اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.
فقط با یک جلسه آنالیز رایگان، راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.
اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

شرایط فورس ماژور

در یک قرارداد، عبارت «مصالحه می شود، جبران کلیه ضررها و زیان های ناشی از کاهش سود و یا سرمایه، برعهده شرکت میباشد و سرمایه گذار آن سهمی ندارد».
آیا در این شرایط میتوان، با استناد به شرایط فورس ماژور ناشی از کرونا، از پرداخت غرامت به سرمایه گذار امتناع کرد؟

name

زهرا بیات کارشناس حقوقی وینداد

2 سال پیش در

سلام

تفسیر شرط مندرج در قرارداد شما از موارد اختلافی است. با توجه به اینکه خسارات ناشی از فورس ماژور به صراحت ذکر نگردیده است، ممکن است بتوانید از پرداخت غرامت خودداری نمایید.

با احترام

تیم حقوقی وینداد

name

صنم مقیمی وکیل دادگستری(کانون وکلا دادگستری مرکز)

2 سال پیش در

با سلام 


اصولا در تفسیر  قرارداد ها یکی از معیارهای مهم آن است که باید دید منظور طرفین قرارداد از کلمات و واژه ها چه بوده است و  قرارداد باید بتواند با شرایط زمان انعقاد خود پیش برود یعنی آن که اگر شما در شرایطی قرارداد را منعقد کرده اید که شرایط هموار بوده است انتظار می رود قرارداد مطابق با ان شرایط جلو برود اما در حالت قرار گرفتن در شرایط ویژه که امکان اجرای تعهدات قراردادی را تقریبا غیرممکن می کند می توان قرارداد را فسخ نمود اما در عین حال باید توجه داشته باشید که اگر در متن قرارداد شما اشاره شده است که در صورت ایجاد شرایط فورس ماژور یعنی عوامل خارجی و غیرقابل پیش بینی و دفع باز هم مسولیت جبران خسارت باقی خواهد بود دیگر نمی توان از جبران خسارت شانه خالی کرد چرا که درج شرط مسولیت  در شرایط فورس ماژور یا عدم مسولیت هنگام فورس ماژور  در مورد غالب قرارداد ها وجود دارد.


با احترام 

تیم حقوقی وینداد 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب‌سایت متعلق به وینداد می‌باشد