'23 زمان خواندن

بسیار پیش آمده که در اواسط فعالیت کاری‌تان از میزان سودی که کسب می­‌کنید، راضی نبوده‌اید و به دنبال بهبود بخشی از کسب و کارتان مثل نیروی انسانی بوده‌اید. برای گرفتن یک مشاوره با ارزش، یک مشاور مستقل می­‌تواند راه ­حل بسیار خوب و کارآمدی باشد. اما در همین ابتدا می‌گوییم که شما از آن دسته کارفرماها و شاغلینی باشید که حتی برای گرفتن مشاوره هم حرفه‌ای عمل می‌کنید و اولین قدم را با بستن یک قرارداد برمی‌دارید. فراموش نکنید که با توجه به نوع تجارت و کسب‌وکار شما، ممکن است نیاز شما به خدمات مشاوره متفاوت باشد. به همین خاطر قرارداد خدمات مشاوره باید پاسخگوی جامع نیازهای کسب‌­وکار شما باشد. ادامه مطلب را با همراه باشید تا ببینیم این قرارداد مشاوره چگونه تنظیم می‌شود و به‌طور کلی مشاوره در چه زمینه‌هایی به کار شما و موفقیتتان می‌آید؟

مزایای استخدام مشاور برای یک سازمان‌ها و کسب‌وکارها:

مشاور به ارزیابی نقاط قوت و ضعف کسب و کار شما می­‌پردازد و به بهبود عملکرد و نام تجاری شما کمک می­ کند. آنها معمولاً تجربه خاصی در برخی از حوزه‌­ها از جمله منابع انسانی، ایجاد ارزش، روابط با مشتری، بازاریابی، کاهش ریسک، فناوری اطلاعات و استراتژی کسب و کار دارند. به طور کلی ۴ مزیت اصلی برای استفاده از مشاور وجود دارد:

 1. چشم انداز بیرونی و تجزیه و تحلیل: در شرایطی که شما مایل به بهبود بخشی از کسب و کار خودتان هستید، یک نظر مستقل از بیرون می­‌تواند سازنده و حیاتی باشد. مشاور می­‌تواند به شما برای رسیدن به موفقیت کمک کند.
 2. دانش تخصصی: یک مشاور می­‌تواند در یک موضوع مشکل ساز، بینش عمیق­‌تری به شما بدهد.
 3. صرفه جویی در هزینه: شما به عنوان یک کارفرما، وظایفی در قبال کارمندان­تان دارید از جمله حق بیمه و دیگر مزایای شغلی. اما این موضوع برای یک مشاور صدق نمی‌­کند.
 4. انعطاف پذیری: مدت زمان کار با یک مشاور معمولاً برای یک دوره ثابت است و پس از پایان قرارداد تعهدات طولانی­‌مدت وجود ندارد.

دانلود نمونه قرارداد مشاوره

با انواع مشاوره در زمینه‌‌های مختلف کسب و‌کار آشنا شوید!

مشاوره می‌تواند در تمامی امور کاری و تجاری و موارد قانونی زندگی افراد به کار آید. البته به دلیل تخصصی شدن امور، مشاوره نیز ممکن است به تناسب تفاوت امور و مسائل، تخصصی شود و هر مشاوری در زمینه خاصی که تبحر لازم را دارد، به مشاوره بپردازد. ما شما را با مهم‌ترین حوزه‌های مشاوره آشنا می‌کنیم.

مشاور کسب‌وکار

شاید از خودتان بپرسید که یک مشاور کسب و کار چه کمکی می‌تواند به شرکت‌های کوچک کند؟ آیا استارتاپ‌های بزرگ فقط به مشاور نیاز دارند؟ در هر کسب و کاری یک سری مشکلات وجود دارند که به صورت خواسته یا ناخواسته مانع تحقق اهداف شرکت‌ها می‌شوند. گاهی صاحبان شرکت‌ها از این مشکلات آگاهند و گاهی خیر. اما نکته مهم در استخدام مشاور این است که با کمک او می‌توانید مشکلات مبهم در استارتاپ را شناسایی کرده و برای آن به دنبال راه حل‌های موثر و قطعی باشید. کمک گرفتن از مشاوره کسب و کار یعنی بهره‌مندی از دانش تخصصی با هزینه‌ای مقرون به صرفه.

مشاور کسب و کار یک متخصص خارجی است که او برای حل مشکلات داخلی استارتاپ‌تان استخدام می‌کنید. همینطور یک مشاور خوب؛ منبعی عالی از دانش، مهارت و تجربه است که فرآیندها و وضعیت کسب و کارها را بهبود می‌بخشد.

برخلاف کارمندان داخلی شرکت، مشاوران اغلب به صورت مستقل و پروژه‌ای یا دورکاری فعالیت می‌کنند.

البته ممکن است برخی از آنها به صورت گروهی فعالیت ‌کنند (تیم خودشان را دارند) که در این صورت شامل یک مدیر پروژه و دو تحلیلگر هستند. برای جلوگیری از هر گونه سوءاستفاده و صرفه جویی در زمان و هزینه استخدام مشاوره کسب و کار، بهتر است در ابتدای همکاریتان قرارداد مشاوره کسب و کار تنظیم کنید. این مشاوره می‌تواند در زمینه بازاریابی، توسعه فروش، گسترش تجارت یا حتی پیشرفت در اجرای ایده‌ها باشد. به این ترتیب می‌توان فرآیندها را در قرارداد مشاوره کسب و کار به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

 1. تعیین اولویت‌های اولیه کاری، پارامترها و مسئولیت‌های مورد توافقین طرفین قرارداد
 2. کشف مشکلات احتمالی در کسب و کار، تحقیق و ارائه راه حل‌های نهایی و موثر که باعث تکمیل پروژه شود.
 3. همکاری‌های بیشتر که با توافق مشاور کسب و کار می‌تواند شامل فاز اجرایی توصیه‌ها و راهنمایی‌های مراحل قبل باشد.

مشاوره مدیریت در کسب‌وکار

مشاوره مدیریت یکی از انواع مشاوره‌های پرکاربرد در زمینه کسب‌وکارها می‌باشد. حتما تا به حال شنیده‌اید که برای انجام و یا شروع هر کاری باید مشورت کرد؛ بدون شک استفاده از تجربیات و تخصص دیگران برای ما در هر کاری بسیار مفید خواهد بود، حتّی اگر در آن کار تجربه و مهارت داشته باشیم. به عبارت دیگر بهترین راه استفاده از دانسته‌های ارزشمند دیگران در هر زمینه‌ای، مشورت گرفتن است.

وقتی مدیر یک پروژه، کارخانه، شرکت تجاری و یا هر سازمانی هستیم، باید از صاحبان مهارت در زمینه مورد نظر کمک بگیریم تا به موفقیت لازم دست پیدا کنیم. 

در حقیقت مشاور مدیریت به شرکت یا سازمان مورد نظر کمک می‌کنند تا مسائل خود را حل کرده و برای رسیدن به اهداف خود روش‌های بهتری را به کار بگیرند. روش‌های پیشنهادی مشاوران یقینا پیش از این در موقعیّتی مشابه و حتی در سطوح بین‌المللی استفاده شده و به نتیجه مطلوب رسیده‌اند. در یک کسب و کار موفق حتّی اگر دچار بحران هم نباشد، مهم است که از یک مشاور کاردان برای بهبود وضعیت کار استفاده شود.
از مهم‌ترین و ضروری‌ترین اقداماتی که باید قبل از استخدام یک مشاور مدیریت انجام دهید این است که نمونه قرارداد مشاوره مدیریت را حتما تهیه کنید.

مشاور حسابداری مالیاتی

در عصر دیجیتال، دو ویژگی استقلال و دسترسی‌پذیری در حال تبدیل شدن به بخشی از فرهنگ وجودی استارتاپ‌ها هستند. هر روزه بسیاری از کسب و کارهای کوچک و اینترنتی رشد می‌کنند و بر تعداد مشاغل دورکاری و صاحبان خدمات آنلاین اضافه می‌شود. به همین جهت برخی از باورهای سنتی در مورد وجود مشاور مالی شخصی در کسب و کارها به چالش کشیده شده است. شاید شما هم تصور کنید که کسب و کارهای کوچک دیگر نیازی به مشاور حسابداری مالیاتی ندارند.

اثربخشی مشاور حسابداری مالیاتی در کسب و کار رابطه مستقیمی با تیم داخلی آن دارد. چون اگر بخش‌های داخلی یک شرکت یا استارتاپ کارهایشان را به درستی انجام ندهند، وجود متخصص و مشاور مالیاتی شرکت تنها اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. با این حال تمامی کسب و کارهایی که در حال رشد و توسه سریع هستند به یک مشاور مالی شخصی نیاز دارند. در این مطلب قصد داریم در مورد مزایای حضور مشاور حسابداری مالیاتی در کسب و کارها صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 برخی از استدلال‌ها و مزایای وجود مشاور مالی شخصی در کسب و کارهای کوچک را معرفی می‌کنیم؛ تا بتوانید با دیدی بازتر در مورد تاثیرگذاری یا عدم نیاز به مشاور مالیاتی در کسب و کارتان تصمیم بگیرید:

  • گرفتن مشورت تخصصی
  • مشاور مالی یک مربی ارزشمند است
  • صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها
  • تمرکز بیشتر روی هدف اصلی کسب و کار
  • فرصتی برای تغییر
  • مشاور حسابداری مالیاتی؛ نگهبان سرمایه است
  • مشاور مالیاتی شرکت فقط برای رسیدگی به پول و سرمایه نیست!

