'6 زمان خواندن

قرارداد پرکیس یکی از انواع قراردادهای مشارکت مدنی است. قراردادهای مشارکت مدنی به قراردادهایی گفته می­‌شوند که دو یا چند شریک برای همکاری در یک موضوع مشخص با یکدیگر منعقد می‌­کنند. آن­چه تحت عنوان قراردادهای مشارکت در ساخت یا قراردادهای سرمایه گذاری بانکی شناخته می­‌شود در زمره­ همین قراردادهاست اما نکته‌­ای که شایان ذکر است این مطلب است که می‌­توان قرارداد مشارکت را به گونه‌­ای منعقد کرد که هدف از آن مشارکت در ارائه خدمات خاص باشد که یکی از مهم­‌ترین نمونه­‌های آن قرارداد پرکیس است.
در این مطلب قرارداد پرکیس و نکات حقوقی مربوط به آن را بررسی می‌کنیم.

پرکیس پزشکی به چه معناست؟

طرح پرکیس یکی از روش‌های پرداخت پاداش مبتنی بر عملکرد است که براساس آن درآمد دریافتی کارکنان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، به عملکرد آنها پیوند می‌خورد و افراد درمقابل فعالیت بیشتر، درآمد بیشتری دریافت می‌کنند. براساس این طرح، کارکرد پزشکان به طور ماهانه محاسبه و پس از کسر کسورات قانونی و منظور نمودن سهمی برای مراکز درمانی و کارکنان مرتبط با طرح، به آنان پرداخت می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین اهداف مدیریت مراکز درمانی، افزایش کارآیی است و اجرای طرح پرکیس یکی از ابزارهای مدیریت برای افزایش کارآیی کارکنان است.

با دریافت نمونه قرارداد پرکیس و راهنمای کامل آن از یک قرارداد حرفه‌ای و بی‌دردسر بهره‌مند شوید.

قرارداد پرکیس چیست؟

قراردادهای پرکیس بین افرادی که در حوزه‌­ بهداشت و درمان فعالیت دارند مثل پزشکان و دندان‌پزشکان با کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها منعقد می‌شود و آن هم در شرایطی که این اشخاص بدون استخدام در مراکز درمانی به فعالیت بپردازند.

 پزشکانی که بصورت پرکیس یا درصدی مشغول به فعالیت در بیمارستان‌ها هستند کارفرما ملزم به پرداخت حق بیمه برای آنان می‌باشد زیرا قراردادهای درصدی پرکیس و به تعبیر قانون قراردادهای پورسانتی، جزو قراردادهای مشمول قانون کار هستند.

در صورت توافق پزشک و مالک مرکز درمانی مبنی بر انعقاد قرارداد پرکیس به جهت آغاز همکاری، مسئولیت پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی ماده 38 پزشک بر عهده سرمایه گذار، مالک کلینیک یا بیمارستان نخواهد بود زیرا ماهیت این قرارداد نوعی مشارکت مدنی می‌باشد.

اما در صورتی که کارفرما متعهد به پرداخت حق بیمه پزشک باشد، این قرارداد پرکیس نبوده هرچند اگر عنوان قرارداد را پرکیس برگزیده باشند. نکته مهم در مسئله تنظیم و تفسیر قراردادها، اهمیت و برتری ماهیت قرارداد بر عنوان آن است. بدین ترتیب در صورت وجود الزام کارفرما به پرداخت حق بیمه پزشک، آن قرارداد را در زمره قرارداد کار در نظر میگیریم. حال آنکه ممکن است قرارداد کار پزشک به صورت درصدی ویا به عبارت دیگر، پورسانتی باشد که این مورد حاصل از نتایج توافقات کارفرما و پزشک بوده و در ماده مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن توسط کارشناس تنظیم میگردد.

بخوانید
الزامات حقوقی شراکت در آرایشگاه زنانه چیست؟

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد پرکیس کامل دارید که تمامی بندهای لازم را داشته باشد می‌توانید همین الان نمونه قرارداد پرکیس و آموزش کامل آن را دریافت کنید.

در قرارداد‌های پرکیس تأمین محل انجام فعالیت و تهیه وسایل مورد نیاز برعهده کدام طرف قرارداد است؟

در قرارداد پرکیس اصولاً تأمین محل انجام قرارداد یا وسایل و لوازم مورد نیاز برای ارائه خدمات به عهده مسئولین کلینیک و بیمارستان یا مالک بیمارستان و درمانگاه است ولی با در نظر گرفتن اصل حاکمیت اراده هر توافقی که از سوی طرفین برخلاف آن انجام شود معتبر و لازم الاجراست. نه تنها در قراردادهای پرکیس بلکه در هر قرارداد دیگری توافقاتی که خلاف اصل یا عرف شناخته می­‌شوند لازم است به صور صریح، واضح و روشن درج گردند.

دانلود نمونه قرارداد پرکیس

آیا قرارداد پرکیس مشمول مالیات می‌شود؟

قرارداد پرکیس هم مانند سایر قراردادهای مشارکت مشمول مالیات هستند. در قرارداد پرکیس پزشک باید قرارداد خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کند و درآمدها و هزینه‌­های حاصل از اجرای قرارداد را در اظهارنامه‌­ مالیاتی خود درج نماید ولی در قانون این وظیفه برای کلینیک‌­ها و بیمارستان­‌ها شناسایی نشده است و آن­ها ملزم به درج درآمدها و هزینه­‌های حاصل از قرارداد پرکیس در صورت وضعیت مالیاتی خود نیستند و صرفاً مکلفند که قرارداد پرکیس را ارائه نمایند.

در این قرارداد از هر پرداختی به پزشک، مالیات مربوطه کسر و توسط مالک بیمارستان به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌گردد.

در صورتی که برای مشارکت خود نیاز به استفاده از قرارداد پرکیس داشتید می‌توانید همین الان برای دریافت این قرارداد اقدام کنید.

سود و زیان حاصل از قرارداد پرکیس به چه نحوی می‌باشد؟

اصولاً قراردادهای مشارکت بر مبنای سهم طرفین در سود و زیان حاصل از شراکت منعقد می­‌شود و نمی­‌توان قبل از انجام فعالیت سود و زیان ناشی از اقدام را به طور مقطوع سنجید به همین دلیل در قراردادهای پرکیس معمولاً شرایط مالی به صورت درصدی بین طرفین مشخص می‌شود. در قراردادهای پرکیس یا حق‌الزحمه اضافه کاری پرداخت مبتنی بر عملکرد پزشک است یعنی هرچه شخص درمان­گر فعالیت بیشتری در مرکز درمانی داشته باشد پرداخت به او افزایش خواهد یافت.

نقش پزشک در خصوص مدیریت هزینه‌ها به چه صورت است؟

در نمونه قرارداد پرکیس باید به صورت واضح مشخص شود که پزشک در هزینه‌­های مربوط به درمان یا تشخیص بیماری مشارکت دارد یا خیر و هر نوع سکوت در این زمینه نه تنها می­‌تواند قرارداد را در مرحله اجرا با مشکلات جدی مواجه سازد بلکه به سبب تفسیرهای متفاوت می­‌تواند هزینه‌­هایی را برای پزشکان به همراه داشته باشد. به عنوان نمونه در برخی از درمان‌­ها هزینه‌های لابراتور و رادیوگرافی و … قسمت عمده­‌ای از فرآیند درمان را تشکیل می­‌دهند فلذا سکوت در این خصوص بیشتر به معنای تسهیم هزینه‌­ها بین طرفین قرارداد تعبیر می­‌شود یعنی این­که پزشکان و مسئولین کلینیک در این هزینه­‌ها نقش مساوی دارند.

چرا با تنظیم قرارداد پرکیس با خیال راحت و بی‌دغدغه ، تنها به فکر رشد و پیشرفت کسب‌وکارتان نباشید؟ همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی از کارشناسان خبره در زمینه امور قراردادها اقدام کنید.

