مشاورین حقوقی و کارشناسان مسلط بر امور استارتاپ‌ها می‌توانند در تمام مراحل، از زمان تاسیس استارتاپ‌ها تا گام‌های بعدی همراه کسب‌و‌کارهای نوپا و کم تجربه باشند و در مسیر رشد آنها، خطرات راه‌اندازی یک تجارت تازه را به حداقل برسانند. بسیاری از این کسب و کارها و استارتاپ‌ها ، برای بهره‌مندی از دانش و تجربه دیگران ، اقدام به تاسیس هیئت مشاوران می‌کنند. ما در ادامه به معرفی این هیئت و وظایف آن و مزیت‌های داشتن یک هیئت مشاوره در استارتاپ می‌پردازیم.

استارتاپ چیست؟

به طور مختصر برای معرفی این مفهوم باید گفت که واژه استارتاپ غالباً به کسب و کارهایی اشاره دارد که به تازگی شروع به کار کرده‌اند و قصد دارند با استفاده از نوآوری و خلاقیت، برای حل مشکلاتی در زمینه‌های خاص فعالیت خود، چاره‌جویی کنند؛ به همین دلیل عموماً استارتاپ‌ها کسب‌و‌کارهایی نوپا و کم‌تجربه هستند و برای ادامه و باقی‌ماندن در بازار رقابتی کسب و کارها نیازمند مشاوره در زمینه‌های مدیریتی و حقوقی هستند.

دلیل ایجاد و تاسیس هیئت مشاوره چیست؟

دلیل اصلی ایجاد یک هیئت مشاوره ، جستجو و کشف ایده‌ها در خارج از شرکت و ارائه راه‌حل‌هایی برای ورود آن به چارچوب شرکت است. اعضای این هیئت باید دانش ، درک و تفکر استراتژیک مدیریت شرکت را در اختیار اعضای شرکت قرار دهند. شرکت‌ها باید به دنبال اعضایی از هیئت مشاوره باشند که حضورشان، هیئت مدیره را تکمیل کند و شکاف دانش یا مهارت در هیئت مدیره اصلی را کم کنند.
هیئت مشاوران، هیئت مدیره موجود در استارتاپ را تقویت می‌کند، اما در اقدامات هیئت مدیره دخالت نمی‌کند. حضور هیئت مشاوره در استارتاپ‌ها و شرکت‌ها بیشتر به این علت است که بتوانند فعالیت‌های تحقیقاتی و اطلاعاتی را که در این شرکت انجام می‌شود ، متمرکز یا بعضاً به چالش بکشند و گروه را در حل مسائل راهنمایی کنند.

بخوانید
مشاور حسابداری و مالی چه نقشی در حفظ کسب و کار من دارد؟

وظایف هیئت مشاوره چیست؟

 کمک گرفتن از ایده‌های مشاوران نه‌تنها در مراحل اولیه‌ راه‌اندازی یک استارتاپ، بلکه در تمامی جنبه‌های این حوزه به مدیران کمک می‌کند. بهتر است قبل از امصای قرارداد با این اعضا، وظایف و تعهدات افراد در قرارداد مشاوره ذکر شود. هیئت مشاوره وظایفی دارد از جمله:

  • درک خوب و مستقیم از روند تجارت در بازار کسب و کار اینترنتی
  • ارائه مشاوره اصولی در مورد موضوعات مطرح شده توسط مدیران و سرمایه‌گذاران شرکت
  • ارائه دیدگاه‌ها و ایده‌های بی‌طرفانه
  • تشویق و پشتیبانی از کشف ایده‌های جدید تجاری
  • تشویق و توسعه یک چارچوب مدیریتی که امکان رشد پایدار شرکت را فراهم می‌آورد
  • نظارت بر عملکرد کسب و کار
  • ایجاد چالش‌هایی برای مدیران که در نهایت منجر به بهبود تجارت می‌شود.

ویژگی‌های یک هیئت مشاوره کارآمد

اعضای هیئت مشاوره باید با توجه به ماهیت آنچه که استارتاپ از مهارت و تجربه آنها انتظار دارد تعیین شوند. با این حال ویژگی مشترکی که در تمامی هیئت‌های مشاوره وجود دارد این است که اعضای هیئت مشورتی باید دانش متمایزی در مورد جنبه‌های مختلف تجارت از جمله بازاریابی ، توسعه محصول ، تکنیک‌های فروش داشته باشند که در نتیجه برای مدیران و کل مجموعه مفید باشد. همچنین افراد در یک هیئت مشاوره باید هدف مشترک یا علایق مشابه با یکدیگر داشته باشند زیرا این امر کمک می‌کند که تمرکز مشاوران روی چه بخش یا یخش‌هایی موثرتر واقع می‌شود.

مزایای هیئت مشاوره در یک استارتاپ چیست؟

یکی از مزیت‌های یک هیئت مشاوره خوب در کنار یک استارتاپ این است که خارج از مسائل فنی استارتاپ، از بیرون نظاره‌گر فعالیت استارتاپ است و می‌تواند نقش مهمی در تقویت کسب‌و‌کار آن شرکت داشته باشد؛ چرا که ابن گروه از مشاوران می‌توانند با نگاهی واقع‌گرایانه و استراتژیک توصیه‌هایی در مواقع تصمیم‌گیری‌های مهم، در جهت پیشرفت استارتاپ داشته باشند.
داشتن یک هیئت مشاوره به استارتاپ‌ها این کمک را می‌کند که تعهدات و توانایی‌های هر فرد را ارزیابی کرده و مهارت‌های مناسب را جهت پیشبرد اهداف شرکت به کار بگیرد.
همچنین ممکن است عملکرد هیئت مدیره به مرور باعث پیچیدگی روابط شرکت و ناکارآمدی گروه شود. یک هیئت مشاوره می‌تواند در کنار هیئت مدیره به رشد استارتاپ کمک کند.
یک استارتاپ ممکن است نیاز به مشاوره در مورد جنبه‌های خاصی از کسب و کار خود (مانند بازاریابی، ارائه محصول و خدمات مشتریان) داشته باشد. در حالی که هیئت مدیره باید همه جوانب را در نظر بگیرد و یک سری مراحل اداری را پشت سر بگذارد، هیئت مشاوره م‌ تواند مستقیماً روی یک موضوع خاص متمرکز شود و مشاوره دهد.

بخوانید
مشاوره مدیریت چیست؟ چه کاربردی در کسب‌وکار دارد؟

چند نکته برای بهبود عملکرد هیئت مشاوره

عملکرد یک هیئت مشاوره به میزان قابل توجهی تحت تأثیر سازماندهی و هدایت فعالیت‌های گروه قرار می‌گیرد. ما در ادامه چند نکته مهم که به بهبود عملکرد هیئت مشاوره کمک می‌کند را بیان می‌کنیم:

  • بهتر است یک جلسه ثابت به طور مرتب (ماهانه ، سالانه یا موارد دیگر) برگزار شود تا اعضای هیئت مشاوره با اطلاعات و راهکارهای جدید بتوانند مشاوره ارزشمندی ارائه دهند.
  • همچنین این هیئت باید تلاش کند تا محرمانه بودن اطلاعات مورد بحث در این جلسات در نظر گرفته شود.
  • رئیس هیئت مشاوره موظف است برنامه‌های جلسات هیئت مشاوره و مطالب مربوط به جلسه را برگزار کند و با یک دستور کار اصولی می‌تواند سازمان و مدیریت زمان برگزاری جلسه‌ها را بهبود بخشد.

سخن آخر

تیم حقوقی وینداد، به طور تخصصی در حوزه مشاوره حقوقی استارتاپ‌ها فعالیت می‌کند و در تمام مراحل تشکیل و توسعه یک استارتاپ، گام به گام همراه متقاضیان تاسیس کسب‌و‌کارهای نوپا حرکت می‌کند. وینداد از مرحله ایده‌پردازی تا مرحله ثبت و تشکیل استارتاپ‌ها  و تنظیم قرارداد مشاوره همراه شماست و با بهره‌مندی از مشاورین حقوقی متخصص در امور استارتاپ‌ها، خطرات راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای نوپا را به حداقل ممکن می‌رساند.

 

 

دسته‌ها: قرارداد مشاوره

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link