نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی و نکات حقوقی آن چیست؟ '4 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی و نکات حقوقی آن چیست؟

قراردادهای مشارکت مدنی اعم از قرارداد مشارکت مدنی خصوصی و قرارداد مشارکت احداث آپارتمان و غیره یکی از اعمال حقوقی پرکاربرد در فضای کسب و کار است که با فراهم کردن امکان همکاری دو یا چند نفر در بستری مشترک برای آن‌ها کسب درآمد می‌کند.

متفاوت بودن سرمایهٔ افراد و افزایش سرمایه از دلایل ایجاد مشارکت مدنی ست؛ برای مثال تصور کنید فردی سرمایه نقدی دارد و می‌خواهد یک رستوران تأسیس کند، اما هیچ اطلاعاتی از نحوهٔ بازگشایی و تأسیس رستوران ندارد بهترین راه برای این فرد ایجاد مشارکت با فردی ست که در این زمینه تجربه دارد اما سرمایه نقدی برای راه اندازی رستوران خود را ندارد.

به این ترتیب با مشارکت این دو فرد امکان تأسیس رستوران و کسب درآمد فراهم می‌شود.

حتی ممکن است فردی هم سرمایه و هم تجربه داشته باشد اما برای تسهیل کار خود و افزایش سرمایه‌اش می‌تواند با شخص دیگری شریک شود و مسیر کسب درآمد را برای یکدیگر هموار کنند.

مشارکت می‌تواند در حوزه‌های متنوع ایجاد شود و کاربرد زیادی برای سرمایه‌گذاران و صاحبان حرفه و مهارت دارد و یکی از انواع آن مشارکت خصوصی ست. مشارکت هر نوعی که باشد و در هر زمینه‌ای که ایجاد شود باید یک قرارداد در باب آن تنظیم شود؛ این قرارداد به عنوان سند همکاری طرفین آن خواهد بود.

در ادامه با تعریف قانونی مشارکت مدنی خصوصی و لزوم تنظیم قرارداد آن آشنا خواهید شد.

مشارکت مدنی چیست؟ انواع آن کدامند؟

طبق ماده ۵۷۱ قانون مدنی “شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعد درشیئی واحد به نحو اشاعه” به معنی این که در شراکت افراد سرمایه نقدی یا غیر نقدی خود را که ارزش حقوقی دارد روی هم گذاشته و درآمد آن را طبق سهم هر کدام تقسیم می‌کنند. مشارکت مدنی همان طور که گفته شد در زمینه‌های مختلف تولیدی، خدماتی، بازرگانی، ساخت و ساز و غیره برای مدت معین صورت می‌گیرد. طبق قانون شرکت، یا مدنی ست یا تجاری، شرکت تجاری از قانون تجارت تبعیت می‌کند و شرکت مدنی از قانون مدنی.

بخوانید
قرارداد مشارکت در ساخت فیلم در حوزه قراردادهای هنری-سینمایی

برای شروع یک مشارکت مدنی طرفین موظفند قرارداد مشارکت مدنی تنظیم کنند اما بسته به موضوع همکاری طرفین این قرارداد می‌تواند عنوان و شکل متفاوتی داشته باشد، در کل سه نوع قرارداد مشارکت وجود دارد: قرارداد مشارکت مدنی در ساخت، قرارداد مشارکت مدنی با بانک و قرارداد مشارکت مدنی خصوصی. موضوع قرارداد، نوع سرمایهٔ طرفین و نقش طرفین در قرارداد باعث ایجاد تفاوت در این قراردادها می‌شود.

قرارداد مشارکت در ساخت قراردادی ست که در آن مالک و سازنده شریک خواهند شد و با سهم الشرکه مشخص شروع به ساخت و ساز می‌کنند سرمایهٔ مالک معمولاً زمین است و سرمایهٔ سازنده هزینه‌هایی ست که متحمل می‌شود به علاوهٔ تجربه و دانشی که در زمینهٔ ساخت و ساز دارد.

قرارداد مشارکت مدنی با بانک انواع مختلف دارد از آن جایی که بانک‌ها منبع خوب سرمایهٔ نقدی هستند افراد برای مشارکت با بانک‌ها در شکل‌های مختلف اقدام می‌کنند. قرارداد و جزئیات آن برای بانک‌ها اهمیت زیادی دارد به همین دلیل هنگام شروع مشارکت طرف مقابل موظف است مدارک را کامل به بانک تحویل دهد. معمولاً بانک در این نوع مشارکت مالک سرمایهٔ نقدی است و ممکن است سرمایه گذاران دیگری نیز وجود داشته باشند که بانک در موعد مشخص سود تمام سهامداران و سرمایه گذاران را تحویل می‌دهد.

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی چیست و چه بندهایی دارد؟

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی شکل دیگری از مشارکت مدنی است در این نوع مشارکت یک طرف مالک و سرمایه گذار محسوب می‌شود و طرف دیگر عامل قرارداد. مالک و سرمایه‌گذار تمام سرمایهٔ خود را به میان گذاشته و مدیریت آن را به طرف دیگر می‌سپارد. برای مثال شخص الف شش دانگ مغازه فست فودی را با تمام تجهیزات مورد نیاز به شخص ب می‌سپارد. شخص ب موظف است با مدیریت خود مغازه را راه اندازی کند و پس از فروش محصولات سود شخص الف را بر اساس سهم الشرکه تعیین شده در موعد مشخص به الف بدهد. این قرارداد می‌تواند بسته به توافق طرفین تمدید شود و همکاری طرفین ادامه یابد اما نکته‌ای که در این نوع مشارکت اهمیت زیادی دارد قرارداد است.

بخوانید
برای مشارکت استخراج معدن حتما قرارداد تنظیم کنید.

طبق ماده ۱۰ قانون مدنی:” قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده‌اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.” توافقاتی که طرفین در مورد مدت قرارداد، سهم الشرکه، جزئیات سرمایه گذاری مالک، نوع مدیریت عامل، نحوهٔ فسخ قرارداد و غیره می‌کنند باید در قرارداد ذکر شود و مدارک مورد نیاز دیگر نیز باید ضمیمهٔ قرارداد شوند.

به مهمترین بندهای قرارداد مشارکت مدنی خصوصی در زیر اشاره می‌کنیم:

 • موضوع قرارداد
 • مدت قرارداد
 • محل قرارداد
 • میزان سرمایهٔ نقدی و غیر نقدی
 • محاسبهٔ سهم الشرکهٔ طرفین
 • حدود اختیارات و مسئولیت‌های عامل
 • حقوق و تکالیف مالک
 • نحوه برداشت و واریز به حساب مشترک
 • موعد پرداخت سود
 • ثبت هزینه‌ها در دفتر
 • نحوهٔ دریافت خسارت و تعیین موارد فورس ماژور
 • موارد فسخ و تعلیق یک طرفهٔ قرارداد
 • محاسبهٔ بیمه، مالیات و مزایا
 • نحوهٔ حل و فصل اختلافات
 • خاتمهٔ قرارداد

قرارداد می‌تواند بسته به توافقات طرفین بندهای دیگری نیز داشته باشد. گاهی ممکن است قرارداد چندین صفحه داشته باشد و ضمائم مختلفی نیز به آن پیوست شده باشد موضوعی که اهمیت دارد این است که قرارداد باید بتواند جزئیات همکاری طرفین را در برگیرد و از اختلافات آن‌ها جلوگیری کند.

 تنظیم قرارداد مشارکت مدنی خصوصی را به وینداد بسپارید!

قرارداد مشارکت مدنی خصوصی قراردادی پرکاربرد در فضای کسب و کار است و اهمیت زیادی در حوزهٔ مشارکت دارد. شرکا و سرمایه‌گذاران معمولاً دانش حقوقی کافی برای تنظیم یک قرارداد استاندارد ندارند و از آن جایی که قرارداد مهمترین مدرک شراکت طرفین است و مسیر همکاری آن‌ها را روشن می‌سازد اهمیت زیادی دارد.

اگر می‌خواهید از دردسرهای ناشی از تنظیم قراردادهای غیر اصولی و ناقص دوری کنید همین حالا به بانک قراردادهای وینداد سری بزنید و اگر سوالی در مورد قرارداد مشارکت مدنی خصوصی دارید با کارشناسان حقوقی ما در بخش مشاوره تلفنی در میان گذارید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ و چه کاربردی دارد؟
قرارداد پیمانکاری ساختمان

قرارداد EPC (مهندسی، تأمین تجهیزات، اجرا) چیست؟ + کاربرد

قرارداد EPC (مهندسی، تامین تجهیزات، اجرا) یکی از قراردادهای مهم و پیچیده‌ای است که امروزه با رشد صنعت، مورد اقبال قرار گرفته است. تا مدت‌های

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!