مسئولیت‌های ناشی از اقدامات و تشخیص درمانی برعهده کیست؟

در بسیاری از قراردادهای پرکیس کلینیک­‌ها و بیمارستان‌­ها، مسئولیت­‌های ناشی از اقدامات و تشخیص درمانی پزشک را در حوزه­‌های حرفه‌­ای از خود سلب و ساقط می­‌نمایند و مشخص می­‌کنند مسئولیت در این حوزه متوجه خود درمان­گر است. درج این عبارات به صورت عام می‌­تواند دردسرساز باشد. بهتر آن است عبارات به شکلی درج شود تا مانع از این گردد که مسئولیت­‌هایی که کلینیک در حوزه درمان دارد را تحت الشعاع قرار دهد.

موفقیت در شراکت، مهم‌ترین نتیجه داشتن یک قرارداد اصولی می‌باشد. با دریافت نمونه قرارداد پرکیس و آموزش آن، یک مشارکت حرفه‌ای و بی‌دغدغه داشته باشید.

بخوانید
قرارداد مشارکت ربوی چیست و چه تفاوتی با مشارکت تضامنی دارد؟

وضعیت بیمه درمانگر در قرارداد پرکیس چگونه است؟

در اغلب قراردادهای پرکیس مثل سایر قراردادهای مشارکت توافقی در خصوص بیمه‌­ شخص درمان گر توسط کلینیک و بیمارستان صورت نمی‌پذیرد و چنان­چه مبلغی تحت این عنوان از سهم پزشکان کسر شود و یا حتی اقدامی در این خصوص از سوی کلینیک صورت پذیرد قرارداد را از قالب مشارکت خارج ساخته و آن را به نوعی قرارداد استخدام به صورت ساعتی یا نظایر آن مبدل می­‌سازد. استفاده از عنوان پرکیس نباید هرگز موجب شود تا نسبت به تحلیل مفاد قرارداد به شکل صحیح و منطبق با واقع و قانون غافل شویم.
چنانچه نیاز دارید تا قرارداد پرکیسی به‌طور اختصاصی برای شما تنظیم شود، می‌توانید درخواست تنظیم قراردادتان را ثبت کنید تا در کمترین زمان قراردادی مطابق با وضعیت و شرایط شما نوشته شود.

حق بیمه قرارداد پرکیس به چه صورت می‌باشد؟

در صورت توافق پزشک و مالک مرکز درمانی مبنی بر انعقاد قرارداد پرکیس به جهت آغاز همکاری، مسئولیت پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی ماده 38 پزشک بر عهده سرمایه گذار، مالک کلینیک یا بیمارستان نخواهد بود زیرا ماهیت این قرارداد نوعی مشارکت مدنی است.

اما در صورتی که کارفرما متعهد به پرداخت حق بیمه پزشک باشد، این قرارداد پرکیس نبوده هرچند اگر عنوان قرارداد را پرکیس برگزیده باشند. نکته مهم در مسئله تنظیم و تفسیر قراردادها، اهمیت و برتری ماهیت قرارداد بر عنوان آن است. بدین ترتیب در صورت وجود الزام کارفرما به پرداخت حق بیمه پزشک، آن قرارداد را در زمره قرارداد کار در نظر میگیریم. حال آنکه ممکن است قرارداد کار پزشک به صورت درصدی ویا به عبارت دیگر، پورسانتی باشد که این مورد حاصل از نتایج توافقات کارفرما و پزشک بوده و در ماده مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت آن توسط کارشناس تنظیم میگردد

در صورتی که برای کسب و کار خود نیاز به استفاده از اسناد تجاری داشتید می‌توانید همین الان برای دریافت مشاوره حقوقی از کارشناسان ما اقدام کنید.

نیاز به راهنمایی یا تنظیم نمونه قرارداد پرکیس دارید؟

اگر طریقه نوشتن متن قرارداد را ندانید و یک قرارداد به خوبی تنظیم و نوشته نشود، چه می­‌شود؟ اگر شما در این قرارداد مبلغ قابل توجهی را هزینه کنید، آیا شرایط خروج به‌گونه­‌ای هست که شما بتوانید سرمایه­‌تان را برگردانید؟ (به عنوان مثال، آیا بندی را در قرارداد درباره زمان خروج از آن و برگرداندن سرمایه­‌تان تنظیم کرده‌­اید؟). اگر طرف دیگر به شهرت شما آسیب زد، می‌­توانید به سرعت قرارداد را خاتمه دهید؟ اگر در یک موضوع خاص که جزء مسئولیت­‌های شما محسوب می­‌شود از کسب و کارتان محافظت می­‌شود؟ آیا در دیگر موضوعات هم چنین محافظتی وجود دارد؟

در صورتی که در حال راه‌اندازی مراکز درمانی همچون کلینک، بیمارستان و مراکز بهداشتی هستید و به دنبال جذب نیروی متخصص پزشک برای کسب و کار خود هستید، توصیه می‌شود روابط کاری خود را توسط قراردادی جامع و کامل که توسط مشاور حقوقی با تجربه تنظیم شده است مکتوب کنید.

تیم حقوقی وینداد آماده تنظیم قراردادهای پرکیس به صورت کاملا اختصاصی برای شما می‌باشد.

دانلود نمونه قرارداد پرکیس


18 دیدگاه

بابک طلوع · ۲۵ آذر ۱۳۹۸ در ۴:۰۰ ب٫ظ

من دقیقا متوجه نشدم بیمه بر عهده کارفرما هست یا نه؟
بعبارتی من پزشک که قرار داد پرکیس با بیمارستان می بندم آیا باید توسط بیمارستان بیمه بشوم یا خیر؟ چون یک جا نوشته آید اگر بیمه شویم از نوع قرار داد پرکیس خارج می شویم و در جای دیگر نوشته آید به عهده کارفرما هست
چون الان در خیلی از قرار دادهای پرکیس ذکر می شود مشمول بیمه نیست

  وینداد · ۷ دی ۱۳۹۸ در ۴:۳۲ ب٫ظ

  با سلام
  علی الاصول قراردادهای پرکیس نباید مشمول تعهد بیمه کارفرما باشند. با این وجود مشاهده شده است برخی از این نوع قراردادها تعهد بیمه کارفرما را نیز شامل شده اند، که امری استثنایی است.

   حسین پرویزی · ۲۲ دی ۱۳۹۸ در ۲:۱۰ ب٫ظ

   مطابق نامه شماره 1000/95/5010 مورخ 1395/05/19، سازمان تامین اجتماعی پزشک پرکیسی (غیر مقیم) دارای شرایطی است که با بررسی مستندات ارائه شده و احراز مدارک ابرازی مبالغ پرداختی تحت عنوان قرارداد به پزشک پرکیسی مشمول کسر حق بیمه نمیباشد

    زهرا بیات · ۲۱ مهر ۱۳۹۹ در ۳:۱۰ ب٫ظ

    سلام

    از به اشتراک گذاری اطلاعات و حسن توجه شما سپاسگزاریم

    با احترام
    تیم حقوقی وینداد

کمالی · ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ در ۱۲:۵۴ ب٫ظ

سلام در متن که نوشته شده شامل قانون کار میشن پس چرا میفرمایید مشمول تعهد بیمه کارفرما نیست

  زهرا بیات · ۲۱ مهر ۱۳۹۹ در ۳:۲۲ ب٫ظ

  سلام
  تنها پزشکان متخصص و فوق متخصصی که رابطه ی کارمندی و کارفرمایی نداشته باشند و درصدی از مبلغ پرداختی بیمار را دریافت کنند و غیر مقیم در بیمارستان مربوطه باشند مشمول کسر حق بیمه نیستند.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

محمد · ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۴ ب٫ظ

با سلام وسپاس از مطالب
یک سوالی داشتم نحوه مشارکت در خود درمانگاه های پزشکی و پرداخت ارزش معنوی کلینیک باید به چه صورت باشد؟ اگر نمونه قراردادی وجود دارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  زهرا بیات · ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۱:۴۵ ب٫ظ

  سلام
  پرسش شما کلی و گسترده می باشد.
  پیشنهاد می شود با ارائه ی توضیحات بیشتر نسبت به دریافت مشاوره حقوقی اقدام نمایید.
  در این راستا می توانید از راهنمایی کارشناسان تنظیم قرارداد وینداد استفاده کنید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

رضا · ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۵ ب٫ظ

سلام و احترام
ضمن تشکر از مطالب ارائه شده، یه سوال در قرارداد پرکیسی مراکز درمانی مالیات به چه صورت پرداخت شود بهتر است؟؟
آیا پرداخت مالیات حقوق و ارسال قرارداد به اداره مالیاتی به عهده پزشک باشه بهتر است یا از طریق کارفرما کسر و به اداره مالیات پرداخت گردد؟؟
با سپاس از تیم وینداد

  زهرا بیات · ۲۰ خرداد ۱۳۹۹ در ۵:۵۶ ب٫ظ

  سلام
  در صورتی که قرارداد پزشک با بیمارستان در قالب عقد مشارکت مدنی باشد و رابطه ی تبعیت بین پزشک و بیمارستان موجود نباشد، پزشک و بیمارستان هرکدام درآمدها و هزینه های ناشی از این قرارداد را به طور جداگانه در اظهارنامه مالیاتی خود ابراز می نمایند. اما در صورتی که رابطه ی بین پزشک و بیمارستان در قالب قرارداد کار باشد و تبعیت کارگر از کارفرما موجود باشد، حقوق و تعهدات طرفین تابع قانون کار خواهد بود و بنابراین کارفرما موظف است مالیات بر درآمد پزشک را کسر و به اداره دارایی پرداخت نماید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

  زهرا بیات · ۲۳ تیر ۱۳۹۹ در ۱۱:۳۷ ق٫ظ

  سلام
  مالیات قرارداد های پرکیس عموما توسط بیمارستان مربوطه پرداخت می گردد.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

سید جلال میرآقایی · ۹ تیر ۱۳۹۹ در ۴:۲۹ ب٫ظ

آینده ای روشن و بدور از هر گونه هیاهو و استرس برای همه مردم جهان ..خصوصا برای هموطنان عزیزم .

م بشارت · ۵ آبان ۱۳۹۹ در ۱۰:۱۶ ق٫ظ

سلام خسته نباشید دستورالعملی برای پرداخت پرکیس برای مراکز درمانی و بیمارستانها وجود دارد؟

  زهرا بیات · ۵ آبان ۱۳۹۹ در ۱۱:۱۲ ق٫ظ

  سلام
  به دادنامه شماره 630 مورخ 11/9/92 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و نامه 5010/95/1000 مورخ 19/5/95 مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی مراجعه نمایید.

  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

شمیم · ۱۸ دی ۱۳۹۹ در ۲:۵۹ ب٫ظ

سلام
فوق العاده ویژه کرونا به پزشکان قرار داد پرکیس هم تعلق میگیره؟

  کارشاس حقوقی وینداد · ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ در ۱:۱۴ ب٫ظ

  باسلام
  در صورت تصریح امور فوق العاده در قرارداد پرکیس به عنوان امور فوق العاده یا اموری که ناشی از بیماری های غیرقابل پیش بینی باشد نیز این مورد قابل اعمال است برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق درخواست ثبت مشاوره تلفنی در پنل کاربری وینداد اقدام نمایید.
  بااحترام
  تیم حقوقی وینداد

ف بهمنی · ۲۹ آبان ۱۴۰۰ در ۱۲:۲۴ ب٫ظ

سلام

تشکر از توضیحات خوب شما،در نامه مورد اشاره قید گردیده پزشکان متخصص و فوق تخصص ،پزشکان عمومی مشمول این قراداد پرکیس هم در مورد بیمه به همان شکل میباشند؟

  کارشاس حقوقی وینداد · ۳۰ آبان ۱۴۰۰ در ۱۱:۵۳ ق٫ظ

  با سلام
  نوع و میزان تخصص پزشک تفاوتی در موضوعات مربوط به بیمه ی قرارداد پرکیس ایجاد نمی کند. و در هر صورت توضیحات این مطلب بر تمام پزشکان صدق می کند.
  با احترام
  تیم حقوقی وینداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link

همین حالا نمونه قرارداد پرکیس را دانلود کنید!

چرا با یک قرارداد پرکیس حرفه ای، کاری بی دغدغه را تجربه نکنید؟ همین حالا آن را دریافت کنید
دانلود نمونه قرارداد پرکیس
همراه با پشتیبانی و دسترسی همیشگی
close-link
Click Me