اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.
فقط با یک جلسه آنالیز رایگان، راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.
اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

قرارداد با حداقل بیمه و مالیات

با سلام و احترام، ما بنیانگذار یک شرکت تازه تاسیس و نوپا هستیم که کار شتابدهی کسب و کار انجام می دهد. علاوه بر عضویت در هیات مدیره ی شرکت، انجام مسئولیت های اجرایی متفاوت و کارهای آموزشی و منتورینگ اعضای شتابدهنده را نیز برعهده داریم و مایل هستیم با شرکت قرارداد ببندیم و از دارایی شرکت حق الزحمه دریافت کنیم. همچنین نیازی به بیمه نداریم و تمایل داریم به قرارداد ما تا حد امکان از هر دو سمت طرفین قرارداد، حداقل مالیات تعلق بگیرد. سوالی که داشتیم این هست که به این منظور، بستن چه عنوان قراردادی برای ما به صرفه تر است و ما را ملزم به بار بیمه و مالیات کمتری می کند؟
از این جهت که شرکت ما، شرکتی نوپاست، انتخاب نوع قرارداد بسیار می تواند در کاهش هزینه های ما موثر باشد و پیشاپیش از پاسخ و راهنمایی شما در این باره متشکریم.

name

زهرا بیات کارشناس حقوقی وینداد

2 سال پیش در

اعضای موظف هیئت مدیره اشخاصی هستند که علاوه بر وظایف مدیریتی هیئت مدیره انجام یکی از مشاغل شرکت را نیز برعهده دارند. این اشخاص به جهت انجام وظایف مدیریتی حق دریافت پاداش و سود سهام را دارند اما مبلغ حق حضور در جلسات به آن ها تعلق نمی گیرد. علاوه بر آن به سبب انجام یکی از مشاغل شرکت نیز بایستی با شرکت قرارداد کار منعقد کنند و بنابراین از حمایت های قانون کار از جمله حق بیمه برخوردار خواهند بود. در صورتی که بخواهید حق بیمه را نپردازید می توانید قرارداد مشاوره یا پیمانکاری منعقد نمایید.

در خصوص مالیات نیز درآمد اعضای موظف بابت انجام شغل طبق ضوابط حقوق کارگری کسر می شود. از درآمد اعضای هیئت مدیره در قالب پاداش و سود سهام نیز 10 درصد به عنوان مالیات کسر می گردد.

کارفرما در قرارداد های پیمانکاری ملزم به پرداخت حق بیمه نیست، اما این درصورتی است که کارگر شکایت نکند. در صورت شکایت کارگر و اثبات اینکه قرارداد در واقع پیمانکاری نبوده است می تواند حق بیمه معوقه را  دریافت کند. اما جدای از بحث شکایت و اختلافات آینده، قرارداد پیمانکاری قالبی است که بدون پرداخت حق بیمه، کار قابلیت انجام دارد.


در صورت تمایل می توانید از نمونه قراردادهای موجود درسایت وینداد استفاده کرده و یا مشاوره تخصصی قرارداد دریافت کنید.


با احترام

تیم حقوقی وینداد

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد می‌باشد