آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

نمونه قرارداد کار معین و ویژگی‌های مهم متن قرارداد

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه-قرارداد-کار-معین-ویژگی-ها

قرارداد کار معین یکی از انواع مهم قراردادهای استخدامی ذکر شده طبق ماده ۷ قانون کار در ایران است. مطابق این ماده، قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق‌السعی (به معنای دستمزد)، کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می­‌دهد. این قرارداد با شروع پروژه آغاز و با اتمام آن باطل می‌شود. نمونه قرارداد کار معین واجد ویژگی‌هایی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

قرارداد کار

قرارداد کار به رابطه‌ای اطلاق می‌شود که به صورت کتبی یا شفاهی در مقابل دریافت حق‌السعی (شامل دستمزد و مزایای شغلی) برای مدت موقت یا مدت غیر موقت بین کارگر و کار فرما تنظیم شده باشد. از بعد حقوقی قرارداد کار جزو عقود غیر تشریفاتی است و انعقاد آن مستلزم تشریفات قانونی خاصی نیست. همچنین به دلیل پرداخت مزد قرارداد کار ازجمله عقود معوّض است موارد کار مجانی را شامل نمی‌شود.

تقسیم‌بندی قراردادهای کار

قرارداد کار از نظر مدت و نوع کار به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از قرارداد کار دائمی یا غیرموقت، موقت و معین که در ذیل به تشریح آنها با تاکید بر نمونه قرارداد انجام کار معین می‌پردازیم.

 1. قرارداد دائمی یا غیرموقت: براساس تبصره دو ماده ۷ قانون کار، کلیه کارهایی را که دارای طبیعت مستمر هستند، چنانکه مدت در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شوند. در این قرارداد تاریخ شروع قرارداد درج می‌شود و تاریخی با عنوان تاریخ انقضا وجود ندارد. البته برای اینکه کارگر و کارفرما نسبت به هم آشنایی پیدا کنند، قانون اجازه داده در دوره‌ای که از ۳ ماه بیشتر نباشد، قرارداد کار آزمایشی منعقد شود.
 2. قرارداد کار موقت: نوعی قرارداد است که تاریخ شروع و پایان آن از همان ابتدا تعیین می‌شود و در طول قرارداد نیز کارفرما نمی‌تواند قرارداد را فسخ کند. در سررسید قرارداد کارفرمایان مبادرت به تنظیم قرارداد کار موقت مجدد می‌کنند تا آن را تمدید کنند.
 3. قرارداد کار معین: این قرارداد در دسته‌ی قراردادهای موقت قرار می‌گیرد. با وجود این که تاریخ اتمام قرارداد در آن درج نمی‌شود، یک قرارداد دائمی تلقی نمی‌شود. در نمونه قرارداد کار معین، مدت کار وابسته به بازه‌ی زمانی لازم برای انجام پروژه است. تاریخ شروع و پایان آن روشن نیست. کارفرما با کارگر برای انجام عملی مثل کشیدن یک دیوار توافق می‌کنند و با اتمام کار دیوار این قرارداد فسخ می‌شود.

شما می‌توانید از طریق بانک قراردادهای استخدامی قرارداد موردنیاز خود را دریافت کنید.

تنظیم قرارداد کاری

برای تنظیم یک قرارداد کاری مناسب کارگر یا کارمند و کارفرما به توافقی درباره‌ی نوع کار برسند. به خصوص این مورد در قراردادهای کار معین ضروری است. آنچه که باید در نمونه قرارداد کار معین ذکر شود شامل

 • معرفی کارگر/کارمند و کارفرما
 • شرح موقعیت کار، نوع محل کار، مسئولیت‌های کارگر
 • دستمزد
 • نوع قرارداد
 • تاریخ شروع قرارداد
 • مزایا
 • محرمانگی در صورت نیاز

ویژگی‌های نمونه قرارداد کار معین

 • با پایان کار موضوع قرارداد کار معین، این قرارداد خاتمه خواهد یافت. همچنین هیچ یک از طرفین در قرارداد کار معین، حق فسخ یکجانبه قرارداد را نخواهد داشت. ابطال قرارداد تنها با توافق طرفین صورت می‌گیرد.
 • زمان در این گونه قراردادها تاثیری ندارد، مگر اینکه قرارداد تلفیقی از کار معین و زمان معین باشد.
 • در نمونه قرارداد کار معین تعهد به نتیجه اهمیت دارد. به این معنا که فرد موظف به برآوردن نتیجه‌ی تعهد شده در قرارداد است.
 • مسئولیت تامین ادوات کار با کارفرما است.
 • طبق قانون کارفرما باید کارگر را بیمه کند.
 • از جمله مواردی که حتما باید در نمونه قرارداد انجام کار معین ذکر شود حدود زمان کاری، میزان دستمزد، تاریخ انعقاد قرارداد، محل انجام کار

چنانچه برای روابط کاری خود نیاز به این قرارداد دارید می‌توانید درخواست تنظیم نمونه قرارداد کار معین را ثبت کنید تا کارشناسان امور قراردادها بهترین قرارداد را مطابق با نیاز شما برایتان تنظیم کنند.

قرارداد کار معین

تفاوت نمونه قرارداد کار معین و قرارداد پیمانکاری

شاید دو قرارداد پیمانکاری و کار معین شبیه به یکدیگر به نظر برسند که در ادامه تفاوت‌های آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • در قراردادهای کار معین کارگر موظف است موضوع قرارداد را با ابزار و ادوات کارفرما به انجام برساند. در قراردادهای پیمانکاری کلیه تجهیزات و ابزارآلات باید توسط شخص پیمانکار فراهم شود که دقیقاً بر خلاف شرایط نمونه قرارداد کار مدت معین است.
 • قراردادهای پیمانکاری تحت تمامی مقررات قانون کار قرار نمی‌گیرند علی الخصوص مبحث بیمه در این قراردادها که مقررات خاصی دارد و باید زمان تنظیم آن‌ها به دقت عمل کنیم.
 • در قرارداد پیمانکاری پرداخت مبلغ قرارداد به صورت مبلغی یکجا و مقطوع و یا در چندین قسط تعهد می‌شود ولی در این قرارداد، حقوق بر اساس کارکرد کارگر در بازه زمانی خاص هفتگی یا ماهانه محاسبه و پرداخت می‌شود.
 • زمان تحویل پروژه در قرارداد پیمانکاری مشخص است اما چنان که ذکر شد قرارداد کار معین زمان اتمام کار را در قرارداد ذکر نمی‌کند.

اگر در مورد نمونه قرارداد کار مدت معین سوال داشتید و یا برای تنظیم و بررسی آن نیاز به مشاوره داشتید، همین الان از مشاوره کارشناسان حقوقی استفاده کنید.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم می‌­توان انواع مختلفی از قرارداد کار را تصور کرد. مهم‌ترین این قراردادها به اعتبار مدت زمان دوام آنها شامل سه نوع قرارداد کار معین، موقت و غیرموقت (دائمی) است.
در دو حالت قراردادهای دائمی و کار معین با قراردادهای بدون تاریخ روبرو هستیم چرا که به لحاظ قانونی و بر مبنای اصل آزادی قراردادها می‌توان قرارداد کار بدون تاریخ منعقد کرد؛ اما مطلب مهم آن است که در روابط استخدامی به دلیل وجود ظرافت‌­های حقوقی و تغییر و تحولات قوانین نظام اداری و استخدام، عدم درج تاریخ و مدت قرارداد ممکن است آثار حقوقی ناخواسته­‌ای برای طرفین قرارداد به بار بیاورد.

نیاز به نمونه قرارداد کار معین دارید؟

ما در وینداد با بهره­‌مندی از بهترین مشاوران و وکلای امور قراردادها و حیطه حقوق کار، آماده ارائه خدمات متنوع حقوقی در تنظیم انواع قراردادهای کار هستیم تا قراردادهایی با نهایت دقت و استحکام حقوقی برای کسب و کار شما تنظیم کنیم.

سوالات متداول

قرارداد کار معین چیست؟

این قرارداد جهت انجام یک فعالیت خاص و مشخص میان کارفرما و کارگر امضا می‌شود و کارگر موظف است موضوع قرارداد را با ابزار و ادوات کارفرما به انجام برساند.

ویژگی‌ مهم قرارداد کار معین چیست؟

با پایان کار موضوع قرارداد کار معین، این قرارداد خاتمه خواهد یافت. همچنین هیچ یک از طرفین در قرارداد کار معین، حق فسخ یکجانبه قرارداد را نخواهد داشت.

3.7/5 - (3 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط