قرارداد پیمان‌کاری نظافت، یک قرارداد مطمئن با شرکت‌های خدمات نظافتی '5 زمان خواندن

منتشرشده توسط مهرنوش امیدوار در تاریخ

قرارداد پیمان‌کاری نظافت ، یک قرارداد مطمئن با شرکت‌های خدمات نظافتی

قرارداد پیمانکاری نظافت قراردادی است که اگر قصد انجام خدمات مربوط به نظافت ساختمان اداری یا تجاری و به‌طور کلی محل کار یا زندگی خود را دارید مورد نیازتان خواهد بود و بهتر است قبل از سپردن کار به افراد نظافت‌چی، از این قرارداد استفاده کنید و نکات حقوقی آن را رعایت کنید. در این نوشتار به بررسی قرارداد پیمان‌کاری نظافت که یکی از قراردادهای مهم در حوزه پیمانکاری خدمات است می‌پردازیم.

چرا نظافت ساختمان؟

هر شرکت یا سازمانی با توجه به نیازهای خود، تعداد کارکنان، تعداد مراجعین و حوزه فعالیت نیاز بالایی به نظافت دارد همچنین با توجه به اهمیت ظاهر ساختمان، افراد با نگاه اول در مورد اعتبار شرکت تصمیم‌گیری می‌‌کنند و ممکن است تمیز نبودن نمای ساختمان اداری باعث کاهش اعتبار شرکت در نگاه کارکنان و مراجعین ‌شود.

نظافت ساختمان اداری از آنجایی مهم است که در طول روز مشتریان و مراجعین متعددی به این ساختمان‌ها مراجعه کرده و این ترددها باعث ایجاد آلودگی ‌در هر یک از بخش‌های آن ساختمان می‌شود. جهت جذب مشتری و راحتی کارکنان می‌بایست محل کار مرتب و تمیز باشد تا کارکنان با خیال راحت در آن جا مشغول بکار شوند.

به‌علاوه خدمات نظافت فعالیتی است که کارکنان نمی‌توانند خود آن را بعهده بگیرند و به همین دلیل بسیاری از شرکت‌ها خدمات نظافتی را برون سپاری می‌کنند. یک شرکت خدماتی خوب از نیروهای خدماتی آموزش دیده و حرفه‌ای برای انجام تمیزکاری‌های روزانه استفاده می‌کنند و فضا را به صورت مطلوبی پاکیزه نگاه می‌دارند.

چنانچه برای نظافت ساختمان خود نیاز به قرارداد پیمانکاری داشتید می‌توانید درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری خدمات را ثبت کنید.

شرکت‌های نظافتی چه وظایفی دارند؟

خدمات نظافت ساختمان اولین وظیفه سرویس‌های ارائه شده توسط شرکت خدماتی است. شرکت‌های خدماتی در همه روزهای هفته و در ساعات مختلف می‌توانند کلیه امور نظافتی را بر عهده گرفته و تمیزکاری‌های کوچک و بزرگ را انجام دهند.
ساختمان‌های اداری-تجاری، آپارتمان‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مدارس، مراکز فرهنگی، مراکز ورزشی و مراکز درمانی و پزشکی نیاز به نظافت روزانه دارند. اغلب این مراکز از شرکت‌های خدماتی برای تمیزکاری و انجام امور نظافتی ساختمان کمک می‌گیرند. شرکت خدماتی به صورت حرفه ای و منظم می‌تواند نظافت کلی و جزئی ساختمان‌های مسکونی را انجام دهد و این کار مزایای زیادی را برای ساکنین به همراه دارد.

بندهای قرارداد پیمان‌کاری نظافت

بند اول قرارداد مانند اکثر قراردادهای دیگر بیانگر مشخصات طرفین قرارداد بوده و در آن مشخصات کامل کارفرما و پیمان‌کار به طور دقیق عنوان می‌شوند.

در بند دوم قرارداد پیمان‌کاری نظافت معمولا به بحث موضوع قرارداد پرداخته شده و در ذیل این بند عنوان می‌شود که موضوع قرارداد مربوطه نظافت یک محل خاص است و بعد از آن مشخصات کامل و دقیق محل مربوطه از جمله متراژ محل و کروکی محل یا محل‌های مورد نظر. یکی از مشخصات یک قرارداد خوب، وضوح و دقت آن است بنابراین بهتر است در این بند، موقعیت و متراژ دقیق محل یا محل‌های مورد نظر برای نظافت به صورت دقیق توضیح داده شده و هم‌چنین روی یک نقشه‌ی کروکی پیوست به قرارداد مشخص شوند.

بخوانید
قرارداد پیمانکاری دکوراسیون داخلی را در اولویت تغییر محل کارتان بگذارید!

بند سوم قرارداد پیمان‌کاری نظافت مربوط به مشخص کردن مدت زمان قرارداد است که در آن به صورت دقیق مشخص می‌ود قرارداد مربوطه از چه تاریخ تا چه تاریخی معتبر بوده و اینکه اگر قرارداد دیگری از قبل بین طرفین وجود داشته است، سرنوشت آن قرارداد پس از انعقاد این قرارداد پیمان‌کاری نظافت به چه صورت خواهد بود.

بند چهارم قرارداد پیمان‌کاری نظافت مشخص کننده‌ شرایط مالی و مبلغ قرارداد است. در این بند مشخص می‌شود که مزد پیمان‌کار در هر ماه و در کل طول مدت قرارداد چه مقدار خواهد بود و همچنین اگر مهیا کردن موارد دیگری مانند وسایل و لوازم کار، لباس کار و غیره نیز برعهده‌ کارفرما است، در همین بند باید مشخص شود که تهیه‌ی آن‌ها به چه صورت خواهد بود. اگر مقرر شده باشد که هزینه‌ی این موراد به پیمان‌کار پرداخت شود نیز باید مشخص شود که این هزینه به صورت جداگانه محاسبه شده یا اینکه در مقدار مزد معین شده در نظر گرفته شده است.

بند بعدی قرارداد پیمان‌کاری نظافت مشخص‌کننده‌ی نحوه‌ پرداخت مزد توسط کارفرما به پیمان‌کار است.

هم‌چنین در برخی از قراردادهای پیمان‌کاری نظافت تبصره‌ای اضافه می‌شود با این شرط که یک ناظر بر کار پیمان‌کار نظارت خواهد کرد و اگر خدمات انجام شده توسط پیمان‌کار از نظر این ناظر کمتر از ۱۰۰ درصد باشد، حق‌الزحمه‌ پیمان‌کار متناسب با درصد خدمات ارائه شده پرداخت می‌شود و در حقیقت به دلیل کیفیت پایین انجام خدمات توسط پیمان‌کار، مبلغی از حق‌الزحمه‌ی او کسر می‌شود. گنجاندن این تبصره در قرارداد پیمان‌کاری نظافت موجب می‌شود که پیمان‌کار طرف قرارداد در تمامی مراحل انجام کار به کیفیت کار خود توجه داشته باشد و هم‌چنین تا حدودی تضمین‌کننده‌ی کیفیت انجام کار توسط پیمان‌کار برای کارفرما است.

چنانچه نیاز به نمونه قرارداد پیمان‌کاری نظافت دارید می‌توانید درخواست تنطیم آن را ثبت کنید تا کارشناسان حقوقی امور قراردادها، قراردادی اصولی را برای شما تنظیم کنند.

در بند بعدی معمولا ناظری برای قرارداد تعیین شده و بر اساس این بند، پیمان‌کار موظف است کلیه‌ی کارهای موضوع قرارداد را با نظارت و اطلاع نامبرده انجام دهد.

بند بعدی قرارداد پیمان‌کاری نظافت مشخص‌کننده‌ کسورات قانونی از دستمزد پیمان‌کار بوده و مواردی از جمله میزان مالیات کسر شده، سپرده‌ تضمین پرداخت حق بیمه و غیره در این بند مشخص می‌شوند.

بخوانید
نمونه قرارداد پیمانکاری پیک موتوری | استخدام پیک موتوری با موتور سیکلت

اگر مقرر شده باشد که پیمان‌کار به عنوان تضمین حسن انجام کار، مبلغی را در گرو کارفرما بگذارد، این موضوع در بند بعدی قرارداد مشخص میشود. این وثیقه به این منظور است که در صورت وارد شدن خسارت از سمت پیمان‌کار به کارفرما، از محل این مبلغ سپرده شده، به میزان آن خسارت کسر شود.

بند بعدی قرارداد پیمان‌کاری نظافت مشخص‌کننده‌ی تعهدات پیمان‌کار در این رابطه‌ی قراردادی است. مواردی از جمله رعایت مسائل ایمنی و بهداشت محیط کار، ملزم کردن پرسنل به استفاده از وسایل ایمنی و بهداشتی، رعایت مقررات و ضوابط محیط کار، تعهد پیمان‌کار نسبت به میزان حضور در محل کار، تعهد پیمان‌کار مبنی بر بیمه‌ کارکنان خود، تامین ابزار و وسایل مورد نیاز کار و غیره در این بند مشخص می‌شوند.

سایر شرایط قرارداد از جمله جزئیاتی که در بندهای دیگر جای نگرفته و ممکن است مختص یک پروژه‌ی خاص باشند را می‌توان در ذیل این بند مطرح نمود.

در بند بعدی قرارداد به موضوع فسخ آن پرداخته شده و حق هر یک از طرفین مبنی بر قرارداد منعقد شده در شرایط مختلف و تعهدات طرف مقابل را در بر می‌گیرد.

معمولا در یک بند از قرارداد نیز به بحث امکان یا عدم امکان اصلاح قرارداد منعقد شده توسط هر یک از طرفین و شرایط انجام آن مورد توجه و بررسی قرار می‌گیرد.

یکی از مهم‌ترین بندهای اکثر قراردادها، بند مربوط به فورس ماژور است که در آن معین می‌شود در صورت وقوع اتفاقی که مصداق فورس ماژور بوده و خارج از کنترل هر یک از طرفین باشد، عدم انجام تعهدات و متوقف شدن کار از مصادیق نقض قرارداد محسوب نشده و قرارداد پس از آن نیز به قوت خود باقی خواهد ماند.

بند بعدی قرارداد پیمان‌کاری نظافت معمولا به موضوع تدابیر حل اختلاف در قرارداد منعقد شده می‌پردازد. در یک قرارداد استاندارد باید پیش‌بینی شود که در صورت وقوع هرگونه اختلاف راجع به قرارداد مربوطه بین طرفین، آن‌ها باید به چه مرجعی مراجعه کرده و اختلاف خود را به چه صورت حل کنند. ساز و کارهایی مانند مذاکره، میانجی‌گری و داوری معمولا به عنوان سازوکارهای حل و فصل اختلاف بین طرفین انتخاب می‌شوند.

به قرارداد پیمان‌کاری نظافت نیاز دارید؟

قرارداد پیمان‌کاری نظافت قراردادی در دسته پیمانکاری است که امروزه نیز مورد نیاز است و رعایت نکات حقوقی این قرارداد نیز مانند دیگر قراردادها مهم است و شما می‌توانید تنظیم این قرارداد را به کارشناسان حقوقی وینداد بسپارید.


اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image