قرارداد کار برای انجام کار معین چه نکات قانونی دارد؟ '6 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد کار برای انجام کار معین چیست؟ چه ویژگی‌هایی دارد؟

قرارداد کار معین یکی از انواع پرکاربرد قرارداد کار است که تحت حمایت قانون کار قرار می‌گیرد. به صورت کلی کار، فعالیتی ست برای ارائه کالا یا خدمات به طوری که مابه ازای مشخصی داشته باشد.

پس انواع مشاغل زیرمجموعه همین تعریف هستند اما منظور ما در این جا کار و شغلی ست که زیرنظر بخش خصوصی انجام شود. قانون کار نیز حاکم بر فعالیت های بخش خصوصی ست و فعالیت‌های دستگاه دولتی زیر نظر قوانین دیگری از جمله قانون استخدام است.
در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از انواع قرارداد های کار یعنی قرارداد کار برای انجام کار معین آشنا کنیم. برای فهم بهتر این قرارداد ابتدا با مفاهیم کارگر ، کارفرما و قرارداد کار طبق قانون کار آشنا می­‌شویم و سپس به سراغ قرارداد انجام کار معین می­رویم.

به چه کسانی کارگر و کارفرما گفته می‌­شود؟

تشخیص درست کارگر و کارفرما بسیار مهم است زیرا فقط کسی که بر اساس قانون کارگر یا کارفرما نامیده شود می­‌تواند از حمایت‌های قانون کار بهره‌مند شود و ضوابط این قانون تنها بر آن ها حاکم است. پس به تعریف دقیق این مفاهیم می‌­پردازیم.

طبق تعریف قانون کار ” کارگر از لحاظ این قانون کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد ، حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.”

پس برای این که مشخص شود فردی کارگر هست یا خیر می­توان سه ملاک را مد نظر قرار داد،

اولا

کارگر شخص حقیقی ست و موسسه یا شخص حقوقی نمی­‌تواند کارگر باشد.

دوما

باید در مقابل فعالیتی که انجام می­‌دهد مزدی دریافت کند پس اگر مزدی پرداخت نشود آن فرد کارگر نیست و شامل مقررات حقوق کار نمی­‌شود.

سوما

کارگر باید کار را با درخواست کارفرما شروع کند مثلا اگر کارگر بدون تقاضا ی کارفرما دیواری را نقاشی کند و طالب مزد آن باشد، کارفرما می­‌تواند مزد اورا ندهد زیرا این کار را با درخواست کارفرما انجام نداده بود و همین باعث می­‌شود که آن فرد شامل تعریف کارگر نیز نشود.

قانون کار در مورد کارفرما نیز میگوید ” کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او درمقابل دریافت حق السعی کار می کند. مدیران و مسئولان و به طور عموم کلیه کسانی که عهده دار اداره کارگاه هستند؛ نماینده کارفرما محسوب می شوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر به عهده می گیرند. در صورتی که نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی بنماید و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است.”

کارفرما برعکس کارگر می­‌تواند شخص حقوقی باشد؛ برای مثال یک شرکت خصوصی، کارگری را برای نظافت محیط شرکت استخدام می‌­کند.

کارفرما هم وظیفه مالکیتی و هم مدیریتی دارد مالکیت به معنی این که صاحب کار، کارگاه، تجهیزات و منافع آن است و مدیریت هم به معنی نظارت بر استخدام کارگر، فعالیت او، پیش­روی فعالیت و غیره است.

بخوانید
قرارداد استخدام کارمند و نحوه تنظیم قرارداد کار +نمونه قرارداد کار

همانطور که در تعریف مشاهده می‌­کنید کارفرما می­تواند برای شان مدیریتی خود نماینده انتخاب کند و نماینده نیز باید ضامن تمامی اقدامات صورت گرفته از جانب خود باشد.

 بر اساس قانون، قرارداد کار چیست و چه مندرجاتی دارد؟

مطابق با تعریف قانون ” قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت، یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می دهد.”

قرارداد کار به اعتبار موضوع سه قسم است: ۱.قرارداد کار دائم ۲. قرارداد کار موقت ۳. قرارداد کار معین

قراردادکار دائم: در این نوع  قرارداد طرفین توافقی بر سر خاتمه ی کار نمی­‌کنند و تا زمانی نا معلوم قرارداد پا برجاست. این نوع از قرارداد به دلیل امنیت شغلی ای که برای کارگر ایجاد می­کند مطلوب اوست اما کارفرمایان تمایلی به بستن این نوع از قرارداد ندارند. تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار می‌­گوید در صورتی که کار مستمر باشد و زمانی برای آن تعیین نشده باشد قرارداد کار دائمی خواهد بود.

قرارداد کار موقت: در این نوع قرارداد کارفرما با کارگر سر مدت معینی توافق کرده و بر اساس همان قرارداد می­بندد مثلا قرارداد ساعتی، ۳ ماهه یا یکساله.

در صورتی که نیاز به قرارداد کار موقت دارید می‌توانید این قرارداد را همین الان دریافت کنید.

قرارداد کار معین

 

قرارداد کار برای انجام کار معین چگونه قراردادی ست؟

در قانون، قرارداد کار برای انجام کار معین جزو قرارداد‌های کار شمرده نشده است اما عرف و مواد ۲۴ و ۲۵ قانون کار بر وجود این نوع از قرارداد صحه می­‌گذارند. کار معین کاری ست که در بازه زمانی مشخص شروع و خاتمه می­یابد و قراردادی که موضوعش این نوع از کار باشد قرارداد کار معین نامیده می­‌شود.

برای این که بتوانید این نوع از قرارداد را بنویسید در وهله اول باید شرایط صحت قرارداد را بدانید، طبق قانون کار این شرایط عبارتند از :

الف) مشروعیت مورد قرارداد

ب)  معین بودن موضوع قرارداد

ج) عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر.

پس از اطمینان از این که قرارداد شما شروط صحت را دارد می‌­توانید اقدام به بستن قرارداد کنید.

شما می‌توانید همین الان قراردادهای استخدامی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا در آینده با مشکلات حقوقی روبرو نشوید!

هنگام بستن قرارداد کار برای انجام کار معین این نکات را فراموش نکنید!

مشخص کردن حدود آغاز قرارداد کار معین

در این نوع قرارداد بازه ی زمانی مبنا نیست، بلکه همان کارمعین و آغاز و انجام آن است که مهم است. مشخص کردن تقریبی زمان از این نظر اهمیت دارد که اگر کارگر روزانه یا ساعتی مزد دریافت کند، زمان آغاز قرارداد برای شروع پرداخت به او در نظر گرفته می­شود.

بخوانید
نمونه قرارداد کار منطبق با طرح طبقه بندی مشاغل + نحوه تنظیم
شفاف سازی در مورد حق الزحمه(مزد)

به طور کلی قانون کار بیشتر متمایل به حمایت از حقوق کارگر است؛ زیرا این کارفرمایانند که قدرت را در دست دارند و ممکن است باعث تضییع حقوق کارگر شوند؛ به همین دلیل معمولا در قرارداد های کار میزان پرداختی کار مشخص می­شود و کارگر با اطلاع از آن اقدام به امضای قرارداد می­کند، در مورد قرارداد انجام کار معین نیز بر اساس عرف مزد تعیین شده و پرداخت ها نیز به شکلی که در قرارداد ذکر شده انجام می­شود.

خاتمه قرارداد کار معین

ماده ۲۱ قانون کار در مورد چگونگی خاتمه قرارداد صحبت می­کند. بر اساس بند هـ این ماده، قرارداد کار معین با پایان یافتن کارمعین خاتمه می­یابد. برای مثال کارفرمایی برای کشیدن دیواری با ابعاد ۲۵*۳ با کارگری قرارداد می­بندد؛ قرارداد با شروع دیوار کشی آغاز و با اتمام آن خاتمه می­یابد.

ممنوعیت فسخ یک طرفه

موضوعی که نباید از آن چشم پوشی کرد ماده ۲۵ قانون است؛ که فسخ یک طرفه ی قرارداد کار معین را ممنوع کرده است. پس اگر کارگر از کار موضوع قرارداد استعفا دهد، تخلف محسوب شده و ملزم به پرداخت خسارت است.

کارفرما نیز نمی­‌تواند به طور یک طرفه قرارداد کار را فسخ کرده و کارگر را از کار بیکار کند. در صورت تخلف در این مورد فرد شاکی می­‌تواند به هیئت‌های تشخیص و حل اختلاف رجوع کند.

نمونه قرارداد کار را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید!

نیاز به قرارداد کار برای انجام کار معین دارید؟

اگر در حال بستن قرارداد کار هستید و از استاندارد‌های آن با خبر نیستید می‌­توانید درخواست تنظیم یا بررسی قرارداد خود را ثبت نموده  یا با مراجعه به بانک قرارداد وینداد انواع قراردادهای کار را دریافت کنید.

تنظیم متن قرارداد کاری و ملاحظه نکات و مندرجات این قرارداد منجر به تضمین آینده روابط کاری میان کارگر و کارفرما می‌شود. در واقع با ایجاد و ورود این چارچوب قانونی در روابط حقوقی میان طرفین این قرارداد می‌توان بدون شک بسیاری از دغدغه‌های طرفین را مرتفع کرد.

همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره حقوقی در راستای تنظیم روابط کاری خود به تیم حقوی ما اعتماد داشته باشید.

سوالات متداول

مهمترین مواد قرارداد کار معین کدامند؟

مشخص کردن حدود آغاز قرارداد کار معین، شفاف سازی در مورد حق الزحمه(مزد)، خاتمه قرارداد کار معین، ممنوعیت فسخ یک طرفه ۴ مورد از مهمترین بندهای این قراردادند.

مرجع صالح رسیدگی به دعاوی مربوط به قرارداد انجام کار معین چیست؟

اداره کار، شورای حل اختلاف و داور تعیین شد در قرارداد می‌توانند به شکایات مربوط به قرارداد رسیدگی کنند.

 

 

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
42 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
ایرج
ایرج
2 سال پیش

ایا شغل نگهبان کارگری میباشد یا کارمندی چرا ما قرار داد معین ها پس از ۲۰ سال خدمت که شغل ما نگهبان است قرار داد ما را کارمندی زده اند

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  ایرج
2 سال پیش

سلام
مطابق قانون کار و ماده 188 آن قانون،تمامی اشخاصی که رابطه ی کاری در مقابل دریافت مزد یا حقوق با کارفرما دارند مشمول قانون کار خواهند بود. استثنای آن اشخاص مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات خاص استخدامی است.
و مطابق بخشنامه دولت در سال 90 شغل نگهبان در ارگان های دولتی مشمول قوانین کار است.
بنابراین بایستی ارگانی که در آن مشغول فعالیت هستید بلحاظ عدم شمول مقررات خاص استخدامی بررسی شود، در صورت عدم شمول مقررات اسخدامی خاص، شغل نگهبان مشمول قانون کار است.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

رضا
رضا
2 سال پیش

با سلام و خسته نباشید من ۱۵ ساله که در بانک سپه با سمت پیشخدمت(قراردادی تابع قانون کار) مشغول به کار می باشم حالا بعد از ۱۵ سال سابقه کار با هزار جور بدبختی و دنگ و فنگ مسئولین راضی شدند سمتمرو از پیش خدمتی به بایگان تغییر بدن، چون تعدادی از همکارام تونسته بودن به راحتی تغییر سمت بدن حالا بعد از طی مراحل اداری، کارگزینی اداره میگه از سازمان امور استخدامی کشور نامه اومده که تبدیل وضعیت کارگری به قرارداد معین خلافه من واقعا از این خبر خیلی متاثر و ناامید شدم
خواهش می کنم من رو راهنمایی بفرمایید باید چیکار کنم به نظرتون میتونم از سازمان امور استخدامی کمک بگیرم؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  رضا
1 سال پیش

سلام
در صورتی که بخشنامه ای در این خصوص ابلاغ شده باشد به نظر می رسد نمی توان اقدامی انجام داد مگر اینکه قبل از وصول بخشنامه تبدیل وضعیت صورت گرفته باشد. راه حل زمان بر نیز ابطال بخشنامه از طریق دیوان عدالت اداری است.

علی
علی
2 سال پیش

با سلام من یک قرارداد معین با کارفرما بسته بودم ولی با توجه به برخی شرایط موجود در شرکت نظیر برخی کارهای غیر از کار مطرح شده در قرارداد و کارهای غیر قانونی حاضر به انجام کار و ادامه کار نشده ام. حالا که از کار اومدم بیرون کارفرما شکایت کرده. بهخ نظر شما چیکار کنم ؟
ممنون

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  علی
2 سال پیش

سلام

مطابق ماده 25 قانون کار “هرگاه قرارداد کار برای مدت موقت و یا برای انجام کار معین منعقد شده باشد، هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد.” اگر رابطه ی حقوقی شما با کارفرما قرارداد کار معین باشد، در صورتیکه بدون عذر موجه ترک کار نمایید، علاوه بر اینکه سنوات پایان کار به شما تعلق نمی گیرد، در صورتی که از بابت ترک کار شما خسارتی به کارفرما وارد شود، وی می تواند خسارت وارده را پس از صدور حکم مرجع حل اختلاف کار از مراجع قضایی مطالبه نماید. ارجاع کارهای غیرقانونی عذر موجهی برای ترک کار محسوب نمی گردد، شما تنها می توانید از انجام کارهای غیرقانونی خودداری نمایید.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

افشین
افشین
1 سال پیش

سلام وزارت بهداشت قرار یک ماه دیگه یه آزمون استخدامی برگزار کنه برای قرارداد کار معین،اصلا یعنی چی؟اولین باره از همچین واژه ای برای استخدامیش داره استفاده میکنه مگه میشه؟مگه یه پرستار نقشه کشه که همچین چیزی تو استخدامی میگن؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  افشین
1 سال پیش

باسلام و احترام؛
کار معین کاری ست که در بازه زمانی مشخص شروع و خاتمه می­یابد و قراردادی که موضوعش این نوع از کار باشد قرارداد کار معین نامیده می­‌شود. یکی از قراردادهای عرف در شرکت های خصوصی، دولتی و خصولتی قرارداد کار معین است که نام دیگر این قرارداد کار با مدت موقت است. این قرارداد برای مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موفق باشید

حیدر
حیدر
1 سال پیش

با سلام و احترام من قرار داد کار معین بستم با شخصی کاره بسته بندی بود جو میداد بسته بندی میکردیم اون شخص برای ضمانت باری که میداد برا هر 4 تن درهفته 10 میلیون گرفت منم 12 تا سهم گرفتم که میشه 120 میلیون قرارداد 3 ماهه بستیم حالا که قرار داد تموم شده اون 120 میلیونو نمیده میگه برا پولی که گرفتم بهت کار دادم و کل مزدی که بابت این دوازده تا قرارداد گرفتم 30 میلیون بود که اونم به با تاخیر داد ایا میتونم کاری کنم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حیدر
1 سال پیش

سلام
اگر بابت ضمانت مبلغی پرداخت کرده اید بدون دریافت رسید یا امضای سندی مبنی بر پرداخت به جهت تضمین، بایستی برای دریافت مبالغ خود اقدام کنید، شکایت کیفری خیانت در امانت مطرح کنید و همزمان دادخواست مطالبه وجه ارائه دهید؛ به نتیجه رسیدن دعوا مستلزم اثبات پرداخت به عنوان ضمانت است و بار اثبات ادعا برعهده ی شما است.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

جعفر مصطفوی
جعفر مصطفوی
در پاسخ به  حیدر
1 سال پیش

شما باید از طریق محاکم حقوقی نسبت به نقض قرارداد خصوصی فی مابین اقدام نمائید.

رضا کیانی
رضا کیانی
1 سال پیش

سلام از سال ۸۷ در شرکت برق منطقه بعنوان نگهبان بصورت پیمانکاری که پذیرش و گزینش با اداره و فقط پرداخت حقوق با پیمانکار بود استخدام که در سال ۸۹ طبق دستور رئیس جمهور وقت،تبدیل قراداد از پیمانکاری به قراداد کار مشخص،صورت گرفت.که طول سال مزایای کارگری تعلق میگرفت ولی در دریافت عیدی پایان سال کارمند محسوب میشدیم،از سال ۹۸ قرارداد ما به یکباره از کار مشخص به قراداد کارگری مدت معین تغییر یافت که باز کارگر بودیم هستیم!اما آیا تغییر قرارداد از کار مشخص به کارگری مدت معین خلاف قانون میباشد؟اگر شرکت متخلف بوده به‌کجا باید شکایت کرد؟در ضمن سابق که قراداد کار مشخص بودیم بعضی از مزایای ما با سایر افراد مشمول این قرارداد اختلاف داشت مثلا حق مدرک تحصیلی به کارکنان ستادی و اپراتور می دادند ولی برای ما اصلا!!مبلغ اضافه کاری آنها بیشتر از ما بود و….خواهشا راهنمایی بفرمائید.ممنونم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  رضا کیانی
1 سال پیش

با سلام
لطفا جهت دریافت مشاوره تلفنی ثبت درخواست نمایید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

خورشید
خورشید
1 سال پیش

سلام من معلم قرارداد کار معینم رای دیوان ایا اداره میتونه من رو حق التدریس کنه

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  خورشید
1 سال پیش

سلام
منظور شما کدام رای دیوان است؟ در خصوص تبدیل قرارداد کارمعین به حق التدریسی رایی صادر نگردیده است و چنین برداستی هم گزارش نشده است.

زینب
زینب
1 سال پیش

با سلام
من پزشک قرارداد ساعتی تامین اجتماعی هستم.به ما گفتن شامل قانون کار نمیشیم و حق مرخصی و پاس ساعتی نداریم.بیمه واریز میکنن و مالیات هم کسر میشه. با توجه به قانون جدید استخدام ایثارگران آیا این قانون شامل حال ما میشه؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  زینب
1 سال پیش

باسلام
قرارداد استخدامی ایثارگران در صورتی که بر قرارداد شما حاکم خواهد بود که شرایط ایثارگر داشته باشید و در قرارداتان ذکر گردد ولی مالیات بیمه بر قرارداد ایثارگران شامل نمیگردد.
بااحترام
تیم حقوقی وینداد

فرزانه
فرزانه
1 سال پیش

سلام.من نیروی قرارداد کار معین آموزش وپرورش هستمآموزگار ابتدایی و۴ سال هست که با رای دیوان عدالت اداری قراردادی شدیم آیا آموزش وپرورش میتواند بعد این مدت قرارداد ما رو لغو کند یا حق التدریس مان کند.باتشکر

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  فرزانه
1 سال پیش

با سلام
اگر قرارداد شما تابع قرارداد کار میباشد، امکان تبدیل قرارداد به حق التدریس وجود دارد. میتوانید پس از مشخص شدن نوع قرارداد خود برای راهنمایی بیشتر از مشاور تلفنی وینداد کمک دریافت کنید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

همیلتون
همیلتون
1 سال پیش

با سلام
در مورد استخدام قرارداد کار معین دانشگاه های علوم پزشکی سوال داشتم
با اینکه مطالب بالارو خوندم ولی متوجه نشدم
الان ک ما قبول شدیم تو این ازمون طبق قانون تا کی با ما قرارداد میبندن؟ شنیدم میگن فقط 89 روز

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  همیلتون
1 سال پیش

باسلام
مدت زمان قرارداد با توافق طرفین در قرارداد ذکر خواهد شد.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

رادمهر
رادمهر
1 سال پیش

درود
12سال سابقه کار در وزارت نفت به دارم. با مدرک فوق لیسانس و کار کارشناسی و تخصصی میکنم. 2سال اول پیمانکاری و 10سال اخیر مدت موقت بودم.
روز اول به دلیل ماهیت کارم بهم سمت کارشناسی دادن( در صورتی که نیروی پیمانکاری و قراردادی سمت کارکری و خدماتی دارن) باتوجه به این مساله ایا میتوانم ادعای تبدیا وضعیت به پیمانی یا مدت معینی داشته باشم؟ چون این دو نوع قرارداد مدت معین یا پیمانی در ارگان دولتی در مقابل یک سمت دائم و مشخص تعریف میشن که من دارم

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  رادمهر
1 سال پیش

باسلام
در صورت داشتن تحصیلات و تجربه کاری لازم میتوانید از واحد مربوطه سازمان خود تقاضای تغییر نوع قرارداد خود را را بنمایید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

حسین
حسین
1 سال پیش

سلام خسته نباشید، من کارگزار صندوق بیمه کشاورزی هستم که نزدیک ۱۰ سال سابقه دارم،طی چند سال اخیر قرار بود دولت طبق مصوبه مجلس ما رو استخدام بانک کشاورزی یا جهاد کند!ولی متاسفانه طبق مصوبه امروز مجلس دولت مکلف به ساماندهی کارگزاران بیمه طبق قرارداد کار معین شد! میخام بدانم قرارداد کار معین یعنی چه!؟؟ چه مزیت و چه معایبی داره!؟
لازم به ذکر است ما کارگزاران این چند سال را بدون قرار داد معین بدون بیمه بدون دستمزد ثابت کار میکردیم!! لطفا توضیح دهید

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حسین
1 سال پیش

با سلام،

در این نوع قرارداد برای انجام کار معینی تعهد می‌شود و با ایفای تعهد و پرداخت حق‌الزحمه توافق شده قرارداد خاتمه پیدا می‌کند. در این قرارداد تا انجام موضوع تعهد و کار امکان فسخ یک‌طرفه آن قانونا مقدور نیست.
هم چنین در خصوص بیمه ، قراردادهای کار دائم، موقت و معین از نظر بیمه تفاوت ندارند. هرسه نوع قرارداد ذکرشده در قانون کار مشمول مقررات تامین‌اجتماعی می‌شوند و کارفرما به‌عنوان مسئول کارگاه موظف است حق‌بیمه را به شعب سازمان پرداخت کند.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

مژگان
مژگان
1 سال پیش

سلام من شش سال هست با یک مدرسه غیرانتفاعی ابتدایی کار میکنم و در این شش سال، هر ماه بیمه کامل تامین اجتماعی برام رد شده، آیا شغل من هم جز قرارداد معین محسوب میشه؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  مژگان
9 ماه پیش

با سلام
بستگی به متن قرارداد شما دارد. در صورتی که قرارداد با مدت شروع و پایین معینی تنظیم شده باشد، قرارداد کار معین است.
شما می توانید در صورت تمایل متن قرارداد خود را برای مشاورین ما ارسال ارسال نمایید تا مورد بررسی قرار گیرد.
https://vindad.com/demand/add/
با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام وقت بخیر
من حدود چهار سال هست که استخدام شرکت ملی خدماتی تدارک هستم و برای بانک ملی کار میکنم.حالا که کسری نیروی شرکتی خدمتگذار داریم،از نیروهای که توی بخش های دیگه از بانک دارن کار میکنند خواستند که به خدمتگذار ها کمک کنند.یعنی عملا استخدام جدید ممکن نیست.
حالا بحث اینده کاری ما هست،یادم میاد زمانی که استخدام شدم با مدرک لیسانس روی سال ۱۴۰۰ حساب باز کردیم که حداقل ما که بیمه و سوابق کاری خوبی داریم بتونیم یا قراردادی بانک بشیم.
حالا با مدرک فوق لیسانس مهندسی نرم افزار،هنوز خدمتگذار هستم.
سوال من این هست که چی میشه،ایا اگه قرارداد معین بشیم وضعیت حقوقی افزایش پیدا میکنه؟
مزایا کارمند های رسمی رو میگیریم؟
باز هم در آینده امکان این هست شرایطمون بهتر بشه.
در ضمن قرار داد ما تا امروز ۱۲ ماهه بود ولی این سری ۹ ماهه بسته شده.
ممنونم منتظر کمک و راهنمایی شما هستم.

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد
1 سال پیش

با سلام
انعقاد فرارداد کار معین لزوما به معنای تبدیل شدن به کارمند رسمی نیست و همچنان ادامه کار شما با سازمان وابسته به تمدید قرارداد کار معین خواهد بود.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمدرضا
محمدرضا
1 سال پیش

سلام خسته نباشید من سال ۹۳ تو ازمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی شرکت کردم و قبول شدم و تا سال ۹۶ مشغول بودم به عنوتن پرستار از اون تاریخ به بعد به مدت چن سال نتونستم تو محل کارم حاضر بشم ولی انصراف ندادم یا تسویه حساب نکردم الان که میخام برگردم دانشگاه اجازه نمیده ولی اون شرکتی که زیر مجموعه اون هستیم میگه موردی نداره شرکت اواسلامت و میگ میتونی برگردی چن تسویه حساب نکردی هنوز نیروی ماه هستی ولی دانشگاه میگه نه نمیتونی برگردی در حالی که من تو ازمون شرکت کردم و قبول شدم ولی الان یه عده دیگ رو بدون برگزاری ازمون و از طریق رابطه به عنوان نیروی شرکتی اوردن تو بیمارستان مشعول کردن
خاستم بدونم اگه شکایت کنم به دیوان به نتیجه میرسم
و اگه شما بتونید انجامش بدین خدمت برسم حضوری

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمدرضا
1 سال پیش

با سلام
با توجه به پیچیدگی پرونده برای راهنمایی کامل شما میتوانید از طریق مشاور تلفنی وینداد با وکلای متخصص در این حوزه در ارتباط باشید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

حجت هادی
حجت هادی
11 ماه پیش

سلام تفاوت قرارداد معین(مشخص)با کارگری چیست؟
آیامشخص بالاتره ؟یاکارگری؟
من قراردادمعین (مشخص) بودم به مدت هشت سال الان قرارداد جدیدم شده قراردادمعین(کارگری) بهتره؟یابدتر؟
باتشکر

حجت هادی
حجت هادی
11 ماه پیش

سلام تفاوت قرارداد معین(مشخص)با کارگری چیست؟
آیامشخص بالاتره ؟یاکارگری؟
من قراردادمعین (مشخص) بودم به مدت هشت سال الان قرارداد جدیدم شده قراردادمعین(کارگری) بهتره؟یابدتر؟
باتشکر

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حجت هادی
11 ماه پیش

باسلام
قانون کار حاکم بر قرارداد کار با مدت معین میباشد که طرفین کارگر و کارفرما بوده و منظور شما از قرارداد کارگری مبهم است و احتمالا هر دو اصطلاحی که به کار میبرید یک مفهوم را دارند.
و هر دو قرارداد بر مبنای قانون کار هستند.
اگر سوال یا ابهامی در مورد قانون کار دارید میتوانید با وکلای وینداد در تماس باشید.
بااحترام
تیم حقوقی وینداد

امید
امید
9 ماه پیش

درود بر شما…بهترین نوع قرارداد کاری برای منشی نمایندگی دفتربیمه که ساعت کاری از 8 صبح تا 3 بعدازظهر داشته باشد چیست؟ لازم به ذکر است که نیروی کار مد نظر، تمایلی به بیمه شدن ندارد و مایل است که حق بیمه را دریافت کند.

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  امید
9 ماه پیش

با سلام
قرارداد کار بهترین قرارداد برای مورد مذکور است و در هر صورت کارفرما موظف است کارگر را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه کند و نظر کارگر تأثیری در این وظیفه ی قانونی ندارد.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

سیما
سیما
8 ماه پیش

آیا امکان ادامه تحصیل برای کارمند تحت قرارداد کار معین حرفه‌ای یکی از دانشگاه‌های دولتی علوم پزشکی به طور همزمان در یکی دیگر از دانشگاه‌های دولتی علوم پزشکی وجود دارد؟ به جز فسخ قرارداد راهکار قانونی وجود دارد؟ در صورتی که موضوع پنهان بماند، چه خطری کارمند را تهدید می‌کند؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  سیما
8 ماه پیش

با سلام
در صورتی که قرارداد شما مشمول قانون خدمات کشوری می شود، در حوزه فعالیت تیم وینداد نیست.
با احترایم
تیم حقوقی وینداد

حمید
حمید
8 ماه پیش

سلام وقت بخیر
کسی که کارآموز وکالت هست آیا میتونه به عنوان مشاور حقوقی در بانک کار کنه ( قرارداد کار معین ببنده ) متضاد با دو شغل بودن وکیل نیست ؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حمید
8 ماه پیش

با سلام
وکیل نمی تواند رابطه ی استخدامی با نهادهای دولتی داشته باشد. در صورتی که بانک خصوصی باشد، مشکلی ایجاد نمی شود، اما اگر بانک دولتی باشد باید قرارداد مشاوره جایگزین قرارداد کار و استخدامی شود.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمود
محمود
7 ماه پیش

سلام
آیا کارگران پتروشیمی های خصوصی با مالکیت شخصی در مناطق ویژه که قرارداد مستقیم با شرکت دارند ولی قراردادهای ببن یک ماه تا یکسال دارند جزء ارکان ثالث حساب میشوند؟ یک تعریف کلی از ارکان ثالث بکنید. به این خاطر این سوال را میکنم چون در منطقه ویژه بندر ماهشهر بخشنامه پرداخت مزایای اقلیمی به کلیه کارگران ارکان ثالث به همه شرکتهای منطقه ابلاغ و تصویب شده ولی به ما این مزایا به خاطر خصوصی بودن شرکت تعلق نگرفته است

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمود
7 ماه پیش

با سلام
قراردادهای مربوط به پتروشیمی مشمول مباحث خاص خود است که در مطالب مربوط به قراردادهای کار ساده نمی گنجد.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!