'4 زمان خواندن

انجام خدمات حسابداری لازمه هر کسب‌وکار و شرکتی است تا بتواند امور مالی خود را به درستی تنظیم کند. در گذشته حساب‌های دفتری و کارمندان مختلف به کار گرفته می‌شدند تا امور مالی شرکت یا مغازه به درستی انجام شوند اما در حال حاضر نرم‌افزارهای حسابداری و حسابداران خبره می‌توانند در کمترین زمان و با بیشترین کارایی امور مالی هر کسب‌وکاری را بسته به حجم و نوع کار تنظیم کنند.
فرقی ندارد که شما می‌خواهید از یک نرم‌افزار حسابداری جامع برای کارتان استفاده کنید یا دوست دارید یک حسابدار امور مالی شما را برعهده بگیرد یا حتی هر دوی این گزینه‌ها را با هم در اختیار داشته باشید، به هرحال باید بدانید که اولین قدم برای شروع همکاری با هر گزینه، نوشتن قرارداد است. در ادامه در مورد قرارداد همکاری در زمینه حسابداری و سوالات مهم شما در این باب بیشتر بحث خواهیم کرد.

انجام امور حسابداری به چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

اگر بخواهید امور مالی کسب‌وکار خود را تنظیم کنید به احتمال زیاد فورا به فکر استخدام یک حسابدار برای انجام همه امور مالی خود می‌افتید که هم برای شما هم خود حسابدار کاری سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود مخصوصا اگر شرکت بزرگی در اختیار داشته باشید، اما باید بدانید که گزینه‌های دیگری نیز در اختیار دارید:

  1. استفاده از نرم افزارهای حسابداری: هر نرم افزار حسابداری توسط یک شرکت تولید و منتشر می‌شود و ویژگی‌های مختص به خود را دارد. مثلا برای تنظیم امور بارداری و گمرک یک نوع نرم افزار به کار می‌آید و برای صندوق‌داری یک مغازه نرم افزاری دیگر. نکته‌ای که وجود دارد این است که شما باید با شرکت تولید کننده نرم‌افزار قراردادی را مبنی بر شروع همکاری امضا کنید تاعلاوه بر روشن‌شدن همکاری‌تان، از بروز هر گونه دردسر جلوگیری کنید.
  2. همکاری با شرکت های حسابداری: شرکت‌ها یا موسسات حسابداری، تخصص کافی در زمینه امور مالی را دارند و احتمالا می‌توانند هر نوع مشکل شما در این زمینه را برطرف کنند. اما پیش از اینکه از این موسسات کمک بگیرید باید همکاری میان خود را شفاف کنید تا دیگر نگرانی‌های ثانویه ذهن شما را درگیر نکند. بهترین را برای شفاف کردن همکاری و از بین بردن ابهامات نوشتن یک قرارداد کامل و جامع است.
  3. استخدام حسابداران: نقش یک حسابدار خوب در هر شرکت، مغازه و کسب‌وکاری انکارناپذیر است. فردی که از تمام جزئیات کار از ابتدا آگاه است و می‌داند چطور با سیستم ‌های کامپیوتر و نرم‌افزاری شما کار کند اما برای این که حقوق میان شما و کارمندتان نادیده گرفته نشود و جزئیات مسئولیات دو طرف بیش از پیش شفاف شود باید یک قرارداد طبق قانون کار با او امضا کنید و او را از حقوقش با خبر کنید.
بخوانید
مسئولیت مدنی مهندسین ناظر و مهم‌ترین نکات آن

با وجود این گزینه‌ها اگر تصمیم گرفته‌اید امور مالی خود را به شکل دفتری یا با همکاری یکی از کارمندان‌تان انجام دهید به زودی متحمل ضرر و زیان خواهید شد. درگیری با شرکت بیمه، ارتباط با سازمان امور مالیاتی و استخدام و به کارگیری کارمند وابستگی زیادی به سیستم های حسابداری و تنظیم امور مالی دارد، پس برای جلوگیری از دغدغه‌های بعدی انجام یکی از گزینه‌های بالا را در اولویت قرار دهید.

قرارداد همکاری در زمینه حسابداری چیست؟

همان‌طور که متوجه شدید برای انجام امور حسابداری خود ناگزیر از ایجاد همکاری در زمینه حسابداری هستید. این همکاری باید کاملا شفاف باشد به طوری که حقوق و تکالیف طرفین، مدت همکاری، مبلغ توافق شده و دیگر جزئیات آن کاملا مشخص شوند. قرارداد همکاری در زمینه حسابداری به شما کمک می‌کند تا رابطه مناسبی را با طرف مقابل‌تان داشته باشید، مهمترین بندهای این قرار شامل مواد زیر است:

۱: طرفین قرارداد

۲: موضوع قرارداد

۳: مدت قرارداد

۴: محل اجرا

۵: مبلغ قرارداد

۶: نحوه پرداخت

۷: تعهدات حسابدار

۸: تعهدات کارفرما

۹: نظارت

۱۰: ضمانت اجرا

۱۱: داوری/حل اختلافات

۱۲: فورس ماژور

۱۳: فسخ قرارداد

۱۴: نسخ قرارداد

  1. آیا قرارداد همکاری حسابداری موضوعات متفاوتی دارد؟

بله؛ حسابداران در زمینه های خاص مانند مالی، صنعتی، دولتی، مدیریتی، منابع انسانی و غیره، تخصص دارند که قرارداد در هر زمینه ممکن است بندها و جزئیات متفاوتی داشته باشد.

  1. آیا برای نوشتن قرارداد نیاز به وکیل است؟

همانطور که دیدید قرار بخش مهمی از همکاری شما را مشخص می‌کند و جزئیات قانونی فراوانی دارد که ممکن است هیچیک از طرفین به آن‌ها تسلط نداشته باشند؛ پس بهتر است برای نوشتن قرارداد از متخصص آن کمک بگیرید. مشاوران حقوقی وینداد به شما کمک می‌کنند قرارداد دلخواه خود را بنویسید و از دردسرهای قانونی اجتناب کنید.

  1. آیا نداشتن حسابدار و امور مالی نامنظم می تواند راه گریزی برای دعاوی دادگاهی باشد؟

پاسخ این سوال کمی مفصل است اما به طور خلاصه باید گفت در صورتی که از شما شکایت شود و قراردادهای لازم و امور مالی منظمی نداشته باشید، وضعیت کاملا بر علیه شما خواهد بود و نمی‌توانید به بهانه نداشتن حسابدار یا دفتر مالی منظم از زیر بار دعوا شانه خالی کنید.

  1. آیا قرارداد همکاری در زمینه حسابداری مرا از استخدام حسابدار بی نیاز می‌کند؟

بسته به نوع قراردادی که می‌بندید، بله ممکن است دیگر نیازی به حسابدار نداشته باشید، اما اگر قرارداد شما کوتاه مدت و به شکل پروژه‌ای ست بهتر است یا قرارداد را تمدید کنید یا یک حسابدار را استخدام کنید.

  1. چطور می‌توانم یک قرارداد مناسب در زمینه همکاری حسابداری داشته باشم؟

نوشتن قرارداد در واقع اقدامی قانونی ست که نیاز به دانش حقوقی دارد. اگر می‌خواهید قراردادی استاندارد و اصولی داشته باشید باید از متخصص آن یعنی یک وکیل، کارشناس حقوقی یا قرارداد نویس کمک بگیرید. خوشبختانه ما در وینداد قرارداد مورد نیاز شما را توسط کارشناسان حقوقی خبره تهیه کرده‌ایم که می‌توانید برای خریداری آن به بانک قراردادهای وینداد در این لینک مراجعه کنید.

بخوانید
قرارداد مشاوره و نظارت + نکات تنظیم صورت وضعیت

وینداد دستیار حقوقی کسب‌وکار شما

حالا که با لزوم داشتن قرارداد اصولی و نحوه تهیه آن از وینداد آشنا شدید، می‌توانید در صورت داشتن هر گونه سوال حقوقی در مورد قرارداد حسابداری یا هر موضوع دیگر با ما تماس بگیرید. اگر تجربه ای در مورد نوشتن قرارداد یا مشکلات حقوقی آن داشته‌اید، خوشحال می‌شویم که آن را در بخش نظرات با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link

همین حالا نمونه قرارداد پیمانکاری را دانلود کنید!

چرا با یک قرارداد پیمانکاری حرفه ای، کاری بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد پیمانکاری
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me