آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد کار فروشگاه + شرایط استخدام فروشنده

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد کار فروشگاه

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در شروع هر رابطه‌ای ممکن است مطرح گردد، انعقاد قرارداد است. برای مثال و در ساده‌ترین حالت برای شروع یک زندگی مشترک شما اقدام به انعقاد قرارداد یا عقد ازدواج یا نکاح می‌کنید.
در همین راستا برای انجام کارهای مختلفی که در توانایی ما نیست و ما برای رسیدن به هدف و مقصود خود چاره‌ای جز استفاده از قابلیت‌ها و توانایی افراد دیگر جامعه به معنای اخص نیروی انسانی نداریم. برای شروع یک رابطه‌ی کاری بین افراد مختلف باید قراردادی با نام قرارداد کار بر طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران تنظیم گردد و در آن تعهدات و التزامات طرفین قرارداد به‌طور کامل بیان گردد. یکی از مهم‌ترین مشاغلی که برای انجام خدمت خود نیاز به نیروی انسانی دارد فروشگاه‌ها و موضوع مهم قرارداد کار فروشگاه است.

در حقیقت فروشگاه برای پیشبرد اهداف خود ناچار به استخدام فروشنده یا سایر کارکنان است. در همین راستا قراردادی تحت عنوان قرارداد کار فروشگاه باید منعقد گردد که در ادامه توضیحات تکمیلی در مورد آن بیان می‌شود. با ما همراه باشید.

قرارداد کار چیست؟

در ساده‌ترین تعریف می‌توان گفت قرارداد کار عبارت است از توافق قانونی طرفین قرارداد در چارچوب و ضوابط قانون کار که میان درخواست دهنده کار یعنی کارفرما و انجام دهنده کار یعنی کارگر یا کارمند منعقد می‌شود. با امضای این قرارداد هر یک از طرفین باید به تعهدات و الزاماتی که در قرارداد مشخص‌شده است، پایبند باشند. برای مثال کارفرما باید بر طبق قرارداد حقوق و مزایای تعیین‌شده برای کارگر را بپردازد و در مقابل کارگر باید به تعهدات خود مانند فروش محصول به بهترین قیمت را به نحو احسن انجام دهد.

قرارداد کار فروشگاه:

همان‌طور که در بالا بیان شد برای انجام کار در این قرارداد یعنی به‌صورت خاص انجام کار فروش باید قرارداد کاری با کننده کار که در اینجا فروشنده است، منعقد گردد. از این قرارداد به‌عنوان قرارداد کار فروشگاه یا قرارداد کار فروشندگی یاد می‌شود. البته باید توجه داشت که فروشندگی مصداق بارز قرارداد کار فروشگاه است و این در حالی است که برای یک فروشگاه ممکن است به نیروهای انسانی دیگر نیز احتیاج باشد که تحت همین عنوان قرارداد کار فروشگاه منعقد می‌شود.

چرا باید قرارداد کار فروشگاه منعقد شود؟

برای اثبات رابطه‌ی قراردادی بین کارفرما با کارگر یا کارمند باید قراردادی منعقد شود. این قرارداد باید تمام شرایط که در ماده 7 قانون کار آمده است منعقد شود. برای فهم این شرایط باید به تعریف قرارداد کار در قانون کار جمهوری اسلامی ایران مراجعه کنید که بیان می‌دارد؛ قرارداد کار عبارت است از قراردادی کتبی یا شفاهی که به‌موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای کارفرما انجام می‌دهد.

در صورت عدم تنظیم قرارداد طرفین با تهدید جدی در مواردی که اختلاف در قرارداد به وجود آید، روبه‌رو می‌شوند. از طرف دیگر تنظیم قرارداد میزان موفقیت ما را دررسیدن به خواسته‌ای که قرارداد برای رسیدن به آن منظور منعقدشده است را افزایش می‌دهد.

نمونه قرارداد کار فروشگاه:

امروزه اکثر روابط کاری در قالب قرارداد کار موقت منعقد می‌شود. در همین راستا قرارداد کار با فروشنده نیز در قالب قرارداد کار موقت باید تنظیم شود. در این قرارداد باید به موارد زیر تصریح شود:

  1. طرفین قرارداد:

در قرارداد کار فروشگاه باید طرفین قرارداد مشخص گردد. منظور از طرفین قرارداد در این قرارداد کارگر و کارفرما است. در قانون کار این اشخاص به‌صورت دقیق تعریف‌شده‌اند.  کارگر ازلحاظ قانون کار، کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می‌کند.

توجه داشته باشید که در قرارداد کار کارگر یا کارمند حتماً شخص حقیقی است اما کارفرما می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد. توجه داشته باشید که در حالتی که یکی از طرفین قرارداد، شخص حقوقی باشد، باید شخصی که می‌تواند به‌جای وی قرارداد را امضا کند مشخص گردد. در حقیقت نام و سمت صاحب امضا مجاز باید در قرارداد ذکر گردد.

  1. نوع قرارداد:

در قانون کار، قرارداد کار به انواع مختلفی ازجمله قرارداد دائمی، قرارداد با مدت مشخص، قرارداد کار معین و … تقسیم‌شده است. برای تنظیم قرارداد کار فروشگاه شما باید بعد از ذکر مشخصات طرفین قرارداد یکی از این انواع را انتخاب و بر اساس آن اقدام به تنظیم قرارداد کنید.

  1. مدت زمان قرارداد:

درصورتی‌که قرارداد دائمی یا برای کار معین نباشد، شما باید بندی در قرارداد خود بگنجانید که در آن تاریخ شروع و خاتمه قرارداد با ذکر تاریخ دقیق درج گردد. ازآنجایی‌که قرارداد کار فروشگاه معمولاً به‌عنوان نمونه قرارداد کار معین است این بند حتماً باید به‌صورت دقیق بیان گردد.

  1. محل انجام کار:

محلی که در آن کارمند فروشگاه باید در آن به فعالیت بپردازد باید به‌طور دقیق مشخص شود. البته در کنار این ماده کارفرما این اختیار را دارد که متناسب با شرایط محل کار را تغییر دهند.

  1. حقوق و مزایا:

با مشخص شدن وظایف کارگر حال باید به این نکته توجه کرد که کارگر یا کارمند در قبال انجام وظایف مستحق دریافت دستمزد و یا در بعضی موارد علاوه بر مزد پاداش نیز هست. درهرصورت حقوق دریافتی با ذکر شماره‌حساب شخص باید در قرارداد درج گردد.

  1. تعهدات طرفین قرارداد:

در این بند هر یک از طرفین قرارداد با توجه به توافقات شفاهی خود باید انتظارات خود را از طرف مقابل در قرارداد درج نماید تا طرف مقابل وظایف خود را در قبال یکدیگر بدانند.

شرایط استخدام فروشنده:

همان‌طور که بیان شد بهترین قرارداد برای استخدام فروشنده، استفاده از قرارداد کار است و به‌خصوص قرارداد کار با مدت معین می‌باشد. در تنظیم قرارداد خود موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

  1. ساعت کاری را با ذکر ساعت و دقیقه مشخص کنید.
  2. محل کار فروشنده با آدرس دقیق پستی باید مشخص گردد.
  3. فروشنده ازآنجایی‌که شخص حقیقی است باید اهلیت انعقاد قرارداد را داشته باشد.

نتیجه‌گیری:

با توجه به این‌که برای انجام هر کاری باید قراردادی بین طرفین قرارداد منعقد شود که هدف آن‌ها را از انعقاد قرارداد مشخص و انتظارات آن‌ها را در قالب قرارداد گنجانده شود. در همین راستا برای اداره فروشگاه باید قرارداد کار فروشگاه منعقد و شرایط قرارداد به‌درستی تبین گردد. ما در این مطلب مهم‌ترین نکات تنظیم قرارداد کار فروشگاه بیان کردیم. شما می‌توانید برای سهولت و اطمینان بیشتر نسبت به قرارداد تنظیمی از متخصصان و مشاوران قراردادی وینداد استفاده کنید. کافی است با وینداد برای تنظیم قرارداد تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط