بسیاری از فعالیت هایی که امروزه در فضای کسب و کار با آن مواجهیم از طریق قرارداد پیمانکاری مدیریت می شوند.اما آیا تنظیم این قراردادها کار ساده ای است؟ اگر در طول عمر کاری تان با قراردادهای ساخت و ساز، تولید کالا ، حمل و نقل و… روبرو شده باشید پاسخ تان به سوال طرح شده قطعا منفی است.

 وینداد با هدف روشن تر شدن تعریف، ارکان و شرایط قرارداد پیمانکاری خواندن متن زیر را به شما پیشنهاد می کند.

قرارداد پیمانکاری چیست؟

به طور کلی قرارداد پیمانکاری، قراردادی است که به موجب آن کارفرما، انجام عملی با شرایط معین و در برابر وجه معین، در مدت مشخص را به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار( مقاطعه کار) واگذار می کند؛موضوع قرارداد پیمانکاری ممکن است ایجاد ساختمان، حمل و نقل و یا تهیه و تدارک کالا باشد.

ارکان قرارداد پیمانکاری چیست؟

برای تنظیم یک قرارداد پیمانکاری باید ابتدا طرفین قرارداد به طور دقیق تعیین شده و رابطه آنها با یکدیگر نیز کاملا تبیین شود. قدم بعدی تبیین ماهیت خدمت موضوع قرارداد است.یعنی در قرارداد باید به تفصیل شرح داده شود که کارفرما از پیمانکار چه توقعاتی دارد و می خواهد پیمانکار چه خدماتی را به او ارائه دهد. در این مرحله از قرارداد بدون در نظر گرفتن ضمانت اجراهای موثر مثل جبران خسارت نمی توان کنترل لازم بر پیمانکار برای پیشبرد کار را تامین کرد. در برخی موارد، قرارداد عدم افشا اطلاعات و یا همان محرمانگی نیز به قرارداد پیمانکاری ضمیمه می شود و به عنوان مثال کارفرما نوآوری‌ها و اطلاعاتی که تا قبل از سپردن کار به پیمانکار کسب نموده را دقیق بیان می کند تا در آینده پیمانکار بر اساس قرارداد عدم افشا ضمیمه شده الزام به حفظ این اطلاعات و حفظ حقوق مالکانه معنوی کارفرما را رعایت نماید.شرایط پرداخت و شرایط خاتمه قرارداد نیز در انتهای قرارداد تشریح می شود.

دریافت قرارداد پیمانکاری

شرایط عمومی و اختصاصی پیمان به چه معناست؟

هر موقع صحبت از قرارداد های پیمانکاری می شود اصطلاح شرایط عمومی پیمان و شرایط اختصاصی پیمان نیز به گوش می خورد. شرایط عمومی پیمان آن دسته از تعهدات تبعی است که به طرفین قرارداد تحمیل می شود و حقوق و تکالیف طرفین را مشخص می کند. وجه تمایز شرایط عمومی پیمان و شرایط اختصاصی پیمان در این است که شرایط عمومی پیمان شرایط عامی است که بر تمامی قراردادهای پیمانکاری حاکم می شود  و غیر قابل تغییر و حتی غیر قابل اجتناب است. اما زمانی که از شرایط اختصاصی پیمان صحبت می شود منظور آن دسته از شرایطی است که طرفین قرارداد خودشان بر اساس شرایط ، اوضاع و احوال و ماهیت قرارداد، با یکدیگر توافق کرده اند و بر روابطشان حاکم می دانند. نکته حائز اهمیت این است که شرایط اختصاصی پیمان هیچ گاه نمی تواند ناقض مفاد شرایط عمومی پیمان باشد.

در قراردادهای پیمانکاری بالاخص قراردادهای عمرانی دو سند، شرایط عمومی و شرایط اختصاصی پیمان، به آن ضمیمه شده است.

بخوانید
مالکیت فکری یا مالکیت معنوی چیست و چه ارکانی دارد؟

قرارداد پیمانکاری چه کاربردی برای استارتاپ ها دارد؟

شاید از خواندن متن بالا این سوال در ذهنتان ایجاد شده باشد که این قراردادها چه مشکلی را برای استارتاپ ها حل می کنند؟

نکته اینجاست که قراردادهای پیمانکاری صرفا در ساخت و ساز و حمل ونقل و امثالهم کارایی ندارد بلکه به طور کلی هر زمانی که یک کارفرما بخواهد کاری را به دیگری بسپارد و آن دیگری کار را به هزینه خودش پیش ببرد و در مواعد زمانی مقرر مقدار پول مشخصی را ما به ازائ فعالیتش و هزینه هایی که متحمل شده دریافت کند می توان از قرارداد پیمانکاری استفاده کند.

تصور کنید یک استارتاپ بخواهد برای تامین شبکه و اینترنتش با یک شرکت اینترنتی قرارداد ببندد، در چنین حالتی می تواند با استفاده از قرارداد پیمانکاری صفر تا صد کار را به آن شرکت سپرده و با تعیین بازه های زمانی معین میزان تعهدات شرکت اینترنتی مذکور و نحوه پرداخت خود به او را مشخص نماید.

در موارد دیگر که مختصات ذکر شده در بالا را داشته باشد هم قرارداد پیمانکاری گزینه مناسبی است مثل طراحی و توسعه سایت و …

آیا قرارداد پیمانکاری قابل برهم زدن است؟

به طور کلی قراردادهای حقوقی به دو دسته قراردادهای لازم و قراردادهای جایز تقسیم می شوند. قراردادهای لازم قراردادهایی هستند که طرفین قرارداد به هیچ وجه حق برهم زدن (فسخ) قرارداد را ندارند مگر در مواردی که صراحتا در خود قرارداد حق فسخ پیش بینی شده باشد.اما قرارداد های جایز قراردادهایی هستند که طرفین قرارداد هر زمان که بخواهند می توانند قرارداد را بر هم بزنند. در عالم حقوق اصل بر لزوم قراردادهاست و تنها مواردی که قانون گذار صراحتا در قانون جایز بودن قرارداد را پیش بینی کرده باشد قرارداد جایز است وگرنه لازم است.

مطابق ماده 10 و 219 قانون مدنی قراردادهای پیمانکاری نیز لازم هستند و طرفین نمی توانند هر زمان که می خواهند آن را فسخ کنند. ولی آیا این قراردادها را هیچ وقت نمی توان فسخ کرد؟

مطابق مواد 46 و 48 شرایط عمومی پیمان کارفرما می تواند در صورت تخلف پیمانکار و یا بر اساس مقتضیات عمومی قرارداد پیمانکاری را فسخ نماید. هرچند که به نظر می رسد دو عبارت ” تخلف پیمانکار” و ” مقتضیات عمومی” واژه هایی مبهم بوده که چه بسا امکان سواستفاده را نیز فراهم می کند.

همانطور که از توضیحات بالا معلوم است تنظیم قرارداد پیمانکاری امری فوق العاده پیچیده بوده که حتی جا به جا شدن یک کلمه در آن می تواند حقوق و تعهدات طرفین را به کلی دگرگون کند. شما می توانید از طریق قرارداد پیمانکاری موجود در بانک قرارداد وینداد  این امر مهم را به خوبی مدیریت نمایید.

5.0
01

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link