چگونه می‌توانم از یک شرکت تجاری شکایت کنم؟ '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
چگونه می توانم از یک شرکت تجاری شکایت کنم؟

چند روز پیش، یکی از دوستانم تصویر تعدادی نامه­ اداری و ابلاغیه برایم ارسال کرد. ضمن آن توضیح داد که مادرش به تازگی بازنشته شده و درمورد حقوق و سنوات این سالها با شرکتی که برایش کار می­‌کرده دچار مشکل شده است. بعد از اعتراض به شرکت این نامه‌ها برایش ارسال شده و حالا اصلا نمی­‌داند معنی نوشته‌های درون نامه­‌ها چیست! آیا شرکت قبول کرده حقوق را بدهد یا نه ؟!  اگر قبول نکرده چطور می‌­تواند از شرکت شکایت کند؟

با اطلاعات حقوقی که از قانون تجارت و شکایت از شرکت­ تجاری داشتم تا جایی که می­‌توانستم راهنمایی­‌اش کردم. آنچه در نامه‌ها نوشته شده بود را برایش توضیح دادم اما برای اقامه­ دعوا علیه شرکت تجاری توصیه­‌ام این بود که قطعا بهترین راه رجوع به یک وکیل است که در این حوزه تخصص داشته باشد و بتواند از حقوق او دفاع کند تا در نهایت بهترین نتیجه کسب شود.

امروزه موضوع شکایت از شرکت ها دغدغه بسیاری از مردم شده است. گاهی کمبود اطلاعات در زمینه شرکت‌های تجاری باعث شده  افراد از معامله و تنظیم قرارداد با این شرکت‌ها خودداری کنند. بنابراین در این نوشته سعی کردیم، تعریف کاملی از شرکت‌های تجاری و نحوه شکایت از شرکت ها ارائه کنم تا راهنمای کاملی برای کسانی باشد که می­‌خواهند از یک شرکت مطالبه حق کنند و حقوق نقض شده خود را احقاق کنند.

پیش از پرداختن به موضوع باید بگوییم که فراموش نکنید وینداد بستری را آماده کرده است تا به راحتی بتوانید وکیل متخصص برای مشکل ‌حقوقی خود در حوزه دعاوی حقوقی را پیدا کنید. برای این کار کافی است که مسائل حقوقی خود را ثبت کنید تا ما پس از بررسی دعوای مطرح شده، وکیل متخصص برای دعوا را به شما معرفی کنیم تا با هزینه‌ای معقول دفاع از پرونده‌ شما را در کلیه مراحل دادرسی در دادگاه‌ها و سایر مراجع ذی صلاح برعهده بگیرد.

آیا می‌دانید شخصیت حقیقی و حقوقی چیست؟

پیش از آنکه به بحث شکایت از شرکت بپردازیم لازم است شما با شخصیت‌های حقیقی و حقوقی آشنا شوید.

بخوانید
اقامه دعوا توسط دارندگان یک‌پنجم سهام شرکت از طرف شرکت ممکن نیست!

در قانون ما دو نوع شخصیت وجود دارد. شخصیت حقیقی، یک انسان است که دارای تمامی حقوقی که برای انسان توسط قانون درنظر گرفته شده است، می­‌باشد. شخصیت حقوقی معمولا سازمان‌ها، شرکت‌های تجاری و ادارات هستند. هر دو شخصیت می­‌توانند موضوع حق و تکلیف قرار گیرند. همانطور که اشخاص حقیقی می‌­توانند طرف معامله قرار بگیرند اشخاص حقوقی نیز چنین امکانی دارند. شخصیت حقوقی آنها جدای از شخصیت افرادی­ ست که آن ها را تشکیل داده ­است.

با شرکت‌های تجاری آشنا هستید؟

بر طبق ماده ۲۰ قانون تجارت، شرکت‌ها به انواع شرکت‌های سهامی عام و خاص، شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت‌های تضامنی، شرکت‌های تعاونی تولید و مصرف و یا شرکت‌های مختلط غیرسهامی و یا شرکت‌های مختلط سهامی و شرکت‌های نسبی تقسیم می‌شوند. دکتر اسکینی در جلد ۱ کتاب حقوق تجارت، شرکت­های تجاری را به این صورت تعریف نموده اند : « قراردادی که به موجب آن دو یا چند نفر توافق میکنند سرمایه مستقلی را که از جمع آورده‌های آنها تشکیل می‌شود، ایجاد کنند و به موسسه‌ای که برای انجام مقصود خاصی تشکیل می‌‌گردد، اختصاص دهند و در منافع و زیان‌های احتمالی حاصل از بکارگیری سرمایه سهیم شوند.»

بر طبق این تعریف و همینطور ماده ۵۸۳ قانون تجارت، قانون شرکت‌­های تجاری را دارای شخصیت حقوقی می­‌داند.

در ادامه ابتدا با شرکت‌های تجاری آشنا می‌شوید سپس راه‌های شکایت از شرکت را بیان می‌کنیم. فراموش نکنید که می توانید سوالات خود را از کارشناسان حقوقی ما بپرسید.

انواع شرکت­‌های تجاری

شرکت­‌های سرمایه­‌ای، که برپایه­ ی آورده­ ی شرکا تشکیل می­ شود . مال و آورده ی شرکا اهمیت دارد، نه شخصیت آنها. در این شرکت­ها، در هنگام تشکیل شرکت نیز این آورده است که باید به طور دقیق میزان آن مشخص شود.

شرکت­‌های مختلط؛ این شرکت ­ها نیز جز شرکت­‌های سرمایه ای هستند. منتهی در اینها آورده­ مالی شرکا اهمیت بیشتری می­ یابد و تا حدودی شخصیت شرکا نیز در برخی از آنها مهم است.

شرکت­‌های اشخاص؛ شرکت­ های تجاری اند که برپایه ­شخصیت شرکا تشکیل می ­شوند. در این شرکت‌ها شرکا دارای ارتباط نزدیکی با هم اند و اغلب گروه­ها بر پایه­ اعتماد تشکیل شده است.

شرکت­‌های تعاونی؛ در قانون ما دو نوع شرکت تعاونی وجود دارد که تعاونی تولید و تعاونی مصرف نام دارند. این ها هم جز شرکت‌های تجاری و دارای شخصیت حقوقی اند.

بخوانید
شخصيت حقوقی شرکت پس از انحلال چه وضعیتی دارد؟

چنانچه قصد اقامه دعوا و شکایت از شرکت های ذکر شده را دارید، به ادامه مطلب توجه کنید. شما همچنین می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان حقوقی ما بپرسید.

راه‌های شکایت از شرکت­ های تجاری

الف) شکایت کیفری از شرکت‌­ها؛

تا پیش از تصویب قانون مجازات اسلامی ۹۲، موضوعی به عنوان مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی وجود نداشت. ولی در این قانون مطرح شد که چنانچه جرمی به نام یا در راستای منافع شخص حقوقی، توسط نماینده آن مرتکب شود، شخص حقوقی مسئولیت کیفری دارد. اما باید دانست که مجازات‌های اعمال شده بر اشخاص حقیقی را نمی‌توان بر اشخاص حقوقی اجرا کرد.

برای مثال؛ نمی‌توان شخص حقوقی را حبس کرد اما می‌­توان برای مدتی فعالیت آن را به تعلیق انداخت.

ب) شکایت حقوقی از شرکت‌ها؛

بیشتر مواقع طرح دعوا علیه شرکت­‌های تجاری، دعاوی حقوقی­ ست، از قبیل الزام به انجام تعهدات قراردادی ، دعاوی مالی یا ورشکستگی شرکت.

اولین مرحله برای اقامه­ ی دعوا تنظیم دادخواست است. در دادخواست طرح دعوا علیه شرکت باید مشخص شود طرفین دعوا چه کسانی هستند و شما به عنوان خواهان، علیه چه شخصی قصد اقامه دعوا دارید! اگر مخاطب شما شرکت است پس خوانده دعوا را باید شرکت قرار دهید. در رسیدگی به این دعوا، اغلب شرکت­‌ها افرادی را جهت رسیدگی از پیش تعیین می­‌کنند یا مدیران شرکت وظیفه­ رسیدگی به شکایات از شرکت را دارند. البتهشرکت­های سهامی در این امور سیستم متفاوتی برای رسیدگی نسبت به شرکت‌­های غیرسهامی را دارند.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر در این زمینه می­‌توانید از کارشناسان حقوقی شرکت‌­های تجاری کمک بگیرید.

برای شکایت از شرکت­ های تجاری نیاز به راهنمایی دارید !

بهترین راهی که هرکس برای احقاق حقش می‌تواند پیش بگیرد، استفاده از کارشناس حقوقی و یا وکیل است. درمورد شکایت از شرکت­ های تجاری نیز لزوم این امر بیشتر احساس می­‌شود. چرا که همه کسانی که درحوزه حقوق و دعاوی حقوقی فعالیت می‌­کنند به حقوق شرکت­ های تجاری مسلط نیستند، بنابراین توصیه می­‌شود برای شکایت از شرکت­ های تجاری و رسیدگی به این قبیل موارد، حتما از کارشناسان متخصص و یا وکلای مجرب راهنمایی بگیرید. ما در وینداد با تیمی از مشاورین و وکلای مسلط به حقوق کسب و کارها و شرکت­‌های تجاری، آماده ارائه مشاوره­ حقوقی مرتبط با این حوزه هستیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!