قرارداد پرکیس یکی از انواع قراردادهای مشارکت مدنی است. قراردادهای مشارکت مدنی به قراردادهایی گفته می­‌شوند که دو یا چند شریک برای همکاری در یک موضوع مشخص با یکدیگر منعقد می‌­کنند. آن­چه تحت عنوان قراردادهای مشارکت در ساخت یا قراردادهای سرمایه گذاری بانکی شناخته می­‌شود در زمره­ی همین قراردادهاست اما نکته‌­ای که شایان ذکر است این مطلب است که می‌­توان قرارداد مشارکت را به گونه‌­ای منعقد کرد که هدف از آن مشارکت در ارائه خدمات خاص باشد که یکی از مهم­ترین نمونه­‌های آن قرارداد پرکیس است.

قراردادهای پرکیس بین افرادی که در حوزه‌­ی بهداشت و درمان فعالیت دارند مثل پزشکان و دندان‌پزشکان با کلینیک‌ها و بیمارستان ها منعقد می‌­شود و آن هم در شرایطی که این اشخاص بدون استخدام در مراکز درمانی به فعالیت بپردازند.

در قرارداد‌های پرکیس تأمین محل انجام فعالیت و تهیه وسایل مورد نیاز بر عهده کدام طرف قرارداد اس؟

در قرارداد پرکیس اصولاً تأمین محل انجام قرارداد یا وسایل و لوازم مورد نیاز برای ارائه خدمات به عهده مسئولین کلینیک و بیمارستان است ولی با در نظر گرفتن اصل حاکمیت اراده هر توافقی که از سوی طرفین برخلاف آن انجام شود معتبر و لازم الاجراست.نه تنها در قراردادهای پرکیس بلکه در هر قرارداد دیگری توافقاتی که خلاف اصل یا عرف شناخته می­‌شوند لازم است به صور صریح، واضح و روشن درج گردند.

آیا این نوع از قرارداد مشمول مالیات می‌شود؟

قرارداد پرکیس هم مانند سایر قراردادهای مشارکت مشمول مالیات هستند. در قرارداد پرکیس پزشک باید قرارداد خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم کند و درآمدها و هزیه‌­های حاصل از اجرای قرارداد پرکیس را در اظهارنامه‌­ی مالیاتی خود درج نماید ولی در قانون این وظیفه برای کلینیک‌­ها و بیمارستان­ها شناسایی نشده است و آن­ها ملزم به درج درآمده‌­ها و هزینه­‌های حاصل از قرارداد پرکیس در صورت وضعیت مالیاتی خود نیستند و صرفاً مکلفند که قرارداد پرکیس را ارائه نمایند.

سود و زیان حاصل از این قرارداد به چه نحوی می‌باشد؟

اصولاً قراردادهای مشارکت بر مبنای سهم طرفین در سود و زیان حاصل از شراکت منعقد می­‌شود و نمی­‌توان قبل از انجام فعالیت سود و زیان ناشی از اقدام را به طور مقطوع سنجید به همین دلیل در قراردادهای پرکیس معمولاً شرایط مالی به صورت درصدی بین طرفین مشخص می­‌شود. در قراردادهای پرکیس یا حق الزحمه اضافه کاری پرداخت مبتنی بر عملکرد پزشک است یعنی هرچه شخص درمان­گر فعالیت بیشتری در مرکز درمانی داشته باشد پرداخت به او افزایش خواهد یافت.

نقش پزشک در خصوص مدیریت هزینه‌ها به چه صورت است؟

در قرارداد پرکیس باید به صورت واضح مشخص شود که پزشک در هزینه‌­های مربوط به درمان یا تشخیص بیماری مشارکت دارد یا خیر و هرنوع سکوت در این زمینه نه تنها می­‌تواند قرارداد را در مرحله اجرا با مشکلات جدی مواجه سازد بلکه به سبب تفسیرهای متفاوت می­تواند هزینه‌­هایی را برای پزشکان به همراه داشته باشد. به عنوان نمونه در برخی از درمان‌­ها هزینه­‌های لابراتور و رادیوگرافی و … قسمت عمده­ای از فرآیند درمان را تشکیل می­‌دهند فلذا سکوت در این خصوص بیشتر به معنای تسهیم هزینه‌­ها بین طرفین قرارداد پرکیس تعبیر می­‌شود یعنی این­که پزشکان و مسئولین کلینیک در این هزینه­‌ها نقش مساوی دارند.

قبول مسئولیت‌های ناشی از اقدامات و تشخیص درمانی بر عهده کیست؟

در بسیاری از قراردادهای پرکیس کلینیک­‌ها و بیمارستان­ها مسئولیت­‌های ناشی از اقدامات و تشخیص درمانی پزشک را در حوزه­‌های حرفه‌­ای از خود سلب و ساقط می­‌نمایند و مشخص می­‌کنند مسئولیت در این حوزه متوجه خود درمان­گر است. درج این عبارات به صورت عام می‌­تواند دردسرساز باشد. بهتر آن است عبارات به شکلی درج شود تا مانع از این گردد که مسئولیت­‌هایی که کلینیک در حوزه درمان دارد را تحت الشعاع قرار دهد.

وضعیت بیمه درمانگر در قرارداد پرکیس چگونه است؟

در اغلب قراردادهای پرکیس مثل سایر قراردادهای مشارکت توافقی در خصوص بیمه‌­ی شخص درمان گر توسط کلینیک و بیمارستان صورت نمی‌­پذیرد و چنان­چه مبلغی تحت این عنوان از سهم پزشکان کسر شود و یا حتی اقدامی در این خصوص از سوی کلینیک صورت پذیرد قرارداد را از قالب مشارکت خارج ساخته و آن را به نوعی قرارداد استخدام به صورت ساعتی یا نظایر آن مبدل می­‌سازد. استفاده از عنوان پرکیس نباید هرگز موجب شود تا نسبت به تحلیل مفاد قرارداد به شکل صحیح و منطبق با واقع و قانون غافل شویم.

بخوانید
الزامات حقوقی شراکت در آرایشگاه زنانه چیست؟

سخن پایانی

در صورتی که در حال راه‌اندازی مراکز درمانی همچون کلینک، بیمارستان و مراکز بهداشتی هستید و به دنبال جذب نیروی متخصص پزشک برای کسب و کار خود هستید، توصیه می‌شود راوابط کاری خود را توسط قراردادی جامع و کامل که توسط مشاور با تجربه مکتوب کنید. تیم حقوقی وینداد آماده تنظیم قراردادهای پرکیس به صورت کاملا اختصاصی برای شما می‌باشد.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link