قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار چه قراردادی است؟ '3 زمان خواندن

منتشرشده توسط محمد جواد جوادی در تاریخ

قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار چه قراردادی است؟

تغییر سبک زندگی مردم و تمایل آنها به استفاده از وبسایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها باعث به‌وجود آمدن و رشد مشاغل بسیاری شده است. برنامه‌نویسی کامپیوتر به عنوان تولیدکننده این ابزارها، از جمله این شغل‌هاست. با روند گسترده استفاده مردم از اپلیکیشن‌ها، سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که توسط برنامه‌نویس‌ها طراحی شده ‌است. بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها به فکر تعامل و همکاری با برنامه‌نویسان افتادند. این همکاری برای معرفی هر چه بیشتر و بهتر کسب‌وکارها بسیار کارآمد بوده است. اما با گسترده شدن و پیشرفت کسب‌وکارها، سوءاستفاده از برنامه‌نویس‌ها بیشتر شده و آنها علی‌رغم داشتن دانش کافی در زمینه حرفه خود، اغلب در تعامل با کارفرمایان دچار مشکل شده‌اند. به این دلیل که به صورت مشخص قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی و طراحی سایت دقیقی در دست نداشتند تا بتوانند حقوق خود را حفظ کنند. بنابراین علاوه بر اینکه طرح‌ها و برنامه‌هایشان را از دست دادند، مجبور به پرداخت غرامت‌های قراردادی بسیاری به کارفرمایان شدند. بعد از چالش‌های پیش آمده بین کارفرمایان و پیمانکاران (برنامه‌نویسان)، دو طرف قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی لزوم تنظیم قراردادی جامع و کامل را جدی گرفتند و از این رو قراردادی تحت عنوان قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار به‌وجود آمد.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

قراردادهای پیمانکاری خدمات از انواع قراردادهای استخدامی هستند که در میان کسانی که به‌صورت پروژه‌ای همکاری می‌کنند بسیار متداول است. در واقع زمانی که شما برای انجام یک کار مشخص قصد برون‌سپاری فعالیت موردنظرتان را دارید حتماً به قرارداد پیمانکاری احتیاج پیدا خواهید کرد. قراردادهای پیمانکاری صرفاً در پروژه‌های عمرانی و ساخت و ساز به کار نمی‌رود، بلکه قراردادهایی دیگر که کارفرما پروژه‌ای را به پیمانکار در در ازای پرداخت مبلغی می‌سپارد هم قرارداد پیمانکاری محسوب می‌شود.

بخوانید
نمونه قرارداد پیمانکاری حسابداری و خدمات حسابرسی + نکات حقوقی

اگر شما هم نیاز به قرارداد پیمانکاری دارید می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار را همین الان ثبت کنید.

قرارداد پیمانکاری تک نفره چیست؟

قرارداد پیمانکاری تک نفره قراردادی است که کارفرما پروژه‌ای را به پیمانکار در ازای پرداخت مبلغی می‌سپارد. قراردادهای مشاوره‌ای را می‌توان به جای قراردادهایی که بر اساس میزان ساعت کار، مزد پرداخت می‌شود، به قراردادهای پیمانکاری که پروژه محور هستند تبدیل نمود. به عبارت دیگر قراردادهای پیمانکاری تک نفره، با ماهیت پیمانکاری و انجام قسمتی از امور بین کارفرما و شخص مقابل منعقد می‌گردد، بدین نحو که به طور مثال کارفرما طراحی سایت خود و یا توسعه نرم افزار خود را به شخصی واگذار می‌کند.

قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار چیست؟

به قراردادی که میان برنامه نویس و مشتری به منظور طراحی، اجرا و توسعه یک نرم افزار منعقد می‌شود، قرارداد برنامه نویسی یا طراحی وبسایت گفته می‌شود.

این قرارداد که که با هدف انجام یک پروژه مشخص میان طرفین امضا می‌شود، درواقع نوعی قرارداد پیمانکاری است. قراردادهای پیمانکاری به منظور تبیین روابط میان کارفرما و پیمانکار (مجری) در کارهای پروژه‌ای نوشته می‌شوند. از آنجایی که قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار هم یک قرارداد پروژه‌ای محور است پس در زیرگروه قراردادهای پیمانکاری جای می‌گیرد.

چنانچه نیاز به نمونه قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار دارید می‌توانید درخواست تنطیم آن را ثبت کنید تا کارشناسان حقوقی امور قراردادها، قراردادی اصولی را برای شما تنظیم کنند.

بخوانید
قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی به چه صورت است؟

چند نکته مهم در مورد قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار

در نهایت باید بیان داشت که تنطیم قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار باید مطابق قوانین پیمانکاری برنامه‌نویسی نوشته شود. بدین شکل که:

  • باید دارای تاریخ شروع و پایان باشد.
  • همچنین مبلغ قرارداد از نکات مهم این قرارداد است که حتماً باید به صورت دقیق قید شود تا بعد از این اختلافی بین طرفین در این مورد پیش نیاید.
  • در قرارداد پیمانکاری برنامه‌نویسی، مواعد پرداخت نیز باید به صورت دقیق مشخص شود. چرا که اگر اواسط پروژه، همکاری طرفین ادامه پیدا نکرد. به میزانی که کار پیشرفت کرده، مبلغ موردنظر به برنامه‌نویس پرداخت شود.
  • از دیگر بندهای مهم این قرارداد، ذکر شرایط و مشخصات فنی است که موضوع قرارداد باید براساس آن تشکیل شود این بند باید به صورت کامل تشریح شود.
  • همچنین ضمانت نرم‌افزار و پشتیبانی از آن، از موارد بسیار مهم در قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار است.

راهنمایی‌های آخر

به عنوان یک برنامه‌نویس احتمالا شما از نکات جزئی قرارداد پیمانکاری تک‌نفره توسعه نرم‌افزار و قوانین آن مطلع نیستید. بنابراین تیم ما در وینداد، برای شما نمونه قراردادی کامل و جامع را با همه نکات و بندهای لازم آماده کرده‌اند. پس بهتر است برای این که دچار دردسرهای ناشی از عدم نوشتن قرارداد یا نوشتن قراردادی نامناسب نشوید، با یک مشاور حقوقی در زمینه قراردادها مشورت کنید. برای تهیه نمونه قرارداد پیمانکاری می‌توانید به بانک قراردادهای وینداد مراجعه کنید.

دسته‌ها: پیمانکاری شرکت

اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image