مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

نحوه تقسیم سهام میان وراث + مدارک مورد نیاز

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نحوه تقسیم سهام میان وراث

 

امروزه یکی از چالش های مهم در بازار سرمایه انتقال و انحصار وراثت بین ورثه متوفی است.در این خصوص سوالاتی پیرامون نقل و انتقال سهام متوفی پیش می آید که مستلزم آگاهی از حقوق وراث در این زمینه است و در صورت عدم آگاهی شاهد نقض حقوق وراث شرکت هستیم . در این نوشتار سعی شده است تا به پاره ای سوالاتی در این خصوص پاسخ داده شود.

تعریف قانونی الفاظ مهم

سهام

در ماده ۲۴ اصلاحی قانون تجارت، سهم چنین تعریف‌ شده است:

سهم قسمتی است از سرمایه شرکت سهامی که مشخص میزان مشارکت و تعهدات و منافع صاحب آن در شرکت سهامی می‌باشد ورقه‌ سهم سند قابل معامله‌ای است که نماینده تعداد سهامی است که صاحب آن در شرکت سهامی دارد.

یکی از موارد انتقال، انتقال قهری به موجب فوت سهامدار شرکت است که بسته به نوع شرکت اعم از شرکت سرمایه یا شرکت اشخاص، شرایط انتقال می تواند متفاوت باشد.

شرکت های سهامی

چون در شرکت های سهامی، سرمایه شرکت وثیقه طلب طلبکاران است و شخصیت شرکا در آن اهمیت ندارد بنابراین نقل و انتقال سهم در آن آزادانه است .در واقع انتقال سهام، تاثیری در حیات شرکت سهامی ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت سهامی خاص و سهامی عام به لینک‌های مورد نظر مراجعه کنید.

شرکت های با مسئولیت محدود

در شرکت با مسئولیت محدود برای آگاهی از امکان انتقال سهام باید به اساسنامه شرکت به موجب بند “د” ماده 114 قانون تجارت مراجعه کرد. در صورتی که منعی برای انتقال نباشد، ورثه شرکت استحقاق بردن سود و تحمل زیان از روزی خواهند بود که مالک سهم الشرکه می شوند.

شرکت تضامنی و نسبی

در ماده 139 قانون تجارت بقاء شرکت منوط به رضایت شرکاء و قائم مقام متوفی شده است. همین قاعده در مورد شرکت نسبی هم صادق است.پس در صورت رضایت طرفین ، سهم الشرکه به وراث منتقل خواهد شد.

تقسیم سهام سهامدار متوفی شرکت

از آن جایی که سهام بخشی از دارایی و اموال به جا مانده افراد محسوب می شود. اوراق بهادار و سهام متوفی ، پس از فوت او مانند دیگر دارایی هایش بین وراث به نسبت (طبق قواعد عمومی ارث و رعایت سلسله مراتب آن) تقسیم می شود. ورثه متوفی به قائم مقامی از فرد متوفی سهامدار شرکت می شود و همان حقوق متوفی را دارا خواهد بود.

اولین قدم برای انتقال سهام

مراجعه وراث به سازمان سمات یا همان شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار وتسویه وجوه است تا سازمان را از خبر فوت سهامدار آگاه سازند.گواهی فوت نیز به بانک ارسال می شود. اگر وراث با هم اختلاف داشته باشند دادخواست انحصار وراثت را باید قبل از شرکت سپرده گذاری به دادگاه ارائه دهند.

سهامداران شرکت با وراث متوفی جلسه ای مبنی بر انتقال سهام برگزار می کنند و در همین راستا اقداماتی را برای اخذ گواهی نقل و انتقال انجام می دهند.

پس از این مراحل لازم است

همه وراث به صورت انفرادی یا جمعی، به اداره امور مالیاتی آخرین اقامتگاه قانونی متوفی مراجعه نمایند و مبلغی را به عنوان مالیات بر ارث بپردازند. البته نیازی به پرداخت مالیات تمام دارایی ها نمی باشد بلکه مالیات بر سهام کفایت می کند. در اینجا هر قدر نسبت ورثه با متوفی نزدیک تر باشد، مالیات کمتری تعلق می گیرد و بالعکس، ورثه با نسبت دورتر مالیات بیشتری پرداخت می کنند.

