قرارداد مشارکت گردشگری حاوی چه نکاتی است؟ '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
قرارداد مشارکت گردشگری حاوی چه نکاتی است؟

قرارداد مشارکت گردشگری از این جهت که فرصت‌های سرمایه گذاری در بازار گردشگری را فراهم می‌کنند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده به طوری که برخی کشورها از آن به عنوان منبع اصلی درآمد کشور خود نام می‌برند. 

این صنعت که به عنوان موتور توسعه از آن نام برده می شود، به علت اهمیتی که از نظر اقتصادی، اجتماعی دارد روز به روز بیشتر موردتوجه قرار گرفته و امروزه یکی از پایه های اصلی و استوار اقتصاد جهان و از جمله صنایع مهم با رشد سریع در توسعه اقتصادی جهان است که با ایجاد بالاترین میزان ارزش افزوده به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند سایر فعالیتهای اقتصادی و فرهنگی را تحت تأثیر قراردهد. در تقسیم بندی جهانی پس از نفت و خودروسازی، صنعت گردشگری در رده سوم قرار می گیرد. خیلی از افراد هنگام بستن قرارداد شراکت و پس از آن دچار مشکل می‌شوند، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن این امر است که آنها از نحوه بستن قرارداد شراکت بین دو نفر با خبر نیستند و نمی‌دانند الزامات این کار چیست. پس نوشتن قرارداد مشارکت گردشگری از جمله مسائلی است که در طی سرمایه‌گذاری در این حوزه حتما باید به آن توجه مبذول داشت. اگر برای تنظیم قرارداد مشارکت گردشگری نیاز به کمک دارید، وینداد در کنار شماست.

اهمیت سرمایه گذاری در بازار گردشگری در چیست؟

اهمیت سرمایه گذاری در بازار گردشگری بسیار حیاتی، اصلی و بنیادی است؛ به همین دلیل توسعه گردشگری وابستگی کامل به سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در هر کشور دارد و بدون این سرمایه‌گذاری‌ها، حتی شکل‌گیری جریان گردشگری با تاثیرگذاری اقتصادی غیر ممکن است. در زمینه‌ی قرارداد مشارکت گردشگری ممکن است این حالت پیش آید که شما مِلکی دارید ولی سرمایه‌ی مالی ندارید و یا اینکه شما مدرک تحصیلی مربوطه را دارید و مِلک یا آورده‌ی مالی ندارید و طرف دیگر مال را تامین می‌کند.
از آنجایی که انواع خدمات و تسهیلات در صنعت گردشگری مشارکت دارند ورود و گردش سرمایه در این حوزه همیشه در جریان است. خدمات و تسهیلاتی مانند هتل‌ها و تسهیلات اسکان و پذیرایی،رستوران‌ها و خدمات تغذیه، استراحتگاه‌ها، پارک‌ها، خدمات اطلاع‌رسانی، تورهای داخلی و سفرهای کوتاه تفریحی،جاذبه‌های فرهنگی،‌ مغازه‌ها، تسهیلات تفریحی و ورزشی.

نکات حقوقی فعالیت در زمینه سرمایه گذاری و قرارداد مشارکت گردشگری

نکات حقوقی فعالیت در زمینه سرمایه گذاری و قرارداد مشارکت گردشگری چیست؟ شراکت در امور گردشگری مانند شراکت در هر امر دیگری نیازمند عبور از کانال‌های قانونی و کسب مجوز‌های موردنیاز است. به صورتی که اگر شما مجوزهای قانونی و مهم برای ورود به این شراکت را نداشته باشید دچار مشکل می‌شوید و حتی ممکن است در همان ابتدای کسب و کار شکست بخورید. بعد از راه‌اندازی یک آژانس مسافرتی یا مجتمع خدمات گردشگری و تأمین هزینه، تامین سرمایه و تجهیزات، مطمئناً نیازمند اخذ مجوزها و قراردادهایی برای ادامه کار هستید که در ادامه به توضیح این مجوزها می‌پردازیم.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که اقدام به فعالیت‌های مسافرتی، سیاحتی-جهانگردی و زیارتی می‌نمایند موظف‌اند حسب مورد مجوزهای لازم را از مرجع مربوط اخذ نمایند. در غیر این صورت نیروی انتظامی با معرفی مرجع مربوط از فعالیت آنان ممانعت به عمل آورده و متخلفان را به محاکم دادگستری دلالت می‌نماید.
اولین پیش‌نیاز حقوقی راه‌اندازی یک شرکت در ایران (بدون توجه به اینکه توریستی باشد یا نباشد) و دیگر نقاط جهان ثبت رسمی یک شرکت جهت شروع فعالیت است.
قدم بعدی که پس از ثبت شرکت باید به آن توجه کنید ثبت برند کسب و کار خود است. لذا پس از ثبت شرکت گردشگری و توریستی اگر می‌خواهیم تحت یک نام خاصی فعالیت کنیم می‌بایست آن نام را به عنوان برند برای خود یا شرکت خود ثبت نماییم. 

نکات مهم حقوقی نحوه نوشتن قرارداد مشارکت گردشگری چیست؟

هنگام نوشتن قرارداد مشارکت گردشگری، چندین و چند نکته باید در متن قرارداد شراکت ذکر گردد که عبارتند از:

 • عنوان قرارداد
 • مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • مبلغ سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سود و زیان
 • وظایف طرفین
 • حقوق طرفین
 • مدت زمان قرارداد
 • مکان اجرای قرارداد
 • تعیین جریمه در صورت عدم پایبندی به تعهدات از سوی هر یک از طرفین
 • تضمین ها
 • حل و فصل اختلافات
 • اصلاح قرارداد
 • محرمانگی
 • خاتمه قرارداد
 • تعداد صفحات و نسخ و ضمائم و پیوست ها
بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری + نکات حقوقی آن کدام است؟

موفقیت در شراکت، مهم‌ترین نتیجه داشتن یک قرارداد اصولی می‌باشد. شما هم با خرید نمونه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر، یک مشارکت حرفه‌ای و بی‌دردسر داشته باشید.

مراحل ثبت موسسات گردشگری

مراحل ثبت موسسات گردشگری در هر کشوری ضوابط و اصول خاص خود را دارد و در ایران نیز بر اساس قوانینی تاسیس و ثبت می‌شود که پیش از انعقاد قرارداد مشارکت گردشگری باید به حتما بر این قوانین مروری داشته باشید.

زمانی که متقاضی اساسنامه‌ای برای مشخص شدن موسسان تنظیم کرد، برای اخذ مجوز به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه می‌کند. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مدارک و سوابق موسسان و مدیر فنی را مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر مدارک ارائه شده تایید شود مجوز را صادر می‌کند و سپس متقاضی برای ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام می‌کند. پروسه ثبت شرکت گردشگری از ابتدا تا انتهای ثبت به مدت سه ماه به طول می‌انجامد.

یکی از مهم‌ترین نکات در این زمینه این است که موسسه گردشگری در قالب شرکت‌هایی همچون سهامی خاص، مسئولیت محدود، تعاونی و سایر شرکت‌ها می‌باشد و مجوزی که مربوط به این موسسه می‌باشد از طرفسازمان میراث فرهنگی و گردشگریصادر می‌شود.

شرایط متقاضیان ثبت شرکت گردشگری

شرایط کلی متقاضیان ثبت شرکت گردشگری پس از انعقاد قرارداد شراکت گردشگری عبارتند از:
تابعیت ایرانی، متدین به دین اسلام یا سایر ادیان شناخته شده در قانون اساسی ایران، داشتن اهلیت قانونی، مشهور نبودن به فساد اخلاقی و نداشتن پیشینه محکومیت کیفری، عدم اعتیاد به مواد مخدر، حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی، داشتن حداقل ۲۵ سال، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از آن برای متقاضیان مرد‌، نداشتن مشاغل یا عضویت در سازمانهایی که مغایر با مقررات جاری کشور باشد، عدم اشتغال دیگر که مانع فعالیت فوق باشد، عدم اشتغال به تحصیل، داشتن حداقل ۳ سال سابقه کار مفید مرتبط با فعالیت مورد نظر با تاییدیه پرداخت بیمه و صلاحیت شغلی.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی و نکات حقوقی آن چیست؟

این موارد از جمله شرایط ثبت شرکت گردشگری است که لازم است شرکا قبل از انعقاد قرارداد شراکت گردشگری از آن آگاه باشید.

اگر در مورد قوانین قرارداد مشارکت گردشگری  آگاهی کافی ندارید، حتماً از وکیل و یا کارشناس استفاده کنید

مشاوران حقوقی بخاطر تسلطی که به امور قراردادها دارند از کلیات حقوقی آن مطلع‌اند. مزیت مراجعه به کارشناس در این است که بسیاری از نکات توسط ذینفعان قرارداد ممکن است فراموش شده باشد و یا بصورت مخفی باقی بماند. لذا مشاور حقوقی قراردادها در تنظیم قرارداد مشارکت، به شما کمک می‌کند که بهترین ضمانت اجرایی در قرارداد مشارکت گردشگری برای شما درنظر گرفته شود. برای انعقاد قرارداد خود جهت راه‌اندازی شرکت مربوط به حوزه‌ی توریسم از ما کمک بگیرید. 

به این مطلب امتیاز دهید!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!