آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

متمم قرارداد پیمانکاری چیست و چه تفاوتی با الحاقیه و اصلاحیه دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
متمم قرارداد پیمانکاری، الحاقیه و اصلاحیه چیست؟

تا به حال شده به عنوان یک پیمانکار یا کارفرما، قرارداد پیمانکاری تنظیم کنید اما بعد از آن، تصمیم به تغییر بخشی از قرارداد بگیرید؟ یا بخواهید نکته‌ای به آن اضافه کنید، اما ندانید چطور باید اینکار را انجام دهید؟! در مورد تنظیم قرارداد سه روش تعیین شده که ضمن آن افراد با درج آن‌ها در قرارداد، می‌توانند به طور کامل به اهداف قراردادی خود دست‌یابند. متمم قرارداد پیمانکاری، الحاقیه و اصلاحیه ، سه روشی اند که با کمک آن‌ها می‌توان به قراردادی متناسب با اهداف طرفین دست یافت و کمک می‌کنند ابهامی در خصوص عبارات مندرج در قرارداد نباشد. در این نوشته سعی شده به تعریف کاملی از قرارداد پیمانکاری خدمات و متمم قرارداد پیمانکاری، الحاقیه و اصلاحیه آن بپردازیم.

تعدیل در قرارداد پیمانکاری نیز یکی از روش‌های اصلاح قرارداد است که در شرایط خاصی می‌توان از آن استفاده کرد.

قراداد پیمانکاری چیست؟

بسیاری از پروژه‌هایی که امروزه با آنها سروکار داریم و در فضای کسب‌وکار زیاد اجرا می‌شوند از سری قراردادهای پیمانکاری هستند. این قراردادها که به وسیله‌ی اصول و قواعد ویژه‌ای تنظیم می‌شوند، انواع مختلفی دارند. اما در همه‌ی این قراردادها اصولی وجود دارد که بین همه‌ی آنها مشترک است. اگر می‌خواهید در مورد قرارداد پیمانکاری خدمات بیشتر بدانید می‌توانید سری به این مطالب بزنید:

به طور کلی قرارداد پیمانکاری، قراردادی است که به موجب آن کارفرما، انجام عملی با شرایط معین و در برابر وجه معین، در مدت مشخص را به شخص حقیقی یا حقوقی به نام پیمانکار (مقاطعه کار) واگذار می‌کند؛ موضوع قرارداد پیمانکاری ممکن است ایجاد ساختمان، حمل و نقل و یا تهیه و تدارک کالا باشد. به‌بیان‌دیگر قرارداد پیمانکاری به تنظیم روابط میان کارفرما و پیمانکار مربوط‌ می‌شود.

به لحاظ حقوقی کارفرما در یک طرف قرارداد پیمانکاری قرار دارد و مفاد ذکر شده در قرارداد را بر اساس اسناد و مدارک خاص به پیمانکار ارائه داده است و پیمانکار بر اساس همان اسناد و مدارک موضوع پیمان را اجرا می‌کند همینطور طرفین می‌توانند در صورت نیاز در قرارداد، متمم قرارداد پیمانکاری، الحاقیه و اصلاحیه را درج نمایند . نمونه قرارداد پیمانکاری را از بانک نمونه قرارداد وینداد دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را نداشته باشید!

اگر قراردادتان در سطح بین‌المللی است می‌توانید مطلب قرارداد به زبان انگلیسی را بخوانید و درخواست تنظیم قرارداد به زبان انگلیسی را در بخش تنظیم قرارداد وینداد ثبت کنید.

شرایط عمومی و اختصاصی قرارداد پیمانکاری

شرایط عمومی هر قرارداد پیمانکاری عبارت ‌ست از  تعهدات طبیعی و عام حاکم بر قرارداد که بر طرفین تحمیل می‌شود. بنابراین تعهدات و الزامات  ذکر شده در شرایط عمومی قرارداد در واقع جنبه عمومی دارند که باید در تمامی قراردادهای پیمانکاری رعایت شوند. به‌عبارت‌دیگر‌ شرایط عمومی در واقع یک چارچوب کلی است که بسیاری از تکالیف، حقوق و مسئولیت‌های کارفرما و پیمانکار در آن ذکر شده است.

شرایط اختصاصی پیمان، شرایطی‌ست که با توجه به نوع قرارداد با توافق طرفین جهت تکمیل قرارداد درج می‌شود. منظور از شرایط اختصاصی آن دسته از شرایطی است که طرفین قرارداد خودشان بر اساس شرایط ، اوضاع و احوال و ماهیت قرارداد، با یکدیگر توافق کرده‌اند و بر روابطشان حاکم می‌دانند. نکته حائز اهمیت این است که شرایط اختصاصی پیمان هیچ‌گاه نمی‌‌تواند ناقض مفاد شرایط عمومی پیمان باشد. اگر از این قرارداد برای استخدام پیمانکار استفاده می‌کنید می‌توانید به مقاله استخدام پیمانکار سری بزنید تا اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد پیمانکاری کامل دارید که تمام شرایط عمومی و اختصاصی پیمان را داشته باشد می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری اختصاصی‌تان را ثبت کنید تا تمامی تعهدات و تکالیف، مناسب با شرایط و ماهیت قراردادتان همینطور، متمم قراداد پیمانکاری،الحاقیه و اصلاحیه برای شما تنظیم شود.

متمم قرارداد پیمانکاری و الحاقیه و اصلاحیه چیست؟

گاهی اوقات در هنگام تنظیم قرارداد پیش می‌آید که اشخاص،از ابتدای زمان ثبت قرارداد نقص‌هایی را در متن قراردادپیمانکاری می‌بینند یا پیش بینی می‌کنند نتجه‌ی مورد نظر از قرارداد حاصل نمی‌شود و یا نیاز به اضافه یا کم کردن متن یا کلمه ای به اقتضای  زمان و … است و متن قرارداد نیاز به تغییراتی دارد. با توجه به متن قانون، امکان تغییر متن قراداد وجود ندارد، بنابراین اشخاص می‌توانند با درج متمم قرارداد پیمانکاری، الحاقیه و اصلاحیه در قراردادهایشان، به راحتی این مسئله را حل کنند.

متمم قرارداد پیمانکاری چیست؟

در شرایطی که طرفین قرارداد تغییر نکرده ولی نیاز به  اضافه کردن موضوع، مبلغ و مدت جدیدی به قرارداد باشد از اتصال متمم به قرارداد استفاده خواهد شد. متمم قراداد اهمیت ویژه‌ای دارد هرچند تا حدی شبیه به الحاقیه است اما باید توجه کرد که چنانچه قراردادی ثبت شود و  نیازمند متمم باشد و طرفین متمم را در آن درج نکنند، قراداد تمام نشده تلقی می‌شود. چنانچه در متمم تعهدات طرفین تغییر کند باید پس از درج آن به تایید دو طرف برسد وگرنه مشکلات زیادی را درآینده به دنبال خواهد داشت.

الحاقیه قرارداد پیمانکاری چیست؟

در برخی موارد طرفین تصمیم می‌گیرند، بخش هایی به متن حقوقی اصلی اضافه یا کسر شود و در آخر به صورت الحاقیه به قرارداد متصل شود. در واقع الحاقیه بندی است که در زمان عقد قرارداد نسبت به آن توافق شده و طرفین پیمان، اجرای آن را مشروط به شرایطی نموده اند که ممکن است حادث شده یا کارفرما تمایل به انجام آن داشته باشد.

توجه کنید که الحاقیه باید همسو با مفاد متن اصلی قرارداد و تکمیل کننده آن باشد . نباید متن قرارداد را به طور اساسی تغییر دهد و یا منجر به ابطال آن گردد. همچنین در هر قراردادی که بنا به ضرورت الحاقیه در آن درج می‌شود، این الحاقیه همچون متن اصلی قرارداد لازم الاجرا می‌باشد.

اصلاحیه قرارداد چیست؟

به معنی تغییر بخشی از متن قراداد می‌باشد، در واقع اگر یکی از طرفین قرارداد مشکلی در متن اصلی قرارداد مشاهده نماید می تواند طی نامه ای آن را به طرف دیگر قرارداد اطلاع دهد، طرف دیگر اگر پاسخی در مقابل نامه‌ی اصلاحیه ندهد، به معنای تایید اصلاحیه بوده‌است. ذکر این نکته الزامی است که در تهیه اصلاحیه نیازی به ایجاد توافقات اولیه نیست ،بلکه  استناد به مستندات اولیه که نشان دهنده ی اشتباه رخ داده باشد کفایت خواهد کرد .

تفاوت متمم قرارداد پیمانکاری و الحاقیه و اصلاحیه چیست؟

متمم قراداد پیمانکاری با الحاقیه شبیه به هم اند اما باید توجه کرد چنانچه از متن قراداد از ابتدا ناقص بوده و مقصود طرفین حاصل نشود و قراداد نتیجه‌ی نهایی مورد نظر را به دنبال نداشته باشد باید متممی در آن درج گردد ، اما قراداد از ابتدا ناقص نبوده ولی به علت اقتضای زمان و غیره لازم است کلمه یا جمله یا متنی اضافه یا کم گردد. این تغییرات جدید را می‌توانیم الحاقیه بنامیم.

باید توجه داشت، در صورتی که مبالغ در قراداد تغییر کرد به همان نسبت تضمینات هم در قرارداد باید تغییرکند همچنین در صورتی‌که کارفرما دارای آیین‌نامه‌هایی باشد که سقف معاملات را معین نموده باشد، نباید اعمال شرایط جدید قرارداد را از طبقه اولیه به طبقه بالاتری انتقال دهد.

برای تنظیم قراداد پیمانکاری نیاز به راهنمایی دارید؟

همانطور که از توضیحات بالا معلوم است تنظیم قرارداد پیمانکاری امری فوق‌العاده پیچیده بوده که حتی جا به جا شدن یک کلمه در آن می‌تواند حقوق و تعهدات طرفین را به کلی دگرگون کند. پیچیدگی همین مسایل نیاز به استفاده از راهنمایی‌های یک مشاور حقوقی متخصصی در امر قراردادها را ثابت می‌کند. با مشاوره حقوقی وینداد تمام سوالاتتان در مورد مسائل حقوقی کسب‌وکارتان برطرف خواهد شد.

اگر در مورد قرارداد پیمانکاری ،متمم قرارداد پیمانکاری، الحاقیه و اصلاحیه سوالی دارید، می‌توانید سوال خود را از مشاور حقوقی متخصص در زمینه قرارداد پیمانکاری پرسیده و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

3.7/5 - (3 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
سرمدی
سرمدی
1 سال پیش

عالی بود. ممنون از شما

نوشته های مرتبط