بیشتر بدانید Covid-19 وینداد حامی کسب‌وکارهای آسیب دیده از بیماری

قوانین مالیات فروشگاه اینترنتی

با سلام . بنده یک فروشگاه اینترنتی لوازم دیجیتال راه اندازی کردم و نماد اعتماد ملی صادر شده . میخواستم بدونم حقیقی یا حقوقی  ادامه بدم ؟

آیا ارزش افزوده هم باید پرداخت کنم ؟ 

آیا معافیت مالیاتی شمال این شغل  تازه تاسیس میشود ؟ 


name

زهرا بیات کارشناس حقوقی وینداد

4 ماه پیش در

سلام

تصمیم گیری در خصوص انجام فعالیت های اقتصادی به صورت شخص حقیقی یا حقوقی امری است که به عوال مختلفی بستگی دارد. اما در خصوص پرداخت مالیات به طور کلی و بدون در نظر گرفتن شرایط خاص، فعالیت به عنوان شخص حقیقی مزایای بهتری دارد.

مطابق بند 2 ماده یک قانون مالیات های مستقیم هر شخص ایرانی نسبت به کلیه درآمدهایی که در ایران یا خارج از ایران تحصیل می نمایند، موظف به پرداخت مالیات است. در خصوص کسب و کارهای اینترنتی معافیت مالیاتی خاصی وجود ندارد، مگر اینکه در زمره ی شرکت های دانش بنیان قرار گیرند.

با توجه به ماده 1 و 4 قانون ارزش افزوده تولید و عرضه ی هرنوع کالا یا خدمات از طریق هر نوع معامله مشمول قانون قرار گرفته و بنابراین ارزش افزوده به آن تعلق می گیرد. تنها استثنای آن عرضه ی برخی کالاها است که در ماده 12 به آن اشاره شده است.


با احترام

تیم حقوقی وینداد