قرارداد شراکت کاری بین دو نفر یا همان قرارداد مشارکت مدنی برخلاف اسم آن که ممکن است به شما این حس را منتقل کند که با یک قرارداد پیچیده‌ حقوقی‌ سر و کار دارید، یک قرارداد کاملا کاربردی در فضای کسب‌وکار است.  ممکن است شما سرمایه‌ای دارید و می خواهید از ایده یک فرد استفاده کنید تا سرمایه‌تان را چند برابر کنید و یا بالعکس شما فردی هستید که ایده دارید ولی سرمایه‌ای برای پیش بردن ایده‌تان ندارید و یا شما تعدادی دوست هستید و ترجیح می‌دهید با شراکت و  سرمایه‌گذاری در کسب و کاری دارایی‌تان را افزایش دهید.
خیلی از افراد هنگام بستن قرارداد شراکت و پس از آن دچار مشکل می‌شوند، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن این امر است که آنها از نحوه بستن قرارداد شراکت بین دو نفر با خبر نیستند و نمی‌دانند الزامات این کار چیست. اگر شما هم می‌خواهید قرارداد شراکت ببندید بهتر است این مطلب را بخوانید زیرا ما توضیح داده‌ایم که این قرارداد چیست؟ چه انواعی دارد و کاربردشان چگونه است؟ پرکاربردترین قراردادهای شراکت کدامند؟

برای خواندن سریع هر بخش، روی عنوان آن کلیک کنید پنهان کردن فهرست

شراکت از نگاه قانون

شرکت یکی از عقودی است که به طور خاص در قانون مدنی مشخص شده است. با توجه به ماده ۵۷۱ قانون مدنی و مواد بعد از آن می‌توان گفت شرکت عبارت است از ”درآمیختن سهم‎الشرکه نقدی و یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، بنحو مشاع، بمنظور انتفاع، طبق قرارداد”.
مطابق این تعریف به نقش حساس و مهم وجود قرارداد مشارکت به‌عنوان اولین مرحله شکل‌گیری و نظم‌بخشیدن به توافقات و تعیین مسیر آینده رفتار شرکاء در موضوع مشارکت می رسیم.

قرارداد شراکت کاری بین دو نفر چیست؟

بهتر است ابتدای راه با ماهیت قرارداد مشارکت یا همان قرارداد سرمایه گذاری شخصی آشنا شویم تا در ادامه با نمونه قرارداد مشارکت، قرارداد کاری بین دو نفر ،‌ نحوه نوشتن متن قرارداد شراکت ، چگونگی تنظیم نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر برسیم، و اما قرارداد شراکت چیست؟

قرارداد شراکت که با نام قرارداد مشارکت مدنی نیز شناخته می‌شود عبارت است از تعهدی که دو یا چند نفر برای همکاری در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است. در واقع این شراکت نامه می‌تواند میان افراد حقیقی، حقوقی، شرکت‌ها، ادارات دولتی و خصوصی بسته شود که با توجه به موضوع آن نحوه تنظیم قراردادها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود.
قرارداد مشارکت مدنی یکی از قراردادهای پرکاربرد برای رونق کسب و کار است. اگر شما هم به فکر رونق کسب و کار خود هستید برای دریافت نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر اقدام کنید.

اما هدف از بستن و نوشتن قرارداد شراکت چیست؟

باید بگوییم تعیین وظایف طرفین در برابر کار یا هر موضوعی که برای آن قرارداد بسته شده است، میزان سهم هر فرد در برابر سود و زیاد و موارد متعددی که مد نظر دو طرف است، هدف عمده و اصلی عقد قرارداد شراکت محسوب می‌شود.
اگر هدف شما هم از شراکت ، راه‌اندازی یک کسب و کار و تقسیم یود آن است همین الان نمونه قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید.

پرکاربردترین قراردادهای شراکت بین دو نفر

تمامی قراردادهای شراکت میان دو نفر شامل تعهداتی ‌است که آنها در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است. ما چند نمونه قرارداد کاری بین دو نفر که پرکاربرد است را بیان می‌کنیم.

قرارداد پرکیس

قرارداد پرکیس یکی از مهم‌ترین انواع قراردادهای مشارکت است و هدف از آن مشارکت و همکاری در ارائه خدمات خاص پزشکی می‌باشد. قراردادهای پرکیس بین افرادی که در حوزه بهداشت و درمان فعالیت دارند مثل پزشکان و دندان‌پزشکان با کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها منعقد می‌شود و آن هم در شرایطی که این اشخاص بدون استخدام در مراکز درمانی به فعالیت بپردازند.

نمونه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر در مغازه

شراکت در مغازه عموماً زمانی اتفاق می‌افتد که حضور فرد به تنهایی برای شروع کار در مغازه، کفایت نمی‌کند. هدف از این نمونه قرارداد همکاری ، مشخصاً جنبه اقتصادی آن است و در صورتی که راه‌های رسیدن به آن به درستی انتخاب شود، در مدت کوتاهی، رونق کاری و سود قابل توجهی بدست خواهد آمد به همین دلیل از مهم‌ترین اقداماتی که باید قبل از شروع شراکتتان انجام دهید این است که نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر در مغازه را حتما تهیه کنید.

دانلود قرارداد مشارکت در مغازه

نمونه قرارداد مشارکت در آرایشگاه زنانه

سالن‌های زیبایی بخاطر نوع خدمتی که ارائه می‌دهند فرصت‌های خوبی برای گسترش کسب‌وکار هستند و کمتر دچار رکود اقتصادی می‌شوند و همیشه مشتریان خودشان را دارند. ورود به حرفه آرایشگری یعنی راه اندازی یک کسب و کار! این کسب و کار مانند هر شغل دیگری معطوف است به رعایت یک‌سری الزامات عمومی و حقوقی که قبل از شروع به شراکت در آرایشگاه زنانه ، باعث می‌شود در آینده دچار اختلاف و ضرر نشوید زیرا که لازمه این قرارداد همکاری، برخورداری از آگاهی حقوقی و اصولی در زمینه مقررات مرتبط با قرارداد شراکت بین دو نفر است.

