'3 زمان خواندن

نگهبان فردی است که مأمور پاسداری و حفاظت فیزیکی از چیزی یا جایی شده است. نگهبان ممکن است از سوی نهادهای دولتی و یا گروه‌هایی خصوصی استخدام شود و یا اینکه بصورت پیمانکاری برای مدت مشخصی عهده دار این وظیفه گردد. قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان عبارت است از یک قرارداد پیمانکاری که با هدف انجام کلیه وظایف مربوط به نگهبانی بصورت ساعتی و یا شبانه روزی در قسمتهای مختلف ساختمان/کارخانه و …. به منظور برقراری امنیت جانی، مالی و آرامش.

در این مطلب برانیم تا به بیان مفاد قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان ، نکات حقوقی آن و … بپردازیم.

نمونه قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان

عنوان قرارداد

ماده ۱-مشخصات طرفین

ماده ۲-موضوع قرارداد

ماده ۳-نوع قرارداد

ماده ۴-شرح وظایف

ماده ۵-محل انجام کار

ماده ۶-تاریخ انعقاد قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان

ماده ۷-مدت قرارداد

ماده ۸-ساعات کار

ماده ۹-حق الزحمه

ماده ۱۰-حقوق و مزایا

ماده ۱۱-بیمه

ماده ۱۲-عیدی و پاداش سالانه

ماده ۱۳-مزایای پایان کار

ماده ۱۴-شرایط فسخ یا خاتمه قرارداد

ماده ۱۵-حل اختلاف

ماده ۱۶-سایر موارد

محل امضاء و اثر انگشت کارفرما

محل امضاء و اثر انگشت نگهبان

به خاطر داشته باشید که اگر شما نیز در سدد انعقاد قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان هستید ، می‌توانید با ثبت درخواست تنظیم قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان ، قراردادی مختص خودتان را با رعایت تمام نکات و شروط مدنظرتان داشته باشید.

نکات قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان

۱-نگهبان باید به موقع و مستمر در محل نگهبانی حضور داشته باشد و از غیبت و تأخیر و ترک محل نگهبانی و انجام وظیفه تا حضور نگهبان جدید بپرهیزد.

۲-پوشیدن لباس فرم با علائم مصوب و استفاده از کلاه فرم و … ضروری است.

۳-دقت در حفظ و نگهداری اموال و تجهیزات تحویلی از سوی …. وظیفهٔ نگهبان است و در صورت سهل انگاری و قصور وی موظف به جبران خسارت است.

بخوانید
قرارداد پیمانکاری دکوراسیون داخلی را در اولویت تغییر محل کارتان بگذارید!

۴-نگهبان باید در هنگام بروز هر نوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی ضمن انجام اقدامات لازم مراتب را سریعاً به مراکز امداد و نجات و پلیس ۱۱۰ اعلام نماید.

۵-نگهبان موظف است تا هر نوع تردد و رفتار مشکوک افراد محل و محدوده نگهبانی خود را زیر نظر داشته و مراتب را به معتمدین محل و کلانتری محل و پلیس ۱۱۰ اطلاع دهد.

۶-نگهبان می‌بایست که با مراجعه کنندگان رفتار مطلوب داشته باشد و با متانت، بردباری و اخلاق نیک آن‌ها را راهنمایی نماید.

۷-نگهبان باید از هرگونه درگیری، ایراد ضرب و جرح و اهانت بپرهیزد.

۸-نگهبان باید از پذیرفتن و اخذ وجه نقد و اموال از مراجعه کنندگان و نیز پرسنل خودداری نماید.

۹-چنانچه نقصان یا زیانی در اموال و دارایی‌های کارفرما حادث گردد، و محرز گردد که این امر ناشی از تخلف و قصور یا اهمال در کار توسط نگهبان بوده، ایشان مسئول جبران ضرر و زیان وارده (به هر نحو مقتضی) خواهد بود.

۱۰-در برخی از موارد دیده می‌شود که شرکتی عهده دار پیمانکاری نگهبانی می‌گردد و در این حالات پیمانکار موظف است بنا به گستردگی کارخانه/… گشت‌های موتوری شبانه روزی ایجاد نموده و گزارش روزانه آن را در دفتر مخصوصی که تهیه شده است به ثبت برساند.

۱۱-بخاطر داشته باشید که در صورتی که رابطه استخدامی مطرح باشد، کارفرما مسئول بیمه نگهبان خواهد بود.

از طرفی دیگر اگر رابطه پیمانکاری میان کارفرما و شرکت نگهبانی برقرار باشد، پیمانکار موظف است پرسنل خویش را نزد سازمان تأمین اجتماعی بیمه نماید و کلیه حقوق و مزایای قانونی آنان را از جمله عیدی، سنوات، پاداش و …. برابر قانون کار و در موعد مقرر در قرارداد فی مابین پیمانکار و پرسنل، پرداخت نماید.

بخوانید
قرارداد پیمانکاری گلخانه ‌چیست و چه نکاتی دارد؟

در این خصوص کارفرما مسیولیتی نخواهد داشت.

۱۲-می‌توان در قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان، قرارداد را قایم به شخص قرار داد و بیان نمود که فرضاً آقای علی رضوی صرفاً موظف به نگهبانی است.

۱۳-کارفرما ملزم است نسبت به تهیه و پیش بینی محلی به منظور صرف غذا و استراحت نگهبان/پرسنل پیمانکار اقدام نماید.

کیوسک نگهبانی در محل کارخانه، ساختمان و شرکت می‌بایست به رویت نگهبان رسیده باشد و مورد تأیید او بوده باشد.

قرار گیرد.

۱۴-هزینه و تهیه آب، برق و گاز مورد نیاز مصرفی نگهبان جهت اجرای عملیات در محل کارگاه بر عهده کارفرما می‌باشد.

۱۵-کارفرما از بابت موارد و ابزارهایی که در اختیار نگهبان قرار می‌دهد، حق دریافت هیچ گونه وجهی را ندارد.

سخن آخر

نگهبانی از زمان‌های گذشته معمول بوده و حتی قبایل ابتدایی که در داخل غارها و جنگل‌ها زندگی می‌کردند برای ایجاد امنیت خود با گماردن افرادی مخصوص، قبیله خود را از خطر حیوانات و سایر انسان‌ها محفوظ می‌داشته‌اند.

اکنون نیز در سراسر دنیا نگهبانی شغلی است معمول و متداول و از این رو میان نگهبانان و کارفرمایان باید که قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان تنظیم گردد. قرارداد نگهبانی که با نام قرارداد حفاظت فیزیکی شناخته می‌شود از جمله قراردادهای رایج در سازمان‌ها و هادهایی است که محیط‌شان نیاز به نگهبان دارد.

این قرارداد مانند سایر قراردادها دارای نکات حقوقی فراوان است و توصیه می‌گردد تا پیش از امضای آن نسبت به مفاد آن و همچنین نکات حقوقی آن آگاهی یابید.

چرا با یک قرارداد پیمانکاری نگهبانی و استخدام نگهبان ، خیال راحت و مشارکت بی‌دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را از بانک نمونه قرارداد دریافت کنید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link