آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد کار معین ،‌ بررسی نکات قانونی و شرایط آن

زمان مطالعه: 5 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد کار معین ،‌ بررسی نکات قانونی و شرایط آن

قرارداد کار معین یکی از انواع پرکاربرد قرارداد است که تحت حمایت قانون کار قرار می‌گیرد. کار، فعالیتی است برای ارائه کالا یا خدمات به طوری که ما به ازای مشخصی داشته باشد. پس انواع مشاغل زیرمجموعه همین تعریف هستند اما منظور ما در این جا کار و شغلی است که زیرنظر بخش خصوصی انجام شود. قانون کار نیز حاکم بر فعالیت های بخش خصوصی است و فعالیت‌های دستگاه دولتی زیر نظر قوانین دیگری از جمله قانون استخدام است. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع قراردادهای کار یعنی قرارداد کار برای انجام کار معین آشنا کنیم.

 

به چه کسانی کارگر و کارفرما می‌گویند؟

تشخیص درست کارگر و کارفرما بسیار مهم است. زیرا فقط کسی که بر اساس قانون کارگر یا کارفرما نامیده شود، می­‌تواند از حمایت‌های قانون کار استفاده کند و ضوابط این قانون تنها بر آن ها حاکم است. پس به تعریف دقیق این مفاهیم می‌­پردازیم.

طبق تعریف قانون کار “کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.”

پس برای این که مشخص شود فردی کارگر هست یا خیر می‌­توان سه ملاک را مد نظر قرار داد:

 1. کارگر شخص حقیقی است و موسسه یا شخص حقوقی نمی­‌تواند کارگر باشد.
 2. باید در مقابل فعالیتی که انجام می­‌دهد، مزدی دریافت کند. پس اگر مزدی پرداخت نشود آن فرد کارگر نیست و شامل مقررات حقوق کار نمی­‌شود.
 3. کارگر باید کار را با درخواست کارفرما شروع کند مثلا اگر کارگر بدون تقاضای کارفرما دیواری را نقاشی کند و طالب مزد آن باشد، کارفرما می­‌تواند مزد اورا ندهد؛ زیرا این کار را با درخواست کارفرما انجام نداده بود. همین باعث می­‌شود که آن فرد شامل تعریف کارگر نیز نشود.

قانون کار در مورد کارفرما نیز می‌گوید:

” کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق‌السعی کار می‌کند. مدیران و مسئولان و به طور عموم کلیه کسانی که عهده دار اداره کارگاه هستند؛ نماینده کارفرما محسوب می شوند. کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر به عهده می‌گیرند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدي بنماید و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.”

کارفرما برعکس کارگر می­‌تواند شخص حقوقی باشد؛ برای مثال یک شرکت خصوصی، کارگری را برای نظافت محیط شرکت استخدام می‌­کند. کارفرما هم وظیفه مالکیتی و هم مدیریتی دارد مالکیت به معنی این که صاحب کار، کارگاه، تجهیزات و منافع آن است و مدیریت هم به معنی نظارت بر استخدام کارگر، فعالیت او، پیش­روی فعالیت و غیره است.

همانطور که در تعریف مشاهده می‌­کنید کارفرما می­‌تواند برای شان مدیریتی خود نماینده انتخاب کند. نماینده نیز باید ضامن تمامی اقدامات صورت گرفته از جانب خود باشد.

 

 بر اساس قانون، قرارداد کار چیست و چه مندرجاتی دارد؟

مطابق با تعریف قانون “قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی کاري را براي مدت موقت، یا مدت غیرموقت براي کارفرما انجام می دهد.”

قرارداد کار به اعتبار موضوع سه قسم است:

 • قرارداد کار دائم: در این نوع قرارداد طرفین توافقی بر سر خاتمه‌ی کار نمی­‌کنند و تا زمانی نا‌معلوم قرارداد پا برجاست. این نوع از قرارداد به دلیل امنیت شغلی‌ای که برای کارگر ایجاد می­‌کند مطلوب اوست اما کارفرمایان تمایلی به بستن این نوع از قرارداد ندارند. تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار می‌­گوید در صورتی که کار مستمر باشد و زمانی برای آن تعیین نشده باشد قرارداد کار دائمی خواهد بود.
 • قرارداد کار موقت: در این نوع قرارداد کارفرما با کارگر سر مدت مشخصی توافق کرده و بر اساس همان قرارداد می­‌بندد مثلا قرارداد ساعتی، ۳ ماهه یا یکساله. در صورتی که نیاز به دانلود قرارداد کار موقت دارید می‌توانید این قرارداد را از سایت وینداد دریافت کنید.
 • قرارداد کار معین: کار معین کاری است که برای انجام پروژه ای مشخص شروع و خاتمه می‌­یابد و قراردادی که موضوعش این نوع از کار باشد قرارداد کار معین نامیده می­‌شود.

قرارداد کار معین

شرایط قرارداد کار معین

همان‌طور که گفته این قرارداد حول فرایند کار شکل می‌گیرد زمان شروع و پایان آن به طول انجام رسیدن کار بستگی دارد. قانون، قرارداد کار برای انجام کار معین جزو قرارداد‌های کار نمی شمارد اما عرف و مواد ۲۴ و ۲۵ قانون کار بر وجود این نوع از قرارداد صحه می­‌گذارند.

برای این که بتوانید این نوع از قرارداد را بنویسید در وهله اول باید شرایط صحت قرارداد را بدانید، طبق قانون کار این شرایط عبارتند از:

 1. مشروعیت مورد قرارداد
 2. معین بودن موضوع قرارداد
 3. عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر.

پس از اطمینان از این که قرارداد شما شروط صحت را دارد می‌­توانید اقدام به بستن قرارداد کنید.

شما می‌توانید همین الان قراردادهای استخدامی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید!

 

هنگام بستن قرارداد کار برای انجام کار معین این نکات را فراموش نکنید!

انواع قرارداد کار الزامات و شرایطی دارند که در این جا نکات قرارداد کار معین را بر می‌شمریم:

 • مشخص کردن حدود زمانی

در این نوع قرارداد بازه‌ی زمانی مبنا نیست، بلکه همان کار معین و آغاز و انجام آن است که مهم است. مشخص کردن تقریبی زمان از این نظر اهمیت دارد که اگر کارگر روزانه یا ساعتی مزد دریافت کند، زمان آغاز قرارداد برای شروع پرداخت به او در نظر گرفته می‌­شود.

 • شفاف‌سازی در مورد حق‌الزحمه (مزد)

به طور کلی قانون کار بیشتر متمایل به حمایت از حقوق کارگر است؛ زیرا این کارفرمایانند که قدرت را در دست دارند و ممکن است باعث تضییع حقوق کارگر شوند. به همین دلیل معمولا در قراردادها میزان پرداختی کار مشخص می­‌شود و کارگر با اطلاع از آن اقدام به امضای قرارداد می­‌کند. در مورد قرارداد انجام کار معین نیز بر اساس عرف مزد تعیین شده و پرداخت‌ها نیز به شکلی که در قرارداد ذکر شده انجام می­‌شود.

 • خاتمه‌ی قرارداد انجام کار معین

ماده ۲۱ قانون کار در مورد چگونگی خاتمه قرارداد صحبت می‌­کند. بر اساس بند هـ این ماده، قرارداد انجام کار معین با پایان یافتن کار مشخص خاتمه می­‌یابد. برای مثال کارفرمایی برای کشیدن دیواری با ابعاد 25*3 با کارگری قرارداد می‌­بندد؛ قرارداد با شروع دیوار کشی آغاز و با اتمام آن پایان می‌یابد.

 • ممنوعیت فسخ یک طرفه

موضوعی که نباید از آن چشم‌پوشی کرد ماده ۲۵ قانون است؛ که فسخ یک طرفه قرارداد کار معین را ممنوع کرده است. پس اگر کارگر از کار موضوع قرارداد استعفا دهد، تخلف محسوب می‌شود و باید پرداخت خسارت کند.

کارفرما نیز نمی­‌تواند به طور یک طرفه فسخ قرارداد کار را انجام دهد و کارگر را از کار بیکار کند. در صورت تخلف در این مورد فرد شاکی می­‌تواند به هیئت‌های تشخیص و مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما رجوع کند.

در فهرست قراردادهای استخدامی نمونه قرارداد کار را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید!

 

سخن پایانی

قرارداد کار معین با به پایان رسیدن فرایند کار فسخ می‌شود. در این مطلب به معرفی این قرارداد، نکات آن و معرفی دقیقی از کارگر و کارفرما پرداختیم. اگر شما تجریه‌ای در عقد این قرارداد داشته‌اید یا پرسشی در این خصوص دارید می‌توانید در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید.

نیاز به قرارداد کار برای انجام کار معین دارید؟

اگر در حال بستن قرارداد کار هستید و از استاندارد‌های متن قرارداد کار معین با خبر نیستید، می‌­توانید درخواست تنظیم یا بررسی قرارداد خود را ثبت نموده یا با مراجعه به بانک قرارداد وینداد انواع قراردادهای کار را دریافت کنید.

تنظیم متن قرارداد کار معین و ملاحظه نکات و مندرجات آن منجر به تضمین آینده روابط کاری میان کارگر و کارفرما می‌شود. در واقع با ایجاد و ورود این چارچوب قانونی در روابط حقوقی میان طرفین این قرارداد می‌توان بدون شک بسیاری از دغدغه‌های طرفین را مرتفع کرد.

همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره حقوقی در راستای تنظیم روابط کاری خود به تیم حقوی ما اعتماد داشته باشید.

 

سوالات متداول

مواد قرارداد کار معین چیست؟

مشخص کردن حدود زمانی، شفاف‌سازی در مورد حق الزحمه (مزد)، خاتمه قرارداد کار معین، ممنوعیت فسخ یک طرفه 4 مورد از مهمترین بندهای این قراردادند.

مرجع صالح رسیدگی به دعاوی مربوط به قرارداد انجام کار معین چیست؟

اداره کار، شورای حل اختلاف و داور تعیین شد در قرارداد می‌توانند به شکایات مربوط به قرارداد رسیدگی کنند.

4/5 - (3 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

65 Comments
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
صادق شفیعی
صادق شفیعی
10 ماه پیش

باسلام واحترام وضمن عرض خسته نباشی .من از سال1384لغایت1390بصورت شرکتی در استانداری بودم سال11/11/1390لغایت1/1/1401تاکن.ن قراردادمعین بامن بستن الان بعداز 12سال کار اداری ومسئول واحد بودن بودن میگن بایستی قراردادشما بکار گردی تغییر پیدا کنه دلیلش هم میگن یدلیل قصور کارگزینی وقت کداستخدامی درکارمند ایران برای شما ثبت نشده باید تغییر قرارداد بشه آیا این موضوع قانونی هست یانه من در این موضوع ذینغع هستم

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  صادق شفیعی
3 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به پیچیدگی مسئله مورد نظر شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و نسبت به ثبت درخواست مشاوره تلفنی اقدام نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

محمود
محمود
1 سال پیش

سلام
آیا کارگران پتروشیمی های خصوصی با مالکیت شخصی در مناطق ویژه که قرارداد مستقیم با شرکت دارند ولی قراردادهای ببن یک ماه تا یکسال دارند جزء ارکان ثالث حساب میشوند؟ یک تعریف کلی از ارکان ثالث بکنید. به این خاطر این سوال را میکنم چون در منطقه ویژه بندر ماهشهر بخشنامه پرداخت مزایای اقلیمی به کلیه کارگران ارکان ثالث به همه شرکتهای منطقه ابلاغ و تصويب شده ولی به ما این مزایا به خاطر خصوصي بودن شرکت تعلق نگرفته است

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمود
1 سال پیش

با سلام
قراردادهای مربوط به پتروشیمی مشمول مباحث خاص خود است که در مطالب مربوط به قراردادهای کار ساده نمی گنجد.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

حمید
حمید
1 سال پیش

سلام وقت بخیر
کسی که کارآموز وکالت هست آیا میتونه به عنوان مشاور حقوقی در بانک کار کنه ( قرارداد کار معین ببنده ) متضاد با دو شغل بودن وکیل نیست ؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حمید
1 سال پیش

با سلام
وکیل نمی تواند رابطه ی استخدامی با نهادهای دولتی داشته باشد. در صورتی که بانک خصوصی باشد، مشکلی ایجاد نمی شود، اما اگر بانک دولتی باشد باید قرارداد مشاوره جایگزین قرارداد کار و استخدامی شود.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حمید
7 ماه پیش

با سلام و احترام
بله می تواند و منع قانونی در این زمینه وجود ندارد.
کارشناس حقوقی وینداد

سیما
سیما
1 سال پیش

آیا امکان ادامه تحصیل برای کارمند تحت قرارداد کار معین حرفه‌ای یکی از دانشگاه‌های دولتی علوم پزشکی به طور همزمان در یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی علوم پزشکی وجود دارد؟ به جز فسخ قرارداد راهکار قانونی وجود دارد؟ در صورتی که موضوع پنهان بماند، چه خطری کارمند را تهدید می‌کند؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  سیما
1 سال پیش

با سلام
در صورتی که قرارداد شما مشمول قانون خدمات کشوری می شود، در حوزه فعالیت تیم وینداد نیست.
با احترایم
تیم حقوقی وینداد

امید
امید
1 سال پیش

درود بر شما…بهترین نوع قرارداد کاری برای منشی نمایندگی دفتربیمه که ساعت کاری از 8 صبح تا 3 بعدازظهر داشته باشد چیست؟ لازم به ذکر است که نیروی کار مد نظر، تمایلی به بیمه شدن ندارد و مایل است که حق بیمه را دریافت کند.

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  امید
1 سال پیش

با سلام
قرارداد کار بهترین قرارداد برای مورد مذکور است و در هر صورت کارفرما موظف است کارگر را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه کند و نظر کارگر تأثیری در این وظیفه ی قانونی ندارد.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

سارا مویدی
سارا مویدی
1 سال پیش

باسلام.آیا این قانون تبدیل وضعیت ایثارگران شامل پرسنل طرحی وزارت بهداشت هم میشه؟؟
ابلاغیه اومده که شامل میشه ولی دانشگاه زیر بار نمیره و میگه منظور از طرح،طرح های عمرانی بوده و شامل طرحی های وزارت بهداشت نمیشه.ممنون میشم پاسخ بدین

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  سارا مویدی
3 ماه پیش

با سلام و احترام
با توجه به پیچیدگی مسئله مورد نظر شما، خواهشمند است به سایت وینداد مراجعه نموده و نسبت به ثبت درخواست مشاوره تلفنی اقدام نمایید تا کارشناسان متخصص ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.
با تشکر
مجموعه حقوقی وینداد

حجت هادی
حجت هادی
1 سال پیش

سلام تفاوت قرارداد معین(مشخص)با کارگری چیست؟
آیامشخص بالاتره ؟یاکارگری؟
من قراردادمعین (مشخص) بودم به مدت هشت سال الان قرارداد جدیدم شده قراردادمعین(کارگری) بهتره؟یابدتر؟
باتشکر

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حجت هادی
1 سال پیش

باسلام
قانون کار حاکم بر قرارداد کار با مدت معین میباشد که طرفین کارگر و کارفرما بوده و منظور شما از قرارداد کارگری مبهم است و احتمالا هر دو اصطلاحی که به کار میبرید یک مفهوم را دارند.
و هر دو قرارداد بر مبنای قانون کار هستند.
اگر سوال یا ابهامی در مورد قانون کار دارید میتوانید با وکلای وینداد در تماس باشید.
بااحترام
تیم حقوقی وینداد

حجت هادی
حجت هادی
1 سال پیش

سلام تفاوت قرارداد معین(مشخص)با کارگری چیست؟
آیامشخص بالاتره ؟یاکارگری؟
من قراردادمعین (مشخص) بودم به مدت هشت سال الان قرارداد جدیدم شده قراردادمعین(کارگری) بهتره؟یابدتر؟
باتشکر

محمدرضا
محمدرضا
1 سال پیش

سلام خسته نباشید من سال ۹۳ تو ازمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی شرکت کردم و قبول شدم و تا سال ۹۶ مشغول بودم به عنوتن پرستار از اون تاریخ به بعد به مدت چن سال نتونستم تو محل کارم حاضر بشم ولی انصراف ندادم یا تسویه حساب نکردم الان که میخام برگردم دانشگاه اجازه نمیده ولی اون شرکتی که زیر مجموعه اون هستیم میگه موردی نداره شرکت اواسلامت و میگ میتونی برگردی چن تسویه حساب نکردی هنوز نیروی ماه هستی ولی دانشگاه میگه نه نمیتونی برگردی در حالی که من تو ازمون شرکت کردم و قبول شدم ولی الان یه عده دیگ رو بدون برگزاری ازمون و از طریق رابطه به عنوان نیروی شرکتی اوردن تو بیمارستان مشعول کردن
خاستم بدونم اگه شکایت کنم به دیوان به نتیجه میرسم
و اگه شما بتونید انجامش بدین خدمت برسم حضوری

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمدرضا
1 سال پیش

با سلام
با توجه به پیچیدگی پرونده برای راهنمایی کامل شما میتوانید از طریق مشاور تلفنی وینداد با وکلای متخصص در این حوزه در ارتباط باشید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام وقت بخیر
من حدود چهار سال هست که استخدام شرکت ملی خدماتی تدارک هستم و برای بانک ملی کار میکنم.حالا که کسری نیروی شرکتی خدمتگذار داریم،از نیروهای که توی بخش های دیگه از بانک دارن کار میکنند خواستند که به خدمتگذار ها کمک کنند.یعنی عملا استخدام جدید ممکن نیست.
حالا بحث اینده کاری ما هست،یادم میاد زمانی که استخدام شدم با مدرک لیسانس روی سال ۱۴۰۰ حساب باز کردیم که حداقل ما که بیمه و سوابق کاری خوبی داریم بتونیم یا قراردادی بانک بشیم.
حالا با مدرک فوق لیسانس مهندسی نرم افزار،هنوز خدمتگذار هستم.
سوال من این هست که چی میشه،ایا اگه قرارداد معین بشیم وضعیت حقوقی افزایش پیدا میکنه؟
مزایا کارمند های رسمی رو میگیریم؟
باز هم در آینده امکان این هست شرایطمون بهتر بشه.
در ضمن قرار داد ما تا امروز ۱۲ ماهه بود ولی این سری ۹ ماهه بسته شده.
ممنونم منتظر کمک و راهنمایی شما هستم.

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد
1 سال پیش

با سلام
انعقاد فرارداد کار معین لزوما به معنای تبدیل شدن به کارمند رسمی نیست و همچنان ادامه کار شما با سازمان وابسته به تمدید قرارداد کار معین خواهد بود.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط