مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

مشاوره رایگان شناسایی ریسک‌های حقوقی کسب‌و‌کارها

نمونه قرارداد پیمانکاری راهسازی | آسفالت | زیرسازی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد پیمانکاری راهسازی | آسفالت | زیرسازی

افزایش استفاده از وسائل نقلیه زمینی و اتومبیل‌ها اهمیت آسفالت کردن خیابان‌ها و جاده‌ها را بالا برده. یکی از نشانه‌های شهر و کشور مدرن آسفالت بودن راه‌ها و راهسازی کردن در تمام مناطق شهری و روستایی و گردشگری است. زیرسازی و آسفالت کردن راه‌ها کار بسیار دشواری ست که نیاز به ماشین آلات راهسازی و مصالح مختلفی دارد که معمولاً شرکت‌هایی تخصصی در این زمینه به طور تخصصی فعالیت می‌کنند. دولت که وظیفه آسفالت کردن راه‌ها و جاده‌های کشور را بر عهده دارد معمولاً این امر را به موجب یکی از انواع قرارداد پیمانکاری خدمات مثل قرارداد راهسازی دست شرکت‌های تخصصی راهسازی و آسفالت می‌سپارد.

برای ایجاد همکاری بین دولت یا هر نهاد دیگری که می‌خواهد اقدام به آسفالت کردن راه‌ها کند با شرکت‌های مذکور اولین و مهمترین قدم تنظیم قرارداد پیمانکاری راهسازی، زیرسازی و آسفالت است. این قرارداد که جزئیات توافقات طرفین را در بر می‌گیرد، تنها سند همکاری میان کارفرما و پیمانکار است.

در این زمینه طیف وسیعی از قراردادها مانند قرارداد تسطیح زمین، قرارداد حمل و نقل، قرارداد پیمانکاری فضای سبز و قرارداد پیمانکاری راهسازی کاربرد دارند تا کارفرما به شکل قانون این امور را به انجام برساند.

قرارداد پیمانکاری چیست و چه کاربردهایی دارد؟

طبق ماده 2 قانون شرایط عمومی پیمان “موافقتنامه سندی ست که مشخصات اصلی پیمان مانند مشخصات دو طرف، موضوع، مبلغ و مدت پیمان در آن ذکر شده.” منظور از موافقتنامه همان قراردادی ست که میان طرفین منعقد می‌شود. قرارداد پیمانکاری انواع مختلفی دارد مانند قراردادهای پیمانکاری ساختمانی، قرارداد پیمانکاری خدماتی، قرارداد پیمانکاری مدیریتی و غیره. در واقع هنگامی که یک مدیر عامل یا مسئول می‌خواهد کاری تخصصی را به دست شخصی بسپارد امضای قرارداد پیمانکاری به شخص (حقیقی یا حقوقی) پیمانکار است.

تعریف کارفرما و پیمانکار نیز طبق قانون به شرح زیر است:

ماده 6 “کارفرما، شخص حقوقی است که یک سوی امضا کننده پیمان است وعملیات موضوع پیمان رابراساس اسناد و مدارک پیمان، به پیمانکار واگذارکرده است. نمایندگان وجانشینهای قانونی کارفرما، درحکم کارفرما می‌باشند.” (البته طبق شرایط خصوصی پیمان کارفرما می‌تواند شخص حقیقی نیز باشد.)

ماده 7 “پیمانکار شخص حقوقی یا حقیقی است که سوی دیگر امضاء کننده پیمان است و اجرای موضوع پیمان را براساس اسناد و مدارک پیمان بر عهده گرفته است. نمایندگان و جانشینهای قانونی پیمانکار در حکم پیمانکار می‌باشند.”

قرارداد پیمانکاری راهسازی برای تعمیر و بازسازی نیز ممکن است منعقد شود برای مثال اگر جاده‌ای که قبلاً آسفالت شده دچار مشکل شود می‌توان تعمیر و بازسازی آن را به شرکت پیمانکاری راهسازی سپرد. معمولاً شرکت‌های پیمانکاری در هر بخش از کار خود نیروی انسانی متخصص و مجربی را در اختیار دارد که می‌تواند به کمک آن‌ها کار بر عهده گرفته شده را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

مثلاً یک شرکت پیمانکاری راهسازی، زیر سازی و آسفالت باید متخصصانی چون مهندس عمران، مهندس نقشه کشی، مهندس راهسازی، متخصص کار با ماشین آلات راهسازی، کارگران ماهر و ساده را در اختیار داشته باشد.

با مهمترین بندهای قرارداد پیمانکاری راهسازی، زیر سازی و آسفالت آشنا شوید

توافقات طرفین قرارداد جز به جز در بندهای قرارداد پیمانکاری ذکر می‌شوند و جزئی‌تر شدن و بیان دقیق‌تر موارد، به بهبود رابطه کارفرما و پیمانکار کمک شایانی می‌کند.

بندهای یک قرارداد پیمانکاری بسته به موضوع قرارداد و توافقات طرفین می‌توانند متفاوت باشند اما با این حال برخی از بندها معمولاً در تمام قراردادها ذکر می‌شوند. ذیلاً به مهمترین بندهای قرارداد پیمانکاری راهسازی، زیرسازی و آسفالت اشاره می‌کنیم.

 1. مشخصات طرفین: کارفرما و پیمانکار چه شخص حقوقی باشند چه حقیقی باید مشخصات آن‌ها به طور کامل ذکر شود مانند کد ملی طرفین، شماره ثبت شرکت، شماره تلفن و غیره.
 2. موضوع قرارداد راهسازی : نوع کارگاه و تجهیزات و محل انجام کار: کارفرما باید تجهیزات اولیه محل انجام کار مثل کانکس، روشنایی، غذا و تدارکاتی را که پیمانکار نیاز دارد تأمین کند و پیمانکار می‌تواند تا زمانی که تمام امکانات توافق شده آماده نشده‌اند، کار را شروع نکند.
 3. مبلغ قرارداد و نوع پرداخت آن: طرفین باید با حضور یک کارشناس محسابات پروژه را انجام داده و نوع پرداخت و مقدار پیش پرداخت را مشخص کنند. لازم به ذکر است که پیمانکار پس از امضا قرارداد نمی‌تواند به بهانه پرداخت نشدن دست مزد خود از پرداخت حقوق کارگران و کارمندان اجتناب کنند.
 4. مدت قرارداد پیمانکاری راهسازی : اگر پیمانکار بدون عذر موجه از مدت قرارداد تجاوز کند بر اساس بندهای بعدی مشمول جریمه خواهد شد.
 5. خسارت تأخیر: این بند در مورد هر دو طرف صدق می‌کند کارفرما ممکن است با تأمین نکردن مواد لازم و پیمانکار با طولانی شدن انجام پروژه ملزم به پرداخت خسارت شوند.
 6. نظارت بر انجام کار: مهندس ناظر یا مهندس مشاور نماینده کارفرما در محل انجام کار است که با توافق هر دو طرف قرارداد مشخص می‌شود. مهندس مشاور باید روند انجام کار و گزارش‌ها و درخواست‌های پیمانکار را به کارفرما برساند.
 7. تجهیز و برچیدن کارگاه: طبق ماده 12 شرایط عمومی پیمان همان‌طور که گفتیم طرفین باید توافق کنند چه کسی امکانات اولیه محل کار را تأمین کرده و پس از پایان کار تجهیزات را به طور مناسب جمع آوری کند.
 8. تعهدات پیمانکار و کارفرما: این یکی از مهمترین بندهای قرارداد است که تنها با توافق طرفین کامل می‌شود.
 9. مالیات و بیمه در قرارداد پیمانکاری راهسازی : کارفرما و پیمانکار باید توافق کنند که چه فردی مالیات و بیمه‌های مربوط به پروژه را بپردازد.
 10. موارد تعلیق و فسخ قرارداد: این بند نیز طبق توافق طرفین پر می‌شود.
 11. نحوه حل اختلاف: داوری، دادگاه، دادرسی اختصاصی از روش‌های حل اختلافند.
 12. موارد فورس ماژور: مواردی هستند که ایجاد و کنترل آن‌ها از دست افراد خارج است و ممکن است باعث تأخیر در انجام پروژه یا بالا رفتن هزینه‌ها شود، مانند بلایای طبیعی.

با وینداد تجربه داشتن یک قرارداد راهسازی کامل و اصولی را تجربه کنید.

همان‌طور که متوجه شدید نوشتن بندهای قرارداد پیمانکاری راهسازی، زیرسازی و آسفالت پیچیدگی‌های خاصی دارد و با نکات و مسائل حقوقی پیوند خورده است. شما به عنوان پیمانکار یا کارفرما ممکن است به تمام مسائل حقوقی قرارداد نویسی آشنا نباشید پس بهترین کار این است که برای تنظیم یک قرارداد از یک کارشناس حقوقی کمک بگیرید.

وینداد با در اختیار داشتن کارشناسان حقوقی مجرب می‌تواند شما را به سوی داشتن قراردادی اصولی و استاندارد هدایت کند پس به بانک قراردادهای وینداد سری بزنید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط