قرارداد مشارکت پخش مواد غذایی + مراحل صدور مجوز پخش '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
مراحل سرمایه‌گذاری و مشارکت پخش مواد غذایی چیست؟

بر کسی پوشیده نیست که تغذیه و مواد عذایی، از جمله مهم‌ترین بخش زندگی بشر را تشکیل می‌دهند. یکی از کسب‌وکارهای مرتبط با این صنعت، خدمات پخش و توزیع مواد غذایی بوده و به دنبال آن مشارکت پخش مواد غذایی نیز پر طرفدار شده که می‌تواند در صورت بهره گرفتن از متخصصین کارآزموده، سیستم‌های علمی فروش و مدیریت کیفیت کالا، کسب‌و کاری پرسود و موفق باشد.
کسب‌وکارهای توزیع و پخش مواد غذایی می‌توانند با ارائه‌ مشاوره و خدمات بازاریابی به برندهای خوراکی که به هر دلیلی جایگاه رفیعی در سبد خرید افراد ندارند و هم‌چنین با کمک به توزیع این برندها در نزدیک‌ترین سطوح به سبد خانوار یعنی خرده‌فروشان محلی، کار خود را رونق دهند. این کسب‌وکار نیز مانند هر کسب‌وکار دیگری نیازمند رعایت پیش‌شرط‌های مخصوص و اخذ مجوزهایی است که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم. هم‌چنین سعی می‌کنیم انعقاد قرارداد مشارکت پخش مواد غذایی را به عنوان راه‌حلی هوشمندانه برای راه‌اندازی موفق این کسب‌وکار به شما معرفی کنیم.

فرآیند توزیع و پخش کالا به چه فرآیندی گفته می‌شود؟

بنابر تعریف دستورالعمل سامان‌دهی فعالیت شرکت‌های پخش کالا و آیین‌نامه نظام توزیع کالاها و خدمات و صدور مجوزها، فرآیند توزیع کالا و خدمات به‌طور کلی به مجموعه عملیات‌هایی گفته می‌شود که کالا و خدمات را از تولیدکننده یا سرویس‌دهنده‌ خدمات دریافت کرده و آن را به مصرف‌کننده تحویل می‌دهند.
کسب‌وکار پخش مواد غذایی شامل کسب‌وکارهایی است که با دارا بودن انبارهای متعدد و مجهز به عملیات خرید و نگهداری مواد غذایی، بدون واسطه محصولات مورد نظر را به واحدهای خرده‌فروشی ارائه می‌کنند.

تصمیم‌گیری‌های اولیه برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار در زمینه‌ پخش مواد غذایی

  • به منظور سرمایه‌گذاری در فعالیت پخش مواد غذایی، سرمایه‌گذار باید ابتدا تصمیم بگیرد که قصد دارد این فعالیت را در چه سطحی انجام دهد. برای مثال اینکه هدف، پخش و توزیع دسته‌ای خاص از مواد غذایی مانند مواد غذایی خشک یا ترکیبی از دسته‌های مختلف مواد غذایی باشد، یک تصمیم بسیار با اهمیت است چرا که تاثیر مستقیمی بر تجهیزات مورد نیاز به منظور نگهداری ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات مناسب به منظور حمل آن‌ها می‌گذارد.
  • یکی دیگر از مواردی که باید در خصوص آن تصمیم‌گیری شود این است که قصد دارد فعالیت پخش مواد غذایی را در قالب یک شرکت انجام دهد یا در قالب یک واحد پخش یا در قالب یک مرکز عمده‌فروشی. به منظور تاسیس یک شرکت پخش، ابتدا باید مراحل مختلف تاسیس و ثبت شرکت و سپس مراحل اخذ مجوزهای پخش طی شوند.
بخوانید
قرارداد مشارکت در اجرای طرح یکی از قراردادهای پرکاربرد شراکت!

شرکت‌های پخش، شرکت‌هایی هستند که با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات مورد نیاز خرید و نگهداری، کالا را از مبادی تولید و یا واردات، حمل و بلاواسطه به واحدهای خرده‌فروشی تحویل می‌دهند.

واحد پخش اما زیرمجموعه یا بخشی از ساختار سازمانی یک تامین‌کننده‌ی کالا است که با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات مورد نیاز نگهداری و حمل، کالا را از مبدا تامین بی‌واسطه به خرده‌فروش‌ها تحویل می‌دهد.

عمده‌فروش نیز واحد صنفی دارای پروانه‌ی کسب معتبر است که کلیه‌ی کالاها و اقلام خود را از کارخانجات تولیدی تهیه کرده و به صورت عمده به واحدهای خرده‌فروشی می‌فروشد.

  • تصمیم‌گیری بعدی در مورد گستره‌ بازاریابی و فروش محصولات غذایی است که می‌تواند به صورت استانی، منطقه‌ای یا سراسری باشد.

پس اگر شرکایی دارید که می‌خواهید با کمک یک‌دیگر شروع به مشارکت پخش مواد غذایی کنید، حتما قرارداد مشارکت را دریافت کنید.

مراحل صدور مجوز پخش

  • تشکیل پرونده‌ شرکت پخش یا تامین‌کننده‌ واحد پخش در دفتر توسعه‌ بازار کالا و خدمات برای واحدها و شرکت‌های پخش منطقه‌ای و سراسری و سازمان بازرگانی استان برای واحدها و شرکت‌های پخش استانی.
  • بررسی کارشناسی این پرونده و رفع نواقص احتمالی
  • استعلام از انجمن شرکت‌های پخش جهت بررسی و تایید صلاحیت شرکت در امر توزیع و تایید عضویت شرکت در انجمن
  • معرفی شرکت جهت اخذ گواهی‌نامه‌ی سامانه‌ نظام توزیع کالا از واحد ستاد بسیج اقتصادی
  • بررسی نتایج استعلام‌ها
  • تصمیم‌گیری در خصوص صدور یا عدم صدور مجوز

اهمیت انعقاد قرارداد مشارکت پخش مواد غذایی

با توجه به توضیحاتی که در مورد انواع روش‌های سرمایه‌گذاری در کسب‌وکار پخش مواد غذایی گفته شد مشخص می‌شود که راه‌اندازی آن نیازمند هزینه‌های بسیاری از جمله هزینه‌های مربوط به انبار و محفظه‌های استاندارد نگهداری ماده یا مواد غذایی مورد نظر، هزینه‌ ماشین‌آلات حمل کالا، دستمزد کارگران برای بخش‌های مختلف و هم‌چنین هزینه‌هایی به منظور یافتن بازاریاب‌های مجرب و خلاق به منظور بازدهی هرچه بیشتر است.

بخوانید
قرارداد مشارکت گردشگری حاوی چه نکاتی است؟

قطعا تامین تمامی این هزینه‌ها به راحتی امکان‌پذیر نبوده و فردی که به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار پخش مواد غذایی است باید سعی کند بهترین شیوه را برای تامین آن‌ها پیدا کند. یکی از راه‌حل‌های پرکاربرد در این زمینه قطعا تنظیم قرارداد مشارکت مدنی است.  شرکت یکی از عقودی است که به طور خاص در قانون مدنی مشخص شده است . با توجه به ماده ۵۷۱ این قانون و مواد بعدی آن می‌توان شرکت را «درآمیختن سهم‌الشرکه‌ نقدی و یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، به نحو مشاع به منظور انتفاع» تعریف کرد.

بنابراین می‌توان گفت قرارداد شرکت یا مشارکت مدنی، تعهدی است که دو یا چند نفر برای همکاری در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و … با یکدیگر داشته و میزان سهم هر فرد را در مشارکت مربوطه مشخص می‌کند. این شراکت‌نامه می‌تواند میان افراد حقیقی، حقوقی، شرکت‌ها، ادارات دولتی و خصوصی بسته شده که با توجه به موضوع آن، نحوه‌ی تنظیم قرارداد مربوطه نیز متفاوت می‌شود.

در یک قرارداد مشارکت مدنی بین دو نفر ، وظایف طرفین در برابر کار یا هر موضوعی که برای آن قرارداد بسته شده است و میزان سهم هر فرد در برابر سود و زیان مشخص می‌شوند.

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد مشارکت کامل دارید که تمامی بندهای لازم را داشته باشد می‌توانید نمونه قرارداد مشارکت پخش مواد غذایی را دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید.

نیاز به قرارداد مشارکت پخش مواد غذایی دارید؟

با توجه به توضیحاتی که راجع به قرارداد مشارکت مدنی داده شد، اگر شما به فکر ایجاد کسب‌وکاری در حوزه‌ پخش و توزیع مواد غذایی هستید ولی نمی‌توانید به تنهایی هزینه‌های آن را به طور کامل تامین کنید، پیشنهاد ما به شما، انعقاد قرارداد مشارکت پخش مواد غذایی است. یکی از انواع قراردادهای شرکت، قرارداد مشارکت در سرمایه‌گذاری است که با استفاده از این نوع از قرارداد، می‌توانید برای خود شریک یا شریکانی پیدا کنید که در تامین بخشی از سرمایه‌ی مورد نظرتان شما را یاری کرده و در مقابل، در سود و زیان ناشی از کسب‌وکارتان شریک شوند. تامین بخشی از سرمایه می‌تواند به صورت نقدی و یا غیرنقدی، اموال منقول یا غیرمنقول باشد.

۲/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!