نمونه قرارداد مشارکت خودرو + نکات مهم حقوقی شراکت '3 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد مشارکت خودرو + نکات مهم حقوقی شراکت

قرارداد مشارکت خودرو بر مبنای مقررات حاکم بر قراردادهای مشارکت و با مجوز حاصله از مواد ۵۷۱ و ۱۰ قانون مدنی منعقد می‌شود. به جهت اینکه عموماً اشخاص قادر به انجام برخی امور به تنهایی نبوده و مشارکت و هم‌افزایی کار یا سرمایه سبب تحصیل سود و منفعت بیشتر و متحمل شدن ضررهای کمتر می‌شود، رانندگان و مالکان خودروها اعم از سنگین و سبک با یکدیگر مشارکت می‌نمایند.

در صورتی که مایل به انعقاد این قرارداد هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا به ضمن تبیین مفهوم مشارکت مدنی به عنوان قرارداد مادر، مهم‌ترین ارکان قرارداد مشارکت خودرو و نکات حقوقی آن مورد توجهتان قرار گیرد.

قرارداد مشارکت، قراردادی با کارکردهای متنوع است!

اصولاً در قراردادهای مشارکت یک الگوی قراردادی استاندارد و ثابت وجود ندارد. حتی اگر الگوی ثابتی نیز پیش‌بینی شود به جهت عام بودن قرارداد مشارکت ، کارایی آن برای تمامی موارد تضعیف می‌شود.

توجه داشته باشید که طراحی قرارداد باید به‌گونه‌ای انجام شود که به صورت منحصر به فرد بوده و براساس نیازهای طرفین قرارداد و ویژگی‌های خاص بوده تا به حداکثر نتیجه مطلوب برسد.

به جهت آنکه، قرارداد مشارکت مدنی قراردادی با کارکردهای متنوع است باید قراردادی متناسب با موضوع و هدف متعاقدین طراحی و تدوین شود.

تعریفی که از قرارداد مشارکت مدنی ارائه گردیده است، عبارتست از قراردادی که بر مبنای مواد ۵۷۱ و ۱۰ قانون مدنی منعقد شده و عبارتست از عمل حقوقی که با آمیختن سرمایه‌های مربوط به اشخاص مختلف اعم از حقوقی و حقیقی نسبت به موضوعات بازرگانی، ساخت و غیره انجام می‌شود.

وجه اشتراک کلیهٔ قراردادهای مشارکت مدنی آن است که در این دسته از قراردادها بایستی موضوع قرارداد قید شود. ضمناً نباید غافل شوید که در این دسته از قراردادها بایستی آورده و سرمایه هر یک از شرکا به تفصیل در قرارداد ذکر گردد.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت زمین + نکات حقوقی شراکت در زمین

نمونه قرارداد مشارکت خودرو

با توجه به مطالب فوق، توجه نمایید که نمونه ذیل صرفاً جهت راهنمایی شما و برای آشنایی بیشتر با ساختار کلی قرارداد مشارکت خودرو است و استفاده از این قالب‌ها حتی در شرایط به ظاهر مشابه هم ممکن است باعث بروز مشکلاتی گردد.

ماده ۱-عنوان قرارداد

ماده ۲-مشخصات طرفین در قرارداد مشارکت خودرو

ماده ۳-موضوع قرارداد

ماده ۴-زمان و مکان قرارداد

ماده ۵-میزان آورده طرفین قرارداد مشارکت خودرو

ماده ۶-تعیین نحوه پرداخت سود و زیان و هزینه‌ها

ماده ۷-محرمانگی اطلاعات در قرارداد

ماده ۸-مرجع حل اختلاف

ماده ۹-نسخ قرارداد

ماده ۱۰-امضای طرفین قرارداد

اگر شما نیز به دنبال قراردادی مختص خودتان هستید، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد مشارکت خودرو ، قراردادی مختص خودتان و با در نظر داشتن تمامی شرایطتان داشته باشید.

نکات حقوقی مهم در قرارداد مشارکت خودرو

۱- عمدتاً قرارداد مشارکت خودرو میان رانندگان و مالکا خودروهای سنگین و سبک منعقد می‌شود. با این توضیح که برخی از مالکان خودروها قصد کسب درآمد از وسیله نقلیه را دارند لکن توانایی یا فرصت فعالیت را نداشته و از طرفی ممکن است یک شخصی فرصت و مهارت‌های مربوط به رانندگی را داشته باشد لیکن مالک خودرویی اعم از سنگین و سبک نباشد.

بدین صورت قرارداد فوق می‌تواند نقش موثری در برقراری ارتباط شراکتی میان دو طرف قرارداد تأمین کند.

۲- همانند تمامی قراردادها مشارکت ضرورت دارد تا مشخصات متعاقدین و اشخاص درگیر در قرارداد مشارکت خودرو، ذکر شود. به عنوان نمونه در صورتی که شخص حقیقی طرف قرارداد باشد مشخصاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، آدرس دقیق محل اقامت، کد پستی و شماره تماس بایستی در قرارداد درج گردد.

بخوانید
مراحل راه اندازی رستوران و فست‌فود با ۱۰ نکته طلایی

۳- نکتهٔ مهم دیگری که درج آن در قرارداد حائز اهمیت است، درج مدت اعتبار قرارداد مشارکت خودرو می‌باشد. این قرارداد ممکن است حسب تراضی طرفین برای مدت سه ماه یا حتی یک سال و بیشتر منعقد شود.

۴- توجه نمایید که طرفین قرارداد و شرکا با انعقاد قرارداد مشارکت خودرو، می‌بایست از تعهدات خود اگاه باشند. بدین سو بایستی در قرارداد مشارکت خرید خودرو میزان و نسبت تعهدات شرکا درج شود.

۵-در این قرارداد همانند سایر قراردادهای مشارکت ضرورت دارد تا ترتیبات و نحوهی تقسیم سود و همچنین ضررهای احتمالی تعیین شود.

سخن آخر

قرارداد مشارکت وفق ماده ۵۷۱ قانون مدنی عبارتست از عمل حقوقی که با آمیختن سرمایه‌های مربوط به اشخاص مختلف اعم از حقوقی و حقیقی نسبت به موضوعات بازرگانی، ساخت و غیره انجام می‌شود.

در این راستا به جهت افزایش تمایل مالکان خودرو به کسب درآمد از محل انعقاد قرارداد مشارکت خودرو، این قرارداد با استقبال قابل توجهی روبرو شده است. این قرارداد از جمله قراردادهای مشارکت است که دارای نکات و ظرافت‌های حقوقی قابل توجهی است که نبایستی از توجه به آنها غافل شوید.

بدین منظور با دریافت نمونه قرارداد مشارکت خودرو و راهنمای کامل آن از بانک نمونه قرارداد یک مشاوره حرفه‌ای و بی‌دردسر بهره‌مند شوید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!