مشاور بازاریابی و فروش

مشاور بازاریابی روی روش‌های بازاریابی و اطلاعات مربوط به کسب و کار تحقیق می‌کند. در عین حال رویکردهای موفقیت آمیز در تبلیغات، ارائه برند و مارک تجاری، کانال‌ها و رسانه‌های مناسب تبلیغات و سایر اطلاعات را جمع آوری کرده و استراتژی‌های بازاریابی برای محصولات و خدمات مختلف را مشخص می‌کند. از سایر ویژگی‌ها و وظایف مشاور بازاریابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مشاور می‌تواند به صورت مستقل و پاره وقت یا بخشی از کارمندان شرکت (به صورت مستمر) فعالیت کند و اطلاعات لازم برای بازاریابی را به کسب و کارها ارائه نماید.
 • اطلاعاتی مرتبط با بازار کسب و کار، رویکردها، نتایج فروش و همینطور محصولات و خدمات کسب و کار را جستجو می‌کند.
 • جزئیات محصولات یا خدمات پیشنهادی رقبا، سهم بازار، نحوه قیمت گذاری و روش‌های تبلیغات را تجزیه و تحلیل می‌کند.
 • متناسب با اطلاعات بدست آمده در تحقیقاتش گزارش‌های مفصل و کاملی را برای ایجاد راهبردهای بازاریابی تهیه کرده و سپس بر همین اساس استراتژی‌های بازاریابی را تدوین می‌کند.
 • مشاور بازاریابی متناسب با اهداف فروش مورد نظر در کسب و کار، روش‌های خاص بازاریابی و هزینه‌های آن را تعیین کرده و به کسب و کارها کمک می‌کند تا بر اساس میزان بودجه خود روش‌های معرفی و فرصت‌های تبلیغاتی موثری را انتخاب کنند.
 • مشاور بازاریابی به کسب و کارها کمک می‌کند تا با ارائه محصولات و خدمات جدید سهم محصول یا خدمات خود را در بازار‌های جدید افزایش دهند.
 • فروش و بازخوردهای کسب و کار را ردیابی کرده و در صورت نیاز استراتژی‌های بازاریابی را تنظیم می‌کند. همچنین به مدیران شرکت کمک می‌کند تا برند خود را به صورت متمرکز برای هر محصول یا خدمات به بازار معرفی کنند.

با توجه به نکاتی که گفته شد وظایف مشاور بازاریابی و فروش برای کسب و کارها ارزشمند هستند زیرا؛ به تعیین استراتژی‌های کوتاه مدت، بلند مدت و اهداف شرکت کمک می‌کنند. همینطور رقبا و بازارها را بررسی و تحلیل کرده و تکنیک‌های جدیدی برای فروش، تبلیغات و عرضه محصولات و خدمات ارائه می‌نمایند. ولی تمامی این موارد تا زمانی که به صورت روشن و عینی روی قرارداد مشاوره درج نشوند، فاقد ارزش قانونی و حقوقی هستند.

به همین دلیل بهتر است برای صرفه جویی در زمان طرفین، شفاف سازی وظایف و مسئولیت‌ها و تعیین تعهدات حتما یک قرارداد مشاوره بازاریابی یا فروش بنویسید.

مشاور روان‌شناسی

امروزه به دنیای تجارت و کسب‌وکارها اصول تازه­‌ای راه یافته است که لزوماً از جنس اصول اقتصادی و تجاری نیستند. به بیان دیگر اکنون تجارت، علمی است که از علوم مختلف برای افزایش سود و توسعه مالی استفاده می‌کند. در این میان علم روان­شناسی به دلیل آموزه‌های راه‌گشای خود نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ تا حدی که بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ جهان در کنار مشاوران مالی و حقوقی به استخدام مشاوران روانشناسی که به مشاوران صنعتی و سازمانی معروف هستند، روی آورده‌اند.

شاید در نگاه اول لزوم وجود مشاوره روانشناسی در کنار کسب­‌وکار شما عجیب جلوه کند اما در فضای تجارت نوین، روانشناسی علمی است هم‌­ردیف علم اقتصاد که برای کسب‌­وکار شما ضروری است. نمونه‌­های متعددی را می‌­توان از تاثیر روانشناسی بر رشد و توسعه کسب­‌وکارها نام برد. روانشناسی در زمینه‌های مختلفی مانند مذاکرات کاری و تجاری، ارتباط با کارمندان، استخدام نیروی انسانی، بازاریابی، تبلیغات و فروش و… می­‌تواند به کسب‌­وکار شما کمک کند. در ادامه به برخی از کاربردهای یک مشاور روانشناسی در کسب­‌وکار شما اشاره می­‌کنیم:

 • مذاکره و بازاریابی
 • افزایش بهره‌­وری در محیط کار
 • امور استخدام و بکارگیری منابع انسانی
 • طراحی فضای وبسایت و اپلیکیشن
 • نحوه طراحی، تبلیغات و قیمت­‌گذاری

چنانچه نیاز به مشاوره و راهنمایی در خصوص نمونه قرارداد مشاوره روانشناسی داشتید می‌توانید از مشاوره کارشناسان حقوقی وینداد بهره‌مند شوید.

مشاور جذب سرمایه‌گذار

یکی از مهم‌ترین موارد در مورد کسب و کارها فرآیند حقوقی و چگونگی سرمایه‌گذاری در کسب‌وکارهاست. در راه‌اندازی هر کسب و کاری از پرورش ایده‌ها تا مراحل متفاوت در ادامه یک کسب و کار بدون شک پر چالش‌ترین مسائل، مسائل حقوقی موجود در راه‌اندازی کسب و کارها و تامین سرمایه آنها می‌باشد.
سرمایه گذاری در کسب و کارها در زمره سرمایه‌گذاری‌های جدید و شایع است که شرایط این نوع از سرمایه گذاری توافقی و در رابطه قراردادی میان طرفین مشخص می‌گردد. همانطور که می‌دانید شما در جایگاه یک کارآفرین غالبا آنچه در دسترس دارید ایده‌های خلاقانه و بکرتان می‌باشد اما هر اندازه که ایده‌های خاص و متفاوت هم داشته باشید برای هر چه مستحکم‌تر کردن بنای کسب و کار خود به سرمایه و سرمایه گذار نیز نیاز دارید.
لازم است توجه داشته باشید که در راستای جذب سرمایه باید توجه کنید که زمان مناسب برای ورود سرمایه گذار و جذب سرمایه زمانی است که با رفع چالش‌ها و دغدغه‌های اولیه کسب و کارتان، کسب و کار شما وارد مرحله حضور در بازار کار و سنجش نیاز فعلی بازار موجود نسبت با محصولات و خدمات مورد نیاز شده باشد. اما بهره‌مندی از حضور یک مشاور جهت جذب سرمایه‌گذار به کمک چه افرادی می آید؟ باید بگوییم که جذب سرمایه‌گذار به این افراد کمک می‌کند:

 •  افرادی که تمایل دارند سرمایه خود را در حوزه ای سود آور و مهم سرمایه گذاری کنند.
 •  افرادی که برای راه اندازی و رونق کسب و کار خود فاقد سرمایه های اولیه و لازم هستند.
 • بنیان گذاران استارتاپ هایی که به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستند.

چنانچه نیاز به این قرارداد داشتید می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد مشاوره جذب سرمایه‌گذار را ثبت کنید و از مشاوره و راهنمایی کارشناسان حقوقی وینداد بهره‌مند شوید.

مشاور حقوقی کسب‌و‌کارهای اینترنتی

راه‌اندازی یک کسب و کار در خارج از فضای اینترنت از زمان آغاز آن تا زمان رسیدن به اهداف و درآمدزایی مسیر طولانی‌ای برای طی کردن دارد. جذب سرمایه، همکاری با افراد متخصص و غیر متخصص، اجاره یا خرید مکانی برای کسب و کار، کارهای اداری مختلف برای دریافت پروانه ها و تاییدیه های مورد نیاز و غیره از جمله اقداماتی‌ست که فرد در مسیر راه اندازی کسب و کار با آن ها مواجه خواهد شد. به همین دلیل معمولا این افراد برای تسهیل و تسریع فعالیت‌هایشان به یک مشاور حقوقی نیاز پیدا می‌­کنند تا اقدامات سنجیده تری انجام داده و در نوشتن قراردادها، کسب پروانه‌ها و کارهای اداری به مشکل برنخورند و به‌خوبی از مزایای مشاوره حقوقی کسب و کارهای اینترنتی باخبر شده‌اند.

مشاوره حقوقی کسب و کارهای اینترنتی می‌­تواند در زمینه‌های مختلفی به شما کمک کند مانند تکمیل پرونده شما و کسب مجوز از اتحادیه، انعقاد قرارداد با کارمندان و کسانی که برای شما کار می­‌کنند، مدیریت مالی فروشگاه، پیگیری شکایات یا درخواست ها، برآورد هزینه‌ها و واریز حقوق کارمندان، جذب سرمایه در صورت نیاز و غیره.

مشاور سئو

اگر با کسب­‌وکارهای آنلاین آشنا باشید، احتمالاً اصطلاح سئو را شنیده‌­اید. سئو که مخفف عبارت Search Engine Optimization است، به معنای بهینه­‌سازی وبسایت برای یافتن جایگاه بالاتر در نتایج موتور جست­‌و­جوی گوگل است. برای کسب­‌وکارهای آنلاین، بسیار اهمیت دارد که در نتایج جست­‌وجوی گوگل رتبه بالایی داشته باشند و در صفحه اول نتایج، بتوانند خودشان را ظاهر کنند تا از این طریق خدمات خود را به افراد بیشتری ارائه کنند و کسب­‌وکار خود را توسعه دهند. این موضوع، کسب­‌وکارها را وادار می­‌کند تا هرچه بیشتر به سئوی وبسایت خود توجه کنند و برای بهبود آن اقداماتی انجام دهند. یکی از روش‌های بهبود سئو، استفاده از مشاور سئو باتجربه در کسب‌­وکارها است.

بخوانید
مشاور دیجیتال مارکتینگ و نقش پررنگ آن در موفقیت یک کسب‌وکار

نکته مهمی که درباره موضوع سئو وجود دارد این است که دستیابی به سئوی بالا نیازمند دانستن تکنیک­‌ها و روش‌های خاصی است که تنها از عهده متخصصین حوزه سئو و هوش مصنوعی برمی­‌آید.
مشاور سئو می­‌تواند در هر مرحله از کسب­‌وکار شما تاثیر مهمی داشته باشد. برخی کسب‌­وکارها حتی پیش از راه‌­اندازی تجارت خود در مراحل آغازین مانند انتخاب نام دامنه وبسایت از تخصص مشاور سئو استفاده می‌­کنند تا کسب­‌وکار اینترنتی خود را هرچه سریعتر به نتایج اولیه جست­‌وجوی گوگل برسانند.
به طور کلی، مشاور سئو ابتدا با اشراف کامل به خدمات کسب­‌وکار شما و شناخت دقیق مخاطبان و رقیبان، جایگاه واقعی تجارت شما را می­‌سنجد. در ادامه باید به مشاور سئو اهداف کسب‌­وکار خود را واضح و روشن بیان کنید تا او در مسیر کسب آن هدف گام بردارد. سپس وی با دانشی که از معیارهای گوگل دارد، مطالب وبسایت شما را بازبینی می­‌کند تا آن را از هر لحاظ بهینه کند. مثلاً ممکن است مشاور سئو عناوین مطالب، تصاویر آنها و کلمات کلیدی هر مطلب را اصلاح کند و یا دسته­‌بندی­‌های موضوعی جدیدی را بر محتوای سایت شما اعمال کند و توصیه‌­هایی برای تولید محتوای جدید وبسایت شما ارائه دهد.

پیشنهاد می‌کنیم برای بهره‌گیری از خدمات یک مشاور حتما با او قرارداد مشاوره سئو را منعقد کنید.

مشاور دیجیتال مارکتینگ

امروزه با رشد ابزارهای اینترنتی و توسعه فضای مجازی در ابعاد مختلف زندگی مردم، اهمیت بازاریابی اینترنتی یا همان دیجیتال مارکتینگ بر کسی پوشیده نیست. تفاوتی ندارد صاحب کسب‌وکار کوچک یا بزرگی باشید، اهمیت جذب مشتری و گسترش بازار برای رونق تجارت، موضوعی است که احتمالا به بزرگ‌ترین دغدغه شغلی شما تبدیل شده است.

به همین دلیل افرادی وجود دارند که به آنها مشاور دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود. این افراد با داشتن دانش و اطلاعات بروز از حوزه تبلیغات انیترنتی و تسلط به ابزارهایی مانند سئو و گوگل ادورز، می‌توانند کسب‌وکار شما را در مسیر درست بازاریابی هدایت کنند و فواید دیجیتال مارکتینگ را به تجارت شما هدیه کنند.

مشاور دیجیتال مارکتینگ می‌تواند با بررسی روش‌های تبلیغاتی شما، آنها را تا حد ممکن کارآمد کند. او با برنامه‌ریزی‌های تخصص خود در مقاطع زمانی مختلف می‌تواند ابزارهای دیجیتال مختلفی را به کار بگیرد تا کسب‌وکار شما به سوی برند شدن و رونق حداکثری پیش برود.

به نظر می‌رسد با توجه به شیوه کاری دیجیتال مارکتینگ، استفاده از نمونه قرارداد مشاوره قالب مناسبی برای شروع همکاری با این متخصصین باشد.

مشاور توسعه کسب‌وکار

منظور از توسعه کسب‌وکار عبارتست از مجموعه‌ای از ایده‌ها، ابتکارات و فعالیت‌هایی که به منظور افزایش بازدهی یک کسب و کار بکار گرفته می‌شود. این موضوع شامل مواردی از جمله افزایش درآمد، گسترش، رشد سودآوری با ایجاد مشارکت استراتژیک و همچنین اتخاذ تصمیم پیرامون راهبردهای مربوط به کسب و کار است.

علاوه بر این توسعه کسب و کار نیازمند انجام وظایف و مراحلی جهت ایجاد و اجرای فرصت‌های رشد در درون و میان سازمان‌ها می‌باشد. این مسئله را می‌توان به عنوان زیر مجموعه‌ای از کسب و کار، تجارت و تئوری سازمانی در نظر گرفت. همچنین توسعه کسب و کار ممکن است هم معنای هر فعالیت صورت گرفته توسط یک سازمان کوچک یا بزرگ، غیرانتفاعی یا انتفاعی باشد که با قصد توسعه “تجارت” به هر صورتی انجام می‌گیرد. در این راستا همانطور که بیان شد بهتر است که فعالیت‌های مربوط به توسعه کسب و کار توسط یک مشاور توسعه کسب و کار صورت گیرد که این موضوع ممکن است در داخل یا خارج انجام شود و این امر تحت عنوان نمونه قرارداد مشاوره توسعه کسب و کار صورت گیرد.

مشاور فناوری اطلاعات

اگر شرکت یا مجموعه‌ای خواستار استفاده از سیستم‌های حوزه آی تی باشد حضور یک مشاور آی تی در آن شرکت ضروری است. این فرد از ابتدای کار یعنی شناخت نیازهای شرکت و نصب سیستم‌ها تا زمان آموزش آن‌ها به کارمندان و در صورت نقص سیستم، برطرف کردن مشکلات و بهبود سیستم‌ها در کنار شرکت خواهد بود.

مشاور آی تی شخصی است که در زمینه فناوری اطلاعات تحصیل و تجربه داشته و فعالیت عمده او همکاری با شرکت‌ها در حوزه فناوری اطلاعات است، از آن جایی که این رشته، فعالیت نوینی ست که به تازگی رشد کرده و همان­طور که دیدید موضوعات گسترده ای را در بر می‌­گیرد، ذکر جزئیات این همکاری و شرح بندهای مختلف در قرارداد اهمیت زیادی دارد. برای مثال اگر خدمات شما به عنوان مشاور آی تی شامل راه اندازی و برنامه نویسی یک نرم افزار کامل باشد باید مشخص کنید که چه کاری جزو خدمات شما محسوب نمی‌شود. ذکر جزئیات تا جایی که امکان دارد و شرح همه وظایف و برنامه زمانی ملاقات و همکاری با کارفرما هم به شما کمک می­‌کند که با وظایفی که دارید کاملا آشنا باشید هم کارفرما از خدماتی که قرار است دریافت کند و زمان‌های ملاقات و جزئیات دیگر مطلع می­‌شود.

مشاور امور مالی سرمایه‌گذاری

طی سالیان گذشته در کشور ایران، دولت و بازار پول منابع اصلی تأمین مالی شرکت‌ها و پروژه‌های سرمایه‌گذاری بوده‌اند. در حال حاضر به واسطه رشد و توسعه بازار سرمایه و همچنین کمرنگ شدن تدریجی نقش دولت در امور سرمایه‌گذاری و تامین مالی پروژه‌ها به واسطه اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی، بحث تأمین مالی از طریق بازار سرمایه و همچنین جذب سرمایه گذار خصوصی بیش از پیش مطرح می‌باشد. به منظور مشاوره جهت جذب سرمایه‌گذار به خصوص سرمایه‌گذار خارجی، شرکت‌هایی وجود دارند که ضمن مطالعه و تسلط بر اصول اجرایی ساختارهای تأمین مالی در بازار سرمایه ایران و همچنین مبادی بین‌المللی، در قالب بخشی از خدمات مشاوره سرمایه‌گذاری، نسبت به ارائه خدمات مشاوره تأمین مالی اقدام می‌نماید.

شرح خدمات مشاوره در اینگونه شرکت‌ها و در قالب قرارداد مشاوره امور مالی جهت جذب سرمایه‌گذار عبارت است از:

 • تدوین و بازنگری مدل‌های مالی، طرح‌های تجاری و گزارش‌های توجیهی
 • بررسی و ارزیابی روش‌های مختلف تأمین مالی
 • طراحی و پیشنهاد ساختار سرمایه بهینه
 • مشاوره و همکاری در انعقاد قراردادهای تأمین مالی
 • مشاوره و همکاری در تدوین قراردادهای مشارکت با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی
 • مشاوره و همکاری در تأمین و ارائه پیش نیازهای مورد درخواست تأمین‌کنندگان مالی
 • بررسی و ارزیابی ریسک‌های مرتبط با اجرا و تأمین مالی پروژه و پیشنهاد روش‌های مدیریت و کاهش ریسک‌ها

در این راستا باید در نظر داشت پیش از تنظیم چنین قراردادی می‌بایست با تنظیم قراردادی با عنوان قرارداد مشاوره امور مالی به منظور جذب سرمایه گذار از تجارب یک مشاور خوب در امور مالی و جذب سرمایه بهره برد.

مشاور سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در ایران برای حفظ ارزش پول برای همه افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. متاسفانه به دلیل تورم بالا و عدم ثبات در اقتصاد کشور باید گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری پیدا کنیم تا از بی‌ارزش شدن پولمان در درجه اول جلوگیری نماییم. یکی از سرمایه‌گذاری‌ها، سرمایه‌گذاری در بورس است که خود نیازمند دانش و اطلاعات کافی در این زمینه می‌باشد. راه حلی منطقی این است که برای شروع کار در بورس حتما از مشاور سرمایه‌گذاری در بورس کمک بگیرید تا با آگاهی نسبی و کافی در این زمینه شروع کنید.

مشاور سرمایه‌گذاری در بورس ، خدمات خود را بر اساس دو رویکرد اصلی تحلیل در بازار بورس شامل تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی به سرمایه‌گذاران ارائه می‌کنند. در بخش تحلیل بنیادی ارزش دارایی‌های شرکت با در نظر گرفتن عناصر تاثیرگذار بر آنها شامل مدیریت شرکت‌ها، تغییرات شرایط اقتصادی و غیره محاسبه و ارزیابی می‌شود. در بخش تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزار نمودارها و داده‌هایی نظیر قیمت سهام و تغییرات آن، حجم معاملات وغیره قیمت آینده سهم پیش بینی می‌شود.

مشاورین علاوه بر ارائه مشاوره و تحلیل بر مبنای دیتای واقعی و علمی، یکی دیگر از امکانات مشاوران سرمایه گذاری، تحلیل روانی رفتار بازار است. تحلیلگران بر اساس دانش، تجربه و تخصص خود در بازار می‌توانند دیدگاه مناسب و صحیحی در خصوص روانشناسی بازار بورس ارائه دهند.

همچنین آن‌ها موظفند که به موارد ذیل توجه نمایند:

 • توصیه به خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار
 • اظهارنظر راجع به روند قیمت، عرضه و تقاضای اوراق بهادار در آینده
 • اظهارنظر راجع به ارزش (قیمت‌گذاری) اوراق بهادار
 • مشاوره در زمینه مدیریت ریسک
 • مشاوره در زمینه ادغام، تملک، تغییر و تجدید ساختار سازمانی و مالی شرکت‌ها
 • مشاوره در زمینه طراحی و تشکیل نهادهای مالی
 • پذیرش سمت در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به استثنای سمت مدیریت
 • برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی بازار سرمایه

مشاور تجاری

تجارت یکی از راه‌های کسب درآمد است که معمولاً حوزهٔ واردات و صادرات کالا را در برمی‌گیرد. این حوزه با قوانین و مقررات مختلف داخلی و بین‌المللی تبدیل به یک حوزه تخصصی و پیچیدهٔ کسب سود شده است. بنابراین انعقاد قراردادهایی همانند قرارداد مشاوره تجاری اهمیت بسزایی دارد. ممکن است فردی که می‌خواهد به قصد کسب سود وارد این حوزه شود تسلط کافی به این موضوعات نداشته باشد به همین دلیل بهترین راه، ایجاد همکاری با شخصی ست که در زمینهٔ تجارت متخصص است و می‌تواند مشورت‌های لازم را به تاجر بدهد.

اشخاصی که در زمینه تجارت، واردات و صادرات کالا، قوانین و مقررات آن و عرف موجود در این حوزه تسلط کافی دارند، مشاوران تجاری هستند. این اشخاص با مطالعهٔ قوانین و کسب تجربه در این زمینه می‌توانند همکار خوبی برای یک تاجر یا سرمایه‌گذار در حوزه تجارت باشند.

اولین گام شروع همکاری با یک مشاور تجاری تنظیم یک قرارداد مناسب و اصولی با اوست. شما به عنوان یک تاجر برای تسهیل کار خود احتمالاً به همکاری و مشورت یک مشاور تجاری نیاز پیدا خواهید کرد و یک قرارداد مشاوره تجاری مناسب می‌تواند تجربهٔ خوبی را از این همکاری برای شما رقم بزند و شما را از دردسرهای ناشی از تنظیم قرارداد ناقص یا عدم تنظیم قرارداد دور کند.

مشاور فنی

شما برای راه اندازی یک کار یا پروژه نیاز به متخصصانی در زمینه‌های مختلف دارید تا بتوانید کار مورد نظرتان را دقیق و درست به انجام برسانید، تصور کنید که شما صاحب یک شرکت وارداتی هستید به عنوان یک کارفرما کارمندان مختلفی دارید مثلا کارمند منابع انسانی، متخصص بازرگانی و ترخیص کالا، کارمند بایگانی و غیره. احتمالا همه این کارمندان در زمینه مختص به خود دارای تجربه کافی هستند و کار شما به درستی پیش می‌­رود. حالا برای پیشرفت فعالیتتان تصمیم به نصب نرم افزار مدیریتی پیشرفته‌ای گرفتید که فعالیت‌های شرکت را تنظیم کرده و کار شما را تسریع ببخشد. بعد از خرید و نصب این نرم افزار بر روی سیستم‌های کارمندان شرکت، نیاز دارید که شخصی کار کردن با آن را به کارمندان شما آموزش داده و راه و چاه‌های آن را نشانتان دهد، شخصی که به این نرم افزار و ساز و کارهای آن آشنایی دارد و در حوزه فعالیت شما یعنی واردات نیز اطلاعات کافی دارد.

بخوانید
قرارداد مشاوره با بازنشستگان تأمین اجتماعی چه مفاد و شرایطی دارد؟

این شخص می‌­تواند به کارمندان شما آموزش‌های لازم در مورد این نرم افزار را داده و بر فعالیت‌های آن ها تا یاد گرفتن و تسلط به نرم‌افزار نظارت کند؛ اما نیاز نیست جزو کارمندان شما باشد زیرا بعد از این که کارمندان شما کار با این نرم افزار را یاد گرفتند دیگر نیازی به حضور آن شخص در شرکت نیست. به این شخص از آن جایی که حوزه تخصصی او مسئله‌ای فنی از نوع نرم افزار کامپیوتری ست، به طور اختصاصی مشاور فنی نامیده می‌­گویند.

اما سوالی که پیش می­‌آید این است که چگونه همکاری کارفرما با مشاور آغاز می‌­شود؟ پاسخ کوتاه این سوال ” انعقاد قرارداد مشاوره فنی” است.

مشاور پروژه‌های عمرانی

پروژه‌های عمرانی به پروژه‌هایی اطلاق می‌گردد که مربوط به سازندگی و آبادانی با طی مراحل مختلف از طراحی تا اجرا است. هر پروژه عمرانی که کلید می­‌خورد تا زمان اتمام آن، مراحل مختلف و تخصصی را پشت سر می­‌گذارد. برای اجرای هر مرحله نیاز به فردی متخصص احساس می‌­شود برای مثال متخصص نقشه‌برداری، مهندس عمران، مهندس برق، کارگران ماهر و ساده از جمله کسانی هستند که برای به انجام رساندن یک پروژه عمرانی همکاری می‌­کنند. اما یکی از مهم‌ترین اقدامات در پروژه‌های عمرانی، مدیریت و برنامه ریزی درست و نظارت بر روند انجام پروژه است. هرچند کارفرما، پیمانکار و مهندسان پروژه مسئولیت پروژه را به عهده می­‌گیرند، اما ممکن است در ایجاد زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها نیاز به کمک داشته باشند، در این مورد بهره‌مندی از مشاور پروژه‌های عمرانی بهترین گزینه است.

شما با تنظیم قرارداد مشاوره پروژه‌های عمرانی دست کم می‌­توانید مسئولیت به پایان رسیدن پروژه بدون کم و کاستی را بر دوش آن ها بگذارید و از آن جایی که یک شرکت مشاوره متخصصان زیادی در حوزه‌های مختلف عمرانی در اختیار دارد قطعا می‌­تواند کمک شایانی به هموار تر شدن مسیر پروژه کند. پس به نظر همکاری با مهندس مشاور برای نظارت بر تمام مراحل انجام پروژه مقرون به صرفه است.

برای شروع همکاری با یک مشاور، حتما قرارداد مشاوره‌ را از قبل تنظیم کنید!

در قرارداد مشاوره که با نام قرارداد خدمات مشاوره نیز شناخته می‌شود، با وجود اینکه حقوق و تعهدات بین کارفرما و مشاور مشخص می‌شود ولی عمدتاً شاهد اختلافات و نارضایتی‌های طرفین هستیم. به همین دلیل، به منظورشفافیت موضوع مورد مشاوره برای طرفین و به حداقل رساندن اختلافات در آینده، تشخیص و شناسایی موضوع مورد مشاوره و همچنین انتخاب چارچوب قراردادی متناسب با آن که نحوه ارائه خدمات و تعهدات هر یک از طرفین را با جزییات لازم تبیین کند یک تخصص لازم الاجرا می‌باشد که منتج به بالا بردن رضایت مندی طرفین می‌شود.

قرارداد مشاوره عنوانی ست که موضوعات وسیعی را در حیطه‌های مختلف می‌تواند در برگیرد. اما امروزه شرکت‌ها، کسب و کارهای نوپا و هر فعالیت تجاری دیگری اغلب به منظور بهره گرفتن از مهارت و تخصص افراد به صورت ساعتی، اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره می‌کنند.

مهم‌ترین مفادی که در یک قرارداد مشاوره می‌آید چه مفادی است؟

برای اطمینان یافتن از ارتباط درست میان طرفین، شرایط زیر باید در متن قرارداد مشاوره‌ ­اعمال شود:

۱- طرفین دخیل

یک قرارداد بدون مشخص شدن طرفین، قرارداد نخواهد بود. نام­‌های قانونی طرفین باید در ابتدای قرارداد مشاوره ای ذکر شود تا مشخص شود چه کسانی در قرارداد دخیل هستند.

۲- مشخص شدن حقوق و تعهدات طرفین

طرفین باید به یک درک متقابل از تعهدات یکدیگر برسند. وظایف هر یک چیست؟ هدف نهایی چیست؟ ماهیت و دامنه فعالیت­‌های کسب و کار باید به طور گسترده و کامل مورد بحث قرار بگیرد و وظایف مختلف طرفین هم در قرارداد مشاوره نیز ذکر شود.

۳- محرمانه‌­ بودن و عدم افشای اطلاعات

افراد در هر کسب و کاری، مجموعه‌ای از اطلاعاتی را دارند که برایشان بسیار مهم و حیاتی است. در یک نمونه قرارداد مشاوره کسب و کار در صورتی که اطلاعات حساس یا موضوعات مربوط به مالکیت معنوی در طول کار وجود داشته باشد، باید از وجود بند جلوگیری از نقض اطلاعات محرمانه در قرارداد، اطمینان حاصل نمایید.

۴- مدت قرارداد مشاوره

زمان شروع و پایان کار مشاور باید در قرارداد ذکر شود. این بازه زمانی باید به وضوح مشخص شود.

۵- نحوه پرداخت به مشاور

همانند هر قرارداد دیگری در این نوع از قرارداد هم باید ترتیبات پرداخت مشخص شده باشد. صرف نظر از این که پرداخت به صورت یک­جا یا به صورت اقساط باشد، نکته مهم، وجود بندی در متن قرارداد مشاوره مربوط به پرداخت است.

آیا به قرارداد مشاوره بیمه تعلق می‌گیرد؟

به طور کلی مشاوره یعنی گرفتن راهنمایی‌های شفاهی یا کتبی در قرارداد ذکر می‌شود. نکته قابل توجه این است که هر خدمات دیگری فراتر از سطح مشاوره از حوزه شمول این قرارداد خارج است.

افرادی که خدمات خود را به صورت مشاوره در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهند و در مقابل کار ارائه شده مزد دریافت می‌دارند، در صورت عدم شمول مقررات استخدامی دیگری میانشان، تحت پوشش قانون کار قرار گرفته و به نسبت ساعات کار از امتیارات پیش‌بینی شده در این قانون و مقررات تبعی از جمله سنوات خدمت و بیمه بهره‌مند خواهند بود.

در قراردادهای مشاوره با اشخاص حقیقی به نسبت مدت کارکرد مزایای قانونی از جمله بیمه نیز تعلق می‌گیرد.

مالیات قرارداد مشاوره به چه صورت است؟

مالیات قرارداد مشاوره ده درصد می‌باشد که در دو نسخه صادر می‌شود و باید نسخه دوم به مشاور تحویل گردد تا هنگام رسیدگی به عملکرد ایشان مورداستناد قرار گیرد.

مطابق با تبصره اصلاحی/الحاقی ماده ۸۶ قانون، پرداخت‌کننده غیر اصلی حقوق، مکلف به کسر ۱۰% مالیات مقطوع از پرداخت‌ها به شخص حقیقی است.

تبصره ماده ۸۶ قبل از اصلاح به شرح زیر بوده است:

پرداخت‌هایی که کارفرمایان به اشخاص حقیقی غیر از کارکنان خود که مشمول پرداخت کسورات بازنشستگی یا بیمه نمی‌باشند، با عنوان حق‌المشاوره، حق حضور در جلسات، حق‌التدریس، حق‌التحقیق و حق پژوهش پرداخت می‌کنند، بدون رعایت معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون مشمول مالیات مقطوع به نرخ ده درصد(۱۰%) می‌باشد. کارفرمایان موظفند در موقع پرداخت یا تخصیص، مالیات متعلقه را کسر و ظرف مدت تعیین‌شده در ماده (۸۶) این قانون با اعلام مشخصات دریافت‌کنندگان مطابق فرم نمونه اعلام‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور به اداره امور مالیاتی پرداخت کنند و درصورت تخلف، مسوول پرداخت مالیات و جریمه­‌های متعلق خواهند بود.

بنابراین برای مالیات، کارفرما ۱۰% را کسر و به اداره مالیات پرداخت می‌کند و رسید پرداخت را در اختیار مشاور قرار می‌دهد.

قرارداد مشاوره ساعتی چیست؟

در قرارداد مشاوره ساعتی، حقوق مشاور بر اساس میزان ساعت کار در شرکت تعیین و پرداخت می‌شود. همانگونه که گفتیم قانون کار، مزد ساعتی را تعریف کرده است که شامل مشاورینی می‌شود که بر اساس ساعت کار و مشاوره‌شان حقوق دریافت می‌کنند. به‌علاوه این مشاوران، مشمول حمایت‌های قانونی کارگران مانند حق بیمه و پاداش می‌باشند.

بطور کلی مشاورانی که طبق قرارداد کار ساعتی به کار اشتغال دارند به نسبت ساعت کار از کلیه حقوق و مزایای قانون کار برخوردار می‌شوند.

در آئین‌نامه اجرایی ضوابط و مزایا و مشاغل قابل شمول به نظام‌های کارمزدی، مزدساعتی و کارمزدساعتی که موضوع تبصره ۲ ماده ۳۵ قانون کار می‌باشد، مزدساعتی اینگونه تعریف شده است:
مزدساعتی مزدی است که بابت ساعاتی که وقت کارگر در اختیار کارفرماست محاسبه و پرداخت می‌شود. درقراردادهای مزدساعتی، نوع کار(صرف نظر از مقدار و میزان آن) و نیز ساعات کاردرروز یا هفته یا ماه مشخص می‌گردد. قانون اعمال نظام مزد ساعتی را در مواردی مجاز دانسته از جمله: ج ـ مشاغل غیر تمام‌وقت در زمینه‌های مشاوره و نظایر آن‌.
پس نتیجه می‌گیریم که اعمال نظام مزد ساعتی در مواردی از جمله مشاوره ساعتی مجاز است.

حقوق و مزایای قرارداد مشاوره ساعتی به چه صورت است؟

از آنجایی که مشاوره ساعتی ، کاری پاره‌وقت است و ساعات کار آن کمتر از ساعات مقرر در قانون کار است مزد و مزایای مشاورانی که به صورت نیمه‌وقت یا کمتر از ساعات قانونی تعیین‌شده کار می‌کنند به نسبت ساعات کار انجام‌یافته محاسبه و پرداخت می‌شود، که از حداقل حقوق ساعتی سال مربوطه کمتر نخواهد بود. به‌علاوه طبق قانون در نظام مزد ساعتی، کارفرما مکلف است علاوه بر مزد ثابت، مزایای رفاهی از قبیل حق مسکن، حق خوار بار و کمک عائله مندی را به نسبت ساعات کار محاسبه و به مشاور پرداخت نماید.

قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی

دیده شده است که بازنشستگان به‌منظور داشتن کمک‌خرجی و یافتن مکملی برای حقوق مستمری‌شان به‌صورت موقت، پاره‌وقت و یا مشاوره‌ای مشغول به‌کار می‌شوند. باید بگوییم که در قرارداد مشاوره‌ ای ، عنوان قرارداد نمی‌تواند تغییری در ماهیت و نوع رابطه کاری ایجاد کند، پس عناوینی مانند مشاور، پیمانکار، مجری، کارپذیر، یا عناوین مشابه دیگر موجب تغییر مفاهیم کاری نخواهد شد و بازنشستگان می‌توانند تحت این عناوین مشغول به کار مشاوره شوند.

علاوه بر اینکه اشتغال بصورت مشاوره‌ای بر اساس رای وحدت رؤیه در بخش خصوصی بلامانع است اشتغال در دستگاه‌های دولتی نیز به‌صورت مشاوره‌ای بر اساس تبصره قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان برای متخصصین بازنشسته نیز با یک سوم ساعت کارکنان تمام وقت بلامانع است.

نمونه قرارداد مشاوره بازنشسته و نکات آن

به لحاظ اجرای مقررات قانون کار، بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی در شرکت‌ها و واحدهای بخش خصوصی به عنوان مشاور منع قانونی ندارد و در صورت بکارگیری آنان در واحدهای مشمول قانون کار، مانند سایر کارگران شاغل در آن واحد از کلیه مزایای قانون کار از جمله افزایش‌های مزدی ناشی از مصوبات شورایعالی کار و بُن کارگری نیز برخوردار خواهند شد. اما نکته‌ای که باید خاطرنشان کرد این است که مراتب بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی می‌بایست به اطلاع شعبه مربوطه رسیده تا از پرداخت مستمری در این ایام خودداری گردد و ضمانت‌اجرای اعلام نکردن به سازمان تامین اجتماعی در صورت اشتغال این است که افراد مشمول جریمه می‌شوند.

در قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی حداکثر ساعات مجاز برای استفاده از مشاوره و خدمات بازنشستگان، یک سوم ساعات اداره کارمندان رسمی است. و حقوق این افراد متناسب با ساعت کاری آنها و حداکثر یک سوم کارمندان رسمی در همان شغل تعیین و پرداخت خواهد شد.

آیا در قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی بیمه هم به آنها تعلق می‌گیرد؟

یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان تأمین اجتماعی ، پرداخت مستمری به افراد تحت پوشش خود در دوران بازنشستگی و ارائه خدمات به آن‌هاست. بیمه بازنشستگی یک طرح مکمل صندوق‌های بازنشستگی، تامین‌ اجتماعی و یا حتی افرادی که فاقد هرگونه بیمه بازنشستگی می‌باشند هست.
پس بیمه بازنشستگان می‌تواند در نمونه قرارداد مشاوره بازنشستگان تامین اجتماعی گنجانده شود اما نکته‌ای که باید خاطرنشان کنیم این است که  بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور تابع قوانین و مقررات خاصی بوده و کارفرمایان موظف‌اند از تاریخ اشتغال مجدد آنان، تاریخ شروع به‌کار آنان را به‌صورت کتبی به سازمان تامین اجتماعی اعلام نمایند و از آنجایی که از نظر سازمان تامین اجتماعی شخص بازنشسته پس از بکارگیری، بیمه شده محسوب می‌گردد، مستمری آنان موقتا قطع می‌گردد.

نیاز به قرارداد مشاوره دارید؟

مشاوره حقوقی می‌تواند در تمامی امور حقوقی و موارد قانونی زندگی اجتماعی به کار آید. البته به دلیل تخصصی شدن امور، مشاوره حقوقی نیز ممکن است به تناسب تفاوت امور و مسائل حقوقی، تخصصی شود و هر مشاوری در زمینه خاصی که تبحر لازم را دارد، به مشاوره حقوقی بپردازد.

بهتر است برای پیشبرد پرونده‌های حقوقی شرکت خود بعد از انتخاب یک مشاور حقوقی مناسب، اقدام به انعقاد قرارداد مشاوره با او نمایید. تیم حقوقی وینداد در تمام مراحل تنظیم و بررسی قرارداد در کنار شما است تا شما و کسب و کار شما از نظر حقوقی کاملاً ایمن شده باشد.

اگر فکر می­‌کنید که یک مشاور می‌­تواند به شما در حل مشکلات کسب و کارتان کمک کند، به دنبال جذب وی باشید. شما می‌­توانید با استفاده از مشاوران وینداد و تنظیم نمونه قرارداد مشاوره کسب و کار مشکلاتتان را بررسی کنید تا بتوانید آن را در مسیر درستی هدایت کنید.

دسته‌ها: قرارداد مشاوره

49 دیدگاه

سارا · ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۳۴ ب٫ظ

سلام من به عنوان کارشناس تجزیه در ازمایشگاه اب و خاک مرکز تحقیقات جهادکشاورزی و منابع طبیعی کار میکنم امسال قراره بصورت قرارداد مشاوره ای با من قرارداد ببندن .میخواستم در مورد این قرارداد و اینکه ایا بیمه به این قرارداد تعلق میگیرد یانه اطلاعاتی داشته باشم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  حوریه وجگانی · ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۰:۴۱ ق٫ظ

  سلام مرسی از اینکه سایت ما رو برای پاسخگویی به سوالاتتون انتخاب کردین،
  واقعیت این هست که قراردادهای مشاوره شامل بیمه نمی شود و اصولا این قراردادها برای شانه خالی کردن کارفرما از بیمه و مالیات منعقد می شود. اگر بحث بیمه برای شما اهمیت زیادی دارد باید طی قرارداد جداگانه ای با طرف مقابلتان این توافق را پیش ببرید و در قالب قرارداد مشاوره چنین امکانی فراهم نیست.
  موفق باشید

محمد · ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ در ۳:۳۱ ب٫ظ

با سلام من بازنشته تامین اجتماعی میباشم چگونه میتوانم با یک شرکت قرداد کاری ببندم که از قوانین تامین اجتماعی عدول نکنم و در رابطه با حقوق بازنشستگی دچار مشکل نشوم .
با احترام

  حوریه وجگانی-کارشناس حقوقی وینداد · ۱۹ فروردین ۱۳۹۷ در ۱۱:۳۳ ق٫ظ

  سلام ممنون که سایت ما رو برای پاسخگویی به سوالتون انتخاب کردید
  افراد بازنشسته اشتغال مجددشان در وزارتخانه ها و موسسات دولتی مشمول قانون استخدام کشوری ممنوع هست و اگر قراردادی هم با اینگونه موسسات منعقد شود باطل است و دریافت وجهی از این طریق هم در حکم تصرف غیر قانونی در وجوه دولتی هست مگر اینکه یک نهاد عمومی مشمول قانون استخدام کشوری نباشد که در خود قانون این نهاد ها ذکر شده اند ولی در مورد انعقاد قرارداد کار با شرکت های خصوصی بعد از بازنشستگی منع قانونی وجود ندارد و امکان پذیر است.
  موفق باشید

   محسن · ۷ آذر ۱۳۹۸ در ۶:۱۹ ب٫ظ

   اشتغال بازنشستگان در دستگاه های إجرایی بر أساس تبصره قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان تا یک سوم بلامانع است اشتغال در بخش خصوصی نیز بصورت مشاور مطابق رای وحدت رؤیه بلامانع است

سعید · ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ در ۹:۳۳ ق٫ظ

باسلام.
آیا برای قرارداد مشاوره میتوان درصد از کل فروش لحاظ کرد.و آیا سقف مشخصی داره.و چقدر مالیات به این نوع قراردادها میخوره.ممنون.

  وینداد · ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ در ۱:۱۸ ب٫ظ

  سلام
  مبنای پرداخت در قرارداد مشاوره به ازای میزان ساعات مشاوره محاسبه می گردد و مالیات آن ۱۰٪ می باشد. و برای شرایط پرداختی مد نظر شما که درصد از کل فروش باشد، در قالب قرارداد کار بازاریابی دیده شده است. همچنین شما می توانید بر اساس توافقی که بین طرفین صورت می پذیرد نحوه پرداخت را متناسب با نیاز خود در قرارداد مشاوره تغییر دهید.
  هم اکنون می توانید قرارداد مشاوره را از بانک قرارداد وینداد دریافت نمایید.

مینا · ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۵:۱۶ ب٫ظ

سلام
من در حال حاضر مقرری بیمه بیکاری دریافت میکنم و مدت 6 ماه دیگر تا پایان مقرری زمان هست از طرفی یک پیشنهاد برای مشاوره در زمینه یک پروژه کوتاه مدت دارم آیا با بستن قرارداد مشاوره بیمهبیکاری من قطع می شود؟

  مهرنوش فتاحی · ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۳:۵۳ ب٫ظ

  با سلام و وقت بخیر
  از اینکه از مطالب ما بازدید فرمودید کمال تشکر را داریم.
  اگر قرارداد مشاوره شما به صورت دورکاری و پروژه ای منعقد شود، در این صورت احتمال اینکه بیمه بیکاری شما قطع شود ضعیف است. در غیر این صورت این امر محتمل است که روی بیمه بیکاری شما تاثیر بگذارد.
  در نهایت اگر با کارشناسان بیمه در این زمینه مشورت بفرمایید پاسخ قطعی تری دریافت خواهید کرد.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

مصطفي نجفي · ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۴:۰۷ ب٫ظ

باسلام
خوشحالم که یک محلی برای طرح سوال و پیدا نمودن جوابهایم پیدا کردم
چندتا سوال داشتم اول این که قرارداد مشاوره ای بیمه تامین اجتماعی به آن تعلق می گیرد یانه من شنیده ام باید 10 درصداز قرارداد مسدود شود و پس از اخذ مفاصا حساب از بیمه توسط مشاور مبلغ مسدود شده عودت می گردد.
تامین اجتماعی اظهار دارد کار کردن پرسنل بازنشسته ممنوع است و درصورت حسابرسی مشمول جریمه خواهدشد.
کدام روش بهتراست برای پرسنل بازنشسته =قرارداد مشاوره ای یا قرارداد مدت دار

  مهرنوش فتاحی · ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۹:۴۷ ق٫ظ

  عرض ادب و احترام
  با تشکر از شما برای انتخاب وینداد برای طرح سوالاتتان
  در مورد سوال اول اگر مشاور مفاد قرارداد را راسا و صرفا در قالب مشاوره ارائه دهد در این صورت مشمول بیمه نخواهد بود در غیر این صورت اگر بیش از 15 روز در شرکت حضور داشته باشد مانند یک کارمند تلقی شده و مشمول بیمه خواهد بود.
  در مورد سوال دوم نیز پرسنل بازنشسته بهتر است در قالب قرارداد مشاوره فعالیت نمایند.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

داود · ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۵:۲۱ ب٫ظ

درود برشما
شرکتی اموال خود رابصورت امانت بفردی بدون قراداد درسال 92 واگذار کرده
الان بدنبال گرفتن وسایل ولوازم خود هستن و بنده قصد دارم مشاور ان شرکت باشم
لطفن راهنمایی بفرمایید
ضمنا توافق اولیه دادن نصف اموالی که قراره پس گرفته شود بوده
باسپاس

  مهرنوش فتاحی · ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ۱:۰۷ ب٫ظ

  اگر آن فرد مستخدم شرکت بوده باشد اثبات این امر که وسایلی که در اختیارش قرار گرفته است از باب امانت بوده است، محتمل تر است نسبت به زمانی که فرد مستخدم شرکت نبوده است. زیرا در این حالت بدون قرارداد فی مابین طرفین اثبات سخت می شود.
  لازم به ذکر است که برای دریافت پاسخ دقیق تر با توجه به این که سوال واضح نیست، شما می توانید از خدمات مشاوره رایگان وینداد استفاده نمایید.
  شماره تماس جهت رزرو مشاوره رایگان: 46 78 42 28 – 021
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

   داود · ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ در ۶:۵۲ ب٫ظ

   درود برشما وسپاس از پاسختان
   متاسفانه تلفنی که مرقوم فرمودید گویا و کسی پاسخگو نیست
   پیرو و تکمیل سئوال قبل واگذاری تجهیزات ولوازم کارگاهی بنیت انجام وتولید دربهای اکاردئونی بوده
   امانت گیرنده طی دو سال حقوق برمبنای وزارت کار بیمه تامین اجتماعی هم بوده
   اما بعداز اینکه کاروبارش میگیره نه تنها اجناس تولیدی را نمیدهد بلکه از دادن الباقی تجهیزات و وسایل تمرد مینماید
   اما نقش بنده بعنوان مشاور اجرایی واداری
   در این موضوع مقرر شده پیگیریهای اداری اعم از شهرداری.دادسراو استاندارد و….برای گرفتن اجناس وتجهیزات صنعتی موصوف باشد
   کارفرما نیز 50% ان وسایل را قراره بعد از صدور حکم دادگاه بدوی بمن بدهند
   لطفن ارشاد فرمایید تحت چه قراردادی بایشان همکاری کنم ایا ماده 10 مدنی کفایت میکند؟؟؟ایا ایشان میبایست مرا بیمه کنن؟؟؟؟
   ممنون از سایت فوق العاده تان

    مهرنوش فتاحی · ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۹:۲۴ ق٫ظ

    عرض ادب و احترام
    در اینجا دو حالت متصور است:
    1- در صورتی که شما بخواهید کارهای اداری را از ارگان هایی نظیر شهرداری پیگیری نمایید در این صورت به یک معرفی نامه از طرف شرکت نیاز دارید
    2- در صورتی که قرار بر شکایت از شخص مذکور باشد در این صورت اعضای هیئت مدیره شرکت صالح برای این امر هستند و یا اینکه شما بایستی وکیل دادگستری باشید تا بتوانید برای این امور حقوقی اقدام نمایید.
    برای تکمیل توضیحات این بحث در اسرع وقت با شما تماس خواهیم گرفت.

آیلر حمیدا · ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۶ ب٫ظ

سلام
در مورد مبلغ قرارداد اگر توضیح بدید ممنون میشم. نحوه محاسبه به چه صورت هست؟ به رشته، مقطع تحصیلی، تجربه کاری و حوزه کاری ربط دارد ولی بر چه اساسی محاسبه میشود. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  مهرنوش فتاحی · ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ در ۹:۲۷ ق٫ظ

  با سلام
  تعیین مبلغ قرارداد تابع عرف دقیق و مشخصی نیست بلکه این امر بسته به نوع مهارت فرد مشاور و نیاز طرف مقابل می تواند از یک فرد به فرد دیگر متفاوت باشد. برای مثال ممکن است یک کارشناسی ساعتی مبلغ 500 هزار تومان را به عنوان حق مشاوره خود تعریف کند و کارشناس دیگر ساعتی مبلغ صد هزار تومان دریافت نماید.

احمد · ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۴ ب٫ظ

سلام ممنون از سایت میخواستم بپرسم برای پرداخت مالیات حقوق مشاورین باید تو لیست ماهانه هم گزارش داد به سازمان امور مالیاتی حقوق ماه؟

  وینداد · ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ در ۱:۱۲ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  برای پرداخت مالیات لیست ماهانه وجود ندارد.
  فقط با ارائه قرارداد به اداره مالیات 10% از مبلغ قرارداد بعنوان مالیات واریز و رسید آن دریافت می گردد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

عباس · ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۶:۱۸ ب٫ظ

باسلام و احترام، ضمن سپاسگزاری از مجموعه سایت وینداد و پاسخگویی شما عزیزان.
بازنشسته یک نهاد عمومی غیر دولتی هستم و در حال حاضر قرار است با توجه به تجربه کاری که دارم، در شرکتی که وابسته به همان اداره می باشد با قوانین داخلی خودش، مشغول به کار شوم.
1- آیا باتوجه به حقوق کمتر از مبلغ تعیین شده اداره مالیاتی، نیاز است که مالیات کسر شود؟
2- آیا اگر مأموریتی تعلق بگیرید، حق مأموریت شامل بنده خواهد شد؟
3- بهترین قرارداد جهت دریافت حقوق( قرارداد ساعتی یا قرارداد فیکسی ) کدام مطلوب تر است؟
«دورد بر شما»

  وینداد · ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۲ ب٫ظ

  باسلام
  در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است در خصوص افراد بازنشسته که دارای تخصص در یک حرفه معین می باشند بیشتر قرارداد ارائه خدمات مشاوره ای به صورت ساعتی منعقد می گردد و 10% از پرداختی به عنوان مالیات کسر می گردد.
  در صورتی که در قرارداد پیش بینی گردیده باشد در صورت اعزام به خارج از شهر محل قرارداد و ارائه خدمات مشاوره ای حق ماموریت نیز می توان پیش بینی نمود.
  با احترام؛
  تیم حقوقی وینداد

میلاد · ۲۳ تیر ۱۳۹۸ در ۱:۰۸ ب٫ظ

سلام.به تازگی تحت قرارداد مشاوره ای مشغول بکار شدم و طی ماده ای از قرارداد بیمه به ما تعلق نگرفته.پیشنهاد شما برای بیمه کردنم چیه؟ اگه آزاد بیمه کنم سابقه کار تخصصی محسوب نمیشه و فقط برای بازنشستگی خوبه.شما پیشنهادی دارید؟

  وینداد · ۲۴ تیر ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۸ ب٫ظ

  با سلام
  در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است
  قاعدتاً کارفرما برای بعضی امور که کارهای اجرایی نمی‌باشد که در قبال آن دستمزد تعیین گردد، اقدام به کارگیری خدمات مشاوره ای می‌نمایند که از مزایایی آن عدم پرداخت حق بیمه می‌باشد و چنان چه جنابعالی قصد دارید برای خود بیمه رد نمایید می‌توانید به صورت خویش فرما حق بیمه خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمایید و از مزایایی بیمه خویش فرما بهره‌مند گردید و لازم به ذکر است سابقه بیمه تخصصی لحاظ نمی‌گردد زیرا بیمه اجباری نمی‌باشد و فقط برای بازنشستگی و خدمات درمانی قابل استفاده می باشد.
  با احترام؛
  تیم حقوقی وینداد.

گلی · ۳۰ تیر ۱۳۹۸ در ۸:۱۷ ب٫ظ

سلام من وظیفه بگیر مادرم هستم درصورت بیمه شدن حقوق ایشون قطع میشه کار خوبی پیدا کردم به عنوان منشی ولی کارفرمامیگه حتما باید بیمه بشی به خاطر سختگیری اداره کار من چه نوع قرداد کاری مشاوره ای میتونم ببندم که شامل حق بیمه نشه و به چه صورت باشه؟ چه چیزهایی حتما باید در قرار داد ذکر بشه که متضرر نشم

  وینداد · ۳۱ تیر ۱۳۹۸ در ۲:۵۱ ب٫ظ

  با سلام:
  در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است وظیفه بگیران که حقوق مستمری از زن دریافت نمایند به شرح ذیل می باشند:
  شوهر مشروط‌ بر اینکه‌ اولاً تحت‌ تکفل‌ زن‌ بوده‌ ثانیاً سن‌ او از شصت‌ سال‌ متجاوز باشد یا طبق‌ نظر کمیسیون‌ پزشکی‌ موضوع‌ ماده‌ ۹۱ این‌ قانون‌ ازکارافتاده‌ بوده‌ و در هرحال‌ مستمری‌ از سازمان‌ دریافت‌ نکند.
  فرزندان‌ در صورت‌ داشتن شرایط‌ زیر از حقوق مادرشان که فوت شده است استفاده می‌کنند:
  الف‌) پدر آنها در قید حیات‌ نبوده‌ یا واجد شرایط‌ مذکور در بند اول‌ این‌ ماده‌ باشد و از مستمری‌ دیگری‌ استفاده‌ نکند.
  ب) سن‌ آنها کمتر از هجده‌ سال‌ تمام‌ باشد و یا منحصراً به‌ تحصیل‌ اشتغال‌ داشته‌ باشند تا پایان‌ تحصیل‌ و یا به‌ علت‌ بیماری‌ یا نقص‌ عضو طبق‌ گواهی‌ کمیسیون‌ پزشکی‌ موضوع‌ ماده‌ ۹۱ این‌ قانون‌ قادر به‌ کار نباشند.

  ومیزان مستمری دریافت کنندگان به شرح ذیل می باشد:
  الف) میزان‌ مستمری‌ همسر بیمه‌ شده‌ متوفی‌ معادل‌ پنجاه‌ درصد مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌‌شده‌ است‌ و در صورتی‌ که‌ بیمه‌ شده‌ مرد دارای‌ چند همسر دائم‌ باشد مستمری‌ به‌ تساوی‌ بین‌ آنها تقسیم‌ خواهد شد
  ب) میزان‌ مستمری‌ هر فرزند بیمه‌ شده‌ متوفی‌ معادل‌ بیست‌ و پنج‌ درصد مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌ شده‌ می‌باشد و در صورتی‌ که‌ پدر و مادر را از دست‌ داده‌ باشد مستمری‌ او دو برابر میزان‌ مذکور خواهد بود.
  ج) میزان‌ مستمری‌ هر یک‌ از پدر و مادر متوفی‌ معادل‌ بیست‌ درصد مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌ شده‌ می‌باشد. مجموع‌ مستمری‌ بازماندگان‌ بیمه‌ شده‌ متوفی‌ نباید از میزان‌ مستمری‌ استحقاقی‌ متوفی تجاوز نماید هرگاه‌ مجموع‌ مستمری‌ از این‌ میزان‌ تجاوز کند.
  سهم‌ هر یک‌ از مستمری‌ بگیران‌ به‌ نسبت‌ کاهش داده‌ می‌شود و در این‌ صورت‌ اگر یکی‌ از مستمری‌ بگیران‌ فوت‌ شود یا فاقد شرایط‌ استحقاقی‌ دریافت‌ مستمری‌ گردد سهم‌ بقیه‌ آنان‌ با توجه‌ به‌ تقسیم‌بندی‌ مذکور در این‌ ماده‌ افزایش‌ خواهد یافت‌ و در هرحال‌ بازماندگان‌ بیمه‌ شده‌ از صددرصد مستمری‌ بازماندگان‌ متوفی‌ استفاده‌ خواهند کرد.
  منظور از مستمری‌ استحقاقی‌ بیمه‌ شده‌ متوفی‌ مستمری‌ حین‌ فوت‌ او می‌باشد.
  در صورتی که شما مشغول به شغل حتی به صورت پاره وقت و منشی گری شوید حقوق مستمری شما قطع خواهد شد.
  هرچند اگر کارفرما اسم شما را در لیست بیمه رد ننماید و با سرکشی بازرس بیمه متوجه این امر گردند.

  با احترام،
  تیم حقوقی وینداد.

گلی · ۱ مرداد ۱۳۹۸ در ۳:۵۸ ب٫ظ

ببخشید منو خواهرم تنها وظیفه بگیر مادرم هستیم اگر من مشغول به کار بشم و بعد بیمه برام رد بشه حقوق مادرم قطع میشه اگر من مثلا بعد یک سال یا شش ماه دوباره بیکار بشم میتونم دوباره حقوق مادر فوت شده ام را دریافت کنم من از صندوق بازنشستگی کشوری حقوق میگیرم

  وینداد · ۵ مرداد ۱۳۹۸ در ۳:۲۲ ب٫ظ

  در سوال قبلی به بخش اول شما پرسش شما پاسخ داده شد، اما در پاسخ به نکته‌ی آخر اگر بتوانید که دوباره بیکار شدن خود را اثبات کنید می‌توانید برای دریافت حقوق اقدام نمایید.

مهدی · ۱۷ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۹ ق٫ظ

سلام من یک پروژه برنامه نویسی گرفتم که تو خونه کار میکنم که کارفرما خواسته من قرارداد مشاوره ای باهاش ببندم من خودم بیمه رد نمی کنم و نمیخوام ایشون هم بیمه برام رد کنن ولی چون ما بینمون قرارداد نوشته شده میگن که باید مفاصا حساب ببرم تا این قراردادی که من نوشتم رو قبول کنن و چون بیمه رد نمیکنم میگن قرارداد مشاوره ای ببندم برای من مشکلی پیش میاد

  وینداد · ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۹:۲۷ ب٫ظ

  با سلام
  قرارداد مشاوره نباید شامل انجام فعالیت عملی شود. در این صورت از شمول قرارداد مشاوره خارج شده و وارد حوزه قراردادهای پیمانکاری پروژه می شود. مفاصا حساب تامین اجتماعی نیز مختص قراردادهای پیمانکاری است. در صورت نگارش قرارداد مشاوره نوع فعالیت را تطبیق دهید.

  با احترام تیم حقوقی وینداد

صمد · ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۰ ب٫ظ

درخصوص نحوه بیمه نمودن و پرداخت به مشاور کاملاً خلاف قانون عنوان کردید اصلاح نمایید سابقه کمتر و یا بیشتر از روز را از کجا آوردید اگر کارمشاوره توسط یک نفر انجام شود مشمول قانون کار است مگر این به صورت پیمانکاری و با درنظر گرفتن کلیه شرایط کار پیمانکار به پیمانکار واگذار کرده باشید و مکلف به بیمه هستید

  وینداد · ۷ مهر ۱۳۹۸ در ۱:۲۸ ب٫ظ

  با سلام
  ضمن سپاس از دقت نظر شما، ممکن است به دلیل نوع نگارش، مفهوم آن اشتباه برداشت شده باشد که به همین خاطر این بخش از متن به شرح زیر اصلاح گردید:

  این ریسک برای شرکت وجود دارد که اگر مشاور به میزان ساعات کاری بیش از ۱۵ روز کاری در یک ماه در شرکت حاضر شود اداره کار این امر را اماره‌ای مبنی بر شمول مقررات قرارداد کار بر این رابطه تلقی نماید.

محمود · ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۲ ق٫ظ

سلام و عرض ادب.
قرارداد برای یک شرکت با کارفرما چگونه باید باشد در صورتی که وظیفه شرکت نظارت و مشاوره در اجرای محوطه سازی میباشد.
قرارداد به صورت ساعتی؟ نفر روز؟ یا … باید تکمیل شود

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۳:۴۷ ب٫ظ

  باسلام
  با توجه به توضیحات سند مد نظر شما قرارداد پیمانکاری است. در صورت نیاز به دریافت مشاوره با وینداد تماس حاصل فرمایید.

محسن رضائی · ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۴:۰۸ ب٫ظ

با تشکر از راهنمائی های بی نظیر کارشناسان محترم این سایت
اگه امکانش هست بنده را راهنمائی بفرمائید :
بنده در یک کارخانه سهامی عام زیر نظر صندوق بازنشستگی کار میکردم که بازنشسته شدم و از آنجایی که در قالب مشاور تنها یک سوم ساعت کاری در هفته می توان در محل کار بصورت مشاور حضور داشت و بنده میبایست چند ساعتی را به عنوان مدرس در شرکت حضور داشته باشم ،
1-میتوان همزمان دو قرار داد تحت عناوین مشاور و تدریس نوشت
2-آیا در صورت نوشتن قرارداد مشاوره و یا تدریس و یا هر دو،بصورت رعایت یک سوم تایم کاری و دستمزد ، خللی به حقوق بازنشستگی من وارد هست یا نه
3-قابل توجه شما اینکه در این کارخانه چنین مشاور هایی در حال کارند و مشکلی برای حقوق بازنشستگیشان پیش نیامده است
با تشکر فراوان از راهنمائی هایتان

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۴:۵۵ ب٫ظ

  با سلام
  همکاری شما با مجموعه مذکور به هر عنوانی که باشد اعم از تدریس و غیره به شرط رعایت الزامات قانونی قراردادهای مشاوره بلا مانع است.

محمد · ۲۹ دی ۱۳۹۸ در ۱:۵۶ ق٫ظ

سلام وقت‌بخیر
کسی که برای مثال بعنوان مشاور در‌یکی‌از‌ ارگان های خصوصی قرارداد مشاوره بسته است، ایا عیدی شامل‌ایشان‌هم میشود؟.

  کارشناس حقوقی وینداد · ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۵:۵۸ ب٫ظ

  سلام محمد عزیز

  بله عیدی و پاداش سالیانه نیز به قرارداد مشاوره متناسب با ساعت کار مشاور تعلق میگیرد.

  باتشکر

سید میثم · ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۹:۳۰ ب٫ظ

سلام برادر من به علت از کار افتادن هر 2 کلیه ازکارافتادگی از بیمه گرفته و حقوق در یافت میکنه. حالا میخاد توی شرکت خصوصی هم کار کنه ولی شرکت میگه باید برات بیمه رد بشه وگرنه تخلفه ونمیشه باهات قرارداد ببندیم. با توجه به قانون میشه بصورت مشاوره ای توی شرکت جذب بشه و براش بیمه رد نشه و حقوق از کارافتادگیشم همچنان دریافت بکنه؟

  زهرا بیات · ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ در ۱:۴۱ ب٫ظ

  سلام
  اگر از کارافتادگی به صورت کلی باشد، در صورت از بین رفتن شرایط از کارافتادگی و اشتغال مجدد به کار، مستمری قطع می گردد. در صورتی که به هر طریقی به عنوان مثال پرداخت حق بیمه سازمان تامین اجتماعی از موارد فوق آگاه شود، علاوه بر قطع مستمری از کارافتادگی کلی، مستمری های گذشته که به صورت غیرقانونی دریافت شده است، باز پس گرفته می شود.

  با ااحترام
  تیم حقوقی وینداد

مینا · ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۲:۴۱ ب٫ظ

در نهایت برای جمع بندی آیا به قراداد مشاوره بیمه تعلق میگیرد یا خیر؟

  کارشناس حقوقی وینداد · ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۵:۰۹ ب٫ظ

  باسلام و احترام؛

  بله به قرارداد مشاوره نیز بیمه تعلق می‌گیرد. به تناسب ساعت کارکرد مشاور بیمه تعلق می‌گیرد،

  باتشکر،

اباذری · ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۹:۲۰ ب٫ظ

قرارداد مشاوره با ساعت کاری مشخص منعقد شده که شامل بیمه قانون کار است.حال اداره دولتی میگوید طبق قانون حق بیمه بیکاری پرداخت نمیگنند

  زهرا بیات · ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۲:۱۸ ب٫ظ

  سلام دریافت مقرری بیمه بیکاری، مشروط به وجود شرایطی است. در صورتی که شما واجد آن شرایط باشید قادر خواهید بود از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنید.؛ از جمله اینکه حداقل بایستی 6 ماه سابقه بیمه داشته باشید، به طور غیرارادی از کار بیکار شده باشید و … .

مریم · ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ در ۱۲:۵۵ ب٫ظ

با سلام
با یک مشاور در حال بستن قرار داد سالانه هستیم که روزی یکی دو ساعت مشاوره انفورماتیک داده و پایان ماه به تسبت کارکرد فا کتور به شرکت بدهند ایا ایشان باید در لیست بیمه باسند یا میشود ازایشان سپرده کسر کرد؟

  کارشاس حقوقی وینداد · ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۶:۳۵ ب٫ظ

  با سلام،

  اگر قرارداد با شخص حقیقی بوده و کار منحصرا توسط خودش صورت بگیرد و صرفا مشاوره باشد لازم نیست برای مشاور لیست بیمه‌ای رد بشود. اما اگر کارکرد مشاور بیش از ۱۵ روز در ماه باشد، در این صورت به عنوان کارمند تلقی شده و باید برایش بیمه رد بشود.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

اسماعیل · ۳۰ بهمن ۱۳۹۹ در ۸:۳۰ ق٫ظ

با سلام و عرض ادب…
بنده از سال 96 تا نیمه اول سال 99 با قرارداد خرید خدمت مشاوره ای در دادگستری مشغول بکار بودم اما متاسفانه بیمه نشدم و همچنین هیچگونه سنوات،پاداشی،عیدی نداشتم آیا میتوانم اداره کار شکایت کنم؟10 درصد از حقوق بنده هم به خاطر مالیات کسر میشد…لطفا جواب را به ایمیلم ارسال نمایید.با تشکر

  کارشاس حقوقی وینداد · ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۶:۲۱ ب٫ظ

  با سلام،

  افرادی که خدمات خود را به صورت مشاوره در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهند و در مقابل کار ارائه شده مزد دریافت می‌دارند، در صورت عدم شمول مقررات استخدامی دیگری میانشان، تحت پوشش قانون کار قرار گرفته و به نسبت ساعات کار از امتیارات پیش‌بینی شده در این قانون و مقررات تبعی از جمله سنوات خدمت و بیمه بهره‌مند خواهند بود.
  مالیات قرارداد مشاوره ده درصد می‌باشد که در دو نسخه صادر می‌شود و باید نسخه دوم به مشاور تحویل گردد تا هنگام رسیدگی به عملکرد ایشان مورداستناد قرار گیرد.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

سجاد · ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ در ۷:۳۷ ب٫ظ

سلام ببخشید یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید ، من چند ساله مشاور حقوقی اداره منابع طبیعی هستم، قراردادمون به صورت حجمی است ولی در عمل من ساعتی مثل بقیه کارمندان از صبح تا ظهر کار میکنم ، چجوری میتونم یه قدم مثبت واسه اینده کاری بردارم ، بیمه پرداخت نمیشه ، میشه واسه پرداخت نکردن بیمه شکایت کنم؟

  کارشاس حقوقی وینداد · ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۶:۰۸ ب٫ظ

  با سلام،

  در صورتی که رابطه شما و کارفرما رابطه استخدامی است و میان شما قرارداد کار منعقد شده است، کارفرما موظف به پرداخت بیمه شماست و در صورت نپرداختن بیمه شما میتوانید برای شکایت به اداره کار مراجعه کنید. در غیر اینصورت، اگر قرارداد پیمانکاری میان شما و کارفرما منعقد شده است، کارفرما تکلیفی به پرداخت بیمه شما ندارد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link

همین حالا نمونه قرارداد مشاوره را دریافت کنید!

چرا با یک قرارداد مشاوره حرفه ای، خیال راحت ومشاوره‌ای بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد مشاوره
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me