'3 زمان خواندن

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت در تمامی جوامع مبحث پژوهش و اجرای طرح‌های پژوهشی است. منظور از پژوهش آن است که مطالعه آگاهانه و برنامه‌ریزی شده و روشمندی نسبت به مسئله‌ای پیچیده و مبهم و با هدف ایجاد وضوح و رفع پیچیدگی و ابهام از آن مسئله صورت گیرد. بدین منظور ضرورت دارد تا برای اجرای طرح‌های پژوهشی، نیروی پژوهشی و مدیر پژوهشی حرفه‌ای و متخصص در سطح بالا بکار گرفته شود که این امر مستلزم انعقاد قرارداد اجرای طرح پژوهشی است.

در این مطلب قصد داریم تا ضمن ذکر نمونه این قرارداد ، نکات مهم آن و شیوه‌ تنظیم قرارداد را نیز مورد توجه قرار دهیم.

نمونه قرارداد اجرای طرح پژوهشی

ماده ۱: طرفین قرارداد

ماده ۲: موضوع قرارداد

ماده ۳: اسناد و مدارک قرارداد

ماده ۴:  فرآیند نظارت بر حسن اجرای تعهدات

ماده ۵: مدت قرارداد

ماده ۶: مراحل اجرای قرارداد و محل اجرای قرارداد

ماده ۷: مبلغ قرارداد

ماده ۸: تعهدات مجری

ماده ۹: ضمانت

ماده ۱۰: شرایط فسخ یا خاتمه قرارداد

ماده ۱۱: عوامل پیش بینی نشده

ماده ۱۲: حل اختلاف

ماده ۱۳: موارد فسخ

ماده ۱۴: نسخه‌ها و اعتبار قرارداد

به خاطر داشته باشید که اگر شما نیز به دنبال انعقاد قرارداد اجرای طرح پژوهشی هستید، می‌توانید به بخش درخواست ثبت تنظیم قرارداد مراجعه کرده تا قراردادی مختص خودتان با در نظر داشتن جمیع شرایطتان داشته باشید.

نکات مهم قرارداد اجرای طرح پژوهشی

همانند هر قرارداد دیگری که وفق ماده 10 قانون مدنی منعقد می‌شود، ضرورت دارد تا کلیه اختلافاتی که ممکن است بر اثر اجرای این قرارداد بین طرفین رخ دهد و نتوان آن را از طریق مذاکره حل و فصل نمود توسط داور یا حکم مرضی‌الطرفین حل و فصل نمود.

بخوانید
قرارداد اجاره کشتی را جهت حمل کالا و مسافر از طریق دریا تنظیم کنید!

۲. حتماً در ضمن قرارداد بخشی را به مبحث ضمانت اختصاص دهید. با این توضیح که مثلاً یک فقره چک از مجری طرح به میزان پیش پرداخت به عنوان تضمین اخذ گردد و پس از خاتمه قرارداد و تأیید حسن انجام کار توسط ناظر طرح و تأیید سفارش دهنده و انجام کامل تعهدات مجری به وی مسترد می‌شود.

۳. یکی از مهم‌ترین موارد فسخی که در قرارداد اجرای طرح پژوهشی بایستی پیش بینی شود، مواردی است که مجری طرح دانش کافی جهت اجرای طرح پژوهشی را نداشته باشد. در این صورت اگر در خلال قرارداد برای سفارش دهندهٔ طرح پژوهشی محرز گردد که مجری توانایی علمی و فنی برای اجرای قرارداد را ندارد موجب حق فسخ برای سفارش‌دهنده است.

۴. علاوه بر مورد فوق، به دلیل اینکه قاعدتاً در این قرارداد شخصیت مجری طرح اهمیت دارد فلذا بایستی حق فسخی برای سفارش‌دهنده پیش بینی شود که مانع از واگذاری طرح به دیگری شود.

با این توضیح که اگر مجری بدون اذن و اجازه سفارش‌دهنده مبادرت به واگذاری موضوع قرارداد به غیر نماید حتی به نحو اشاعه و وکالتاً اعم از جزئی یا کلی، در این صورت سفارش دهنده حق فسخ قرارداد را خواهد داشت.

۵. قاعدتاً بر مبنای عرف قراردادی، در این قرارداد تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز طرح بر عهده مجری است.

بخوانید
قرارداد بازیگری و بندهای مهم قرارداد همکاری با بازیگر

۶. به جهت آنکه اجرای طرح پژوهشی مستلزم انجام مراحل آن به صورت دقیق است، بایستی تعهدی در قرارداد فوق پیش‌بینی شود که مجری طرح به طور مرتب گزارش عملکرد و مراحل طرح را ارائه دهد.

۷. با عنایت به اینکه برای سفارش‌دهنده مطلوب است که قرارداد به صورت کامل اجرا شود، حتماً بخشی از مبلغ قرارداد را موکول به اجرای کامل طرح پژوهشی نمایید. به عنوان مثال در قرارداد ذکر کنید که پرداخت قسط آخر به عنوان حسن انجام کار موکول به تائید خاتمه طرح توسط سفارش‌دهنده می‌باشد.

۸. شرط دیگری که بعضاً در ضمن این قرارداد ذکر می‌شود عبارتست از آنکه اگر اجراکننده در زمان پیش‌بینی شده بدون عذر موجه از اتمام طرح عاجز بماند، مجری مکلف است تمامی وجوه دریافتی بابت اجرای طرح و ضرر و زیانی را که از این بابت به سفارش‌دهنده وارد آمده است را مسترد کند.

۹. در این قرارداد همانند تمامی قراردادهای دیگر که وفق قانون مدنی منعقد می‌شوند، مجری طرح می‌تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

سخن آخر

همانطور که بیان شد، قرارداد اجرای طرح پژوهشی از جمله قراردادهای مهمی است که عمدتاً در فضای آکادمیک منعقد می‌شود. به دلیل اهمیت این قرارداد ضرورت دارد که در حین انعقاد چنین قراردادی نکات و مفاد فوق رعایت شود. در این راستا اگر سوالاتی دارید، می‌توانید با رجوع به بخش مشاوره حقوقی، از تیم حقوقی وینداد سؤالات خودتان را بپرسید.

دسته‌ها: تنظیم قرارداد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link