آنالیز و مشاوره رایگان راه حل مشکلات حقوقی

اگر نگران سلامت حقوقی کسب‌وکار خود هستید، فقط با یک جلسه آنالیز رایگان راه حل مشکلات حقوقیتان را از ما بخواهید.

انتخاب نام برای شرکت و نکات مهم استعلام نام برای شرکت

زمان مطالعه: 3 دقیقه
به‌روزرسانی مطلب توسط‌
انتخاب نام شرکت

انتخاب نام برای شرکت، یکی از مراحل مهم و به لحاظ تجاری اثرگذار، در ثبت و تاسیس یک شرکت به حساب می‌آید. متقاضیان ثبت شرکت بایستی با رعایت موازین مختلف حقوقی و اداری، نام مناسبی برای شرکت خود انتخاب کنند تا هر چه سریع‌تر فرآیند ثبت شرکت را انجام دهند.

در این مطلب از مجله حقوقی وینداد به نکات انتخاب نام شرکت و مراحل استعلام نام برای شرکت پرداخته‌ایم.

با ما همراه باشید.

چرا انتخا‌‌ب نا‌م برای شرکت اهمیت دارد؟

در دنیای حقوق، شخصیت شرکت تجاری، از شخصیت شرکای آن مجزا است. مفهوم شخصیت حقیقی و شخصیت حقوقی به همین نکته اشاره دارد. به این معنا که شرکت تجاری هم باید مانند شرکا، اطلاعات هویتی خاص خود، مانند نام مخصوص را به دنبال داشته باشد.

تردیدی نیست که نام شرکت، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که مخاطبان و مشتریان یک کسب‌وکار در ذهن خود نگاه می‌دارند. به همین خاطر انتخاب نام مناسب برای شرکت، یک گام مهم در راستای رونق تجاری و برندینگ کسب‌وکار به شمار می‌رود.

علاوه بر آن، نام شرکت، به نوعی اولین مدرک هویتی شرکت است که می‌تواند شرکت را از سایر شرکت‌ها و رقبای تجاری متمایز کند. اما ا‌نتخاب نام برای شرکت نکات و مراحل خاصی دارد که در ادامه به آن پرداخته می‌شود.

نهاد تاییدکننده نام شر‌کت چیست؟

انتخاب نا‌م شرکت، یکی از مراحل اولیه و مهم ثبت شرکت در حقوق ایران است. اداره ثبت شرکت‌ها نهادی است که متقاضیان ثبت شرکت بایستی اسناد و مدارک و اطلاعات مرتبط با ثبت شرکت را به تایید آن درآورند.

فرآیند ثبت شرکت از طریق سامانه اینترنتی اداره ثبت شرکت‌ها، انجام می‌پذیرد. مطابق این سامانه، انتخاب نام شرکت، دومین مرحله، یعنی مرحله پس از یکی از تکمیل فرم‌های اطلاعات متقاضی است. متقاضی ثبت شرکت باید ۵ نام پیشنهادی خود را برای شرکت در این سامانه به ثبت برسد. این نام‌ها نیز بایستی توسط اداره ثبت شرکت‌ها بررسی و تایید شوند.

در ادامه به ویژگی‌های ضروری نام‌های انتخابی متقاضیان ثبت شرکت اشاره می‌کنیم.

اگر قصد دارید مطلع شوید که تا به حال چه شرکت‌هایی با چه اسامی به ثبت رسیده‌اند می‌توانید با جستجو در سایت وین ثبت به اطلاعات شرکت‌های ثبتی ایرانی دسترسی پیدا کنید.

نام انتخابی شرکت چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای گرفتن تاییدیه نام شرکت، نیاز است تا نام انتخابی ویژگی‌های خاصی داشته باشد. برخی از مهم‌ترین نکات انتخاب نام به شرح زیر هستند:

۱) نام شرکت از سه هجا (بخش، سیلاب) تشکیل شده باشد.

متقاضیان باید توجه داشته باشند که نام انتخابی شرکت غالبا نباید از سه هجا کمتر باشد. البته برخی عناوین و کلمات امکان اضافه شدن به نام شرکت را دارند، اما جزو محدودیت سه هجا نیستند. مثل کلمات موسسه، نوع شرکت (سهامی خاص و…) و…

۲) نام شرکت تکراری نباشد.

یعنی هر شخصیت حقوقی باید نام مستقل و یگانه‌ای داشته باشد که مشابه نام سایر شرکت‌ها نباشد. شرکا باید پیش از انتخا‌ب نام برای شرکت، در خصوص اسامی مورد نظر، استعلام انجام دهند.

۳) نام شرکت معنادار باشد.

استفاده از اسامی بی‌معنی و فاقد محتوا، احتمال رد شدن نام انتخابی شرکت را افزایش می‌دهد مگر آنکه توسط شرکا، معنادار بودن نام انتخابی اثبات شود.

۴) نام شرکت با موضوع شرکت مرتبط باشد.

به طور مثال اگر شرکت متقاضی در حوزه بازرگانی خارجی فعالیت دارد، انتخاب نامی مرتبط با ورزش یا گردشگری، از اسباب رد نام خواهد بود.

۵) نام شرکت خلاف نظم عمومی و موازین داخلی کشور نباشد.

اسامی‌ای که دارای محتوای خشونت‌آمیز یا تبعیض‌آمیز و… باشند امکان تایید ندارند.

۶) مجوز خاص انتخاب برخی اسامی، اخذ شده باشد.

گاهی ممکن است شرکا بنا به موضوع فعالیت شرکت، نیاز داشته باشند تا از عناوین خاصی مانند انجمن، لیزینگ، کانون، بنیاد، خیریه و… استفاده کنند. در این مواقع، دریافت مجوز از نهادها و ارگان‌های خاص ضروری خواهد بود.

۷) استفاده از اسامی شهرها، با توجه به اقامتگاه شرکت باشد.

در انتخاب نام برای شرکت، می‌توان به صورت ترکیبی، از نام شهرها یا مناطق هم استفاده کرد، به شرط آنکه نام شهر استفاده شده با اقامتگاه شرکت یکسان باشد. مثلا اگر در نام شرکت از نام شهر شیراز استفاده می‌شود، محل فعالیت شرکت هم باید شهر شیراز باشد.

۸) و…

نکات انتخاب نا‌م برای شرکت، محدود به موارد ذکر شده نیست و ممکن است برخی نکات مانند عدم استفاده از اسامی اشخاص مشهور، استفاده از نام‌های غیرایرانی و… نیز در مواردی محدودیت‌هایی به دنبال داشته باشد.

منظور از استعلام نام شرکت چیست؟

یکی از مهم‌ترین معیارهای تایید نام شرکت، غیرتکراری و غیرمشابه بودن نام شرکت است. اما برای آنکه متقاضیان ثبت شرکت از غیرتکراری بودن نام‌های انتخابی مطمئن شوند، نیاز است تا فرآیند استعلام نام شرکت را انجام دهند.

برای این منظور، شرکا باید به سامانه استعلام شخصیت حقوقی زیر نظر قوه قضاییه مراجعه کرده و وارد کردن اطلاعات نام انتخابی شرکت خود، وجود شرکتی با نام مورد نظر را راستی‌آزمایی کنند.

در صورتی که نام شرکت دارای ویژگی‌های مندرج در این مطلب بوده و در سامانه استعلام شخصیت حقوقی نیز مشابهی نداشته باشد، شرکا می‌توانند نام‌های مورد نظر را در سامانه اداره ثبت شرکت‌ها وارد کنند و منتظر اعلام نظر کارشناس تایید نام سامانه باشند.

فراموش نکنید که هر چه نام‌های پیشنهادی شرکت، بدون دقت‌تر انتخاب شوند، امکان رد نام‌های پیشنهادی افزایش یافته و این موضوع روند ثبت شرکت را طولانی‌تر می‌سازد.

درباره انتخاب نام شرکت سوالی دارید؟

انتخاب نا‌م برای شرکت، به عنوان یکی از مراحل کلیدی ثبت شرکت، می‌تواند فرآیند ثبت شرکت را سریع‌تر یا آهسته‌تر کند. به همین خاطر رعایت نکات کلیدی انتخاب نام برای شرکت اهمیت زیادی دارد.

در این مطلب سعی شد تا مهم‌ترین اطلاعات مرتبط با انتخاب نا‌م برای شرکت ارائه شود. با این حال اگر همچنان نیازمند دریافت مشاوره در رابطه با انتخاب نام شرکت و یا شرایط استعلام نام شرکت خود و یا اقدامات پس از ثبت شرکت هستید، می‌توانید از تخصص کارشناسان حقوقی وینداد حداکثر استفاده را داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

دسترسی نامحدود به تمامی خدمات وینداد

guest

0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط