'5 زمان خواندن

کار، فعالیتی ست برای ارائه کالا یا خدمات به طوری که مابه ازای مشخصی داشته باشد. پس انواع مشاغل زیرمجموعه همین تعریف هستند اما منظور ما در این جا کار و شغلی ست که زیرنظر بخش خصوصی انجام شود. قانون کار نیز حاکم بر فعالیت های بخش خصوصی ست و فعالیت‌های دستگاه دولتی زیر نظر قوانین دیگری از جمله قانون استخدام است.

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع قرارداد های کار یعنی قرارداد کار برای انجام کار معین آشنا کنیم. برای فهم بهتر این قرارداد ابتدا با مفاهیم کارگر ، کارفرما و قرارداد کار طبق قانون کار آشنا می­‌شویم و سپس به سراغ قرارداد کار معین می­رویم.

به چه کسانی کارگر و کارفرما گفته می‌­شود؟

تشخیص درست کارگر و کارفرما بسیار مهم است زیرا فقط کسی که بر اساس قانون کارگر یا کارفرما نامیده شود می­‌تواند از حمایت‌های قانون کار بهره‌مند شود و ضوابط این قانون تنها بر آن ها حاکم است. پس به تعریف دقیق این مفاهیم می‌­پردازیم.

طبق تعریف قانون کار ” کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد ، حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.”

پس برای این که مشخص شود فردی کارگر هست یا خیر می­توان سه ملاک را مد نظر قرار داد،

اولا کارگر شخص حقیقی ست و موسسه یا شخص حقوقی نمی­‌تواند کارگر باشد.

دوما باید در مقابل فعالیتی که انجام می­‌دهد مزدی دریافت کند پس اگر مزدی پرداخت نشود آن فرد کارگر نیست و شامل مقررات حقوق کار نمی­‌شود.

سوما کارگر باید کار را با درخواست کارفرما شروع کند مثلا اگر کارگر بدون تقاضا ی کارفرما دیواری را نقاشی کند و طالب مزد آن باشد، کارفرما می­‌تواند مزد اورا ندهد زیرا این کار را با درخواست کارفرما انجام نداده بود و همین باعث می­‌شود که آن فرد شامل تعریف کارگر نیز نشود.

قانون کار در مورد کارفرما نیز میگوید ” کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او درمقابل دریافت حق السعی کار می کند. مدیران و مسئولان و به طور عموم کلیه کسانی که عهده دار اداره کارگاه هستند؛ نماینده کارفرما محسوب می شوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر به عهده می گیرند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی بنماید و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.”

کارفرما برعکس کارگر می­‌تواند شخص حقوقی باشد؛ برای مثال یک شرکت خصوصی، کارگری را برای نظافت محیط شرکت استخدام می‌­کند.

کارفرما هم وظیفه مالکیتی و هم مدیریتی دارد مالکیت به معنی این که صاحب کار، کارگاه، تجهیزات و منافع آن است و مدیریت هم به معنی نظارت بر استخدام کارگر، فعالیت او، پیش­روی فعالیت و غیره است. همانطور که در تعریف مشاهده می‌­کنید کارفرما می­تواند برای شان مدیریتی خود نماینده انتخاب کند و نماینده نیز باید ضامن تمامی اقدامات صورت گرفته از جانب خود باشد.

بخوانید
قرارداد کاری سالن زیبایی چه مفاد و بندهایی دارد؟

 بر اساس قانون، قرارداد کار چیست و چه مندرجاتی دارد؟

مطابق با تعریف قانون ” قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت، یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می دهد.”

قرارداد کار به اعتبار موضوع سه قسم است: ۱.قرارداد کار دائم ۲. قرارداد کار موقت ۳. قرارداد کار معین

قراردادکار دائم: در این نوع  قرارداد طرفین توافقی بر سر خاتمه ی کار نمی­‌کنند و تا زمانی نا معلوم قرارداد پا برجاست. این نوع از قرارداد به دلیل امنیت شغلی ای که برای کارگر ایجاد می­کند مطلوب اوست اما کارفرمایان تمایلی به بستن این نوع از قرارداد ندارند. تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار می‌­گوید در صورتی که کار مستمر باشد و زمانی برای آن تعیین نشده باشد قرارداد کار دائمی خواهد بود.

قرارداد کار موقت: در این نوع قرارداد کارفرما با کارگر سر مدت معینی توافق کرده و بر اساس همان قرارداد می­بندد مثلا قرارداد ساعتی، ۳ ماهه یا یکساله.

در صورتی که نیاز به قرارداد کار موقت دارید می‌توانید این قرارداد را همین الان دریافت کنید.

قرارداد کار برای انجام کار معین چگونه قراردادی ست؟

در قانون، قرارداد کار برای انجام کار معین جزو قرارداد‌های کار شمرده نشده است اما عرف و مواد ۲۴ و ۲۵ قانون کار بر وجود این نوع از قرارداد صحه می­‌گذارند. کار معین کاری ست که در بازه زمانی مشخص شروع و خاتمه می­یابد و قراردادی که موضوعش این نوع از کار باشد قرارداد کار معین نامیده می­‌شود.

برای این که بتوانید این نوع از قرارداد را بنویسید در وهله اول باید شرایط صحت قرارداد را بدانید، طبق قانون کار این شرایط عبارتند از :

الف) مشروعیت مورد قرارداد

ب)  معین بودن موضوع قرارداد

ج) عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر.

پس از اطمینان از این که قرارداد شما شروط صحت را دارد می‌­توانید اقدام به بستن قرارداد کنید.

بخوانید
قرارداد کار فروشگاه + شرایط استخدام فروشنده

شما می‌توانید همین الان قراردادهای استخدامی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید!

هنگام بستن قرارداد کار برای انجام کار معین این نکات را فراموش نکنید!

مشخص کردن حدود آغاز قرارداد کار معین: در این نوع قرارداد بازه ی زمانی مبنا نیست، بلکه همان کارمعین و آغاز و انجام آن است که مهم است. مشخص کردن تقریبی زمان از این نظر اهمیت دارد که اگر کارگر روزانه یا ساعتی مزد دریافت کند، زمان آغاز قرارداد برای شروع پرداخت به او در نظر گرفته می­شود.

شفاف سازی در مورد حق الزحمه(مزد): به طور کلی قانون کار بیشتر متمایل به حمایت از حقوق کارگر است؛ زیرا این کارفرمایانند که قدرت را در دست دارند و ممکن است باعث تضییع حقوق کارگر شوند؛ به همین دلیل معمولا در قرارداد های کار میزان پرداختی کار مشخص می­شود و کارگر با اطلاع از آن اقدام به امضای قرارداد می­کند، در مورد قرارداد کار معین نیز بر اساس عرف مزد تعیین شده و پرداخت ها نیز به شکلی که در قرارداد ذکر شده انجام می­شود.

خاتمه قرارداد کار معین: ماده ۲۱ قانون کار در مورد چگونگی خاتمه قرارداد صحبت می­کند. بر اساس بند هـ این ماده، قرارداد کار معین با پایان یافتن کارمعین خاتمه می­یابد. برای مثال کارفرمایی برای کشیدن دیواری با ابعاد 25*3 با کارگری قرارداد می­بندد؛ قرارداد با شروع دیوار کشی آغاز و با اتمام آن خاتمه می­یابد.

ممنوعیت فسخ یک طرفه: موضوعی که نباید از آن چشم پوشی کرد ماده ۲۵ قانون است؛ که فسخ یک طرفه ی قرارداد کار معین را ممنوع کرده است. پس اگر کارگر از کار موضوع قرارداد استعفا دهد، تخلف محسوب شده و ملزم به پرداخت خسارت است.

کارفرما نیز نمی­‌تواند به طور یک طرفه قرارداد کار را فسخ کرده و کارگر را از کار بیکار کند. در صورت تخلف در این مورد فرد شاکی می­‌تواند به هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف رجوع کند.

نمونه قرارداد کار را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید!

نیاز به قرارداد کار برای انجام کار معین دارید؟

اگر در حال بستن قرارداد کار هستید و از استاندارد‌های آن با خبر نیستید می‌­توانید درخواست تنظیم یا بررسی قرارداد خود را ثبت نموده  یا با مراجعه به بانک قرارداد وینداد انواع قراردادهای کار را دریافت کنید.

تنظیم متن قرارداد کاری و ملاحظه نکات و مندرجات این قرارداد منجر به تضمین آینده روابط کاری میان کارگر و کارفرما می‌شود. در واقع با ایجاد و ورود این چارچوب قانونی در روابط حقوقی میان طرفین این قرارداد می‌توان بدون شک بسیاری از دغدغه‌های طرفین را مرتفع کرد.

دسته‌ها: قرارداد کار

13 دیدگاه

ایرج · ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۰۴ ب٫ظ

ایا شغل نگهبان کارگری میباشد یا کارمندی چرا ما قرار داد معین ها پس از ۲۰ سال خدمت که شغل ما نگهبان است قرار داد ما را کارمندی زده اند

  زهرا بیات · ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۲:۳۸ ب٫ظ

  سلام
  مطابق قانون کار و ماده 188 آن قانون،تمامی اشخاصی که رابطه ی کاری در مقابل دریافت مزد یا حقوق با کارفرما دارند مشمول قانون کار خواهند بود. استثنای آن اشخاص مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات خاص استخدامی است.
  و مطابق بخشنامه دولت در سال 90 شغل نگهبان در ارگان های دولتی مشمول قوانین کار است.
  بنابراین بایستی ارگانی که در آن مشغول فعالیت هستید بلحاظ عدم شمول مقررات خاص استخدامی بررسی شود، در صورت عدم شمول مقررات اسخدامی خاص، شغل نگهبان مشمول قانون کار است.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

رضا · ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ در ۹:۴۱ ق٫ظ

با سلام و خسته نباشید من ۱۵ ساله که در بانک سپه با سمت پیشخدمت(قراردادی تابع قانون کار) مشغول به کار می باشم حالا بعد از ۱۵ سال سابقه کار با هزار جور بدبختی و دنگ و فنگ مسئولین راضی شدند سمتمرو از پیش خدمتی به بایگان تغییر بدن، چون تعدادی از همکارام تونسته بودن به راحتی تغییر سمت بدن حالا بعد از طی مراحل اداری، کارگزینی اداره میگه از سازمان امور استخدامی کشور نامه اومده که تبدیل وضعیت کارگری به قرارداد معین خلافه من واقعا از این خبر خیلی متاثر و ناامید شدم
خواهش می کنم من رو راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنم به نظرتون میتونم از سازمان امور استخدامی کمک بگیرم؟

  زهرا بیات · ۱۹ مهر ۱۳۹۹ در ۴:۵۳ ب٫ظ

  سلام
  در صورتی که بخشنامه ای در این خصوص ابلاغ شده باشد به نظر می رسد نمی توان اقدامی انجام داد مگر اینکه قبل از وصول بخشنامه تبدیل وضعیت صورت گرفته باشد. راه حل زمان بر نیز ابطال بخشنامه از طریق دیوان عدالت اداری است.

علی · ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ در ۱:۲۴ ب٫ظ

با سلام من یک قرارداد معین با کارفرما بسته بودم ولی با توجه به برخی شرایط موجود در شرکت نظیر برخی کارهای غیر از کار مطرح شده در قرارداد و کارهای غیر قانونی حاضر به انجام کار و ادامه کار نشده ام. حالا که از کار اومدم بیرون کارفرما شکایت کرده. بهخ نظر شما چیکار کنم ؟
ممنون

  زهرا بیات · ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ در ۴:۲۸ ب٫ظ

  سلام

  مطابق ماده 25 قانون کار “هرگاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین منعقد شده باشد، هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد.” اگر رابطه ی حقوقی شما با کارفرما قرارداد کار معین باشد، در صورتیکه بدون عذر موجه ترک کار نمایید، علاوه بر اینکه سنوات پایان کار به شما تعلق نمی گیرد، در صورتی که از بابت ترک کار شما خسارتی به کارفرما وارد شود، وی می تواند خسارت وارده را پس از صدور حکم مرجع حل اختلاف کار از مراجع قضایی مطالبه نماید. ارجاع کارهای غیرقانونی عذر موجهی برای ترک کار محسوب نمی گردد، شما تنها می توانید از انجام کارهای غیرقانونی خودداری نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

افشین · ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ در ۱۲:۴۴ ب٫ظ

سلام وزارت بهداشت قرار یک ماه دیگه یه آزمون استخدامی برگزار کنه برای قرارداد کار معین،اصلا یعنی چی؟اولین باره از همچین واژه ای برای استخدامیش داره استفاده میکنه مگه میشه؟مگه یه پرستار نقشه کشه که همچین چیزی تو استخدامی میگن؟

  کارشناس حقوقی وینداد · ۶ شهریور ۱۳۹۹ در ۹:۱۷ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛
  کار معین کاری ست که در بازه زمانی مشخص شروع و خاتمه می­یابد و قراردادی که موضوعش این نوع از کار باشد قرارداد کار معین نامیده می­‌شود. یکی از قراردادهای عرف در شرکت های خصوصی، دولتی و خصولتی قرارداد کار معین است که نام دیگر این قرارداد کار با مدت موقت است. این قرارداد برای مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  موفق باشید

حیدر · ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ در ۱:۴۰ ق٫ظ

با سلام و احترام من قرار داد کار معین بستم با شخصی کاره بسته بندی بود جو میداد بسته بندی میکردیم اون شخص برای ضمانت باری که میداد برا هر 4 تن درهفته 10 میلیون گرفت منم 12 تا سهم گرفتم که میشه 120 میلیون قرارداد 3 ماهه بستیم حالا که قرار داد تموم شده اون 120 میلیونو نمیده میگه برا پولی که گرفتم بهت کار دادم و کل مزدی که بابت این دوازده تا قرارداد گرفتم 30 میلیون بود که اونم به با تاخیر داد ایا میتونم کاری کنم

  زهرا بیات · ۹ مهر ۱۳۹۹ در ۲:۵۷ ب٫ظ

  سلام
  اگر بابت ضمانت مبلغی پرداخت کرده اید بدون دریافت رسید یا امضای سندی مبنی بر پرداخت به جهت تضمین، بایستی برای دریافت مبالغ خود اقدام کنید، شکایت کیفری خیانت در امانت مطرح کنید و همزمان دادخواست مطالبه وجه ارائه دهید؛ به نتیجه رسیدن دعوا مستلزم اثبات پرداخت به عنوان ضمانت است و بار اثبات ادعا برعهده ی شما است.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

  جعفر مصطفوی · ۲۷ مهر ۱۳۹۹ در ۱۲:۴۴ ب٫ظ

  شما باید از طریق محاکم حقوقی نسبت به نقض قرارداد خصوصی فی مابین اقدام نمائید.

خورشید · ۲۳ آذر ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۷ ق٫ظ

سلام من معلم قرارداد کار معینم رای دیوان ایا اداره میتونه من رو حق التدریس کنه

  زهرا بیات · ۲۵ آذر ۱۳۹۹ در ۱:۳۲ ب٫ظ

  سلام
  منظور شما کدام رای دیوان است؟ در خصوص تبدیل قرارداد کارمعین به حق التدریسی رایی صادر نگردیده است و چنین برداستی هم گزارش نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link