نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت + بندهای مهم

با افزایش بی‌رویه قیمت خودرو در ایران، خرید و فروش موتور سیکلت نو و یا دست دوم، تبدیل به یکی از معاملات بسیار رایج شده است. تنظیم نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت، به خریداران و فروشندگان این وسایل نقلیه کمک می‌کند معامله‌های امنی را تجربه کنند. در این

با افزایش بی‌رویه قیمت خودرو در ایران، خرید و فروش موتور سیکلت نو و یا دست دوم، تبدیل به یکی از معاملات بسیار رایج شده است. تنظیم نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت، به خریداران و فروشندگان این وسایل نقلیه کمک می‌کند معامله‌های امنی را تجربه کنند.

در این مطلب از مجله حقوقی وینداد، به سراغ بررسی نکات نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت رفته‌ایم.

با ما همراه باشید.

توجه به چه نکاتی پیش از خرید موتور سیکلت لازم است؟

برای خرید و فروش موتور سیکلت، لازم است نکات مهمی را در نظر داشته باشید. به طور مثال یکی از مهم‌ترین گام‌ها پیش از انجام معامله، بازرسی و بررسی دقیق موتور سیکلت از نظر ظاهری (بدنه) و فنی است. به عبارت دیگر کارشناسی موتور سیکلت به خصوص زمانی که کالای دست دوم به حساب می‌آید یکی از نکات مهم در این معاملات است.

برای انجام کارشناسی، ممکن است خود شخص یا اشخاص کارشناس رسمی و خبره اقدام به بررسی موتور کنند. به طور مثال در خرید موتورسیکلت دست دوم، استفاده از کارشناسان مجهز به ابزار آزمایش سلامت وسیله نقلیه، اقدامی منطقی است.

علاوه بر اهمیت موضوع کارشناسی در خرید و فروش موتور سیکلت، تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت نیز از اهمیتی حیاتی و اساسی برخوردار است.

در ادامه به مهم‌ترین بندهای نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت اشاره می‌کنیم.

بندهای مهم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت چیست؟

برای تنظیم قرارداد جامع حقوقی، لازم است برخی بندهای مهم در قرارداد گنجانده شوند. این بندها در تمامی قراردادهای خرید و فروش مثل قرارداد خرید زمین، قرارداد فروش کالا ، قرارداد خرید ملک و غیره یکسان هستند. در ادامه به مهم‌ترین این بندها اشاره می‌کنیم.

مشخصات طرفین قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

در این بند باید مشخصات فروشنده و خریدار موتور با جزئیات کامل قید شود. اطلاعاتی مانند نام و نام خانوادگی، نشانی، کد ملی و… براش اشخاص حقیقی لازم به ذکر است. همچنین گاهی ممکن است خریدار یا فروشنده شخص حقوقی باشد که در این حالت، باید اطلاعات شماره ثبت، مقر و… نیز درج شود.

موضوع قرارداد

در بند موضوع نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت لازم است اطلاعات جامعی از کالای مورد معامله درج شود. به طور مثال مدل، سال ساخت، تعداد، رنگ، نوع، برند، مشخصات فنی، حجم و وزن، ویژگی‌های ظاهری، از مهم‌ترین اطلاعات بند موضوع قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هستند.

مدت قرارداد

مدت نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت، بنا به نیاز طرفین آن مشخص می‌شود. گاهی ممکن است خرید و فروش موتور سیکلت به شکل یکباره و جزئی باشد، گاهی هم ممکن است طرفین بر سر انتقال مستمر، مثلا فروش چند عدد موتور سیکلت در بازه زمانی مشخص برای سازمان‌ها یا شرکت‌های مختلف توافق کنند. در این صورت مدت قرارداد مدتی گسترده‌تر خواهد بود.

مبلغ قرارداد

مبلغ قرارداد باید به طور دقیق در این بند نوشته شود. مبلغ موتور سیکلت نو یا دست دوم معمولا توسط کارشناسان مجرب و یا افراد متخصص در زمینه قیمت‌گذاری وسایل نقلیه مشخص می‌شود. در هر حال، مبلغ قرارداد باید به شکل کلی و دقیق تعیین شود. همچنین شیوه پرداخت، مثلا نقد یا اقساط، چک و… باید به تصریح شود.

تعهدات خریدار

همواره در قراردادهای خرید و فروش، مانند قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت، خریدار باید متعهد به پرداخت کامل مبلغ قرارداد به فروشنده مطابق با زمان‌بندی دقیق شود. ممکن است تعهدات ناشی از حمل و نقل و نگهداری (انبارداری) کالا نیز بر عهده خریدار باشد.

تعهد به شیوه پرداخت مبلغ قرارداد نیز اهمیت زیادی دارد که باید خریدار به آن پای‌بند باشد.

تعهدات فروشنده

تعهد اصلی و اولیه فروشنده در قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت، تحویل موضوع قرارداد، یعنی موتور سیکلت، مطابق با تاریح مقرر و با ویژگی‌های مورد توافق با خریدار است. در صورتی که کالای تحویل شده به خریدار، فاقد مشخصات مورد توافق باشد می‌توان اقدام به دریافت خسارت و یا فسخ قرارداد کرد.

همچنین گاهی ممکن است فروشنده نیاز داشته باشد برای تهیه یا حمل و بارگیری کالا از نیروی کار استفاده کند. در این حالت هزینه‌هایی مثل بیمه‌ تامین اجتماعی، حقوق و دستمزد و مزایا، مالیات و عوارض شهرداری و… غالبا بر عهده فروشنده قرار می‌گیرد.

همچنین، فروشنده در نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت متعهد می‌شود که در هنگام تهیه و ارسال محموله کالا، نهایت دقت را داشته باشد تا از ورود خسارت به محموله ارسالی کالا جلوگیری شود. در صورت بروز حوادث و خسارات نیز می‌توان وی را مسئول جبران خسارت دانست.

دوره تضمین نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت

طرفین نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت، باید مدتی را برای تضمین صحت و سلامت کالای مورد معامله مشخص کنند. به طور مثال می‌توان تاکید کرد که در عرض یک هفته یا یک ماه، خریدار می‌تواند موتور را مورد آزمایش و تست قرار دهد و در صورت تایید سلامت آن، مبلغ قرارداد را تسویه کند.

به این دوره تست و آزمایش، دوره تضمین قرارداد نیز گفته می‌شود که اغلب در خرید کالای دست دوم کاربرد دارد.

فسخ قرارداد

طرفین قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت می‌توانند در بند فسخ قرارداد اسباب خاتمه قرارداد را قید کنند. به طور معمول، دو مورد اصلی از علل فسخ قرارداد، عدم تحویل به موقع و درست موضوع معامله توسط فروشنده و عدم پرداخت به موقع مبلغ قرارداد توسط خریدار هستند که می‌توان در این بند نیز آنها را تصریح کرد. برای تشریح بهتر موضوع مهم فسخ قرارداد، در این مطلب به بخشی از خیارات رایج در فسخ نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت نیز اشاره کرده‌ایم.

حل‌وفصل اختلافات

در دنیای امروز حقوق، اختلافات میان طرفین قرارداد، به عنوان عنصر جدایی‌ناپذیر قراردادهای حقوقی پذیرفته شده‌اند. در نمونه قرارداد و فروش موتور سیکلت هم ممکن است اختلافات فنی یا حقوقی خاصی میان خریدار و فروشنده به وجود بیاید. در این وضعیت، توسل به مذاکره یا ارجاع اختلاف به کارشناس و یا داور راه حل مناسبی به حساب می‌آید. به عنوان راهکار نهایی نیز طرفین می‌توانند ارسال اختلاف به محاکم صالح قضایی را در این بند پیش‌بینی کنند.

شرایط فسخ معامله خرید و فروش موتور سیکلت چیست؟

از آنجایی که موضوع فسخ قرارداد در قرارداد خرید و فروش وسایل نقلیه مانند موتور سیکلت، موضوعی مهم و اساسی است، در توضیح فسخ قرارداد باید کمی درباره مبحث «خیارات» در قانون مدنی بدانیم. به طور کلی خیارات به معنای اختیارات فسخ معامله به دلایل مختلف هستند.

در واقع خیارات علل و اسبابی هستند که طرفین قرارداد می‌توانند به طور یکجانبه قرارداد را خاتمه دهند. البته استفاده از خیارات قوانین و مقررات خاصی دارد که بایستی در هر مورد و پیش از استفاده از آنها، به آن توجه کرد.

در حقوق مدنی می‌توان ۸ خیار و دلیل و شیوه فسخ قرارداد مهم را یافت:

۱. خیار مجلس

خیار مجلس به حالتی گفته می‌شود که طرفین معامله هنوز در جلسه تنظیم قرارداد حضور دارند و در حال نوشتن یا مذاکره بر سر نوشتن قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت هستند. در این حالت اگر هر یک از طرفین به هر دلیل، مانند نداشتن پول کافی یا تمایل به حفظ کالا، قصد خاتمه معامله را داشته باشند می‌توانند فسخ نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت را به استناد خیار مجلس انجام دهند.

۲. خیار شرط

این خیار زمانی برای فسخ قرارداد موتور سیکلت استفاده می‌شود که طرفین معامله در نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت قید کرده باشند که تا مدت مشخصی می‌توانند معامله را فسخ کنند.

در این زمان هر یک از خریدار و فروشنده می‌توانند با استفاده از خیار شرط اقدام به فسخ معامله کالا کنند.

۳. خیار تخلف از شرط

خیار تخلف از شرط همانطور که از نامش پیداست، زمانی معنا پیدا می‌کند که خریدار یا فروشنده برای انجام کامل معامله شرطی را مشخص کرده باشند. به طور مثال اگر در قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت زمان و مکان خاصی برای انتقال سند ذکر شده باشد اما یکی از طرفین به آن شرط توجه نکند، طرف مقابل می‌تواند به استناد تخلف از شرط به فسخ معامله مبادرت ورزند.

۴. خیار غبن

یکی از رایج‌ترین خیارات قانونی در خصوص معاملات وسایل نقلیه دست دوم، خیار غبن است. غبن به معنای ضرر و زیان در حقوق به کار می‌رود. به این معنا که اگر زمانی که یکی از طرفین معامله، متوجه بشود در معامله مذکور از لحاظ قیمت و ارزش مورد معامله یا مبلغ دریافت شده زیان کرده است می‌تواند فسخ قرارداد را بخواهد.

۵. خیار تدلیس

تدلیس به معنای فریبکاری در معامله است. به این معنا که یکی از طرفین معامله (مثلا فروشنده موتور سیکلت) اقدام به فریبکاری برای انجام معامله کرده باشد.

مثلا فروشنده موتور سیکلت خود را طوری جلوه دهد که خریدار فریب بخورد و معامله را انجام دهد. در چنین حالتی اگر خریدار متوجه فریب شود می‌تواند به استناد خیار تدلیس فسخ معامله را انجام دهد.

۶. خیار عیب

خیار عیب زمانی معنا دارد که خریدار موتور سیکلت متوجه عیب کالا در زمان خرید نشود و پس از انجام معامله عیوب مذکور آشکار شود. در چنین حالتی خریدار می‌تواند برای فسخ نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت از خیار عیب استفاده کند.

مثلا اگر پس از خرید موتور، خریدار متوجه شود موتور سیکلت دارای عیوب فنی و موتوری است، می‌تواند با استفاده از خیار عیب، نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت را فسخ کند.

۷. خیار تعذر تسلیم

تعذر تسلیم به حالتی گفته می‌شود که فروشنده بنا به دلایلی قادر نباشد مورد معامله، یعنی موتور سیکلت را به خریدار تسلیم کند. به طور مثال اگر موتور سیکلت پیش از ارائه به خریدار به سرقت برود، خریدار می‌تواند با استفاده از خیار تعذر تسلیم قرارداد را فسخ کند.

۸. خیار تاخیر

یکی از بندهای مهم نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت، موعد پرداخت مبلغ قرارداد است. اگر به هر دلیلی خریدار اقدام به پرداخت به موقع و مطابق با قرارداد نکند، فروشنده می‌تواند پس از سپری شدن سه روز، اقدام به فسخ قرارداد کند.

نیاز به تنظیم قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت است؟

در این مطلب به نکات مهم تنظیم نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت که یک نمونه قرارداد فروش کالا است، اشاره کردیم و مهم‌ترین بندهای این قرارداد مرور شد. همچنین اسباب فسخ نمونه قرارداد خرید و فروش موتور سیکلت به تفصیل بررسی شد.

با این حال نباید فراموش کرد که اصولا، تنظیم قراردادهای خرید و فروش، نیازمند بهره‌مندی از تخصص مشاوران حقوقی باتجربه و آگاه است. همچنین استفاده از ظرفیت حقوقی فسخ قرارداد در خرید و فروش موتور سیکلت دست دوم، نیاز به استفاده از تخصص حقوقی دارد.

شما می‌توانید برای استفاده از خدمات تنظیم قرارداد، مشاوره حقوقی و… به تیم حقوقی وینداد و کارشناسان حقوقی و وکلای دادگستری باتجربه ما تکیه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک‌گذاری
نظرات
ثبت نام
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
Picture of هومن گل‌محمد

هومن گل‌محمد

هومن گل محمد از نویسندگان خلاق و حرفه‌ای وینداد است که دارای کارشناسی حقوق از دانشگاه علم و فرهنگ، کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل از دانشگاه شهید بهشتی و همچنین کارشناسی ارشد حقوق مهاجرت از کانادا است. هومن اطلاعات تخصصی در بخش‌های مختلف حقوق دارد و محتواهای کاربردی در زمینه امور ثبتی، حقوقی و مالکیت فکری را به زبان کاملا ساده در مجله وینداد نوشته که در ادامه می‌توانید تعدادی از این محتواها را بخوانید.
آنچه در این مطلب خواهید خواند

بعد از ثبت درخواست، کارشناسان حقوقی با شما تماس می‌گیرند تا پس از شنیدن انتظارات شما، جزئیات قرارداد مورد نظرتان را در بندهای قرارداد بیاورند.

قرارداد مناسب شما

بعد از ثبت درخواست، کارشناسان حقوقی با شما تماس می‌گیرند تا پس از شنیدن انتظارات شما، جزئیات قرارداد مورد نظرتان را در بندهای قرارداد بیاورند.

مقالات مرتبط