قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه و نکات آن '5 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه و نکات آن

اگر به دنبال تاسیس یک داروخانه هستید یا می‌خواهید در تاسیس یک داروخانه شریک شوید و نمی­‌دانید از کجا باید شروع کنید می­‌توانید با خواندن این مطلب با نحوه تاسیس داروخانه ، فراز و نشیب‌های آن و قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه آشنا شوید.

تاسیس داروخانه که معمولا به فکر فارغ‌­التحصیلان رشته داروسازی خطور می‌­کند یکی از درآمدزاترین مشاغل کشور است؛ که البته برای رسیدن به آن باید مراحل خاصی طی شود که سختی‌های خودش را دارد.

معمولا هزینه تاسیس داروخانه از دریافت پروانه تا ساخت و تجهیز آن بسیار زیاد است و افراد برای تاسیس آن به دنبال شراکت هستند. شما با شراکت در تاسیس داروخانه می­‌توانید آینده مالی روشنی را همزمان برای دو نفر رقم بزنید. در این مقاله مراحل تاسیس داروخانه و چگونگی مشارکت مدنی در تاسیس آن را توضیح خواهیم داد.

چنانچه پس از مطالعه این مطلب نیاز به نمونه قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانهداشتید می‌توانید برای اطلاع از جزئیات آن با کارشناسان حقوقی ما مشورت کنید.

۴ مرحله که برای اخذ مجوز تأسیس داروخانه باید طی کنید!

در مورد تأسیس داروخانه دو آیین‌نامه تصویب شده است:

● آیین‌نامه تاسیس و اداره داروخانه‌ها ۱۳۹۳

● ضوابط تاسیس و اداره داروخانه‌ها ۱۳۹۵

با نگاه به این قوانین مراحل تأسیس داروخانه را می‌توان به ۴ مرحله تقسیم کرد.

مرحله اول:‌ کسب امتیاز تأسیس داروخانه

بر اساس آیین‌نامه تأسیس داروخانه‌ها در وهله اول شما باید حداقل امتیاز تأسیس داروخانه را بر اساس شهر یا روستای مورد نظرتان (طبق جدول زیر) کسب کنید.

شهر یا جمعیت امتیاز
تهران ۲۸۵۰ امتیاز
جمعیت یک میلیون نفر و بیشتر ۲۸۰۰ امتیاز
جمعیت پانصد هزار الی یک میلیون نفر ۲۷۰۰ امتیاز
جمعیت سیصد هزار الی پانصد هزار نفر ۲۶۰۰ امتیاز
جمعیت صد هزار الی سیصد هزار نفر ۲۴۰۰ امتیاز
جمعیت پنجاه الی صد هزار نفر ۲۲۰۰ امتیاز
جمعیت کمتر از پنجاه هزار نفر ۲۰۰۰ امتیاز

 

در صورتی که برای قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه خود نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی از کارشناسان ما اقدام کنید.

عوامل موثر در کسب امتیاز برای اخذ مجوز تأسیس داروخانه کدام است؟

احتمالا سوالی که برایتان پیش آمده این است که چگونه می‌­توانید برای تاسیس داروخانه در شهر مورد نظرتان امتیاز جمع آوری کنید.

جمع آوری امتیاز تحت تاثیر عوامل زیر است :

بخوانید
قرارداد مشارکت خدمات چیست + نکات تنظیم قرارداد مشارکت خدماتی

۱.مدرک تحصیلی: شما با هر مدرک تحصیلی ای که دارید می‌­توانید درخواست اخذ مجوز دهید یا در آن شریک شوید؛ اما امتیاز هر مدرک تحصیلی از دیپلم تا فوق دکترا و تخصص متفاوت و بین ۵۰۰ تا ۲۲۰۰ است. و به ازای هر سال سابقه کار در داروخانه نیز ۱۵ امتیاز اضافه می‌شود.

۲.گذراندن خدمت نظام وظیفه: با ارائه کارت معافیت یا پایان خدمت به ازای هر سال ۳۰ امتیاز دریافت خواهید کرد.

۳.بومی بودن متقاضی: این امتیاز هم شامل بومی بودن در استان، هم بومی بودن در شهرستان می­‌شود. بومی بودن در استان ۵۰ امتیاز در شهرستان ۱۰۰ امتیاز و در صورت اشتراک بومی بودن در استان و شهرستان امتیاز ۱۵۰ امتیاز برای شما در برخواهد داشت.

۴.امتیاز ایثارگران: محاسبه این امتیاز برای افراد حاضر در جبهه به ازای هر روز حضور در جبهه ۰.۳۳ و برای جانبازین براساس درصد جانبازی متفاوت است.

نحوه محاسبه امتیاز دو شریک در تاسیس داروخانه

بر اساس آیین‌نامه در صورتی که می­‌خواهید برای تاسیس داروخانه با شخصی شریک شوید علاوه بر این که باید واجد شرایط بوده و حد نصاب امتیاز محل را به طور جداگانه کسب کرده ­باشید، برای محاسبه امتیاز نهایی مجموع امتیازات مربوط به ایثارگری ، بومی بودن و سابقه اشتغال هر یک جداگانه محاسبه می­‌شود و امتیاز مدرک تحصیلی و سابقه داروساز بودن یکی از شرکا که بیشتر باشد لحاظ می‌گردد. در ادامه در مورد پروانه صادر شده برای شرکا توضیح بیشتری خواهیم داد.

برای تاسیس شراکتی داروخانه باید یک قرارداد مشارکت مدنی استاندارد تهیه کنید؛ برای این کار می‌­توانید به راحتی وارد بانک قراردادهای وینداد شده و قرارداد مورد نظرتان که همان قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه است را تهیه کنید.

مرحله دوم:‌ ثبت نام در سامانه معاونت غذا و دارو

پس از کسب امتیاز مورد نیاز هر محل باید این مراحل را طی کنید:

  •  ثبت نام در سامانه معاونت غذا و دارو به آدرس https://pharmacy.fda.gov.ir/default ، ثبت درخواست و دریافت نام کاربری و رمز عبور.
  •  آپلود مدارک مربوط به کسب امتیازات تا یک ماه پس از ثبت نام در سامانه و دریافت کد رهگیری. در صورتی که با شخصی شریک هستید موظفید مدارک هر دو نفر را در سامانه آپلود کنید.

پس از طی این دو مرحله شما در صف دریافت مجوز تاسیس داروخانه قرار می‌گیرید. دانشگاه مدارک شما و نیاز محل مورد نظر به داروخانه را بررسی کرده و اقدام به ارائه تاییدیه به شما می­‌کند. پس از تایید دانشگاه شما موظف به ارائه گواهی عدم سوپیشینه و گواهی عدم اعتیاد هر دو شریک، طی ۱۵ روز کاری هستید.

اگر در مورد اخذ مجوز تأسیس داروخانه و مراحل آن نیاز به راهنمایی داشتید می‌توانید از مشاوره حقوقی کارشناسان ما بهره‌مند شوید.

مرحله سوم:‌ اخذ پروانه

قبل از امضای قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه شما باید پروانه کسب‌وکار را اخذ کنید. به این صورت که پس از دریافت تاییدیه از سوی دانشگاه، باید مدارکتان را جهت اخذ پروانه به کمیسیون امور داروخانه‌ها تحویل دهید. این کمیسیون پس از بررسی مدارک شما (و شریکتان) در صورت عدم نقص مدارک و کامل بودن پرونده اقدام به صدور پروانه خواهد کرد.

بخوانید
ورود و خروج شریک از قرارداد مشارکت مدنی به چه صورت است؟

بر اساس تبصره ۱ ماده ۴ آیین نامه “در صورت شراکت، پروانه صادر شده به طور مشترک به نام هر دو متقاضی خواهد بود و این افراد مجاز به اشتراک مجدد امتیازات خود با افراد دیگر نیستند.”

تبصره ۲ این ماده هم بیان می­دارد که این پروانه در صورت تداوم شراکت معتبر خواهد بود اگر یکی از افراد از شراکت خارج شود؛ پروانه باطل خواهد شد. اما بر اساس قانون مدنی فرد خارج شده مسئول جبران خسارات ناشی از خروج از قرارداد خواهد بود.

 البته هرکدام از افراد می­‌توانند دوباره به طور انفرادی درخواست تاسیس داروخانه دهند.

پس اگر شرکایی دارید که می‌خواهید با کمک یک‌دیگر ایده‌ تأسیس داروخانه‌تان را عملی کنید، حتما قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید.

مرحله چهارم:‌ افتتاح و رونمایی از محل داروخانه

تا این جای کار شما مراحل سخت را پشت سر گذاشتید، در این مرحله کمیسیون امور داروخانه‌ها ملزم به کارشناسی محل داروخانه شما می­‌باشد و در صورتی که محل داروخانه مطابق قوانین و مناسب باشد، گزارش تایید ارائه خواهد شد سپس داروخانه شما آماده ارائه خدمات می­‌باشد.

قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه با عنوان قرارداد مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است. طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد‫.‬ به‌عبارتی تعهدی  است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است.

 از مهم‌ترین اقداماتی که در این مسیر باید حتما انجام دهید تهیه نمونه قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه است.

به قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه نیاز دارید؟

همانطور که مشاهد کردید مراحل تاسیس داروخانه با فراز و نشیب‌های زیادی همراه است. اگر هنوز سوال دارید می‌­توانید برای اطلاع از جزئیات این مراحل و بستن قرارداد مشارکت مدنی در تاسیس داروخانه با کارشناسان حقوقی ما تماس بگیرید. در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است تنظیم نمونه قرارداد مشارکت مدنی جهت اخذ مجوز تأسیس داروخانه را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی انجام دهید.
شما هم اگر تجربه‌ای در خصوص شراکت در تأسیس داروخانه دارید با ما و دیگر کاربران در میان بگذارید.

۴/۵ - (۴ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!