نمونه قرارداد شراکت کاری در رستوران / فست‌فود

یکی از مشاغلی که همیشه پررونق بوده است و طرفداران زیادی دارد، داشتن یک رستوران یا فست‌فود است. ممکن است در نگاه اول مراحل راه اندازی رستوران و همکاری در آن کار راحتی باشد، اما باید بگوییم این حرفه کاری پرچالش و جذاب است. برای راه‌اندازی یک رستوران یا فست‌فود علاوه‌بر پیش‌بینی هزینه، تامین سرمایه و تجهیزات، نیازمند داشتن قرارداد کاری بین دو نفر که اصولی و مبتنی با شرایط دقیق طرفین باشد می‌باشید.
اگر به فکر شروع به شراکت در رستوران هستید و می‌خواهید یک مشارکت بی‌دردسر و بی‌دغدغه را تجربه کنید همین الان برای دریافت نمونه قرارداد شراکت مدنی اقدام کنید.

نمونه قرارداد شراکت کاری در کارگاه تولیدی

برای شروع هر کسب و کاری باید یک سری مراحل را طی کنیم ولی کیفیت این مراحل از کمیت آنها مهم‌تر هستند. برای راه اندازی کارگاه تولیدی هم مسیر مشابهی وجود دارد و با توجه به برخی از نکات ساده و اساسی می‌توان سرمایه گذاری مطمئنی در کسب و کار انجام داد. از جمله تهیه محل مناسب، استخدام نیروی کار، تحقیق و بررسی و تنظیم قرارداد شراکت در کارگاه تولیدی.

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه‌ گذاری

نمونه قرارداد مشارکت در سرمایه ‌گذاری میان افراد حقیقی و حقوقی از مهم‌ترین اقداماتی‌ست که باید افرادی که می‌خواهند به صورت مشارکتی در فعالیت‌های تولیدی و بازرگانی شروع به شراکت کنند در نظر بگیرند. زیرا در این نوع از نمونه قرارداد مشارکت ، میزان سرمایه و هزینه‌ها و میزان مشارکت‌ها اهمیت بسیار زیادی برای طرفین دارد که در متن قرارداد کاری حتما باید به طور کامل و دقیق ذکر شود.

حال در ادامه با مشارکت مدنی و انواع آن آشنا می‌شویم.

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیرنقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می‌گیرند. به عبارتی ساده‌تر قرارداد مشارکت مدنی همان شکل مرسوم نمونه قرارداد مشارکت در کار و سرمایه است که به وسیله آن افراد سرمایه‌های خود را با هم تجمیع کرده و کسب‌وکاری راه می‌اندازند حال این سرمایه می‌تواند مادی باشد و یا به صورت ایده باشد.
شما هم می‌توانید نمونه قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید تا یک مشارکت بی‌دردسر و بی‌دغدغه داشته باشید.

دانلود نمونه قرارداد شراکت

قرارداد مشارکت مدنی ( قرارداد سرمایه گذاری شخصی ) چه آثاری دارد؟

با انعقاد این قرارداد شرکتی در راستای آن تشکیل می‌شود که مدیرانی از بین خود شرکا وظیفه هدایت شرکت را بر عهده می‌گیرند. نحوه تعیین مدیران شرکت به این صورت است که شرکا و یا شرکایی که بیش از نصف سرمایه را در اختیار دارند مدیرانی را از بین خودشان انتخاب می‌کنند که این مدیران از زمان تشکیل شرکت تا انحلال شرکت در این سمت باقی می‌مانند. تعداد مدیرانی که باید انتخاب شوند اصولا ۵ نفر است که وظیفه نظارت و مدیریت نوع و نحوه سرمایه‌گذاری شرکت را بر عهده دارند. از بین این مدیران یک نفر به عنوان مدیر اجرائی انتخاب می‌شود که تنها اوست که حق‌الزحمه دریافت می‌کند.

قرارداد‌های مشارکت مدنی به افراد این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ثبت شرکت و پرداخت مالیات، بتوانند فعالیت‌هایی شبیه به فعالیت‌های تجاری انجام دهند.

تفاوت مشارکت مدنی و مشارکت حقوقی

از آنجایی که کسب‌وکارهای نوپا و تازه تاسیس برای ادامه راه و ماندن در بازار جهت توسعه کار خود نیاز به تأمین مالی و تخصصی دارند. یکی از راه‌های تزریق کمک به این کسب و کارها مشارکت مدنی است. با این حال این نوع از مشارکت برای عده‌ای همچنان مبهم است و نباید آن را با مشارکت حقوقی یکی دانست.
اولین تفاوت‌ مشارکت مدنی و مشارکت حقوقی در شخصیت حقوقی آنها می‌باشد. مشارکت حقوقی، دارای شخصیت حقوقی از لحظه ثبت و تابع قانون تجارت است و مشارکت مدنی فاقد شخصیت حقوقی و تابع قانون مدنی می‌باشد. همچنین در مشارکت حقوقی که در ارتباط با شرکت‏‌های سهامی عام است مسئولیت سهام‌داران محدود به ضوابط و مقرّراتی است که در اداره شرکت‌‏های سهامی در نظر گرفته می‏‌شود اما در مشارکت مدنی مسئولیت نسبت به عملیات شرکت و سرمایه‌گذاری‌ها بر عهده کلیه شرکا است.

بخوانید
قرارداد پرکیس چیست و چه کاربردی در بین پزشکان و مراکز درمانی دارد؟

انواع قرارداد مشارکت مدنی و کاربردهای آن چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی موارد استفاده از قرارداد مشارکت مدنی را نام ببریم، به این صورت است: صادرات کالا، خدمات، تولید و فروش محصول، واردات کالا به قصد فروش، بازرگانی داخلی، احداث مسکن انفرادی و انبوه سازی و واردات ماشین آلات، مواد اولیه و ابزار کار. اما معروف ترین شکل قراردادهای مشارکت مدنی در سه شکل قرارداد مشارکت در ساخت، مشارکت مدنی با بانک و مشارکت مدنی خصوصی است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

قرارداد مشارکت در ساخت

امروزه قرارداد مشارکت در ساخت یا قرارداد سرمایه گذاری در پروژه جزو آن دسته قراردادهایی است که بسیاری از افراد جامعه با آن روبرو می‌شوند و شناخت درست آن نقش موثری در شناخت حقوق و تکالیفشان در این قالب قراردادی دارد. قرارداد مشارکت در ساخت قراردادی است که بین یک یا چند مالک و یک یا چند سازنده منعقد شده و به واسطه آن بر سر ساخت ساختمانی با مشخصات معین توافق می‌کنند، در این قرارداد آورده و یا همان سرمایه مالک، زمینی است که ساختمان در آن ساخته می‌شود و سرمایه سازنده نیز هزینه‌هایی است که در حین عملیات ساخت متحمل می‌شود و نهایتاً هر کدام از طرفین مطابق توافقشان از سهمی از ساختمان ساخته شده بهر‌ه‌مند می‌شوند.

نکته‌ای که در تنظیم قرارداد مشارکت در ساخت اهمیت بسیاری دارد پیش‌بینی ضمانت اجرای موثر در قرارداد و ذکر دقیقِ شروط قرارداد است. هرچه این شرایط به طور دقیق‌تر و شفاف‌تر بیان شود از بروز اختلافات در آینده جلوگیری می‌شود.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی را همین الان دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست خورده در زمینه  مشارکت در ساخت را تجربه نکنید!

نکات حقوقی قرارداد مشارکت در ساخت ( قرارداد سرمایه گذاری در پروژه )

قرارداد مشارکت در ساخت علی‌رغم کثرت استعمال آن قرارداد ساده‌ای نیست و نکات حقوقی متعددی باید در آن رعایت شود. از جمله:

تعهدات طرفین قرارداد سرمایه گذاری در پروژه

بارزترین تعهد مالک، تسلیم ملک به سازنده برای اجرای عملیات ساخت است. حتی اگر این تعهد در متن قرارداد شراکت برای مالک ذکر نشده باشد نیز چنین تعهدی برای وی مفروض است چرا که بدون تسلیم ملک از جانب مالک به سازنده اساساً امکان اجرای عملیات ساخت وجود نخواهد داشت. مهم‌ترین تعهدات سازنده و یا مجری طرح را نیز می‌‌توان شامل پیشبرد عملیات ساخت، الزام به تحویل ملک در زمان مقرر، رعایت اصول استاندارد ساخت، پرداخت هزینه‌های ساختمانی و اداری پروژه و پرداخت اجاره بها به مالک در طول دوره ساخت برای اسکان موقت مالک، ارائه گزارشی از عملکرد خود به مالک در دوره‌­های زمانی مقرر، اخذ پایان کار و پرداخت جرائم به شهرداری دانست.

ذکر سهم الشرکه طرفین در متن قرارداد مشارکت در ساخت

سهم الشرکه طرفین در قرارداد باید بیان شود تا از بروز اختلافات در آینده جلوگیری شود. برای محاسبه سهم الشرکه طرفین باید ابتدا آورده هر یک از طرفین قیمت‌گذاری شده و سپس قیمت مقرر تقسیم بر ارزش کل پروژه ( ارزش کل سرمایه‌گذاری) شود.

اهمیت تعیین درصد برای سهم الشرکه از این جهت است که به عنوان مثال اگر سهم الشرکه مالک به سازنده ۶۰ به ۴۰ باشد و حاصل عملیات ساخت یک آپارتمان ۱۰ واحدی باشد در این حالت ۶ واحد آپارتمان سهم مالک و ۴ واحد آپارتمان سهم سازنده می‌­شود.

ضمانت اجرای عدم انجام تعهدات در قرارداد شراکت در ساخت

اگر تحویل ملک از جانب مالک تحقق نیابد می‌توان الزام وی را از دادگاه مطالبه کرد. به این صورت که در صورتی که سازنده تعهد خود به انجام عملیات ساخت را انجام ندهد می‌توان علاوه بر پیش‌بینی حق فسخ برای مالک مبلغی را نیز تحت عنوان وجه التزام در قرارداد در نظر گرفت (هرچند اگر ملک تخریب شده باشد و سازنده از ادامه ساخت سر باز زند خسارتی که به مالک تحمیل می‌شود سنگین و بعضاً غیر قابل جبران است).
هم‌چنین اگر سازنده کیفیات، مصالح و مختصاتی که در قرارداد مقرر شده را رعایت ننماید می‌توان در صورت امکان وی را ملزم نمود تا نواقص را بر طرف نماید و اصلاحاتی انجام دهد و در صورتی که چنین امکانی وجود نداشته باشد نیز می‌توان از وی خسارت و وجه التزام مطالبه نمود که در این موارد تعیین خسارت بر عهده کارشناس است. اما بهتر است برای تخلف از تعهدات مهم طرف مقابل حتماً وجه التزام (مثال در قالب خسارت روزانه) تعیین شود.

برای تخلف از تعهدات مهم طرف مقابل حتماً وجه التزام (مثال در قالب خسارت روزانه) در قرارداد سرمایه گذاری در پروژه تعیین شود.

تعیین داور در قرارداد سرمایه‌گذاری در پروژه

برای حل اختلافات در قراردادها بعضاً داور تعیین می‌­شود اما در این رابطه همواره توجه داشته باشید که نقش داور یا حکم در قرارداد مشارکت در ساخت یا هر قرارداد دیگری نقشی مشابه نقش قاضی دادگاه است و نه صرفاً میانجیگری و ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا. بنابراین اگر داور قرارداد مشارکت در ساخت را به گونه­‌ای انتخاب می­‌کنید که با طرفین قرارداد دوستی و نزدیکی دارد می‌­بایست به وی اطلاع دهید که در اثر پذیرش نقش داور، وی نهایتاً ملزم به صدور رای به نفع یک طرف و به ضرر طرف دیگر است و بدین ترتیب یک طرف قرارداد از وی رنجیده خواهد شد.

انتخاب کارشناس فنی مرضی‌الطرفین در قرارداد مشارکت در ساخت بسیار موثر است. بسیاری از مسایل و مشکلات قرارداد مشارکت در ساخت، اختلافاتی است که نیازی به مراجعه به دادگاه یا داوری ندارد و با اظهارنظر کارشناسی حل می­‌شود. لزومی ندارد که کارشناس فنی مورد توافق، کارشناس رسمی باشد.

مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت

بحث مدت زمان قرارداد در این نمونه قرارداد همکاری با انواع دیگر قراردادها اندکی متفاوت است چرا که در قرارداد مشارکت در ساخت مدت زمان قرارداد اصولاً به صورت جدول زمان بندی در متن قرارداد شراکت ارائه می­‌شود و در آن پروژه به چندین مرحله تقسیم شده و برای اجرای هر مرحله فرصت زمانی مشخص شده و در صورت عدم رعایت زمان‌بندی ضمانت اجرا و جرائمی در نظر گرفته شده است.

نمونه قرارداد مشارکت با بانک

قرارداد مشارکت مدنی با بانک برای مواردی است که یک فرد می‌خواهد یک سرمایه‌گذاری انجام دهد و به تبع آن با دریافت سرمایه از بانک، بانک را نیز در سرمایه‌گذاری خود شریک کند. برای انعقاد قرارداد مشارکت مدنی با بانک اطلاعات هویتی، موضوع مشارکت، میزان سرمایه مورد نیاز، حداکثر مدت مشارکت، پیش‌بینی خرید، هزینه و فروش، سهم سود پیشنهادی متقاضی و وثیقه‌هایی که برای ضمانت حسن انجام کار باید به بانک سپرده شود، به بانک ارائه می‌گردد. بانک یا سایر موسسات مالی می‌توانند تا ۸۰ درصد کل سرمایه را در یک شرکت مدنی در اختیار بگیرند و همچنین فروش اقساطی سهم‌الشرکه نیز در این حالت امکان‌پذیر است.
اگر قصد مشارکت با بانک را دارید با خرید نمونه قرارداد مشارکت مدنی و آموزش آن، یک شراکت حرفه‌ای انجام دهید.

نکات حقوقی قرارداد مشارکت با بانک

پرداخت سهم الشرکه بانک در مشارکت مدنی، دفعتا واحده و نقدا صورت نمی‌پذیرد و در دفعات متعدد پرداخت می‌شود. همچنین در قرارداد مشارکت مدنی با بانک صرفا درصدی از سرمایه مذکور توسط بانک تامین می‌گردد و در اواخر هر سال، بانک، سود به دست آمده از شراکت را بین طرف مقابل و خود تقسیم می‌کند. این سود بسته به سرمایه هر دو طرف بین آنها تقسیم خواهد شد و بانک همانند دیگر سهامداران به نسبت سرمایه در سود شرکت سهیم می‏‌شود.

در قرارداد مشارکت مدنی با بانک، هزینه‎های قابل قبول منحصربه هزینه‎های‎ اصلی نبوده و هر نوع هزینه دیگر با توافق طرفین می‌تواند در متن قرارداد شراکت قید شود.

نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی ( قرارداد سرمایه گذاری شخصی )

مشارکت مدنی خصوصی نیز شکل دیگری از این قراردادها بوده که به وسیله آن یک طرف سرمایه مادی خود و طرف دیگر سرمایه معنوی خود را برای مشارکت در میان می‌گذارد. بدین شرح که طرف اول به طور کامل سرمایه خود را وارد فعالیت مورد نظر می‌کند و طرف دوم مدیریت فعالیت مذکور را بر عهده می‌گیرد، در این حالت طرف اول را مالک و طرف دوم را عامل می‌نامند.
قراردادهای مشارکت مدنی خصوصی کاربردهای زیادی دارد و در موضوعات مختلف و گوناگونی به‌کار می‌رود. بطور مثال از شراکت مغازه بین دو نفر یا همان قرارداد سرمایه گذاری شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا اینکه در نظر بگیرید که شما یک واحد آپارتمان اداری دارید که آن را به افرادی می‌سپارید تا در این واحد یک مرکز سلامت احداث نمایند، در این حالت اگر نمی‌خواهید صرفا روابطتان در حد روابط موجر و مستاجر باشد و به عبارت بهتر می‌خواهید شما هم سهمی از عواید مرکز سلامت داشته باشید، بدون اینکه دخالتی در مدیریت و عملیات مرکز مذکور داشته باشید، می‌توانید از مزیت انعقاد قرارداد مشارکت مدنی خصوصی بهره‌مند شوید.

بخوانید
الزامات حقوقی شراکت در آرایشگاه زنانه چیست؟

نکات حقوقی مشارکت مدنی خصوصی

در این شراکت نامه و سایر انواع مذکور ذکر میزان سهم هریک از طرفین بسیار اهمیت دارد به نحوی که اگر میزان سرمایه نقدی یا غیر نقدی و سهم طرفین در قرارداد مشخص نشده باشد، اصل بر بالمناصفه بودن سرمایه و سهم آنهاست و تأمین سرمایه اعم از نقدی و غیر نقدی به عهده شرکا می‌باشد. مدت قرارداد مشارکت مدنی با توجه به هدف فعالیت موضوع قرارداد و موافقت شریک در ابتدای متن قرارداد شراکت کاری معین می‌گردد و طرفین می‌توانند نسبت به تمدید آن به توافق برسند.

مالک می‌تواند برای کنترل فعالیت‌های عامل فردی را نیز به عنوان ناظر تعیین نماید.

نکات مهم حقوقی نحوه نوشتن قرارداد شراکت کاری بین دو نفر چیست؟

هنگام نوشتن قرارداد بین دو نفر ، چندین و چند نکته باید در متن قرارداد شراکت ذکر گردد که عبارتند از:

 • عنوان قرارداد
 • مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع قرارداد
 • مبلغ سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سرمایه گذاری
 • سهم افراد در سود و زیان
 • وظایف طرفین
 • حقوق طرفین
 • مدت زمان قرارداد
 • مکان اجرای قرارداد
 • تعیین جریمه در صورت عدم پایبندی به تعهدات از سوی هر یک از طرفین
 • تضمین ها
 • حل و فصل اختلافات
 • اصلاح قرارداد
 • محرمانگی
 • خاتمه قرارداد
 • تعداد صفحات و نسخ و ضمائم و پیوست ها

موفقیت در شراکت، مهم‌ترین نتیجه داشتن یک قرارداد اصولی می‌باشد. شما هم با خرید نمونه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر، یک مشارکت حرفه‌ای و بی‌دردسر داشته باشید.

شروط اصلی عقد قرارداد شراکت کاری بین اشخاص حقیقی چیست؟

اگر قرارداد کاری بین دو نفر بین افراد حقیقی بسته شود، باید نکات متعددی مورد توجه قرار بگیرد. در ابتدا داشتن سن قانونی برای طرفین، ممنوع المعامله نبودن آنها، رضایت طرفین و عدم اجبار به انجام معامله از شروط اصلی عقد یک قرارداد از جمله قرارداد مشارکت به حساب می‌آید.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است که معامله میان افراد حقیقی می‌بایست مشروع و البته قانونی باشد و معاملاتی که با موضوعیت خلاف قانون منعقد گردد، ارزش قانونی ندارد و طرفین در برابر قانون مسئول خواهند بود.

دانلود نمونه قرارداد شراکت

اصول ظاهری در متن قرارداد شراکت کاری بین دو نفر

عباراتی که در متن قرارداد شراکت درج می‌کنید باید واضح و کاملا روشن باشد به گونه‌ای که امکان برداشت‌های گوناگون از یک جمله وجود نداشته باشد. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که کوتاهی و زیبایی یک متن نباید بر صراحت آن اثرگذار باشد.

چهارچوب نوشتاری را نیز فراموش نکنید به این نحو که هر متن دارای آغاز و پایانی مشخص باشد و موارد مورد نیاز برای نوشتن در آن هر یک در بخشی معین آورده شوند. همچنین امضای این نمونه قرارداد همکاری نیز بسیار مهم هستند به این عنوان که تمامی قراردادها یک صفحه نیستند و طرفین می‌بایست تمامی صفحات را امضا کند تا آن قرارداد وجاهت قانونی داشته باشد.

از آنجایی که بعد از امضاء قرارداد شما به‌عنوان شریک نسبت به آن متعهد می‌شود، باید قبل از امضاء قرارداد به طور کامل محتویات و مفاد داخل قرارداد را مطالعه کنید. شما می‌توانید با  خرید نمونه قرارداد شراکت بین دو نفر ریسک شکست در شراکت خود را به صفر برسانید.

تضمین‌های یک نمونه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر

هر قراردادی نیاز به یک ضمانت اجرایی قابل اعتماد دارد که در صورت عدم انجام تعهدات از سوی یکی از طرفین، فرد متضرر بتواند جهت جبران خسارات خود از آن بهره‌مند شود. جهت اجرای هر چه بهتر یک نمونه قرارداد شراکت می‌بایست بندی برای ضمانت ذکر گردد.

تضمین‌ها نیز انواع مختلفی دارند که عبارتند از چک تضمینی یا ضمانت نامه بانکی.

سود و سهام طرفین در نمونه قرارداد مشارکت

در این نمونه قرارداد مشارکت ذکر میزان سهم هریک از طرفین در متن قرارداد شراکت بسیار اهمیت دارد و باید میزان سرمایه و سود و سهام طرفین در قرارداد مشارکت مشخص و ذکر شود. زیرا در صورت عدم ذکر میزان سرمایه طرفین در قرارداد همکاری، اصل بر این خواهد بود که میزان سرمایه هر دو طرف به‌صورت مساوی است (بالمناصفه بودن سرمایه و سهم طرفین). از آنجایی که تغییر مفاد قرارداد بعد از امضای آن دشوار است حتما مقدار سرمایه و سهم سود هر یک از شرکا و میزان سهم هر یک از طرفین در مورد هزینه‌های جاری و مصرفی را باید به طور واضح بیان کنید.

حل و فصل اختلافات احتمالی در نمونه قرارداد مشارکت

ممکن است بین طرفین یک قرارداد اختلافاتی ایجاد شود که می‌بایست در یکی از بندهای شراکت‌ نامه نحوه حل و فصل آن به صورت دقیق ذکر گردد، البته باید بگوییم یکی از اصلی‌ترین راه‌های حل و فصل اختلافات بین طرفین یک قرارداد مشارکت، مراجعه به دادگاه است که می‌توان پیش از این اقدام افراد خود برای صلح و سازش تلاش کنند و در صورت عدم نتیجه گیری راهی دادگاه شوند.

فوت شریک چه آثاری در قرارداد مشارکت دارد؟

فوت یکی از شرکا خبر بدی برای یک کسب‌و‌کار تجاری است. این حادثه می‌تواند موجب ایجاد اختلال‌های مختلفی در نقشه راه یک کسب‌و‌کار شود. از آنجایی که از لحاظ حقوقی، مشارکت مدنی یک عقد جایز است، این بدین معناست که طرفین عقد (البته در صورتی که به گونه‌ای دیگر توافق نکرده باشند) می‌توانند بدون نیاز به طی فرایند خاصی هر زمانی که بخواهند قراردادشان را خاتمه بدهند یا به اصطلاح فسخ کنند. یکی دیگر از ویژگی‌های عقود جایز این است که، فوت یکی از شرکا باعث انحلال این شرکت می‌شود؛ در نتیجه فوت هریک از شرکا در مشارکت مدنی ، باعث انحلال این شراکت است.

پایان قرارداد مشارکت مدنی

هر قراردادی در برخی موارد به پایان می‌رسد. در بسیاری از قراردادهای مشارکت بررسی واضح اینکه مدت زمان قرارداد دقیقا تا چه زمانی است اغلب می‌تواند مبهم باشد پس باید سعی کرد تا جایی که امکان دارد مدت آن از قبل میان طرفین روشن باشد. مدت قرارداد قرارداد سرمایه گذاری شخصی از جمله موارد مهمی است که باید در نوشتن قرارداد به آن توجه ویژه داشت از آنجایی که مدت قرارداد ممکن است محدود و یا نامحدود باشد، لازم است شروع و پایان مدت مشخص و معین باشد.
به همین دلایل پایان قرارداد مشارکت و خاتمه آن ، یکی از مهم‌ترین مواردی است که به خاطر آن خیلی از افراد هنگام بستن قرارداد شراکت و پس از آن دچار مشکل می‌شوند، یکی از اصلی‌ترین دلایل آن این امر است که آنها از نحوه تنظیم بند خاتمه قرارداد مشارکت آگاهی ندارند به همین خاطر پیش از امضای قرارداد باید تمام جوانب اصولی و حقوقی آن را درنظر گرفت.

سخن آخر

اگر برای شروع کسب‌وکاری قصد مشارکت دارید حتما قبل از امضای قرارداد مشارکت با یک مشاور حقوقی متخصص آن را بررسی و از منافع و سود خود اطمینان حاصل نمایید. تعهدات و وظایف شرکا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید در متن قرارداد شراکت آن را دربربگیرد، این تعهدات باید به نحوی باشد که شرایط تنظیم یک قرارداد را متعادل کند، یعنی شرایط یک طرفه نباشد و شراکت نامه به سمتی نرود که شریک دغدغه این را داشته باشد که سهم او تضییع شده است یا اینکه فضا برای سوءاستفاده یکی از طرفین فراهم شود.
از آنجایی که در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قرارداد مشارکتی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است قرارداد مشارکت را به‌طور خاص حتما زیرنظر یک کارشناس حقوقی تهیه و تنظیم نمایید.
نمونه قرارداد مشارکت مدنی را از بانک قراردادهای وینداد دریافت نمایید تا با یک قرارداد حرفه‌ای شراکت خود را شروع کنید.
اگر این قرارداد را از قبل در اختیار دارید و از نکات و بار حقوقی آن نیز اطلاعات کافی در اختیار ندارید بدین منظور می‌توانید از بخش تنظیم و بررسی قرارداد وینداد این بررسی را انجام دهید.

دانلود نمونه قرارداد شراکت

telegram gif - نمونه قرارداد شراکت کاری بین دو نفر و نکات مهم حقوقی آن چیست؟

28 دیدگاه

حکیم الله · ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۳:۱۹ ب٫ظ

اگرممکن باشدیک نمونه ای از قرار داد شراکت بین دو یاچند سخص حقیقی را بفرستید تشکر

  وینداد · ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۰:۰۶ ق٫ظ

  با سلام
  شما می‌توانید این قرارداد که در بانک قرارداد وینداد موجود هست تهیه بفرمایید. این قرارداد به همراه آموزش ماده به ماده نیز می‌باشد.
  لینک دریافت قرارداد شراکت (مشارکت مدنی):
  http://bit.ly/2SbE2tm

کلهر · ۱۶ تیر ۱۳۹۸ در ۳:۲۱ ب٫ظ

با سلام و تشکر از مطالب آموزنده وینداد
بنده قول گرفتن قرارداد پیمانکاری خدماتی یک شرکت را از یه بنده خدایی گرفته ام ، اما شرکت ندارم ، از سوی دیگر با یکی از بستگان صحبت شده از نام و امکانات و همچنین مجوز های شرکت (حقوقی) آنها استفاده کنیم و قرارداد عقد گردد. مدیریت و تمام هزینه ها بیمه و مالیات از محل این قرارداد بر عهده بنده است و ماهیانه مبلغی به صاحب شرکت داده می شود در بیان دیگر شرکت را اجاره کردم.
سوال بنده این است که نوع قرارداد فی مابین بنده و شرکت چیست و آیا نمونه قراردادی در این خصوص موجود دارید.

  وینداد · ۱۷ تیر ۱۳۹۸ در ۳:۵۱ ب٫ظ

  باسلام
  از لحاظ قانونی امکان اجاره‌ی شرکت به این شکل وجود ندارد، و شما نمی‌توانید که یک شرکت دارای سهام‌دارانی می‌باشد و دارای هیئت مدیره و مدیر عامل هستند، اجاره نمایید.
  در صورت تمایل به دریافت پروژه با شرکت مورد نظر می‌توانید قرارداد مشارکت در پروژه با شرکت منعقد نمایید و در صورت سود ده بودن پروژه به میزان تعیین شده سهام هر یک از شرکا در قرارداد در سود بدست آمده شریک خواهید شد. در صورت تمایل در این خصوص می‌توانید وقت مشاوره دریافت کنید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

جابر · ۳۱ تیر ۱۳۹۸ در ۷:۵۹ ب٫ظ

سلام بنده یک سال پیش با یکی از دوستانم تصمیم گرفتیم در سایت دیجیکالا فروشندگی کنیم واز انجا که دوستم سرمایه ای نداشتند من حدود ۱۳۰ میلیون برای خرید تجحیزات و وسایلی برا فروش هزینه کردم ولی یک سال گذشته و هنوز قراردادی بین ما منعقد نشده یعنی طرق از عقد قرارداد طفره میره و راضی نمیشه که قرار داد بنویسیم کل حساب و کتاب هم دست ایشان هست و من هیچ مدرکی ندارم لطفا منو راهنمایی کنید ممنون میشوم

  وینداد · ۵ مرداد ۱۳۹۸ در ۳:۲۶ ب٫ظ

  با سلام:
  در پاسخ به سوال مطروحه لازم به ذکر است شما باید با شریکتان یک قرارداد مشارکت مدنی منعقد نمایید و یک حساب مخصوص مشارکت افتتاح نمایید تا تمام سرمایه و هزینه ها و درآمدها به این حساب واریز گردد و از این حساب هزینه گردد و سود باقی مانده به عنوان سود خالص به میزان مورد توافق که تعیین گردیده بین طرفین تقسیم گردد.
  در صورت استنکاف و عدم رضایت شریک به تنظیم قرارداد و در صورت داشتن سند مبنی بر واریز وجه سرمایه در حساب شریک می توانید اقدام به مطالبه وجه واریزی از طریق مراجع قضایی بنمایید.

  با احترام؛
  تیم حقوقی وینداد.

Shahram · ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ در ۵:۵۶ ب٫ظ

درود.بنده برا سرمایه گذاری در فروشگاهی مبلغی پول میخواهم در اختیار صاحب فروشگاه با نرخ سود چهار درصد بگذارم چجوری قرارداد ببندم که به مشکل بر نخورم مدت قرار داد یکساله است

  وینداد · ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۳ ق٫ظ

  سلام وقت بخیر
  برای این موضوع شما به راحتی می‌توانید از نمونه قرارداد شراکت در فروشگاه یا مغازه که قبلتر توسط تیم حقوقی وینداد تنظیم شده است را از بانک قرارداد وینداد دریافت نمایید و میزان سود و مدت قرارداد را در آن قید نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

حسین · ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۶ ق٫ظ

سلام.
بنده یک دستگاه ماشین سنگین کپریسی خریداری کردم و بعد از 22روز دو سوم ماشین را به دوستم دادم با قیمت خرید اولی که طی این 22روز ماشین افزایش قیمت داشت که از او نگرفتم. قرارداد بعنوان شراکتنامه تنظیم کردیم که بنده سهم یک سوم ماشین رادارم و در سود وزیان به صورت مساوی نصف نصف باشد وحق رانندگی از بنده نمیگیرند مدت قرارداد سه سال می باشد حالا 6ماه از قرارداد گذشته که بنده خواهان فسخ قرارداد و اتمام شراکت با دوستم رادارم. ایشان حاظر نیستند به قیمت کارشناس بنگاه دار سهمم را بدند. قیمت ماشین در بنگاه ها 240میلیون میباشد که ایشان میگویند 180میلیو است با اینکه هردو همراه با ماشین نزد بنگاهها رفتیم وحتی در برنامه دیوار قیمت 240 میباشد. مشکل این است که ایشان طی این شش ماه از درامد ماشین خرج بیجا وافراطی میکنند به امید اینکه بعد ازسه سال ماشین را خودش ببرد. وبرای تعمیر ماشین هیچ فاکتوری برایم نمی آورد و همچنین برای درامد هیچ فاکتور یا بارنامه ای به بنده نشون نمیدند. بنده خواهان توقیف ماشین را دارم تا تکلیفمان معین شود اما ایشان حاظر نیستند ما شین را موتوقف کنند.
کمال تشکر از وینداد.

  وینداد · ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ در ۱۲:۱۶ ب٫ظ

  با سلام
  لطفا جهت دریافت مشاوره در این رابطه با شماره تلفن 02128427846 تماس بگیرید.

حبیب · ۱۴ شهریور ۱۳۹۸ در ۹:۱۴ ب٫ظ

سلام من مشاور املاک دارم میخوام یه شریک بیارم چه فرمی را بنویسم که فردا ادعای بیمه یا غیره نکنه

  وینداد · ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ در ۹:۲۷ ب٫ظ

  با سلام
  قرارداد مشارکت در سرمایه گذاری بنویسید و ذکر کنید قرارداد حاضر موجب ایجاد هیچ گونه رابطه کاری نمی باشد
  می توانید از فرم قرارداد مشارکت مدنی وینداد استفاده نمایید.

am · ۴ مهر ۱۳۹۸ در ۸:۵۸ ق٫ظ

سلام من نمایندگی یکی از محصولات کارخانه جات داخلی رو دارم میخواستم با دو تا از بستگان که شریک من هستند قرار داد بنویسیم لطفا راهنمایی می فرمایید

  وینداد · ۶ مهر ۱۳۹۸ در ۱۰:۳۲ ق٫ظ

  با سلام
  جهت رسیدگی به درخواست شما لطفا درخواست تنظیم قرارداد خود را از طریق فرم صفحه زیر ارسال نمایید تا کارشناس حقوقی برای راهنمایی با شما تماس بگیرند.

  درخواست تنظیم قرارداد

  با احترام تیم پشتیبانی وینداد.

سیامک یعقوبی · ۹ مهر ۱۳۹۸ در ۸:۵۵ ق٫ظ

سلام، عناوین همکاری بین دو نفر چه مواردی هستند؟

  وینداد · ۱۰ مهر ۱۳۹۸ در ۹:۳۵ ق٫ظ

  با سلام
  به غیر از عموان همکاری از شراکت، مشارکت که در اصل همه این موارد به عنوان مشارکت مدنی است، استفاده می‌شود.

مهرانا · ۱۲ مهر ۱۳۹۸ در ۱:۳۹ ق٫ظ

سلام.من با دوتا از اعضای خانواده ی مجموعه ای راه اندازی کردیم برای پرورش بوقلمون.که کل سرمایه و هزینه از من هستش اعم از پول رهن ملک موردنظر،اجاره ملک،تهیه بوقلمون ؛غذا و دانه و اب بوقلمون ها.وحتی هزینه حمل و نقل و….یعنی هر چیزی که پول لازم باشه از جیب من میره .و اون دو نفر اونجا کار میکنن و نگهداری ب عهده اون هاست.الان این وضعیت شراکت ما چجوری باید نوشته بشه،درصد سود هر کس چجوری باید مشخص بشه.و ما حتی نمیدونیم این کار برای چه مدتی هست وبه مرحله سودهی بازدهی میتونه برسه که روی اون حساب ،زمان برای قراردادمون مشخص کنیم.لطفا در این زمینه منو راهنمایی کنین برای نوشتن قرارداد.با کما تشکر از وینداد

  وینداد · ۱۲ مهر ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۳ ق٫ظ

  با سلام

  ممنون ازینکه وینداد رو برای مسئله قراردادی کسب‌وکارتون انتخاب کردید. بله موارد همکاری بین طرفین از جمله میزان شراکت، تعدات و نحوه تقسیم سود و سهام و … رو باید در قالب یک قرارداد مشارکت مدنی تنظیم و به امضای طرفین برسونید. پیشنهاد می‌کنم از فرم صفحه زیر درخواست تنظیم قرارداد ثبت نمایید تا تیم حقوقی وینداد برای راهنمایی بیشتر با شما تماس بگیرند و بهترین راه حل را به شما پیشنهاد دهند.

  صفحه درخواست تنظیم قرارداد

آرش · ۷ آبان ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۱ ق٫ظ

سلام
بنده یک تعمیرگاه لوازم خانگی دارم و برای تعمیرات یخچال و فریزر نیاز به یک تعمیرکار دارم. ب این صورت که مشتری از جانب من معرفی میشود و ایشان از طرف من کار تعمیر را انجام دهد. سود حاصل ازین کار نصف شود. البته بعد از کسر هزینه ها و قطعات مصرفی. و ضمانت کار انجام شده به عهده تعمیرکار باشد. متن این قرار داد باید چطور باشد ک مشکلی پیش نیاد
با تشکر

  وینداد · ۱۸ آبان ۱۳۹۸ در ۲:۱۳ ب٫ظ

  با سلام
  با توجه به درخواست شما پیشنهاد می‌گردد از نمونه قرارداد مشارکت مدنی استفاده نمایید.

محسن · ۲۱ آبان ۱۳۹۸ در ۰:۴۹ ق٫ظ

با عرض سلام و خسته نباشید
من برای یه کار مهندسی ایده دارم و کسانی میشناسم که میتوانند از ایده من حمایت کنند و آن ها را در قالب پروژه تعریف نمایندتا به محصول برسد اما از من خواستن که شرکت بزنم تا آنجا پروژه ها تعریف شوند
اما متاسفانه شرایط زدن آن را ندارم چه از لحاظ مادی و چه وقت
راه دوم این است که یه شرکت پیدا کنم و با انها شریک شوم و پروژه ها اونجا تعریف شوند و..
حالا به نظر شما راه های شریک شدن این مواقع چگونه است؟

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۳:۲۱ ب٫ظ

  با سلام
  بهترین قالب برای پاسخگویی به نیاز شما قرارداد مشارکت مدنی می‌باشد.

عباس · ۲۲ آبان ۱۳۹۸ در ۰:۲۴ ق٫ظ

با سلام
من و دوستم قصد شراکت با یک سرمایه دار را داریم به این صورت که سرمایه ما ایده و روش تولید ماده خاصی می باشد برای اینکا ر چه باید بکنیم مرسی

سهیلا طعامی · ۲۷ آذر ۱۳۹۸ در ۱۰:۱۸ ق٫ظ

با سلام میخواستم شرایط استفاده از یکی از اتاقهای یه شرکت توسط دو نفر که یکی از ان دونفر فرزند صاحب شرکت اصلی محل مورد نظر می باشد که محل کار در اجاره پدرشان است وفرزند به همراه دوستش میخواهند در یکی از اتاقهای محل مورد نظر به تهیه وتوزیع محصولی بپردازند راهنمایی فرمایید که اشکالی ندارد طی یه قرارداد مشارکتی شروع بکار نمایند

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۴:۳۷ ب٫ظ

  با سلام
  علی الظاهر قرارداد مشارکت برای نیاز شما مناسب می‌باشد.

Mansour · ۴ دی ۱۳۹۸ در ۱۱:۰۵ ق٫ظ

با سلام و خسته نباشید
من میخوام بابت معامله یک ملک با یکی از دوستانم که نیاز به پول داره تا ملک رو بنام خودش بزنه مبلغی رو که از من درخواست کرده پرداخت کنم،و چون مبلغ یک دانگ ملک از پولی که دارم بهش میدم خیلی بیشتر است بهم گفت که یک قراردادی بابت این مبلغ و سود مشارکت که چند برار بیشتر از پول بنده هست بین خودمان در حضور چند شاهد نوشته شود
خواستم راهنمایی کنید در این مورد چه اقدامی انجام باید بدم

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۴:۴۱ ب٫ظ

  با سلام
  با توجه به توضیحات، قرارداد قرض برای اصل پول و عقد صلح برای سود باید میان شما منعقد گردد. در صورت تمایل میتوانید درخواست تنظیم قرارداد ثبت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link

همین حالا نمونه قرارداد مشارکت را دریافت کنید!

چرا با یک قرارداد مشارکت مدنی حرفه ای، خیال راحت و مشارکت بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین الان آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد مشارکت
همراه با آموزش ماده به ماده قرارداد
close-link
Click Me