قرارداد مشارکت کافی شاپ به چه صورت است؟ '6 زمان خواندن

منتشرشده توسط مریم خدادوستان در تاریخ

قرارداد مشارکت کافی شاپ به چه صورت است؟

قرارداد مشارکت کافی شاپ یکی از انواع قرارداد شراکت کاری بین دو یا چند است که همان قرارداد مشارکت مدنی است. شراکت در راه‌اندازی کافی شاپ مانند شراکت در هر امر دیگری نیازمند عبور از کانال‌های قانونی و کسب مجوز‌های موردنیاز است. به صورتی که اگر شما مجوزهای قانونی و مهم برای ورود به این شراکت را نداشته باشید دچار مشکل می‌شوید و حتی ممکن است در همان ابتدای کسب‌و‌کار شکست بخورید. بعد از راه‌اندازی یک کافی شاپ و تأمین هزینه، تامین سرمایه و تجهیزات، مطمئناً نیازمند اخذ مجوزها و قراردادهایی برای ادامه کار هستید. ما در این مطلب مجوزهای قانونی شراکت در کافی شاپ و قراردادهای مورد نیاز آن را بیان می‌کنیم. اگر در زمینه‌ی نوشتن قرارداد مشارکت کافی شاپ نیاز به مشورت دارید می‌توانید از کمک کارشناسان حقوقی ما در تنظیم قرارداد خود بهره ببرید.

قرارداد مشارکت مدنی چیست؟

قرارداد مشارکت مدنی قراردادی است که از طریق آن اشخاص حقیقی یا حقوقی سرمایه (مادی یا معنوی) خود را به صورت سهم الشرکه نقدی یا غیرنقدی تقویم کرده و به صورت مشاع و برای انجام کار معین در زمینه فعالیت‌های تولیدی، بازرگانی و خدماتی برای مدت محدود و به قصد انتفاع بکار می‌گیرند. به عبارتی ساده‌تر قرارداد مشارکت مدنی همان شکل مرسوم نمونه قرارداد مشارکت در کار و سرمایه است که به وسیله آن افراد سرمایه‌های خود را با هم تجمیع کرده و کسب‌وکاری راه می‌اندازند حال این سرمایه می‌تواند مادی باشد و یا به صورت ایده باشد.
شما هم می‌توانید نمونه قرارداد مشارکت مدنی را دریافت کنید تا یک مشارکت بی‌دردسر و بی‌دغدغه داشته باشید.

شراکت در کافی شاپ به چه معناست؟

شراکت کاری بین دو نفر در کافی شاپ ، یک سبک کسب و کار کاملا پر سود و جدید در بازار اقتصاد است.  ممکن است شما سرمایه‌ای دارید و می‌خواهید از توانایی‌های یک فرد در مدیریت کافی شاپ استفاده کنید تا سرمایه‌تان را چند برابر کنید و یا بالعکس شما فردی هستید دارای تجربه و توانایی در کار کافه ولی سرمایه‌ای برای پیش بردن ایده‌تان در این خصوص ندارید و یا شما تعدادی دوست هستید و ترجیح می‌دهید با شراکت و سرمایه‌گذاری در کافه دارایی‌تان را افزایش دهید. سوالات خود پیرامون انعقاد قرارداد  مشارکت در کافی شاپ را از ما بپرسید!

قرارداد شراکت در کافی شاپ چیست؟

قرارداد شراکت در کافی شاپ با عنوان قرارداد مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است.  طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد‫.‬ به‌عبارتی تعهدی  است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است.

بخوانید
قرارداد مشارکت شرکت با سرمایه‌گذار را به چه صورت تنظیم کنیم؟

چه نکات حقوقی حین تنظیم قرارداد مشارکت در کافی شاپ باید رعایت شود؟

 یکی از قراردادهای پرکاربرد در مشارکت مدنی، قرارداد شراکت در کافی شاپ است. اما قبل از تنظیم آن چند نکته مهم وجود دارد که در هنگام عقد باید به آن‌ها توجه کرد:

۱. در اولین قدم باید موضوع مشارکت که همان شراکت در کافی شاپ است و همچنین نحوه مشارکت مشخص شود.

۲. حتما مشخصات شرکا در قرارداد ذکر شود.

۳. موضوع مهمی که در رابطه با نحوه مشارکت مطرح است، مساله آورده طرفین است که باید به تفصیل در قرارداد ذکر شود. به عنوان مثال آورده یکی از شرکا برای شراکت در کافه می‌تواند سرمایه نقدی و آورده طرف دیگر می‌تواند کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص مانند سرو قهوه باشد.

۴. مقدار سرمایه و سهم سود هر یک از طرفین به طور واضح مشخص و سپس نحوه پرداخت و تقسیم سود و زیان شراکت بیان شود. همچنین میزان سهم هر یک از طرفین در مورد هزینه‌های جاری و مصرفی را نباید فراموش کرد.

۵. هر قرارداد شراکت، دارای مدت زمان معینی است که پس از طی آن، قرارداد خود به خود فسخ شده و پس از آن قابل استناد نمی‌باشد پس حتما باید تاریخ شروع و پایان همکاری در قرارداد شراکت در رستوران ذکر شود.

۶. از آنجایی که تعهدات و وظایف شرکا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید قرارداد شراکت آن را دربربگیرد، این تعهدات باید به نحوی باشد که شرایط تنظیم یک قرارداد را متعادل کند، یعنی شرایط یک طرفه نباشد و قرارداد به سمتی نرود که شریک دغدغه این را داشته باشد که سهم او تضییع شده است یا اینکه فضا برای سوءاستفاده یکی از طرفین فراهم شود.

اخذ مجوزهای لازم جهت انجام موضوع مشارکت در کافی شاپ

شروع به شراکت در کافی شاپ حتی از نوع سیارش به مانند هر کسب وکار دیگری نیازمند برخی مجوزهای لازم است. کسب مجوزهای لازم و پروانه‌های ضروری از مهم ترین اقدامات پیش از شروع به کار رسمی و شراکت است. در غیر این صورت به احتمال زیاد با جریمه های سنگین دولتی مواجه خواهید شد.
اولین مرحله برای ورود به این حیطه دریافت پروانه کسب که همان مجوز رسمی است. شرایط و مدارک لازم جهت تشکیل پرونده و اخذ جواز کسب از اتحادیه صنف بستنی آبمیوه و کافی شاپ تهران:

۱-تابعیت جمهوری اسلامی ایران
۲-ارائه سند مالکیت و بنچاق یا اجاره نامه رسمی یا عادی و یا مبایعه نامه و یا حکم قطعی دادگاه مبنی بر الزام به تنظیم اجاره نامه یا رسید پرداخت اجاره بها معتبر و یا ارائه قرار دادهای منعقده فی مابین متقاضی پروانه کسب با ادارات و سازمانهای دولتی , نهاد ها , شهر داری ها , شرکت های تعاونی مسکن و شرکت های خاص صنفی , شرکت های تحت پوشش سازمان های دولتی ( ارائه اصل سند مالکیت جهت احراز مالکیت موجر یا فروشنده در خصوص اجاره نامه عادی یا مبایعه نامه عادی ضروریست)

بخوانید
قرارداد مشارکت پوشاک برای راه‌اندازی کارگاه تولیدی چیست؟

کارت بهداشت داشته باشید!

قدم مهم دیگر این است که معمولا تمام افرادی که در رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها مشغول به کار هستند باید کارت بهداشت داشته باشند و تمام دستورالعمل‌هایی که اداره بهداشت برای این افراد مشخص کرده است را رعایت کنید. به این منظور کارکنان هر رستوران باید دوره بهداشت عمومی را بگذرانند و دارای کارت بهداشت باشند.

 کارفرمای هر کافی شاپ یا رستوران وظیفه دارد برای استخدام پرسنل خود، قبل از شروع به‌‌کار آنها از ایشان کارت بهداشت دریافت کند. چراکه استخدام فردی در صورت نداشتن کارت بهداشت، ممنوع است.

حتما با پرسنل خود قرارداد ببندید

قرارداد مشارکت در کافی شاپ هم مانند سایر قراردادهای کاری، از دل یک سری اصول و قوانین بوجود آمده است. ممکن است شما با توجه به شرایط کافه‌ی خود قراردادی تنظیم کنید و با رضایت طرفین، انعقاد قرارداد صورت بگیرد. البته در صورتی‌ که قرارداد طبق قوانین اداره کار به صورت کارفرما و کارمند منعقد شود شرایط کاملا مشخص و در قانون کار به صراحت توضیح داده شده است. اگر در زمینه‌ی نوشتن قرارداد مشارکت کافی شاپ نیاز به مشورت دارید می‌توانید از کمک کارشناسان حقوقی ما در تنظیم قرارداد خود بهره ببرید.

بیمه مسئولیت کافی شاپ را فراموش نکنید!

یکی دیگر از مهم‌ترین بیمه‌های مسئولیت، بیمه مسئولیت کافی شاپ است. مدیران این بخش‌ها در قبال استفاده‌کنندگان از محیط و خدماتشان مسئولیت مدنی دارند، لذا جهت پشتیبانی و بیمه کلیه خسارات ناشی از هزینه های پزشکی، فوت و نقص عضو می‌بایست نسبت به پر نمودن فرم درخواست صدور بیمه مسئولیت کافی شاپ اقدام نمایند.

از آنجایی که رستوران‌ها و کافی شاپ ها در معرض خطرات متعددی هستند. مثل ریسک آتش‌سوزی، ریسک وقوع حادثه ولو شکستگی دست و پای کارگران (که قطعا مشمول دیه شده و مبالغ بالایی از سرمایه شراکت را از بین می‌برد) و ریسک وقوع حوادث برای مشتریان در محیط رستوران، بنابر خطرات ذکر شده، یک رستوران به بیمه‌نامه‌های زیر نیاز دارد:

۱- بیمه نامه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان برای خطرات احتمالی که ممکن است برای کارکنان کافه رخ دهد،

۲- بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران رستوران در قبال استفاده‌کنندگان برای خطرات و حوادثی که ممکن است در کافی شاپ برای مشتریان رخ دهد،

۳- بیمه‌نامه آتش سوزی که به دلیل وجود آشپرخانه و تردد زیاد و ریسک بالای آن، ضروری به نظر میرسد.

اگر در مورد قوانین شراکت آگاهی کافی ندارید، حتماً از وکیل و یا کارشناس استفاده کنید

مشاوران حقوقی بخاطر تسلطی که به امور قراردادها دارند از کلیات حقوقی آن مطلع‌اند. مزیت مراجعه به کارشناس در این است که بسیاری از نکات توسط ذینفعان قرارداد ممکن است فراموش شده باشد و یا بصورت مخفی باقی بماند. لذا مشاور حقوقی قراردادها در تنظیم قرارداد مشارکت، به شما کمک می‌کند که بهترین ضمانت اجرایی در قرارداد شراکت در رستوران برای شما درنظر گرفته شود. برای انعقاد قرارداد خود جهت راه‌اندازی کافی شاپ از ما کمک بگیرید. 

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

اگر سوالی دارید بپرسید

Avatar placeholder

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!
مشاوره رایگان
close-image