قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه + نکات شراکت در قهوه خانه '4 زمان خواندن

منتشرشده توسط سمانه اسماعیلی در تاریخ

قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه و نکات مهم تاسیس آن

با وجود ایجاد رستوران‌های مدرن و کافی شاپ ها، هنوز قهوه‌خانه‌ها و سفره خانه‌ها طرفداران خود را دارند و چه بسا کسانی هستند که به تازگی قهوه‌خانه تأسیس کرده‌اند و سود زیاد نصیبشان شده است. قهوه‌خانه‌ها به دلیل ویژگی سنتی که دارند علاوه بر داشتن مشتری‌های قدیمی، مشتری‌های جوان را نیز به سوی خود جذب کرده‌اند، همین امر دلیل خوبی برای جذب سرمایه گذاری و تمایل سرمایه‌گذاران برای انعقاد قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه در این بخش است.

تأسیس قهوه‌خانه از ابتدای کار یعنی خرید ملک تا تجهیز و افتتاح آن هزینه‌ها و مهارت‌های زیادی نیاز دارد. هزینهٔ خرید ملک، خرید تجهیزات، استخدام نیروی انسانی، طراحی داخلی، تبلیغات و غیره. علاوه بر هزینه‌های مادی داشتن تجربه و دانش در این زمینه نیز مزیت بالایی محسوب می‌شود. به همین دلیل مشارکت در این زمینه بهترین ایده برای تأسیس یک قهوه‌خانه است. طرفین این شراکت با تنظیم یک قرارداد مشارکت اصولی و درست می‌توانند همکاری و شراکت خوبی برای تأسیس قهوه‌خانه داشته باشند. در واقع هر نوع مشارکت مدنی با هر موضوعی بهتر است که با تنظیم قرارداد همراه شود، این قرارداد که در زمره قراردادهای مشارکت قرار می‌گیرد، کمک زیادی به بهبود روابط و کاهش اختلافات می‌کند.

در ادامه با جزئیات قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه بیشتر آشنا خواهید شد.

مشارکت مدنی چیست و قرارداد آن چگونه تنظیم می‌شود؟

مشارکت مدنی به معنی در آمیختن سرمایهٔ نقدی و غیر نقدی اشخاص به منظور کسب سود است. مثلاً تصور کنید شخصی سرمایه‌ای معادل 1 میلیارد تومان دارد و می‌خواهد یک باغ احداث کند اما تجربه و دانش کافی در زمینه احداث باغ ندارد؛ این شخص برای تسهیل کار خود می‌تواند با یک باغدار که تجربهٔ کافی در زمینه احداث باغ دارد و مایل به مشارکت است؛ شریک شود. شخص باغدار به عنوان فردی که سرمایهٔ غیر نقدی (تجربه و مهارت) خود را به میان گذاشته شریک محسوب می‌شود. این دو نفر برای آغاز شراکتشان باید قرارداد مشارکت مدنی در احداث باغ را تنظیم و امضا کنند تا جزئیات همکاری‌شان مثل سهم سود، میزان مشارکت، نحوه حل اختلاف و غیره مشخص شود.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت خودرو + نکات مهم حقوقی شراکت

مشارکت مدنی از عقودی است که در قانون مدنی ماده ۵۷۱ نیز به آن اشاره شده و برخی جزئیات آن نیز در مواد بعدی ذکر شده است. همانطور که مشارکت مدنی از پرکاربردترین عقود مورد استفاده بین اشخاص است قرارداد مشارکت مدنی نیز از پرکاربردترین قراردادها در فضای کسب و کار است. و اشخاصی که قصد ایجاد مشارکت دارند باید به این نوع قرارداد رجوع کنند.

هر قرارداد مشارکت مدنی می‌تواند بنا بر توافقات و درخواست‌های طرفین متفاوت باشد اما بندهای وجود دارد که درج آن‌ها در قرارداد الزامی ست. طرفین پس از انجام مذاکرات مقدماتی و رسیدن به توافقات باید اقدام به تنظیم قرارداد کنند؛ نوشتن قرارداد اصولی و مناسب نیازمند دانش حقوقی و تجربه در زمینهٔ قرارداد نویسی ست و در صورتی که طرفین بدون اطلاعات کافی اقدام به تنظیم قرارداد کنند ممکن است به دردسرهای ناشی از تنظیم قرارداد ناقص و نامناسب دچار شوند. مثلاً عدم ایجاد شفافیت در قرارداد و وجود ابهام در آن ممکن است باعث شود طرفین با مسئولیت‌های خود به طور دقیق آشنا نشوند و نهایتاً موجب ایجاد اختلاف و دادگاهی شدن موضوع شود.

برای داشتن قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه باب میل خودتان می‌توانید با مراجعه به بخش درخواست تنظیم قرارداد از وینداد بخواهید که قراردادی مخصوص شما و خواسته‌هایتان تنظیم کند.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ جواز کسب قهوه‌خانه

جواز کسب قهوه‌خانه توسط صنف سفره خانه‌های سنتی و قهوه‌خانه‌ها صادر می‌شود؛ متقاضیان باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز برای صدور پروانه کسب به صنف مراجعه کرده و منتظر صدور پروانه بمانند.

 • کپی شناسنامه عکس دار و کارت ملی
 • شش قطعه عکس جدید
 • تابعیت جمهوری اسلامی
 • مدرک سابقه سکونت ۵ ساله در شهر مورد نظر
 • ارائه سند مالکیت یا اجاره نامه رسمی
 • موافقت اداره اماکن نیروی انتظامی برای مشاغل خاص بر اساس آیین نامه مربوطه.
 • گواهی پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دائم.
 • گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر از وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی.
 • برگ سلامت و بهداشت شخصی و محل کسب از وزارت بهداشت درمان.
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه.
 • داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن.
 • مدارک لازم دال بردارا بودن صلاحیت فنی برای مشاغل فنی بر اساس تبصره ۲ ماده ۳۵ قانون نظام صنفی.
بخوانید
قرارداد مشارکت اسلامی و شرعی چیست و نمونه قرارداد آن کدام است؟

پس از اطمینان از داشتن تمام این مدارک می‌توانید با در دست داشتن آن‌ها به صنف قهوه‌خانه‌ها مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. سپس برای انعقاد قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه اقدام نمایید.

قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه چیست و چه بندهایی دارد؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم اشخاص برای ایجاد مشارکت موظفند قرارداد مشارکت تنظیم کنند تا رابطه‌ای اصولی و بی دردسر داشته باشند. هرچه قرارداد دقیق‌تر و اصولی‌تر باشد امکان ایجاد ابهام و اختلاف برای طرفین کمتر می‌شود. در زیر مهم‌ترین بندهای قرارداد مشارکت در تأسیس قهوه‌خانه را مشاهده می‌کنید:

 1. موضوع قرارداد
 2. مشخصات طرفین
 3. سهم الشرکه
 4. مدت قرارداد
 5. تعهدات طرفین
 6. محرمانگی اطلاعات
 7. نحوه حل اختلاف
 8. فسخ یا تعلیق قرارداد
 9. محاسبه و پرداخت بیمه و مالیات

علاوه بر این نه بند هر قرارداد طبق توافق طرفین می‌تواند بندهایی اضافه یا کم داشته باشد اما لزوماً یک قرارداد طولانی قرارداد استاندارد نیست بلکه جزئیات مهم و توافقات می‌تواند در قراردادی کوتاه نیز جا شود نکته‌ای که مهم است این است که قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه باید از اختلافات و ابهامات طرفین جلوگیری کند و بهترین نوع همکاری را برای آن‌ها رقم بزند.

برای نوشتن قرارداد از یک کارشناس حقوقی کمک بگیرید!

یک کارشناس امور قراردادهای با وجود دانشی که در اختیار دارد ممکن است به حوزه قرارداد نویسی تسلط نداشته باشد پس قطعاً یک سرمایه‌گذار اگر دانش حقوقی کافی در این زمینه نداشته باشد نمی‌تواند قراردادی خوب و درست تنظیم کند.

وینداد با در اختیار داشتن کارشناسان حقوقی متخصص در حوزهٔ قرارداد نویسی می‌تواند به شما برای تنظیم قرارداد مشارکت در قهوه‌خانه کمک کند پس برای تنظیم قرارداد یا کمک خواستن از کارشناس حقوقی می‌توانید به بخش مشاوره تلفنی یا درخواست تنظیم قرارداد مراجعه کنید.

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image
اشتراک وینداد، دسترسی نامحدود و کامل به خدمات حقوقی و ثبتی
اطلاعات بیشتر
close-image