مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

قرارداد مشارکت پرورش ماهی حاوی چه مطالبی است؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت پرورش ماهی یا شیلات

قرارداد مشارکت پرورش ماهی یا شیلات یکی از انواع قرارداد شراکت کاری بین دو یا چند نفر است که همان قرارداد مشارکت مدنی است. برخلاف اسم “مشارکت مدنی” که ممکن است به شما این حس را منتقل کند که با یک قرارداد پیچیده‌ حقوقی‌ سر و کار دارید، یک قرارداد کاملا کاربردی در فضای کسب‌وکار است. ممکن است شما زمینی دارید و می‌خواهید حوضچه هایی در آن بنا کنید و با همکاری یک دامپزشک پرورش ماهی بزنید و سرمایه‌تان را چند برابر کنید و یا بالعکس شما دامپزشک هستید ولی سرمایه‌ای برای تاسیس یک استخر پرورش ماهی را ندارید و یا شما تعدادی دوست هستید و ترجیح می‌دهید با شراکت و سرمایه‌گذاری در کسب‌و‌کاری دارایی‌تان را افزایش دهید مثلا کسی می‌تواند خوراک و داروی مورد نیاز آبزیان را تهیه کند و کسی زمین مناسب حوضچه‌ها را در اختیار دارد و شخصی هم دانش مربوط به این حوزه را دارد مثلا دامپزشک و یا کارشناس شیلات است.
خیلی از افراد هنگام بستن قرارداد مشارکت پرورش ماهی و پس از آن دچار مشکل می‌شوند، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن این امر است که آنها از نحوه بستن قرارداد شراکت بین دو نفر با خبر نیستند و نمی‌دانند الزامات این کار چیست. اگر شما هم می‌خواهید قرارداد شراکت ببندید بهتر است این مطلب را بخوانید و اگر سوالی در این حوزه دارید همین الان در قسمت پرسش‌های حقوقی، پاسخ خود را از ما بگیرید.

نکات مهم حقوقی نحوه نوشتن قرارداد مشارکت پرورش ماهی چیست؟

نکات مهم حقوقی نحوه نوشتن قرارداد مشارکت پرورش ماهی که هنگام نوشتن و تنظیم قرارداد باید در متن قرارداد شراکت ذکر گردند عبارتند از:

 • عنوان قرارداد
 • مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • مبلغ سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سود و زیان
 • وظایف طرفین
 • حقوق طرفین
 • مدت زمان قرارداد
 • مکان اجرای قرارداد
 • تعیین جریمه در صورت عدم پایبندی به تعهدات از سوی هر یک از طرفین
 • تضمین ها
 • حل و فصل اختلافات
 • اصلاح قرارداد
 • محرمانگی
 • خاتمه قرارداد
 • تعداد صفحات و نسخ و ضمائم و پیوست ها

موفقیت در انعقاد قرارداد مشارکت پرورش ماهی مهم‌ترین نتیجه داشتن یک قرارداد اصولی می‌باشد. شما هم با خرید نمونه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر، یک مشارکت حرفه‌ای و بی‌دردسر داشته باشید.

قرارداد مشارکت پرورش ماهی چیست؟

قرارداد مشارکت پرورش ماهی چیست؟ قرارداد مشارکت پرورش ماهی با عنوان قرارداد مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است. طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی ایران، مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد‫.‬ به‌عبارتی تعهدی  است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است.

چه نکات حقوقی حین تنظیم قرارداد مشارکت پرورش ماهی باید رعایت شود؟

 یکی از قراردادهای پرکاربرد در مشارکت مدنی، قرارداد مشارکت پرورش ماهی و شراکت پرورش دام است. اما قبل از تنظیم آن چند نکته مهم وجود دارد که در هنگام عقد باید به آن‌ها توجه کرد:

۱. در اولین قدم باید موضوع مشارکت که همان قرارداد مشارکت پرورش ماهی است و همچنین نحوه مشارکت مشخص شود.

۲. حتما مشخصات شرکا در قرارداد ذکر شود.

۳. موضوع مهمی که در رابطه با نحوه مشارکت مطرح است، مساله آورده‌ی طرفین است که باید به تفصیل در قرارداد ذکر شود. به عنوان مثال آورده یکی از شرکا می‌تواند سرمایه‌ی نقدی و آورده‌ی طرف دیگر می‌تواند کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص مانند دارو یا درمان آبزیان باشد.

۴. مقدار سرمایه و سهم سود هر یک از طرفین به طور واضح مشخص و سپس نحوه‌ی پرداخت و تقسیم سود و زیان شراکت بیان شود. همچنین میزان سهم هر یک از طرفین در مورد هزینه‌های جاری و مصرفی را نباید فراموش کرد.

۵. هر قرارداد شراکت، دارای مدت زمان معینی است که پس از طی آن، قرارداد خود به خود فسخ شده و پس از آن قابل استناد نمی‌باشد پس حتما باید تاریخ شروع و پایان همکاری در قرارداد شراکت پرورش ماهی ذکر شود.

۶. از آنجایی که تعهدات و وظایف شرکا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید قرارداد شراکت آن را دربربگیرد، این تعهدات باید به نحوی باشد که شرایط تنظیم یک قرارداد را متعادل کند، یعنی شرایط یک طرفه نباشد و قرارداد به سمتی نرود که شریک دغدغه این را داشته باشد که سهم او تضییع شده است یا اینکه فضا برای سوءاستفاده یکی از طرفین فراهم شود.

چه مجوزهایی برای احداث پرورش ماهی نیاز است ؟

جهت پرورش انواع شیلات مانند گرمابی، سردابی، مداربسته، محیط محصور و ماهیان زینتی، مجوزهایی باید اخذ شوند. که عبارتند از:

1.موافقت اصولی: چنانچه امکانات معرفی شده از جانب متقاضی دارای ضوابط و شرایط پرورش ماهی باشد پس از تصویب کمیسیون صدور پروانه موافقت اصولی صادر می شود که رونوشت آن به ادارات محیط زیست، امور آب و امور اراضی استان ارسال می‌شود.

2.پروانه تاسیس: چنانچه جواب تمام استعلامات مثبت باشد پس از صلاح دید کمیسیون صدور پروانه پروانه تاسیس صادر می‌شود که بر اساس آن شخص اجازه ساخت و ساز پیدا کرده و جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی می‌شود.

3.پروانه بهره‌برداری: پس از اتمام کار ساخت‌و‌ساز و بازدید کارشناسی چنانچه مورد دارای شرایط ماهی­ دار کردن باشد از جانب کمیسیون صدور پروانه، پروانه بهره­‌برداری صادر می شود.

پس پیش از تنظیم قرارداد مشارکت پرورش ماهی مجوزهای بیان شده را اخذ نمایید.

حتما با پرسنل خود قرارداد ببندید

قرارداد مشارکت پرورش ماهی هم مانند سایر قراردادهای کاری، از دل یک سری اصول و قوانین بوجود آمده است. این قوانین ممکن است برحسب عرف بوده باشد و مدیران صنعت پرورش ماهی یا شیلات برای انعقاد قرارداد، قوانین و اصول موجود در اکثر استخرها و حوضچه‌ها را مدنظر قرار دهند. گاهی تکرار یک رفتار به صورت عادت درآمده و در مدت زمانی به عرف تبدیل می‌شود و یا به شکل قانون محلی در هر صنفی از کسب و کار رعایت می‌شود. با این حال ممکن است شما با توجه به شرایط دامداری خود قراردادی تنظیم کنید و با رضایت طرفین، انعقاد قرارداد صورت بگیرد. البته در صورتی‌که قرارداد طبق قوانین اداره کار به صورت کارفرما و کارگر منعقد شود شرایط کاملا مشخص و در قانون کار به صراحت توضیح داده شده است. اگر برای تنظیم قرارداد با پرسنل خود نیاز به قرارداد حرفه‌ای دارید، می‌توانید از وینداد کمک بگیرید.

بیمه در قرارداد مشارکت پرورش ماهی

بیمه در قرارداد مشارکت پرورش ماهی از اهمیت ویزه‌ای برخوردار است چراکه محیط‌های پرورش ماهی با ریسک‌های مشخصی روبرو هستند. بزرگترین مسئله بیمه‌گران در این رشته بیمه‌ای اطمینان از شیوه‌های نگهداری پرورشگاه‌هاست . شرکت‌های با تجربه معمولاً از خطراتی که با آن مواجهند کاملاً آگاهند و می‌دانند چگونه باید از شدت آن بکاهند. بطور مثال : زمانیکه تعداد بسیار زیادی ماهی و آبزیان دیگر در یک محیط محدود نگهداری می‌شوند، بزرگترین نگرانی شیوع بیماری است که می‌تواند به سرعت صورت پذیرد. همچنین از آنجایی که پرورشگاه‌های شیلات در معرض خطرات متعددی هستند، مثل ریسک آتش‌سوزی، ریسک وقوع حادثه ولو شکستگی دست و پای کارگران (که قطعا مشمول دیه شده و مبالغ بالایی از سرمایه شراکت را از بین می‌برد)، یک پرورشگاه شیلات به بیمه‌نامه‌های زیر نیاز دارد:

۱- بیمه نامه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان برای خطرات احتمالی که ممکن است برای کارگران و پرسنل رخ دهد.

2- بیمه‌نامه آتش سوزی.

3- برای جلوگیری از تلفات آبزیان و پوشش خطر‌های فاجعه‌بار از جمله بیماری واگیردار، سیلاب، طوفان و زلزله، پرورش‌دهندگان موظف به بیمه‌ی صنعت خود در سامانه وزارت جهاد کشاورزی هستند.

پس در قرارداد مشارکت پرورش ماهی خود بند مربوط به بیمه را فراموش نکنید.

سخن آخر

در قرارداد مشارکت مدنی نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است قرارداد مشارکت پرورش ماهی را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی تهیه و تنظیم نمایید. اگر در مورد قوانین شراکت آگاهی کافی ندارید، حتماً از وکیل و یا کارشناس استفاده کنید مشاوران حقوقی تخصصی ما بخاطر تسلطی که به امور قراردادها دارند از کلیات حقوقی آن مطلع‌اند. لذا مشاور حقوقی قراردادها در تنظیم قرارداد مشارکت، به شما کمک می‌کند که بهترین ضمانت اجرایی در قرارداد مشارکت پرورش ماهی برای شما درنظر گرفته شود.
شما هم اگر تجربه‌ای در خصوص شراکت در پرورش شیلات دارید با ما و دیگر محاطبان به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط