسیم می‌کنند.

برای آشنایی با چگونگی انجام این دسته از اعمال بانک‌ها و قرارداد مورد نیاز پیشنهاد می‌‌کنيم مطالعه مطالب پیش رو را از دست ندهید. چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید با کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشبد.

قرارداد مشارکت بانک یکی از انواع قراردادهای مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی انواع مختلفی دارد. یکی از اقسام آن مشارکت مدنی با بانک است. مشارکت مدنی از جمله عقودی است که برای اولین بار در سیستم بانکداری بدون ربا استفاده شده است. در واقع بانک‌ها می‌توانند برای  ایجاد تسهیلات لازم در گسترش فعالیت‌های بخش‌های متفاوت در زمینه‌های گوناگون تولیدی، خدماتی، بازرگانی بخشی از سرمایه های مورد نیازشان را از طریق مشارکت تامین کنند.

مشارکت مدنی حائز نکات مهم و کلیدی است که توجه به آن‌ها بسیار اهمیت دارد.با توجه به آن که قرارداد مشارکت مدنی با بانک یکی از رایج‌ترین نوع قرارداد مشارکت مدنی است، افرادی که قصد شراکت با بانک ها را دارند باید به برخی از مهم‌ترین نکات توجه کنند. توجه به این نکات می‌تواند موجب اطمینان خاطر شما از چگونگی انجام و روند پیشرفت کار شود برای مثال در یک مشارکت مدنی با بانک در زمینه تولید پوشاک این طرح با لحاظ و پیش بینی شرایط طرفین، اشتراک سرمایه‌های آن ها پیش می رود. شما می‌توانید قراردادهای مشارکت به منظور سرمایه‌گذاری را از وینداد دریافت کنید.

قرارداد مشارکت مدنی بانک قراردادی پر سود و پر کاربرد!

مشارکت مدنی قراردادی است که از طریق آن افراد می‌توانند سرمایه‌های مادی و معنوی خود را به منظور کسب سود در مدتی مشخص در حوزه های گوناگون تجاری، تولیدی، خدماتی، ساخت و ساز در اختیار دیگری بگذارند.

پیشتر به این موضوع اشاره شد که امروزه در دنیای نوین کسب و کارها یکی از راه‌های کمک به گردش سرمایه، قرارداد مشارکت مدنی است چرا که این قرارداد به تجمیع ایده‌ها، دانش‌ها و خلاقیت‌های نوین و سرمایه کمک می‌کند و موتور محرک بسیاری از کارها همین سرمایه است. بنابراین مشارکت مدنی بین دو نفر به معنی در هم آمیختن سرمایه‌ها و آورده‌های نقدی و غیرنقدی طرفین برای کسب سود است و  این سرمایه‌ها با گردش و چرخش در زمینه‌های متنوع تجاری، بازرگانی، خدماتی و تولیدی به کار گرفته می‌شوند تا در جریان کار استفاده شوند و در نهایت منجر به بهره مندی و در واقع شراکت طرفین در سود به دست آمده می‌شود.

اگر در مورد قرارداد مشارکت مدنی بانک و مراحل تنظیم آن نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید از مشاوره حقوقی کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

سیستم مشارکت مدنی با بانک در نظام بانکی چگونه است؟

_ در قرارداد مشارکت مدنی بانک در ابتدا مشتری و بانک به صورت مشترک در یک طرح خاص مثلا یک طرح تولیدی یا کشاورزی، مشارکت می‌کنند.

_ در گام بعدی سرمایه‌ها و آورده‌های نقدی و غیرنقدی طرفین در جریان انجام کار به گونه‌ای مشترک در هم آمیخته شده و تا پایان طرح مورد نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

_ در واقع این قرارداد یکی از انواع تسهیلات اعتباری بانک‌هاست که از نظر کاربردی نسبت به دیگر انواع تسهیلات اعتباری بانک ها پر کاربرد تر در زمینه های اقتصادی است و در زمینه های مختلف از جمله صنعت و معدن، کشاورزی، بازرگانی، ساختمان، تولیدی به کار گرفته می‌شود.

اگر قصد مشارکت با بانک را دارید با خرید نمونه قرارداد مشارکت مدنی و آموزش آن، یک شراکت حرفه‌ای انجام دهید.

در قرارداد مشارکت مدنی بانک به چه نکاتی باید توجه کنم؟

۱_ قرارداد مشارکت مدنی بانک قرارداد یا عقدی جایز است به این معنی که طرفین هر زمان که بخواهند می‌توانند آن را به هم بزنند. البته حیات این قرارداد با فوت، جنون یا سفیه شدن هر یک طرفین آن خود به خود فسخ شده و طرفین حق تصرف در اموال مشترک را ندارند.

۲_ در قرارداد مشارکت مدنی با بانک حتما باید آورده و سرمایه هر کدام از طرفین و میزان کل آن به طور کامل معلوم و مشخص باشد. گرچه در آورده‌های طرفین الزامی بر نقدی بودن آن وجود ندارد و آورده ها و سرمایه های غیر نقدی نیز می توانند مورد مشارکت باشند.

۳_ یکی از شروط مهم در قرارداد پذیرش خسارت و ضرر احتمالی از طرف مشتری است.

۴_ شرکا در سود و زیان حاصل از شرکت، شریک هستند و حتی می توانند شرط کنند که بعضی از شرکا بیشتر از سهمشان سود داشته باشند یعنی این شرط صحیح است اما اگر شرط شود که تمام سود به دست آمده تنها برای یکی از طرفین باشد این شرط باطل است.

۵_ در پایان هر سال مالی یا در پایان قرارداد سود به دست آمده باید میان طرفین تقسیم شود.

۶_ سرمایه و آورده‌های طرفین شامل آورده های نقدی و غیرنقدی است.

۷_سرمایه بانک الزاما باید نقدی باشد مگر آن که شرایط خاص طور دیگر ایجاب کند.

۸_ در مواردی که قرارداد مشارکت مدنی با بانک در جهت امور صنعتی، تولیدی یا کشاورزی است، مدت قرارداد می‌تواند تا سه سال باشد.

٩_ بخشی از سرمایه یا سهم‌الشرکه مشتری باید نقدی باشد، اما می‌توان هزینه‌هایی که مشتری برای پیشبرد طرح انجام داده است را به عنوان سرمایه از او پذیرفت.

۱۰_ همه آورده‌های نقدی و غیر نقدی طرفین در این قرارداد یک واحد را تشکیل می‌دهد که طرفین به میزان آورده خود در آن شریک هستند.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت نمایید تا با یک قرارداد حرفه‌ای شراکت خود را شروع کنید.

به قرارداد مشارکت مدنی با بانک نیاز دارید؟

قرارداد مشارکت مدنی بانک میان مشتری و بانک منعقد می‌شود و در بسیاری از زمینههای متنوع تولیدی ،خدماتی و بازرگانی کاربرد دارد. این قرارداد می تواند منجر به ایجاد سود دهی بالا شود و از طرفی قرارداد مشارکت مدنی امروزه می‌تواند در زمینه‌های متفاوتی استفاده شود اما توجه به نکات مهم در مورد چگونگی انعقاد آن ها و شرایط و الزامات هر کدام از این قراردادها در نهایت می‌تواند موجب ایجاد اطمینان خاطر بیشتر شما شود. اگر شما هم به قرارداد مشارکت مدنی نیاز دارید، وینداد در خدمت رسانی به شما در کنارتان است، با وینداد در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط