'4 زمان خواندن

نمونه قرارداد کار معین یکی از انواع قراردادهای استخدامی ذکر شده طبق ماده ۷ قانون کار در ایران است.
قانون کار در ایران مرجع اصلی استخراج قوانین و مقررات حقوقی حوزه استخدام و کار محسوب می‌­شود. این قانون که شامل فصول متعددی در باب روابط کارگر و کارفرما است، در ماده ۷ خود به تعریف قرارداد کار می‌­پردازد. مطابق این ماده، قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی (به معنای دستمزد)، کاری را برای 
مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می­‌دهد.

قرارداد کار معین

قرارداد کار

قرارداد کار به رابطه‌ای اطلاق می‌شود که به صورت کتبی یا شفاهی در مقابل دریافت حق‌السعی (شامل دستمزد و مزایای شغلی) برای مدت موقت یا مدت غیر موقت بین کارگر و کار فرما تنظیم شده باشد. از بعد حقوقی قرارداد کار جزو عقود غیر تشریفاتی است. و انعقادان مستلزم جری تشریفات قانونی خاصی نمی‌باشد. همچنین به دلیل پرداخت مزد قرارداد کار ازجمله عقود معوّض  است موارد کار مجانی را شامل نمی‌شود.

تقسیم بندی قراردادهای کار

قرارداد کار از نظر مدت و نوع کار به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از قرارداد کار دائمی یا غیرموقت، موقت و معین که در ذیل به تشریح آنها با تاکید بر نمونه قرارداد کار معین می‌پردازیم.

  1. قرارداد دائمی یا غیرموقت: وفق تبصره دو ماده ۷ قانون کار، کلیه کارهایی را که دارای طبیعت مستمر هستند، چنانکه مدت در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شوند. در این قرارداد ضمن درج تاریخ شروع قرارداد تاریخی با عنوان تاریخ انقضا درج نمی‌شود. به عبارت دیگر به لحاظ اینکه ماهیت چنین کارهایی دائمی است، قراردادها نیز غیرموقت تنظیم می‌شود. البته برای اینکه کارگر و کارفرما نسبت به هم آشنایی پیدا کنند و تناسب کار با نوع شغل و محیط کارگاه برای کارگر مشخص شود و کارفرما هم نسبت به رفتار کاری و اخلاقی کارگر اطمینان حاصل کند، قانون اجازه داده در دوره‌ای که از ۳ ماه بیشتر نباشد، قرارداد کار به صورت آزمایشی منعقد شود.
    انعقاد قرارداد دائم و غیرموقت برای مشاغلی که ماهیت دائمی دارند، یکی از موارد تاکیدشده توسط کارشناسان و صاحب‌نظران عرصه حقوق کار است، ولی در هر حال قانون کار منعی برای انعقاد قرارداد موقت در کارهای ماهیت دائمی نیز قائل نشده است. بدیهی است بهترین شکل ممکن که منجر به حفظ هر چه کاملتر حقوق کارگر خواهد شد، تنظیم رابطه به صورت دائمی (غیر موقت) است چرا که در این صورت، کارگر ضمن بهره‌مندی از افزایش حقوق سنواتی و نیز بیمه در طول مدت اشتغال و همچنین بهداشت و ایمنی یا بهره‌مندی از امتیازات کارهای سخت و زیان‌آور در محیط کار و نیز عیدی سالانه، در پایان کار نه تنها استحقاق دریافت حق سنوات به میزان آخرین حقوق ضرب در سال‌های خدمت را خواهد داشت، بلکه پس از خاتمه کار به لحاظ بازنشستگی، از کار افتادگی یا فوت از حقوق لازم از محل صندوق تأمین اجتماعی نیز برخوردار خواهد شد.
بخوانید
قرارداد کار ایزوگام ساختمان + نکات نمونه قرارداد نصب ایزوگام

 

  1. قرارداد کار موقت: نوعی قرارداد است که تاریخ شروع و پایان آن از همان ابتدا تعیین می‌شود و در طول قرارداد نیز کارفرما نمی‌تواند قرارداد را فسخ کند. در این نوع از قرارداد وفق تبصره یک ماده هفت قانون کار، حداکثر مدت موقت برای کارهایی که طبیعت آنها جنبه غیر مستمر دارد باید توسط وزارت کار تهیه و به تصویب هیأت دولت برسد. بنابراین ملاحظه می‌شود قانونگذار در جهت صیانت از استمرار رابطه قرارداد کار و این که در مواردی به بهانه طبیعت غیر مستمر، کارفرمایان مبادرت به تنظیم قرارداد موقت نکنند، تعیین آنها را، به ضوابطی منوط کرده است که توسط وزارت کار و امور اجتماعی تهیه و با تصویب هیأت وزیران لازم‌الاجرا خواهد بود.

شما می‌توانید قراردادهای استخدامی موردنیاز خود را از بانک قراردادهای وینداد دریافت کنید.

قرارداد کار معین چیست؟

نمونه قرارداد کار معین از جمله قراردادهای استخدامی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها نیز محسوب می‌شود. به صورت کلی قرارداد کار معین عبارتست از قراردادهایی که جهت انجام یک فعالیت خاص و مشخص میان کارفرما و کارگر امضا می‌شود و در قراردادهای کار معین کارگر موظف است موضوع قرارداد را با ابزار و ادوات کارفرما به انجام برساند. در اینجا لازم به ذکر است که یکی از تفاوت‌های قرارداد کار معین با قرارداد پیمانکاری در این ویژگی آن نهفته است. بدین توضیح که در قراردادهای پیمانکاری کلیه تجهیزات و ابزارآلات باید توسط شخص پیمانکار فراهم شود که دقیقاً بر خلاف شرایط قرارداد کار معین است. علاوه بر این قراردادهای پیمانکاری تحت تمامی مقررات قانون کار قرار نمی‌گیرند علی الخصوص مبحث بیمه در این قراردادها که مقررات خاصی دارد و باید زمان تنظیم آن‌ها به دقت عمل کنیم.

بخوانید
خاتمه و بطلان قرارداد کار چه شرایطی دارد؟ + نکات حقوقی

اگر در مورد نمونه قرارداد کار معین سوال داشتید و یا برای تنظیم و بررسی آن نیاز به مشاوره داشتید، همین الان از مشاوره کارشناسان حقوقی استفاده کنید.

ویژگی‌های نمونه قرارداد کار معین

  • با پایان کار موضوع قرارداد کار معین، این قرارداد خاتمه خواهد یافت. همچنین هیچ یک از طرفین در قرارداد کار معین، حق فسخ یکجانبه قرارداد را نخواهد داشت.
  • زمان در این گونه قراردادها تاثیری ندارد، مگر اینکه قرارداد تلفیقی از کار معین و زمان معین باشد.
  • لازم به ذکر است که تعهد به نتیجه همان‌گونه که در قرارداد پیمانکاری اهمیت بسزایی دارد، در قرارداد کار معین نیز واجد اهمیت است. لیکن این دو نوع قرارداد از جهاتی نیز با هم تفاوت دارند. به عنوان مثال در قرارداد پیمانکاری پرداخت مبلغ قرارداد به صورت مبلغی یکجا و مقطوع و یا در چندین قسط تعهد می‌شود ولی در قرارداد کار معین، حقوق بر اساس کارکرد کارگر در بازه زمانی خاص هفتگی یا ماهانه محاسبه و پرداخت می‌شود. همچنین در قرارداد کار معین ابزار، لوازم و محل کار توسط کارفرما تأمین می‌شود ولی در پیمانکاری ابزار کار به عهده پیمانکار است.

چنانچه برای روابط کاری خود نیاز به این قرارداد دارید می‌توانید درخواست تنظیم نمونه قرارداد کار معین را ثبت کنید تا کارشناسان امور قراردادها بهترین قرارداد را مطابق با نیاز شما برایتان تنظیم کنند.

نیاز به نمونه قرارداد کار معین دارید؟

همانطور که گفتیم می‌­توان انواع مختلفی از قرارداد کار را تصور کرد. مهم‌ترین این قراردادها به اعتبار مدت زمان دوام آنها شامل سه نوع قرارداد کار معین، موقت و غیرموقت (دائمی) است.
در دو حالت قراردادهای غیرموقت و کار معین با قراردادهای بدون تاریخ روبرو هستیم چرا که به لحاظ قانونی و بر مبنای اصل آزادی قراردادها می‌توان قرارداد کار بدون تاریخ منعقد کرد؛ اما مطلب مهم آن است که در روابط استخدامی به دلیل وجود ظرافت‌­های حقوقی و تغییر و تحولات قوانین نظام اداری و استخدام، عدم درج تاریخ و مدت قرارداد ممکن است آثار حقوقی ناخواسته­‌ای برای طرفین قرارداد به بار بیاورد.
ما در وینداد با بهره­‌مندی از بهترین مشاوران و وکلای امور قراردادها و حیطه حقوق کار، آماده ارائه خدمات متنوع حقوقی در تنظیم انواع قراردادهای کار هستیم تا قراردادهایی با نهایت دقت و استحکام حقوقی برای کسب و کار شما تنظیم کنیم.

دسته‌ها: قرارداد کار

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link