'14 زمان خواندن

آیا در حال حاضر از میزان سودی که کسب می­ کنید، راضی نیستید؟ آیا به دنبال بهبود بخشی از کسب و کارتان مثل نیروی انسانی هستید؟ برای گرفتن یک مشاوره با ارزش، یک مشاور مستقل می­‌تواند راه ­حل بسیار خوبی باشد. با این حال، گرفتن مشاوره و راهنمایی باید به صورت مستند، جزئی از قرارداد مشاوره باشد.

قرارداد مشاوره با نام­ های قرارداد مشاور یا قرارداد خدمات مشاوره هم شناخته می ­شود. در این نوع قرارداد، حقوق و تعهدات بین شما و مشاور مشخص می ­شود. به همین دلیل، به منظور به حداقل رساندن اختلافات در آینده، در این قرارداد به مواردی که از هر دو طرف انتظار می­ رود، پرداخته می­‌شود.

برای خواندن سریع هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید پنهان کردن فهرست

قرارداد مشاوره ای چیست؟

قرارداد مشاوره ای عنوانی ست که موضوعات وسیعی را در حیطه‌های مختلف می‌تواند در بر گیرد. اما امروزه شرکت‌ها، کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها اغلب به منظور بهره گرفتن از مهارت و تخصص افراد به صورت ساعتی، اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره می‌کنند. از نظر حقوقی قرارداد مشاوره‌ ای ممکن است در دو قالب ساعتی و پیمانکاری منعقد شود.

قرارداد مشاوره ای چه کمکی به شما می­ کند؟

مشاور به ارزیابی نقاط قوت و ضعف کسب و کار شما می­‌پردازد و به بهبود عملکرد و نام تجاری شما کمک می­ کند. آنها معمولاً تجربه خاصی در برخی از حوزه‌­ها از جمله منابع انسانی، ایجاد ارزش، روابط با مشتری، بازاریابی، کاهش ریسک، فناوری اطلاعات و استراتژی کسب و کار دارند.

دانلود نمونه قرارداد مشاوره

قرارداد مشاوره معمولاً چه موضوعاتی را پوشش می­دهد؟

برای اطمینان یافتن از ارتباط درست میان طرفین، شرایط زیر باید در متن قرارداد مشاوره‌ ­ای اعمال شود:

۱- طرفین دخیل

یک قرارداد بدون مشخص شدن طرفین، قرارداد نخواهد بود. نام­‌های قانونی طرفین باید در ابتدای قرارداد مشاوره ای ذکر شود تا مشخص شود چه کسانی در قرارداد دخیل هستند.

۲- مشخص شدن حقوق و تعهدات طرفین

طرفین باید به یک درک متقابل از تعهدات یکدیگر برسند. وظایف هر یک چیست؟ هدف نهایی چیست؟ ماهیت و دامنه فعالیت­‌های کسب و کار باید به طور گسترده و کامل مورد بحث قرار بگیرد و وظایف مختلف طرفین هم در قرارداد مشاوره نیز ذکر شود.

۳- محرمانه‌­ بودن و عدم افشای اطلاعات

افراد در هر کسب و کاری، مجموعه‌ای از اطلاعاتی را دارند که برایشان بسیار مهم و حیاتی است. در یک نمونه قرارداد مشاوره کسب و کار در صورتی که اطلاعات حساس یا موضوعات مربوط به مالکیت معنوی در طول کار وجود داشته باشد، باید از وجود بند جلوگیری از نقض اطلاعات محرمانه در قرارداد، اطمینان حاصل نمایید.

۴- مدت قرارداد مشاوره

زمان شروع و پایان کار مشاور باید در قرارداد ذکر شود. این بازه زمانی باید به وضوح مشخص شود.

۵- نحوه پرداخت به مشاور

همانند هر قرارداد دیگری در این نوع از قرارداد هم باید ترتیبات پرداخت مشخص شده باشد. صرف نظر از این که پرداخت به صورت یک­جا یا به صورت اقساط باشد، نکته مهم، وجود بندی در متن قرارداد مشاوره مربوط به پرداخت است.

آیا به قرارداد مشاوره بیمه تعلق می‌گیرد؟

به طور کلی مشاوره یعنی گرفتن راهنمایی‌های شفاهی یا کتبی در قرارداد ذکر می‌شود. نکته قابل توجه این است که هر خدمات دیگری فراتر از سطح مشاوره از حوزه شمول این قرارداد خارج است.

افرادی که خدمات خود را به صورت مشاوره در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهند و در مقابل کار ارائه شده مزد دریافت می‌دارند، در صورت عدم شمول مقررات استخدامی دیگری میانشان، تحت پوشش قانون کار قرار گرفته و به نسبت ساعات کار از امتیارات پیش‌بینی شده در این قانون و مقررات تبعی از جمله سنوات خدمت و بیمه بهره‌مند خواهند بود.

در قراردادهای مشاوره با اشخاص حقیقی به نسبت مدت کارکرد مزایای قانونی از جمله بیمه نیز تعلق می‌گیرد.

مالیات قرارداد مشاوره به چه صورت است؟

مالیات قرارداد مشاوره ده درصد می‌باشد که در دو نسخه صادر می‌شود و باید نسخه دوم به مشاور تحویل گردد تا هنگام رسیدگی به عملکرد ایشان مورداستناد قرار گیرد.

مطابق با تبصره اصلاحی/الحاقی ماده ۸۶ قانون، پرداخت‌کننده غیر اصلی حقوق، مکلف به کسر ۱۰% مالیات مقطوع از پرداخت‌ها به شخص حقیقی است.

تبصره ماده ۸۶ قبل از اصلاح به شرح زیر بوده است:

پرداخت‌هایی که کارفرمایان به اشخاص حقیقی غیر از کارکنان خود که مشمول پرداخت کسورات بازنشستگی یا بیمه نمی‌باشند، با عنوان حق‌المشاوره، حق حضور در جلسات، حق‌التدریس، حق‌التحقیق و حق پژوهش پرداخت می‌کنند، بدون رعایت معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون مشمول مالیات مقطوع به نرخ ده درصد(۱۰%) می‌باشد. کارفرمایان موظفند در موقع پرداخت یا تخصیص، مالیات متعلقه را کسر و ظرف مدت تعیین‌شده در ماده (۸۶) این قانون با اعلام مشخصات دریافت‌کنندگان مطابق فرم نمونه اعلام‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور به اداره امور مالیاتی پرداخت کنند و درصورت تخلف، مسوول پرداخت مالیات و جریمه­‌های متعلق خواهند بود.

بنابراین برای مالیات، کارفرما ۱۰% را کسر و به اداره مالیات پرداخت می‌کند و رسید پرداخت را در اختیار مشاور قرار می‌دهد.

مزایای استخدام مشاور چند دلیل اصلی برای استخدام مشاور وجود دارد:

 1. چشم انداز بیرونی و تجزیه و تحلیل: در شرایطی که شما مایل به بهبود بخشی از کسب و کار خودتان هستید، یک نظر مستقل از بیرون می­‌تواند سازنده و حیاتی باشد. مشاور می­‌تواند به شما برای رسیدن به موفقیت کمک کند.
 2. دانش تخصصی: یک مشاور می­‌تواند در یک موضوع مشکل ساز، بینش عمیق­‌تری به شما بدهد.
 3. صرفه جویی در هزینه: شما به عنوان یک کارفرما، وظایفی در قبال کارمندان­تان دارید از جمله حق بیمه و دیگر مزایای شغلی. اما این موضوع برای یک مشاور صدق نمی‌­کند.
 4. انعطاف پذیری: مدت زمان کار با یک مشاور معمولاً برای یک دوره ثابت است و پس از پایان قرارداد تعهدات طولانی­‌مدت وجود ندارد.

۴ تفاوت وکیل با مشاور حقوقی

با آنکه وکلا به مشتریان خود مشاوره حقوقی داده  و در برخی موارد به عنوان نماینده آنها عمل می‌کنند اما تفاوت وکیل با مشاور حقوقی در چیست؟

۱. اولین تفاوت وکیل با مشاور حقوقی در این است که فارغ‌التحصیلان رشته‌ حقوق در تمامی مقاطع می‌توانند در شرکت‌ها و سازمان‌های خصوصی و دولتی به‌عنوان مشاور حقوقی به فعالیت بپردازند برخلاف وکالت که نیاز به گذراندن آزمون وکالت و قبولی در آن دارد که در نتیجه به اخذ پروانه وکالت می‌انجامد.

مشاور حقوقی در صورت داشتن پروانه می‌تواند به‌عنوان وکیل شرکت در دعاوی حضور داشته باشد

۲. مشاور حقوقی اصولا با انعقاد قرارداد مشاوره در شرکت‌ها و سازمان‌ها به فعالیت می‌پردازد و به استخدام رسمی شرکت یا سازمان محل فعالیت خود در نمی‌آید. به همین دلیل دستمزد مشاور حقوقی به‌صورت ساعتی تعیین می‌شود؛ به‌عبارت دیگر، مشاور حقوقی موظف است تعداد ساعت معینی مثلا ۵۰ ساعت) را به شرکت طرف قرارداد خود اختصاص دهد و در ازای هر ساعت مبلغی دریافت کند.

بخوانید
قرارداد مشاوره روانشناسی چیست و چه مزایایی دارد؟

۳. یکی از تفاوت‌های وکیل با مشاور حقوقی این است که دارندگان پروانه‌ وکالت، قضاوت و سردفتری نمی‌توانند به استخدام رسمی سازمان یا شرکتی در‌آیند و در این صورت لازم است پروانه‌ خود را نزد مرجع مربوط موقتا تودیع کنند، این در حالی است که چنین الزامی برای مشاور حقوقی وجود ندارد و او می‌تواند ضمن فعالیت در نقش مشاور، در صورت امکان به‌عنوان یکی از مشاغل گفته‌شده نیز فعالیت کند.

در حال حاضر به افرادی که دارای تحصیلات کارشناسی و بالاتر از آن می‌باشند و مشاوره می‌دهند مشاور حقوقی می‌گویند لذا نیاز به مجوزی نخواهند داشت و با مشاوران قوه قضائیه متفاوت هستند زیرا برای مشاوره قوه قضائیه نیاز به آزمون جداگانه است. 

۴. از آنجایی که یکی از وظایف اصلی مشاوران حقوقی ارائه راهنمایی و مشاوره حقوقی است این راهنمایی‌ها هم می‌تواند به یک شخص و هم به یک سازمان و شرکت ارائه گردد و می‌تواند در تمامی زمینه‌های تجاری و قراردادها و مذاکرات مرتبط با آنها باشد که در نتیجه افراد با آگاهی از جنبه‌های قانونی و حقوقی کار و فعالیت تجاری خود تصمیمات درست را اتخاذ می‌کنند. اما وکیل معمولا در مواردی به فرد مشاوره می‌دهد که جرم یا مشکلی ایجاد شده و افراد برای بررسی جنبه‌های حقوقی و یا کیفری آن ها نیازمند راهنمایی هستند.

قرارداد مشاوره ساعتی چیست؟

در قرارداد مشاوره ساعتی، حقوق مشاور بر اساس میزان ساعت کار در شرکت تعیین و پرداخت می‌شود. همانگونه که گفتیم قانون کار، مزد ساعتی را تعریف کرده است که شامل مشاورینی می‌شود که بر اساس ساعت کار و مشاوره‌شان حقوق دریافت می‌کنند. به‌علاوه این مشاوران، مشمول حمایت‌های قانونی کارگران مانند حق بیمه و پاداش می‌باشند.

بطور کلی مشاورانی که طبق قرارداد کار ساعتی به کار اشتغال دارند به نسبت ساعت کار از کلیه حقوق و مزایای قانون کار برخوردار می‌شوند.

قرارداد مشاوره ساعتی از نگاه قانون

در آئین‌نامه اجرایی ضوابط و مزایا و مشاغل قابل شمول به نظام‌های کارمزدی، مزدساعتی و کارمزدساعتی که موضوع تبصره ۲ ماده ۳۵ قانون کار می‌باشد، مزدساعتی اینگونه تعریف شده است:
مزدساعتی مزدی است که بابت ساعاتی که وقت کارگر در اختیار کارفرماست محاسبه و پرداخت می‌شود. درقراردادهای مزدساعتی، نوع کار(صرف نظر از مقدار و میزان آن) و نیز ساعات کاردرروز یا هفته یا ماه مشخص می‌گردد. قانون اعمال نظام مزد ساعتی را در مواردی مجاز دانسته از جمله: ج ـ مشاغل غیر تمام‌وقت در زمینه‌های مشاوره و نظایر آن‌.
پس نتیجه می‌گیریم که اعمال نظام مزد ساعتی در مواردی از جمله مشاوره ساعتی مجاز است.

حقوق و مزایای قرارداد مشاوره ساعتی به چه صورت است؟

از آنجایی که مشاوره ساعتی ، کاری پاره‌وقت است و ساعات کار آن کمتر از ساعات مقرر در قانون کار است مزد و مزایای مشاورانی که به صورت نیمه‌وقت یا کمتر از ساعات قانونی تعیین‌شده کار می‌کنند به نسبت ساعات کار انجام‌یافته محاسبه و پرداخت می‌شود، که از حداقل حقوق ساعتی سال مربوطه کمتر نخواهد بود. به‌علاوه طبق قانون در نظام مزد ساعتی، کارفرما مکلف است علاوه بر مزد ثابت، مزایای رفاهی از قبیل حق مسکن، حق خوار بار و کمک عائله مندی را به نسبت ساعات کار محاسبه و به مشاور پرداخت نماید.

قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی

دیده شده است که بازنشستگان به‌منظور داشتن کمک‌خرجی و یافتن مکملی برای حقوق مستمری‌شان به‌صورت موقت، پاره‌وقت و یا مشاوره‌ای مشغول به‌کار می‌شوند. باید بگوییم که در قرارداد مشاوره‌ ای ، عنوان قرارداد نمی‌تواند تغییری در ماهیت و نوع رابطه کاری ایجاد کند، پس عناوینی مانند مشاور، پیمانکار، مجری، کارپذیر، یا عناوین مشابه دیگر موجب تغییر مفاهیم کاری نخواهد شد و بازنشستگان می‌توانند تحت این عناوین مشغول به کار مشاوره شوند.

علاوه بر اینکه اشتغال بصورت مشاوره‌ای بر اساس رای وحدت رؤیه در بخش خصوصی بلامانع است اشتغال در دستگاه‌های دولتی نیز به‌صورت مشاوره‌ای بر اساس تبصره قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان برای متخصصین بازنشسته نیز با یک سوم ساعت کارکنان تمام وقت بلامانع است.

نمونه قرارداد مشاوره بازنشسته و نکات آن

به لحاظ اجرای مقررات قانون کار، بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی در شرکت‌ها و واحدهای بخش خصوصی به عنوان مشاور منع قانونی ندارد و در صورت بکارگیری آنان در واحدهای مشمول قانون کار، مانند سایر کارگران شاغل در آن واحد از کلیه مزایای قانون کار از جمله افزایش‌های مزدی ناشی از مصوبات شورایعالی کار و بُن کارگری نیز برخوردار خواهند شد. اما نکته‌ای که باید خاطرنشان کرد این است که مراتب بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی می‌بایست به اطلاع شعبه مربوطه رسیده تا از پرداخت مستمری در این ایام خودداری گردد و ضمانت‌اجرای اعلام نکردن به سازمان تامین اجتماعی در صورت اشتغال این است که افراد مشمول جریمه می‌شوند.

در قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از مشاوره و خدمات بازنشستگان، یک سوم ساعات اداره کارمندان رسمی است. و حقوق این افراد متناسب با ساعت کاری آنها و حداکثر یک سوم کارمندان رسمی در همان شغل تعیین و پرداخت خواهد شد.

آیا در قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی بیمه هم به آنها تعلق می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان تأمین اجتماعی ، پرداخت مستمری به افراد تحت پوشش خود در دوران بازنشستگی و ارائه خدمات به آن‌هاست. بیمه بازنشستگی یک طرح مکمل صندوق‌های بازنشستگی، تامین‌ اجتماعی و یا حتی افرادی که فاقد هرگونه بیمه بازنشستگی می‌باشند هست.
پس بیمه بازنشستگان می‌تواند در نمونه قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی گنجانده شود اما نکته‌ای که باید خاطرنشان کنیم این است که  بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور تابع قوانین و مقررات خاصی بوده و کارفرمایان موظف‌اند از تاریخ اشتغال مجدد آنان، تاریخ شروع به‌کار آنان را به‌صورت کتبی به سازمان تامین اجتماعی اعلام نمایند و از آنجایی که از نظر سازمان تامین اجتماعی شخص بازنشسته پس از بکارگیری، بیمه شده محسوب می‌گردد، مستمری آنان موقتا قطع می‌گردد.

مشاور کسب‌وکار چه کمکی به شما می‌کند؟

شاید از خودتان بپرسید که یک مشاور کسب و کار چه کمکی می‌تواند به شرکت‌های کوچک کند؟ آیا استارتاپ‌های بزرگ فقط به مشاور نیاز دارند؟ در هر کسب و کاری یک سری مشکلات وجود دارند که به صورت خواسته یا ناخواسته مانع تحقق اهداف شرکت‌ها می‌شوند. گاهی صاحبان شرکت‌ها از این مشکلات آگاهند و گاهی خیر. اما نکته مهم در استخدام مشاور این است که با کمک او می‌توانید مشکلات مبهم در استارتاپ را شناسایی کرده و برای آن به دنبال راه حل‌های موثر و قطعی باشید. کمک گرفتن از مشاوره کسب و کار یعنی بهره‌مندی از دانش تخصصی با هزینه‌ای مقرون به صرفه.

قرارداد مشاوره کسب و کار شامل چه مواردی است؟

مشاور کسب و کار یک متخصص خارجی است که او برای حل مشکلات داخلی استارتاپ‌تان استخدام می‌کنید. همینطور یک مشاور خوب؛ منبعی عالی از دانش، مهارت و تجربه است که فرآیندها و وضعیت کسب و کارها را بهبود می‌بخشد. برخلاف کارمندان داخلی شرکت، مشاوران اغلب به صورت مستقل و پروژه‌ای یا دورکاری فعالیت می‌کنند.

البته ممکن است برخی از آنها به صورت گروهی فعالیت ‌کنند (تیم خودشان را دارند) که در این صورت شامل یک مدیر پروژه و دو تحلیلگر هستند. برای جلوگیری از هر گونه سوءاستفاده و صرفه جویی در زمان و هزینه استخدام مشاوره کسب و کار، بهتر است در ابتدای همکاریتان قرارداد مشاوره کسب و کار تنظیم کنید. این مشاوره می‌تواند در زمینه بازاریابی، توسعه فروش، گسترش تجارت یا حتی پیشرفت در اجرای ایده‌ها باشد. به این ترتیب میتوان فرآیندها را در قرارداد مشاوره کسب و کار به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

 1. تعیین اولویت‌های اولیه کاری، پارامترها و مسئولیت‌های مورد توافقین طرفین قرارداد
 2. کشف مشکلات احتمالی در کسب و کار، تحقیق و ارائه راه حل‌های نهایی و موثر که باعث تکمیل پروژه شود.
 3. همکاری‌های بیشتر که با توافق مشاور کسب و کار می‌تواند شامل فاز اجرایی توصیه‌ها و راهنمایی‌های مراحل قبل باشد.
بخوانید
از مزایای مشاوره حقوقی کسب و کارهای اینترنتی خبر دارید؟

بیمه و مالیات در قرارداد مشاوره کسب و کار

به طور کلی گفتیم که مشاوره یعنی گرفتن راهنمایی‌های شفاهی یا کتبی که موضوع آن در قرارداد ذکر می‌شود. نکتۀ قابل توجه این است که خدمات فراتر از سطح مشاوره از حوزۀ شمول این قرارداد خارج است.
افرادی که خدمات خود را به‌صورت مشاوره در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهند و در مقابل مشاورۀ ارائه‌شده، مزد دریافت می‌کنند، در صورت عدم شمول مقررات استخدامی دیگری بین کارفرما و مشاور، تحت پوشش قانون کار قرار گرفته و به نسبت ساعات کار از امتیازات پیش بینی شده در این قانون و مقررات تبعی از جمله سنوات خدمت و بیمه، بهره‌مند خواهند شد.

در قراردادهای مشاوره با اشخاص حقیقی به نسبت مدت کارکرد، مزایای قانونی از جمله بیمه نیز تعلق می‌گیرد.

چرا در کسب و کار خود به مشاور حسابداری مالیاتی نیاز داریم؟

در عصر دیجیتال، دو ویژگی استقلال و دسترسی‌پذیری در حال تبدیل شدن به بخشی از فرهنگ وجودی استارتاپ‌ها هستند. هر روزه بسیاری از کسب و کارهای کوچک و اینترنتی رشد می‌کنند و بر تعداد مشاغل دورکاری و صاحبان خدمات آنلاین اضافه می‌شود. به همین جهت برخی از باورهای سنتی در مورد وجود مشاور مالی شخصی در کسب و کارها به چالش کشیده شده است. شاید شما هم تصور کنید که کسب و کارهای کوچک دیگر نیازی به مشاور حسابداری مالیاتی ندارند.

اثربخشی مشاور حسابداری مالیاتی در کسب و کار رابطه مستقیمی با تیم داخلی آن دارد. چون اگر بخش‌های داخلی یک شرکت یا استارتاپ کارهایشان را به درستی انجام ندهند، وجود متخصص و مشاور مالیاتی شرکت تنها اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. با این حال تمامی کسب و کارهایی که در حال رشد و توسه سریع هستند به یک مشاور مالی شخصی نیاز دارند. در این مطلب قصد داریم در مورد مزایای حضور مشاور حسابداری مالیاتی در کسب و کارها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 برخی از استدلال‌ها و مزایای وجود مشاور مالی شخصی در کسب و کارهای کوچک را معرفی می‌کنیم؛ تا بتوانید با دیدی بازتر در مورد تاثیرگذاری یا عدم نیاز به مشاور مالیاتی در کسب و کارتان تصمیم بگیرید:

 • گرفتن مشورت تخصصی
 • مشاور مالی یک مربی ارزشمند است
 • صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها
 • تمرکز بیشتر روی هدف اصلی کسب و کار
 • فرصتی برای تغییر
 • مشاور حسابداری مالیاتی؛ نگهبان سرمایه است
 • مشاور مالیاتی شرکت فقط برای رسیدگی به پول و سرمایه نیست!

کاربرد مشاوره مدیریت در کسب‌وکار

مشاوره مدیریت یکی از انواع مشاوره‌های پرکاربرد در زمینه کسب‌وکارها می‌باشد. حتما تا به حال شنیده‌اید که برای انجام و یا شروع هر کاری باید مشورت کرد؛ بدون شک استفاده از تجربیات و تخصص دیگران برای ما در هر کاری بسیار مفید خواهد بود، حتّی اگر در آن کار تجربه و مهارت داشته باشیم. به عبارت دیگر بهترین راه استفاده از دانسته‌های ارزشمند دیگران در هر زمینه‌ای، مشورت گرفتن است.

وقتی مدیر یک پروژه، کارخانه، شرکت تجاری و یا هر سازمانی هستیم، باید از صاحبان مهارت در زمینه مورد نظر کمک بگیریم تا به موفقیت لازم دست پیدا کنیم. 

در حقیقت مشاور مدیریت به شرکت یا سازمان مورد نظر کمک می‌کنند تا مسائل خود را حل کرده و برای رسیدن به اهداف خود روش‌های بهتری را به کار بگیرند. روش‌های پیشنهادی مشاوران یقینا پیش از این در موقعیّتی مشابه و حتی در سطوح بین‌المللی استفاده شده و به نتیجه مطلوب رسیده‌اند. در یک کسب و کار موفق حتّی اگر دچار بحران هم نباشد، مهم است که از یک مشاور کاردان برای بهبود وضعیت کار استفاده شود.
از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقداماتی که باید قبل از استخدام یک مشاور مدیریت انجام دهید این است که نمونه قرارداد مشاوره مدیریت را حتما تهیه کنید.

اهمیت وظایف مشاور بازاریابی و فروش در کسب‌و‌کارها

مشاور بازاریابی روی روش‌های بازاریابی و اطلاعات مربوط به کسب و کار تحقیق می‌کند. در عین حال رویکردهای موفقیت آمیز در تبلیغات، ارائه برند و مارک تجاری، کانال‌ها و رسانه‌های مناسب تبلیغات و سایر اطلاعات را جمع آوری کرده و استراتژی‌های بازاریابی برای محصولات و خدمات مختلف را مشخص می‌کند. از سایر ویژگی‌ها و وظایف مشاور بازاریابی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاور می‌تواند به صورت مستقل و پاره وقت یا بخشی از کارمندان شرکت (به صورت مستمر) فعالیت کند و اطلاعات لازم برای بازاریابی را به کسب و کارها ارائه نماید.
 • اطلاعاتی مرتبط با بازار کسب و کار، رویکردها، نتایج فروش و همینطور محصولات و خدمات کسب و کار را جستجو می‌کند.
 • جزئیات محصولات یا خدمات پیشنهادی رقبا، سهم بازار، نحوه قیمت گذاری و روش‌های تبلیغات را تجزیه و تحلیل می‌کند.
 • متناسب با اطلاعات بدست آمده در تحقیقاتش گزارش‌های مفصل و کاملی را برای ایجاد راهبردهای بازاریابی تهیه کرده و سپس بر همین اساس استراتژی‌های بازاریابی را تدوین می‌کند.
 • مشاور بازاریابی متناسب با اهداف فروش مورد نظر در کسب و کار، روش‌های خاص بازاریابی و هزینه‌های آن را تعیین کرده و به کسب و کارها کمک می‌کند تا بر اساس میزان بودجه خود روش‌های معرفی و فرصت‌های تبلیغاتی موثری را انتخاب کنند.
 • مشاور بازاریابی به کسب و کارها کمک می‌کند تا با ارائه محصولات و خدمات جدید سهم محصول یا خدمات خود را در بازار‌های جدید افزایش دهند.
 • فروش و بازخوردهای کسب و کار را ردیابی کرده و در صورت نیاز استراتژی‌های بازاریابی را تنظیم می‌کند. همچنین به مدیران شرکت کمک می‌کند تا برند خود را به صورت متمرکز برای هر محصول یا خدمات به بازار معرفی کنند.

چرا باید با مشاور بازاریابی و فروش، قرارداد مشاوره ببندیم؟

با توجه به نکاتی که گفته شد وظایف مشاور بازاریابی و فروش برای کسب و کارها ارزشمند هستند زیرا؛ به تعیین استراتژی‌های کوتاه مدت، بلند مدت و اهداف شرکت کمک می‌کنند. همینطور رقبا و بازارها را بررسی و تحلیل کرده و تکنیک‌های جدیدی برای فروش، تبلیغات و عرضه محصولات و خدمات ارائه می‌نمایند. ولی تمامی این موارد تا زمانی که به صورت روشن و عینی روی قرارداد مشاوره درج نشوند، فاقد ارزش قانونی و حقوقی هستند.

به همین دلیل بهتر است برای صرفه جویی در زمان طرفین، شفاف سازی وظایف و مسئولیت‌ها و تعیین تعهدات حتما یک قرارداد مشاوره بازاریابی یا فروش بنویسید.

نتیجه گیری

مشاوره حقوقی می‌تواند در تمامی امور حقوقی و موارد قانونی زندگی اجتماعی به کار آید. البته به دلیل تخصصی شدن امور، مشاوره حقوقی نیز ممکن است به تناسب تفاوت امور و مسائل حقوقی، تخصصی شود و هر مشاوری در زمینه خاصی که تبحر لازم را دارد، به مشاوره حقوقی بپردازد.

بهتر است برای پیشبرد پرونده‌های حقوقی شرکت خود بعد از انتخاب یک مشاور حقوقی مناسب، اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره با او نمایید. تیم حقوقی وینداد در تمام مراحل تنظیم و بررسی قرارداد در کنار شما است تا شما و کسب و کار شما از نظر حقوقی کاملاً ایمن شده باشد.

اگر فکر می­‌کنید که یک مشاور می‌­تواند به شما در حل مشکلات کسب و کارتان کمک کند، به دنبال جذب وی باشید. شما می‌­توانید با استفاده از مشاوران وینداد و تنظیم نمونه قرارداد مشاوره کسب و کار مشکلاتتان را بررسی کنید تا بتوانید آن را در مسیر درستی هدایت کنید.


39 دیدگاه

سارا · ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۳۴ ب٫ظ

سلام من به عنوان کارشناس تجزیه در ازمایشگاه اب و خاک مرکز تحقیقات جهادکشاورزی و منابع طبیعی کار میکنم امسال قراره بصورت قرارداد مشاوره ای با من قرارداد ببندن .میخواستم در مورد این قرارداد و اینکه ایا بیمه به این قرارداد تعلق میگیرد یانه اطلاعاتی داشته باشم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  حوریه وجگانی · ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۱ ق٫ظ

  سلام مرسی از اینکه سایت ما رو برای پاسخگویی به سوالاتتون انتخاب کردین،
  واقعیت این هست که قراردادهای مشاوره شامل بیمه نمی شود و اصولا این قراردادها برای شانه خالی کردن کارفرما از بیمه و مالیات منعقد می شود. اگر بحث بیمه برای شما اهمیت زیادی دارد باید طی قرارداد جداگانه ای با طرف مقابلتان این توافق را پیش ببرید و در قالب قرارداد مشاوره چنین امکانی فراهم نیست.
  موفق باشید

محمد · ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ در ۳:۳۱ ب٫ظ

با سلام من بازنشته تامین اجتماعی میباشم چگونه میتوانم با یک شرکت قرداد کاری ببندم که از قوانین تامین اجتماعی عدول نکنم و در رابطه با حقوق بازنشستگی دچار مشکل نشوم .
با احترام

  حوریه وجگانی-کارشناس حقوقی وینداد · ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۳ ق٫ظ

  سلام ممنون که سایت ما رو برای پاسخگویی به سوالتون انتخاب کردید
  افراد بازنشسته اشتغال مجددشان در وزارتخانه ها و موسسات دولتی مشمول قانون استخدام کشوری ممنوع هست و اگر قراردادی هم با اینگونه موسسات منعقد شود باطل است و دریافت وجهی از این طریق هم در حکم تصرف غیر قانونی در وجوه دولتی هست مگر اینکه یک نهاد عمومی مشمول قانون استخدام کشوری نباشد که در خود قانون این نهاد ها ذکر شده اند ولی در مورد انعقاد قرارداد کار با شرکت های خصوصی بعد از بازنشستگی منع قانونی وجود ندارد و امکان پذیر است.
  موفق باشید

   محسن · ۷ آذر ۱۳۹۸ در ۶:۱۹ ب٫ظ

   اشتغال بازنشستگان در دستگاه های إجرایی بر أساس تبصره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان تا یک سوم بلامانع است اشتغال در بخش خصوصی نیز بصورت مشاور مطابق رای وحدت رؤیه بلامانع است

سعید · ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ در ۹:۳۳ ق٫ظ

باسلام.
آیا برای قرارداد مشاوره میتوان درصد از کل فروش لحاظ کرد.و آیا سقف مشخصی داره.و چقدر مالیات به این نوع قراردادها میخوره.ممنون.

  وینداد · ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۱۸ ب٫ظ

  سلام
  مبنای پرداخت در قرارداد مشاوره به ازای میزان ساعات مشاوره محاسبه می گردد و مالیات آن ۱۰٪ می باشد. و برای شرایط پرداختی مد نظر شما که درصد از کل فروش باشد، در قالب قرارداد کار بازاریابی دیده شده است. همچنین شما می توانید بر اساس توافقی که بین طرفین صورت می پذیرد نحوه پرداخت را متناسب با نیاز خود در قرارداد مشاوره تغییر دهید.
  هم اکنون می توانید قرارداد مشاوره را از بانک قرارداد وینداد دریافت نمایید.

مینا · ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۵:۱۶ ب٫ظ

سلام
من در حال حاضر مقرری بیمه بیکاری دریافت میکنم و مدت 6 ماه دیگر تا پایان مقرری زمان هست از طرفی یک پیشنهاد برای مشاوره در زمینه یک پروژه کوتاه مدت دارم آیا با بستن قرارداد مشاوره بیمهبیکاری من قطع می شود؟

  مهرنوش فتاحی · ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۳:۵۳ ب٫ظ

  با سلام و وقت بخیر
  از اینکه از مطالب ما بازدید فرمودید کمال تشکر را داریم.
  اگر قرارداد مشاوره شما به صورت دورکاری و پروژه ای منعقد شود، در این صورت احتمال اینکه بیمه بیکاری شما قطع شود ضعیف است. در غیر این صورت این امر محتمل است که روی بیمه بیکاری شما تاثیر بگذارد.
  در نهایت اگر با کارشناسان بیمه در این زمینه مشورت بفرمایید پاسخ قطعی تری دریافت خواهید کرد.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

مصطفي نجفي · ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۴:۰۷ ب٫ظ

باسلام
خوشحالم که یک محلی برای طرح سوال و پیدا نمودن جوابهایم پیدا کردم
چندتا سوال داشتم اول این که قرارداد مشاوره ای بیمه تامین اجتماعی به آن تعلق می گیرد یانه من شنیده ام باید 10 درصداز قرارداد مسدود شود و پس از اخذ مفاصا حساب از بیمه توسط مشاور مبلغ مسدود شده عودت می گردد.
تامین اجتماعی اظهار دارد کار کردن پرسنل بازنشسته ممنوع است و درصورت حسابرسی مشمول جریمه خواهدشد.
کدام روش بهتراست برای پرسنل بازنشسته =قرارداد مشاوره ای یا قرارداد مدت دار

  مهرنوش فتاحی · ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۹:۴۷ ق٫ظ

  عرض ادب و احترام
  با تشکر از شما برای انتخاب وینداد برای طرح سوالاتتان
  در مورد سوال اول اگر مشاور مفاد قرارداد را راسا و صرفا در قالب مشاوره ارائه دهد در این صورت مشمول بیمه نخواهد بود در غیر این صورت اگر بیش از 15 روز در شرکت حضور داشته باشد مانند یک کارمند تلقی شده و مشمول بیمه خواهد بود.
  در مورد سوال دوم نیز پرسنل بازنشسته بهتر است در قالب قرارداد مشاوره فعالیت نمایند.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

داود · ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۵:۲۱ ب٫ظ

درود برشما
شرکتی اموال خود رابصورت امانت بفردی بدون قراداد درسال 92 واگذار کرده
الان بدنبال گرفتن وسایل ولوازم خود هستن و بنده قصد دارم مشاور ان شرکت باشم
لطفن راهنمایی بفرمایید
ضمنا توافق اولیه دادن نصف اموالی که قراره پس گرفته شود بوده
باسپاس

  مهرنوش فتاحی · ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱:۰۷ ب٫ظ

  اگر آن فرد مستخدم شرکت بوده باشد اثبات این امر که وسایلی که در اختیارش قرار گرفته است از باب امانت بوده است، محتمل تر است نسبت به زمانی که فرد مستخدم شرکت نبوده است. زیرا در این حالت بدون قرارداد فی مابین طرفین اثبات سخت می شود.
  لازم به ذکر است که برای دریافت پاسخ دقیق تر با توجه به این که سوال واضح نیست، شما می توانید از خدمات مشاوره رایگان وینداد استفاده نمایید.
  شماره تماس جهت رزرو مشاوره رایگان: 46 78 42 28 – 021
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

   داود · ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۵۲ ب٫ظ

   درود برشما وسپاس از پاسختان
   متاسفانه تلفنی که مرقوم فرمودید گویا و کسی پاسخگو نیست
   پیرو و تکمیل سئوال قبل واگذاری تجهیزات ولوازم کارگاهی بنیت انجام وتولید دربهای اکاردئونی بوده
   امانت گیرنده طی دو سال حقوق برمبنای وزارت کار بیمه تامین اجتماعی هم بوده
   اما بعداز اینکه کاروبارش میگیره نه تنها اجناس تولیدی را نمیدهد بلکه از دادن الباقی تجهیزات و وسایل تمرد مینماید
   اما نقش بنده بعنوان مشاور اجرایی واداری
   در این موضوع مقرر شده پیگیریهای اداری اعم از شهرداری.دادسراو استاندارد و….برای گرفتن اجناس وتجهیزات صنعتی موصوف باشد
   کارفرما نیز 50% ان وسایل را قراره بعد از صدور حکم دادگاه بدوی بمن بدهند
   لطفن ارشاد فرمایید تحت چه قراردادی بایشان همکاری کنم ایا ماده 10 مدنی کفایت میکند؟؟؟ایا ایشان میبایست مرا بیمه کنن؟؟؟؟
   ممنون از سایت فوق العاده تان

    مهرنوش فتاحی · ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۹:۲۴ ق٫ظ

    عرض ادب و احترام
    در اینجا دو حالت متصور است:
    1- در صورتی که شما بخواهید کارهای اداری را از ارگان هایی نظیر شهرداری پیگیری نمایید در این صورت به یک معرفی نامه از طرف شرکت نیاز دارید
    2- در صورتی که قرار بر شکایت از شخص مذکور باشد در این صورت اعضای هیئت مدیره شرکت صالح برای این امر هستند و یا اینکه شما بایستی وکیل دادگستری باشید تا بتوانید برای این امور حقوقی اقدام نمایید.
    برای تکمیل توضیحات این بحث در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

آیلر حمیدا · ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۶ ب٫ظ

سلام
در مورد مبلغ قرارداد اگر توضیح بدید ممنون میشم. نحوه محاسبه به چه صورت هست؟ به رشته، مقطع تحصیلی، تجربه کاری و حوزه کاری ربط دارد ولی بر چه اساسی محاسبه میشود. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  مهرنوش فتاحی · ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۹:۲۷ ق٫ظ

  با سلام
  تعیین مبلغ قرارداد تابع عرف دقیق و مشخصی نیست بلکه این امر بسته به نوع مهارت فرد مشاور و نیاز طرف مقابل می تواند از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد. برای مثال ممکن است یک کارشناسی ساعتی مبلغ 500 هزار تومان را به عنوان حق مشاوره خود تعریف کند و کارشناس دیگر ساعتی مبلغ صد هزار تومان دریافت نماید.

احمد · ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۴ ب٫ظ

سلام ممنون از سایت میخواستم بپرسم برای پرداخت مالیات حقوق مشاورین باید تو لیست ماهانه هم گزارش داد به سازمان امور مالیاتی حقوق ماه؟

  وینداد · ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ در ۱:۱۲ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  برای پرداخت مالیات لیست ماهانه وجود ندارد.
  فقط با ارائه قرارداد به اداره مالیات 10% از مبلغ قرارداد بعنوان مالیات واریز و رسید آن دریافت می گردد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

عباس · ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۶:۱۸ ب٫ظ

باسلام و احترام، ضمن سپاسگزاری از مجموعه سایت وینداد و پاسخگویی شما عزیزان.
بازنشسته یک نهاد عمومی غیر دولتی هستم و در حال حاضر قرار است با توجه به تجربه کاری که دارم، در شرکتی که وابسته به همان اداره می باشد با قوانین داخلی خودش، مشغول به کار شوم.
1- آیا باتوجه به حقوق کمتر از مبلغ تعیین شده اداره مالیاتی، نیاز است که مالیات کسر شود؟
2- آیا اگر مأموریتی تعلق بگیرید، حق مأموریت شامل بنده خواهد شد؟
3- بهترین قرارداد جهت دریافت حقوق( قرارداد ساعتی یا قرارداد فیکسی ) کدام مطلوب تر است؟
«دورد بر شما»

  وینداد · ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۲ ب٫ظ

  باسلام
  در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است در خصوص افراد بازنشسته که دارای تخصص در یک حرفه معین می باشند بیشتر قرارداد ارائه خدمات مشاوره ای به صورت ساعتی منعقد می گردد و 10% از پرداختی به عنوان مالیات کسر می گردد.
  در صورتی که در قرارداد پیش بینی گردیده باشد در صورت اعزام به خارج از شهر محل قرارداد و ارائه خدمات مشاوره ای حق ماموریت نیز می توان پیش بینی نمود.
  با احترام؛
  تیم حقوقی وینداد

میلاد · ۲۳ تیر ۱۳۹۸ در ۱:۰۸ ب٫ظ

سلام.به تازگی تحت قرارداد مشاوره ای مشغول بکار شدم و طی ماده ای از قرارداد بیمه به ما تعلق نگرفته.پیشنهاد شما برای بیمه کردنم چیه؟ اگه آزاد بیمه کنم سابقه کار تخصصی محسوب نمیشه و فقط برای بازنشستگی خوبه.شما پیشنهادی دارید؟

  وینداد · ۲۴ تیر ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۸ ب٫ظ

  با سلام
  در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است
  قاعدتاً کارفرما برای بعضی امور که کارهای اجرایی نمی‌باشد که در قبال آن دستمزد تعیین گردد، اقدام به کارگیری خدمات مشاوره ای می‌نمایند که از مزایایی آن عدم پرداخت حق بیمه می‌باشد و چنان چه جنابعالی قصد دارید برای خود بیمه رد نمایید می‌توانید به صورت خویش فرما حق بیمه خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمایید و از مزایایی بیمه خویش فرما بهره‌مند گردید و لازم به ذکر است سابقه بیمه تخصصی لحاظ نمی‌گردد زیرا بیمه اجباری نمی‌باشد و فقط برای بازنشستگی و خدمات درمانی قابل استفاده می باشد.
  با احترام؛
  تیم حقوقی وینداد.

گلی · ۳۰ تیر ۱۳۹۸ در ۸:۱۷ ب٫ظ

سلام من وظیفه بگیر مادرم هستم درصورت بیمه شدن حقوق ایشون قطع میشه کار خوبی پیدا کردم به عنوان منشی ولی کارفرمامیگه حتما باید بیمه بشی به خاطر سختگیری اداره کار من چه نوع قرداد کاری مشاوره ای میتونم ببندم که شامل حق بیمه نشه و به چه صورت باشه؟ چه چیزهایی حتما باید در قرار داد ذکر بشه که متضرر نشم

  وینداد · ۳۱ تیر ۱۳۹۸ در ۲:۵۱ ب٫ظ

  با سلام:
  در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است وظیفه بگیران که حقوق مستمری از زن دریافت نمایند به شرح ذیل می باشند:
  شوهر مشروط‌ بر اینکه‌ اولاً تحت‌ تکفل‌ زن‌ بوده‌ ثانیاً سن‌ او از شصت‌ سال‌ متجاوز باشد یا طبق‌ نظر کمیسیون‌ پزشکی‌ موضوع‌ ماده‌ ۹۱ این‌ قانون‌ ازکارافتاده‌ بوده‌ و در هرحال‌ مستمری‌ از سازمان‌ دریافت‌ نکند.
  فرزندان‌ در صورت‌ داشتن شرایط‌ زیر از حقوق مادرشان که فوت شده است استفاده می‌کنند:
  الف‌) پدر آنها در قید حیات‌ نبوده‌ یا واجد شرایط‌ مذکور در بند اول‌ این‌ ماده‌ باشد و از مستمری‌ دیگری‌ استفاده‌ نکند.
  ب) سن‌ آنها کمتر از هجده‌ سال‌ تمام‌ باشد و یا منحصراً به‌ تحصیل‌ اشتغال‌ داشته‌ باشند تا پایان‌ تحصیل‌ و یا به‌ علت‌ بیماری‌ یا نقص‌ عضو طبق‌ گواهی‌ کمیسیون‌ پزشکی‌ موضوع‌ ماده‌ ۹۱ این‌ قانون‌ قادر به‌ کار نباشند.

  ومیزان مستمری دریافت کنندگان به شرح ذیل می باشد:
  الف) میزان‌ مستمری‌ همسر بیمه‌ شده‌ متوفی‌ معادل‌ پنجاه‌ درصد مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌‌شده‌ است‌ و در صورتی‌ که‌ بیمه‌ شده‌ مرد دارای‌ چند همسر دائم‌ باشد مستمری‌ به‌ تساوی‌ بین‌ آنها تقسیم‌ خواهد شد
  ب) میزان‌ مستمری‌ هر فرزند بیمه‌ شده‌ متوفی‌ معادل‌ بیست‌ و پنج‌ درصد مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌ شده‌ می‌باشد و در صورتی‌ که‌ پدر و مادر را از دست‌ داده‌ باشد مستمری‌ او دو برابر میزان‌ مذکور خواهد بود.
  ج) میزان‌ مستمری‌ هر یک‌ از پدر و مادر متوفی‌ معادل‌ بیست‌ درصد مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌ شده‌ می‌باشد. مجموع‌ مستمری‌ بازماندگان‌ بیمه‌ شده‌ متوفی‌ نباید از میزان‌ مستمری‌ استحقاقی‌ متوفی تجاوز نماید هرگاه‌ مجموع‌ مستمری‌ از این‌ میزان‌ تجاوز کند.
  سهم‌ هر یک‌ از مستمری‌ بگیران‌ به‌ نسبت‌ کاهش داده‌ می‌شود و در این‌ صورت‌ اگر یکی‌ از مستمری‌ بگیران‌ فوت‌ شود یا فاقد شرایط‌ استحقاقی‌ دریافت‌ مستمری‌ گردد سهم‌ بقیه‌ آنان‌ با توجه‌ به‌ تقسیم‌بندی‌ مذکور در این‌ ماده‌ افزایش‌ خواهد یافت‌ و در هرحال‌ بازماندگان‌ بیمه‌ شده‌ از صددرصد مستمری‌ بازماندگان‌ متوفی‌ استفاده‌ خواهند کرد.
  منظور از مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌ شده‌ متوفی‌ مستمری‌ حین‌ فوت‌ او می‌باشد.
  در صورتی که شما مشغول به شغل حتی به صورت پاره وقت و منشی گری شوید حقوق مستمری شما قطع خواهد شد.
  هرچند اگر کارفرما اسم شما را در لیست بیمه رد ننماید و با سرکشی بازرس بیمه متوجه این امر گردند.

  با احترام،
  تیم حقوقی وینداد.

گلی · ۱ مرداد ۱۳۹۸ در ۳:۵۸ ب٫ظ

ببخشید منو خواهرم تنها وظیفه بگیر مادرم هستیم اگر من مشغول به کار بشم و بعد بیمه برام رد بشه حقوق مادرم قطع میشه اگر من مثلا بعد یک سال یا شش ماه دوباره بیکار بشم میتونم دوباره حقوق مادر فوت شده ام را دریافت کنم من از صندوق بازنشستگی کشوری حقوق میگیرم

  وینداد · ۵ مرداد ۱۳۹۸ در ۳:۲۲ ب٫ظ

  در سوال قبلی به بخش اول شما پرسش شما پاسخ داده شد، اما در پاسخ به نکته‌ی آخر اگر بتوانید که دوباره بیکار شدن خود را اثبات کنید می‌توانید برای دریافت حقوق اقدام نمایید.

مهدی · ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۹ ق٫ظ

سلام من یک پروژه برنامه نویسی گرفتم که تو خونه کار میکنم که کارفرما خواسته من قرارداد مشاوره ای باهاش ببندم من خودم بیمه رد نمی کنم و نمیخوام ایشون هم بیمه برام رد کنن ولی چون ما بینمون قرارداد نوشته شده میگن که باید مفاصا حساب ببرم تا این قراردادی که من نوشتم رو قبول کنن و چون بیمه رد نمیکنم میگن قرارداد مشاوره ای ببندم برای من مشکلی پیش میاد

  وینداد · ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۹:۲۷ ب٫ظ

  با سلام
  قرارداد مشاوره نباید شامل انجام فعالیت عملی شود. در این صورت از شمول قرارداد مشاوره خارج شده و وارد حوزه قراردادهای پیمانکاری پروژه می شود. مفاصا حساب تامین اجتماعی نیز مختص قراردادهای پیمانکاری است. در صورت نگارش قرارداد مشاوره نوع فعالیت را تطبیق دهید.

  با احترام تیم حقوقی وینداد

صمد · ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۰ ب٫ظ

درخصوص نحوه بیمه نمودن و پرداخت به مشاور کاملاً خلاف قانون عنوان کردید اصلاح نمایید سابقه کمتر و یا بیشتر از روز را از کجا آوردید اگر کارمشاوره توسط یک نفر انجام شود مشمول قانون کار است مگر این به صورت پیمانکاری و با درنظر گرفتن کلیه شرایط کار پیمانکار به پیمانکار واگذار کرده باشید و مکلف به بیمه هستید

  وینداد · ۷ مهر ۱۳۹۸ در ۱:۲۸ ب٫ظ

  با سلام
  ضمن سپاس از دقت نظر شما، ممکن است به دلیل نوع نگارش، مفهوم آن اشتباه برداشت شده باشد که به همین خاطر این بخش از متن به شرح زیر اصلاح گردید:

  این ریسک برای شرکت وجود دارد که اگر مشاور به میزان ساعات کاری بیش از ۱۵ روز کاری در یک ماه در شرکت حاضر شود اداره کار این امر را اماره‌ای مبنی بر شمول مقررات قرارداد کار بر این رابطه تلقی نماید.

محمود · ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۲ ق٫ظ

سلام و عرض ادب.
قرارداد برای یک شرکت با کارفرما چگونه باید باشد در صورتی که وظیفه شرکت نظارت و مشاوره در اجرای محوطه سازی میباشد.
قرارداد به صورت ساعتی؟ نفر روز؟ یا … باید تکمیل شود

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۳:۴۷ ب٫ظ

  باسلام
  با توجه به توضیحات سند مد نظر شما قرارداد پیمانکاری است. در صورت نیاز به دریافت مشاوره با وینداد تماس حاصل فرمایید.

محسن رضائی · ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۴:۰۸ ب٫ظ

با تشکر از راهنمائی های بی نظیر کارشناسان محترم این سایت
اگه امکانش هست بنده را راهنمائی بفرمائید :
بنده در یک کارخانه سهامی عام زیر نظر صندوق بازنشستگی کار میکردم که بازنشسته شدم و از آنجایی که در قالب مشاور تنها یک سوم ساعت کاری در هفته می توان در محل کار بصورت مشاور حضور داشت و بنده میبایست چند ساعتی را به عنوان مدرس در شرکت حضور داشته باشم ،
1-میتوان همزمان دو قرار داد تحت عناوین مشاور و تدریس نوشت
2-آیا در صورت نوشتن قرارداد مشاوره و یا تدریس و یا هر دو،بصورت رعایت یک سوم تایم کاری و دستمزد ، خللی به حقوق بازنشستگی من وارد هست یا نه
3-قابل توجه شما اینکه در این کارخانه چنین مشاور هایی در حال کارند و مشکلی برای حقوق بازنشستگیشان پیش نیامده است
با تشکر فراوان از راهنمائی هایتان

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۴:۵۵ ب٫ظ

  با سلام
  همکاری شما با مجموعه مذکور به هر عنوانی که باشد اعم از تدریس و غیره به شرط رعایت الزامات قانونی قراردادهای مشاوره بلا مانع است.

سید میثم · ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۹:۳۰ ب٫ظ

سلام برادر من به علت از کار افتادن هر 2 کلیه ازکارافتادگی از بیمه گرفته و حقوق در یافت میکنه. حالا میخاد توی شرکت خصوصی هم کار کنه ولی شرکت میگه باید برات بیمه رد بشه وگرنه تخلفه ونمیشه باهات قرارداد ببندیم. با توجه به قانون میشه بصورت مشاوره ای توی شرکت جذب بشه و براش بیمه رد نشه و حقوق از کارافتادگیشم همچنان دریافت بکنه؟

  زهرا بیات · ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ در ۱:۴۱ ب٫ظ

  سلام
  اگر از کارافتادگی به صورت کلی باشد، در صورت از بین رفتن شرایط از کارافتادگی و اشتغال مجدد به کار، مستمری قطع می گردد. در صورتی که به هر طریقی به عنوان مثال پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی از موارد فوق آگاه شود، علاوه بر قطع مستمری از کارافتادگی کلی، مستمری های گذشته که به صورت غیرقانونی دریافت شده است، باز پس گرفته می شود.

  با ااحترام
  تیم حقوقی وینداد

اباذری · ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۹:۲۰ ب٫ظ

قرارداد مشاوره با ساعت کاری مشخص منعقد شده که شامل بیمه قانون کار است.حال اداره دولتی میگوید طبق قانون حق بیمه بیکاری پرداخت نمیگنند

  زهرا بیات · ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۲:۱۸ ب٫ظ

  سلام دریافت مقرری بیمه بیکاری، مشروط به وجود شرایطی است. در صورتی که شما واجد آن شرایط باشید قادر خواهید بود از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنید.؛ از جمله اینکه حداقل بایستی 6 ماه سابقه بیمه داشته باشید، به طور غیرارادی از کار بیکار شده باشید و … .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link

همین حالا نمونه قرارداد مشاوره را دریافت کنید!

چرا با یک قرارداد مشاوره حرفه ای، خیال راحت ومشاوره‌ای بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد مشاوره
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me