تاسیس آموزشگاه و شراکت در آن جزو مشاغلی است که بسیاری از افراد به آن علاقه دارند و در این زمینه مشغول به کار هستند. اگر شما هم به داشتن آموزشگاه و مشاغلی چون تدریس علاقه مند هستید بهتر است بدانید برای رسیدن به هدفتان و تاسیس آموزشگاه شخصی و قانونی (چه تاسیس آموزشگاه علمی و آموزشی باشد و چه تاسیس آموزشگاه زبان و از این قبیل) باید مجوز های قانونی و شرایط لازم را کسب کنید تا بتوانید در این حوزه از کسب و کار شروع به فعالیت نمایید. در این مطلب نکات حقوقی برای شراکت در آموزشگاه و ملاحظات قانونی آن را بیان می کنیم.

آموزشگاه یا موسسه آموزشی چیست؟

موسسه واحدی است که با نام و هدف معین در مالکیت بخش عمومی و یا خصوصی یا ترکیبی از این دو قرار می‌گیرد که به فعالیت‌های انتفاعی و غیرانتفاعی می‌پردازد و طرف معامله واقع می‌شود.  از این رو آموزشگاه‌ها به سه گروه تقسیم می‌شوند:

۱. طبقه بندی آموزشگاه از لحاظ مالکیت (موسسات بخش دولتی، بخش تعاونی، بخش خصوصی)

۲. طبقه بندی آموزشگاه از لحاظ هدف فعالیت

۳. طبقه بندی آموزشگاه از لحاظ نوع فعالیت.

نمونه مجوز‌های تاسیس آموزشگاه

مجوز تاسیس آموزشگاه زبان، مجوز تاسیس آموزشگاه موسیقی، مجوز تاسیس آموزشگاه سینمایی، مجوز تاسیس آموزشگاه هنرهای تجسمی، مجوز تاسیس آموزشگاه کامپیوتر، مجوز تاسیس آموزشگاه حسابداری، مجوز تاسیس آموزشگاه گردشگری و … این مجوزها تنها نمونه‌ای از صدها مجوز صادره توسط ارگان‌های ذیربط در ایران می‌باشد بنابراین قبل از اینکه نسبت به دریافت مجوز اقدام کنید حتما اهداف و ماموریت‌های موسسه خود را به دقت شناسایی کرده و با توجه به آنها اقدام نمایید در غیر این صورت برای شروع کار و یا برای توسعه کسب و کار خود با مشکلات قانونی مواجه خواهید شد.

اولین و مهم‌ترین قدم در تاسیس یک موسسه آموزشی ثبت موسسه آموزشی می‌باشد. بنابراین، برای تاسیس آموزشگاه در ابتدا باید یک موسسه ثبت نمایید.

اقدامات اولیه برای تاسیس آموزشگاه

اولین قدم، اخذ مجوز از مراجع و ارگان‌های مربوطه است به عنوان مثال اخذ مجوز آموزشگاه زبان، اخذ مجوز آموزشگاه موسیقی، اخذ مجوز آموزشگاه کامپیوتر و اخذ مجوز موسسه فرهنگی هنری بسیار پر طرفدار است زیرا این حوزه‌ها نیازهای بسیاری از افراد جامعه را تشکیل می‌دهد و راه‌اندازی این نوع موسسات آموزشی می‌تواند درآمدزایی بالایی برای موسسان آنها داشته باشد همچنین باید دانست که بسیاری از افراد دارای مجوز به دلیل نداشتن سرمایه و یا تخصص کافی اقدام به مشارکت با دارندگان تخصص و سرمایه می‌نمایند. پس قبل از اینکه بخواهید نسبت به دریافت مجوز برای تاسیس آموزشگاه اقدام نمایید ابتدا باید بدانید به کدام مرجع و یا ارگان باید در خواست خود را ارائه نمایید لازم به ذکر است که بعضی از مجوزها همزمان از سوی چند مرجع صادر می‌گردند که باید قبل از اقدام از شرایط و محدودیت‌های هر ارگان اطلاع کافی کسب کرد.

جهت فعالیت در زمینه علمی، آموزشی و پژوهشی با توجه به موضوع ، می بایست از سازمان های ذیربط مجوز اخذ نمود. سازمان های مربوطه شامل :وزارت فرهنگ و ارشاد ، سازمان آموزش و پرورش و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری می‌باشند.

قبل از شروع به شراکت در آموزشگاه چه اقداماتی باید انجام دهید؟

ثبت شرکت آموزشی و یا ثبت آموزشگاه به منزله اخذ مجوز آموزشگاه نمی باشد و بنابراین فقط با ثبت موسسه آموزشی در اداره ثبت شرکت‌ها مجاز به شروع یک فعالیت آموزشی نخواهید بود و می‌بایست مجوزهای مربوطه را الزاما اخذ نمایید.

خرید، فروش و واگذاری انواع مجوز آموزشگاه در ایران ممنوع و غیر قانونی می‌باشد و متقاضیان تاسیس موسسات آموزشی یا باید راساً نسبت به اخذ مجوز آموزشگاه به نام خودشان اقدام نمایند و یا در صورت نداشتن شرایط لازم جهت اخذ مجوز از طریق مشارکت با افراد دارای مجوز اقدام به تاسیس آموزشگاه نمایند.

قرارداد شراکت در آموزشگاه یا موسسه آموزشی چیست؟

قرارداد شراکت در آموزشگاه با عنوان قرارداد مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است. طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد‫. به‌عبارتی تعهدی  است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است.

بخوانید
از منظر حقوقی چگونه به قرارداد مشارکت پایان دهیم؟

چه نکات حقوقی حین تنظیم قرارداد شراکت در آموزشگاه باید رعایت شود؟

 یکی از قراردادهای پرکاربرد در مشارکت مدنی، قرارداد شراکت در آموزشگاه است. اما قبل از تنظیم آن چند نکته مهم وجود دارد که در هنگام عقد باید به آن‌ها توجه کرد:

۱. در اولین قدم باید موضوع مشارکت که همان شراکت در آموزشگاه است و همچنین نحوه مشارکت مشخص شود.

۲. حتما مشخصات شرکا در قرارداد ذکر شود.

۳. موضوع مهمی که در رابطه با نحوه مشارکت مطرح است، مساله آورده طرفین است که باید به تفصیل در قرارداد ذکر شود. به عنوان مثال آورده یکی از شرکا برای شراکت در آموزشگاه می‌تواند سرمایه نقدی و آورده طرف دیگر می‌تواند کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص مانند آموزش زبان باشد.

۴. مقدار سرمایه و سهم سود هر یک از طرفین به طور واضح مشخص و سپس نحوه پرداخت و تقسیم سود و زیان شراکت بیان شود. همچنین میزان سهم هر یک از طرفین در مورد هزینه‌های جاری و مصرفی را نباید فراموش کرد.

۵. هر قرارداد شراکت، دارای مدت زمان معینی است که پس از طی آن، قرارداد خود به خود فسخ شده و پس از آن قابل استناد نمی‌باشد پس حتما باید تاریخ شروع و پایان همکاری در قرارداد شراکت در آموزشگاه ذکر شود.

۶. از آنجایی که تعهدات و وظایف شرکا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید قرارداد شراکت آن را دربربگیرد، این تعهدات باید به نحوی باشد که شرایط تنظیم یک قرارداد را متعادل کند، یعنی شرایط یک طرفه نباشد و قرارداد به سمتی نرود که شریک دغدغه این را داشته باشد که سهم او تضییع شده است یا اینکه فضا برای سوءاستفاده یکی از طرفین فراهم شود.

این نکات حقوقی را قبل از شراکت در آموزشگاه فراموش نکنید!

گفتیم که هدف اصلی از نوشتن قرارداد شراکت در آموزشگاه یا موسسه آموزشی، مشخص کردن میزان سهم هر شخص و بهره‌برداری از سود سرمایه و کار است. اما فراموش نکنید که برای رسیدن به این هدف باید نکات دیگری را هم مدنظر داشته باشید.

تأسیس آموزشگاه و یا اخذ نمایندگی؟

اولین تصمیمی که در این مرحله می‌گیرید این است که آیا می‌خواهید یک آموزشگاه جدید تاسیس کنید، یا این‌که نمایندگی یکی از آن‌ها را در اختیار بگیرید. از مزیت‌های گرفتن امتیاز این است که شما کار خود را یا یک برند معروف شروع می‌کنید، و تبلیغات هم توسط همان برند انجام می‌شود. از طرفی امور اداری گرفتن مجوز بسته به نوع آموزشگاهی که به دنبال تاسیسش هستید کمی فرق می‌کند. اگر دنبال گرفتن نمایندگی از آموزشگاه‌های فنی حرفه ای هستید کارتان نسبتا راحت‌تر است. فقط باید صلاحیت‌تان تایید شود و از نیروی انتظامی هم برای محل مورد نظرتان مجوز بگیرید. اگر خودتان مهارت خاص و ویژه‌ای دارید که می‌خواهید در این زمینه آموزشگاه تاسیس کنید راه سخت‌تری در پیش دارید. چرا که باید ابتدا از سازمان مربوطه مجوز دریافت کنید، سپس به دنبال ثبت شرکت باشید.

برای گرفتن مجوز تاسیس این گونه آموزشگاه‌ها، باید از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مجوز دریافت کنید. نکته مهم برای گرفتن مجوز، این است که فضای آموزشی شما باید بیشتر از ۲۰۰ متر زیربنا داشته باشد. اگر هم کارگاه‌های فنی دارید؛ باید بزرگ تر از ۴۰ متر باشند.

استخدام نیروهای ماهر

یکی از مهمترین مراحل آموزشگاه، استخدام نیرو است. برای این که بتوانید خدمات بهتری در اختیار مشتریانتان بگزارید باید افراد حرفه‌ای و مناسب را استخدام کنید. نیروهای شما باید به خوبی کار خود را انجام دهند زیرا درصد زیادی از سود شما به نحوه خدمات آن‌ها بستگی دارد. سعی کنید برای هر پستی بهترین فرد را انتخاب کنید. شما باید پرسنل آموزشگاه خود را به خوبی آموزش دهید و آن‌ها را از اهداف موسسه آموزشی آشنا کنید.

بخوانید
مجوزهای قانونی شراکت در رستوران و قراردادهای مورد نیاز آن

قبل از شروع کار پرسنل بهتر است درباره شرایط کار، ساعات کاری و نحوه دریافت حقوق و دستمزد با آن ها صحبت کنید و در صورت لزوم قرار داد تعریف شده‌ای بین خود تنظیم کنید.

حتما با مدرسین آموزشگاه خود قرارداد ببندید

مهم‌ترین ویژگی یک موسسه خوب، داشتن مدرسان و معلمان برجسته و نامدار است. در انتخاب مدرسان توجه کنید که افرادی انتخاب شوند که هم در زمینه کاریشان متخصص و حرفه‌ای باشند و هم قدرت این را داشته باشند که هنرجویان و دانشجویان زیادی را جذب کنند.
قرارداد شراکت در آموزشگاه هم مانند سایر قراردادهای کاری، از دل یک سری اصول و قوانین بوجود آمده است. با این حال ممکن است شما با توجه به شرایط آموزشگاه خود قراردادی تنظیم کنید و با رضایت طرفین، انعقاد قرارداد صورت بگیرد. البته در صورتی‌که قرارداد طبق قوانین اداره کار به صورت کارفرما و کارمند منعقد شود شرایط کاملا مشخص و در قانون کار به صراحت توضیح داده شده است.

اگر در مورد قوانین شراکت آگاهی کافی ندارید، حتماً از وکیل و یا کارشناس استفاده کنید

مشاوران حقوقی بخاطر تسلطی که به امور قراردادها دارند از کلیات حقوقی آن مطلع‌اند. مزیت مراجعه به کارشناس در این است که بسیاری از نکات توسط ذینفعان قرارداد ممکن است فراموش شده باشد و یا بصورت مخفی باقی بماند. لذا مشاور حقوقی قراردادها در تنظیم قرارداد مشارکت، به شما کمک می‌کند که بهترین ضمانت اجرایی در قرارداد شراکت در آموزشگاه برای شما درنظر گرفته شود.

قبل از امضای قرارداد حتما آن را بخوانید

با امضای قرارداد مشارکت مدنی ، فرد نسبت به آنچه که در آن ذکر شده متعهد می‌شود، پس باید قبل از امضای قرارداد به طور کامل تعهدات و وظایف ذکرشده در آن قرارداد را مطالعه کنید و سپس اقدام به امضای آن نمایید.

سخن آخر

در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است تنظیم قرارداد شراکت در آموزشگاه را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی انجام دهید.

شما هم اگر تجربه‌ای در خصوص شراکت در آموزشگاه یا موسسه آموزشی دارید با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link