در این مرحله از میان وراث یک نفر به عنوان نماینده انتخاب می شود که لازم است نماینده ورثه به شرکت سهام متوفی مراجعه کرده و اسناد و مدارک متوفی و مشخصات هویتی وراث را برای تقسیم سهام تحویل دهد. شرکت، پس از بررسی،تصمیم لازم در مورد تقسیم سهام وراث را می گیرد و مدارک مورد نظر را به شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می نماید

در شرکت سپرده گذاری مرکزی،کارشناس حقوقی مدارک ارائه شده را مورد بررسی قرار می دهد. بررسی مدارک جهت احراز درست بودن تقسیم سهام بین وراث است و پس از تأیید کارشناس در سامانه اعمال می شود. پس از تایید توسط شرکت سپرده گذاری، نماینده شرکت متوفی به شرکت سپرده گذاری مراجعه نموده تا برگ سهام تفکیک شده ورثه را تحویل بگیرد.

بعد از دریافت برگ سهام تفکیک شده ورثه ، نماینده ورثه به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه می کند تا درخواست خود را مطرح کند و پس از دریافت درخواست ، سهام  بین ورثه در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد توسط شرکت تقسیم می شود و گواهی نقل و انتقال برای هریک از ورثه صادر می شود . برای هریک از ورثه گواهینامه نقل و انتقال سهام چاپ می شود که هریک از آن‌ها می توانند با ارائه مدارک شناسایی به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند و گواهینامه نقل و انتقال سهام را دریافت کنند.

به عنوان مرحله آخر

ورثه باید به همراه صورت جلسه انتقال سهام ، گواهی انتقال و تقسیم سهام به علاوه مدارک شناسایی وارثان و اصل و کپی برابر اصل گواهی مالیات بر ارث و اصل و کپی برابر اصل برگه حصر وراثت را به اداره ثبت شرکتها ارسال کنند.

فروش سهام متوفی قبل از انحصار وراثت جرم است.

بعد از فرایند انحصار وراثت کد شخص متوفی از بین می‌رود و ممکن است برخی از وراث با حسن نیت یا بدون حسن نیت اقدام به فروش سهام مذکور کنند این اقدام شخص ورثه در فروش سهام بعد از فوت متوفی مصداق جرم فروش مال غیر است و سایر وراث می‌توانند علیه فرد شکایت کیفری داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای ثبت صورتجلسه انتقال سهام ورثه متوفی

1.اصل انحصار وراثت متوفی

2.اصل گواهی واریز مالیات بر ارث

3.اصل در صورت داشتن وصیت نامه متوفی

4.اصل گواهی فوت متوفی

5.اصل شناسنامه متوفی

6.اصل شناسنامه و کارت ملی تمامی وراث

7.اصل صفحه دوم شناسنامه مادر متوفی ( در صورتی که در قید حیات باشند.)

8.اصل (فتوکپی) برگ سهام متوفی یا گواهی نقل و انتقال متعلق به متوفی

 

در موارد مذکور فوق ، ارائه کپی در برابر اصل نیز پذیرفته می شود.

 

نتیجه گیری

 

بحث انتقال سهام شرکت ها علی الخصوص انتقال سهام متوفی بسیارمطرح شده است و سوالات کثیری پیرامون آن وجود دارد.در این نوشتارهدف ارائه خلاصه ای از مراحل انتقال سهام بین وراث شرکت و مدارک مورد نیازبود. شما می توانید برای کسب مشاوره و راهنمایی بیشتر با مشاورین وینداد تماس حاصل نمائید.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود
مقالات ثبت شرکت مسئولیت محدود

مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود

شرکت مسئولیت محدود از رایج‌ترین و محبوب‌ترین شرکت‌ها نزد سرمایه‌گذاران است. اگر مایلید از مراحل ثبت شرکت مسئولیت محدود به ساده‌ترین شکل ممکن آگاه شوید،

موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص چیست؟
مقالات ثبت شرکت سهامی خاص

موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت‌های سهامی خاص می‌توانند موضوع فعالیت متفاوتی داشته باشند. موضوع فعالیت شرکت سهامی خاص هنگام تنظیم اساسنامه تعیین می‌شود و محدوده فعالیت این شرکت را