۶ نکته حقوقی لازم برای شروع شراکت در مغازه '5 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
۶ نکته حقوقی لازم برای شروع شراکت در مغازه

شراکت در مغازه عموماً زمانی اتفاق می‌افتد که حضور فرد به تنهایی برای شروع کار در مغازه، کفایت نمی‌کند. پیش می‌آید که یک فرد یا سرمایه نقدی دارد بدون کار و مهارت و یا کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص است و سرمایه چندانی ندارد.

در این حالت فرد برای از دست ندادن سود آینده، برای خود به‌دنبال شریک می‌گردد. اما بهتر است بدانید قبل از شروع به شراکت در مغازه، از لحاظ حقوقی و اصولی باید الزاماتی را رعایت کنید تا در آینده دچار اختلاف و ضرر نشوید. لازمه شروع به شراکت، برخورداری از آگاهی حقوقی و اصولی در زمینه مقررات مرتبط با این قرارداد است.

قبل از شروع شراکت در مغازه چه اقداماتی باید انجام دهید؟

برای شراکت در مغازه، باید نکات حقوقی بسیاری را در نظر بگیرید. این ارزیابی باید همه جانبه باشد چرا که هدف از شراکت  مغاز‌‌ه، مشخصاً جنبه اقتصادی آن است و در صورتی که راه‌های رسیدن به آن به درستی انتخاب شود، در مدت کوتاهی، رونق کاری و سود قابل توجهی بدست خواهد آمد. از مهم‌ترین اقداماتی که باید حتما انجام دهید تهیه قرارداد مشارکت در مغازه است. اما در ابتدا ببینیم مشارکت به چه معناست؟

شراکت در مغازه

مشارکت از نگاه قانون

شرکت یکی از عقود و قراردادهایی است که به طور خاص در قانون مدنی مشخص شده است و اصطلاحاً به آنها عقود معین می‌گویند.با توجه به ماده ۵۷۱ قانون مدنی و مواد بعد از آن می‌توان گفت شرکت عبارت است از ”درآمیختن سهم‎الشرکه نقدی و یا غیرنقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد، بنحو مشاع، بمنظور انتفاع، طبق قرارداد”.

مطابق این تعریف به نقش حساس و مهم وجود قرارداد مشارکت به‌عنوان اولین مرحله شکل‌گیری و نظم‌بخشیدن به توافقات و تعیین مسیر آینده رفتار شرکاء در موضوع مشارکت می رسیم.

نمونه قرارداد شراکت در مغازه چیست؟

نمونه قرارداد شراکت مغازه با عنوان مشارکت مدنی شناخته می‌شود و از جمله نمونه‌های قرارداد شراکت بین دو نفر است. طبق تعریف ارائه شده در قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران، مشارکت مدنی به معنای درآمیختن سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود می‌باشد‫.‬ به‌عبارتی تعهدی  است که دو یا چند نفر در ارتباط با یک موضوع کاری، تجاری، خرید و فروش و… با یکدیگر دارند و مشخص‌کننده میزان سهم هر فرد در مشارکت مربوطه است.

بخوانید
نمونه قرارداد شراکت نانوایی + نکات حقوقی راه اندازی آن

از این روی این قرارداد برای مشارکت در موضوعات مختلف و گوناگونی کاربرد دارد که قرارداد حاضر مربوط به همکاری و شراکت در انواع اصناف مربوط به فروشگاه‌های آفلاین (بازرگانی و تجاری و غیره) بطور مثال قرارداد شراکت مغازه بین دو نفر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که باید قبل از شروع شراکتتان انجام دهید این است که نمونه قرارداد مشارکت در مغازه را حتما تهیه کنید.

چه نکات حقوقی حین تنظیم نمونه قرارداد شراکت مغازه باید رعایت شود؟

 یکی از قراردادهای پرکاربرد در مشارکت مدنی، نمونه قرارداد شراکت مغازه است. اما قبل از تنظیم آن چند نکته مهم وجود دارد که در هنگام عقد باید به آن‌ها توجه کرد:

۱. در اولین قدم باید موضوع مشارکت که همان شراکت در مغازه است و همچنین نحوه مشارکت مشخص شود.

۲. حتما مشخصات شرکا در نمونه قرارداد شراکت برای مغازه ذکر شود.

۳. موضوع مهمی که در رابطه با نحوه مشارکت مطرح است، مساله آورده طرفین است که باید به تفصیل در قرارداد ذکر شود. به عنوان مثال آورده یکی از شرکا برای شراکت مغازه می‌تواند سرمایه نقدی و آورده طرف دیگر می‌تواند کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص باشد.

۴. مقدار سرمایه و سهم سود هر یک از طرفین به طور واضح مشخص و سپس نحوه پرداخت و تقسیم سود و زیان شراکت بیان شود. همچنین میزان سهم هر یک از طرفین در مورد هزینه‌های جاری و مصرفی را نباید در نمونه قرارداد شراکت مغازه فراموش کرد.

۵. هر قرارداد شراکت، دارای مدت زمان معینی است که پس از طی آن، قرارداد خود به خود فسخ شده و پس از آن قابل استناد نمی باشد پس حتما باید در قرارداد مشارکت در مغازه تاریخ شروع و پایان همکاری ذکر شود.

۶. از آنجایی که تعهدات و وظایف شرکا یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که باید قرارداد شراکت مغازه آن را دربربگیرد، این تعهدات باید به نحوی باشد که شرایط تنظیم یک قرارداد را متعادل کند، یعنی شرایط یک طرفه نباشد و قرارداد به سمتی نرود که شریک دغدغه این را داشته باشد که سهم او تضییع شده است یا اینکه فضا برای سوءاستفاده یکی از طرفین فراهم شود.

اگر هدف شما هم از عقد قرارداد شراکت مغازه راه‌اندازی یک کسب‌وکار و رسیدن به سود آن است همین الآن نمونه قرارداد مشارکت در مغازه را دریافت کنید!

این نکات عمومی را قبل از قرارداد شراکت در مغازه فراموش نکنید!

گفتیم که هدف اصلی از نوشتن قرارداد شراکت در مغازه مشخص کردن میزان سهم هر شخص و بهره‌برداری از سود سرمایه و کار است. اما فراموش نکنید که برای رسیدن به این هدف باید نکات دیگری را هم مدنظر داشته باشید.

اخذ مجوزهای لازم جهت انجام موضوع شراکت در مغازه

قبل از راه اندازی کسب‌ و کار و شروع به مشارکت در مغازه باید از راه‌های قانونی آن مطلع شوید، اولین مرحله برای ورود به این حیطه دریافت پروانه کسب است. این پروانه، مجوزی است برای شروع و ادامه کسب‌ و کار یا حرفه که برای آغاز کار در محل مشخص یا جواز کسب معین، به‌صورت موقت یا دائم به فرد یا افراد صنفی اهدا می‌شود و بدون دریافت آن، کار شما غیرقانونی محسوب می‌شود.

بخوانید
مشارکت در تولید دارو + نکات تنظیم قرارداد مشارکت در تولید دارو

متن قرارداد شراکت در مغازه باید دقیق بوده و از لفظ‌های قانونی و حقوقی استفاده شود

اگر می‌خواهید در شراکت‌تان از بروز اختلاف بین خود و شریکتان جلوگیری کنید قبل از هر کاری باید ابهامات را رفع نمایید. از آوردن عبارات دوپهلو و مبهم خودداری کنید و متن قرارداد را به‌گونه‌ای بنویسید که وظایف و تعهدات هرکدام به‌طور شفاف مشخص باشد.

اگر شما هم نیاز به یک نمونه قرارداد مشارکت در مغازه کامل دارید که تمامی بندهای لازم را داشته باشد می‌توانید قرارداد شراکت در مغازه را دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید.

اگر در مورد قوانین شراکت مغازه آگاهی کافی ندارید، حتماً از وکیل و یا کارشناس استفاده کنید

مشاوران حقوقی بخاطر تسلطی که به امور قراردادها دارند از کلیات حقوقی آن مطلع‌اند. مزیت مراجعه به کارشناس در این است که بسیاری از نکات توسط ذینفعان قرارداد ممکن است فراموش شده باشد و یا بصورت مخفی باقی بماند. لذا مشاور حقوقی قراردادها در تنظیم قرارداد مشارکت، به شما کمک می‌کند که بهترین ضمانت اجرایی در قرارداد مشارکت در مغازه برای شما درنظر گرفته شود.

قبل از امضای نمونه قرارداد مشارکت تجاری مغازه حتما آن را بخوانید

با امضای نمونه قرارداد مشارکت تجاری مغازه ، فرد نسبت به آنچه که در آن ذکر شده متعهد می‌شود، پس باید قبل از امضای قرارداد به طور کامل تعهدات و وظایف ذکرشده در آن قرارداد را مطالعه کنید و سپس اقدام به امضای آن نمایید.

پس اگر شرکایی دارید که می‌خواهید با کمک یک‌دیگر شراکت خود را شروع کنید، حتما قرارداد مشارکت در مغازه را دریافت کنید.

نیاز به نمونه قرارداد شراکت مغازه دارید؟

در قراردادهای مشارکت نمی‌توان از یک مدل قراردادی واحد برای تمام موارد موجود استفاده کرد و حتی اگر چنین نمونه قراردادی نیز تهیه شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد آن زیر سوال می‌رود. پس بهتر است نمونه قرارداد شراکت مغازه را به‌طور خاص حتما زیرنظر کارشناس حقوقی تهیه و تنظیم نمایید.

سوالات متداول

آیا می‌توان برای شراکت در مغازه سرمایه غیر نقدی را شریک شد؟

بله؛ در نهایت نیز سهم هر کس بر اساس تمام سرمایه‌های نقدی و غیر نقدی محاسبه می‌گردد.

آیا می‌توان قرارداد شراکت در مغازه را خودمان تنظیم کنیم؟

بله؛ اما تنظیم آن توسط یک متخصص شما را از خطرات آینده در امان می‌دارد.

۴.۷/۵ - (۸ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
24 Comments
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات
آزاده
آزاده
2 سال پیش

سلام من میخواستم شراکتی املاک بزنم که پول پیش با من و اجاره با شریکم باشه. چه قراردادی باید ببندم؟و آیا لازمه چک یا سفته هم بگیرم؟ قرارداد حتما باید محضری باشه که معتبر بشه؟

کارشناس حقوقی وینداد
کارشناس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  آزاده
1 سال پیش

باسلام و احترام؛

برای شراکت در راه اندازی املاک بهتر است در ابتدای کار قرارداد مشارکت مدنی میان خود و شریک‌تان امضا کنید.
برای این منظور و برای تنظیم اختصاصی قرارداد مشارکت مدنی می‌توانید درخواست ثبت کنید.
بله می‌توانید در تضامین قرارداد چک یا سفته را قرار دهید.
به طور کلی خیر نیازی به ثبت محضری قرارداد نیست.

پیروز باشید

فرزاد
فرزاد
2 سال پیش

سلام.ما دو نفر شریک هستیم. شریک اول سه سال تجربه و تخصص داره در مورد کار چاپ دیجیتال(بنر و…)+ تعدادی مشتری که جلب کرده از اول(قبلش با کس دیگه شریک بوده )و استارت کار بدون خاک خوردن و از روز اول درآمد زا
به نسبت سرمایه اولیه در کار 3/5 دانگ شریک اول+تخصص و مشتری و شریک دوم بدون تخصص و هیچگونه آگاهی 2/5 دانگ آورده اولیه از کل 6دانگ
حالا نحوه محاسبه سود این دونفر چطوری هست؟؟ یعنی باید مثلا طی یک دوره مشخص 3ماهه به عنوان مثال پس از کسر تمام هزینه ها سود مانده به همان نسبت 3/5 به 2/5 باید تقسیم شود و یا اینکه هر دونفر هر ماه یک حقوق مشخص و مساوی برای خود در نظر بگیرند و این حقوق را جزئه هزینه ها در نظر بگیرند؟؟ که با این شرایط خب طرفی که 2/5 سهم داره بیشتر درآمد خواد داشت درسته؟؟؟ لازم به ذکر است که الان 6سال از شراکت این دونفر میگذرد و نفر دوم هم الان دیگر متخصص شده.ممنون از پاسخگوییتون

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  فرزاد
1 سال پیش

سلام
نحوه ی تقسیم عواید ناشی از مشارکت کاملا به توافق طرفین متکی است، طرفین می توانند در پایان مدتی که با توافق یکدیگر معین می نمایند سود را تقسیم کنند و همزمان به طور ماهیانه نیز برای خود حقوقی در نظر بگیرند و این حقوق را از هزینه کسر نمایند یا از سود حاصله از ماه های پیش مبلغی را بدین منظور محاسبه نمایند.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام. میخاستم کاری رو راه بندازم اما تنها سرمایه ام یه خونه هست و به عنوان انبار میخام استفاده کنم و اعتبار هم از شریکم. اگه خدایی نکرده ضرر بزرگی کنیم که نیاز باشه ضرر کرد رو پرداخت کرد خونه من هم تو خطر میره یا نه

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد
1 سال پیش

سلام

به طور کلی منزلی که فرد در آن زندگی می کند تا حدی که با شئونات وی تناسب دارد جزء مستثنیات دین است و به نفع بستانکاران توقیف نمی شود. ولی از سوی دیگر تشخیص تناسب منزل با شئونات شخص برعهده ی دادگاه و مقام اجرا است، بنابراین نمی توان به طور قطع منزل مذکور را ایمن از توقیف و فروش به نفع طلبکاران دانست.

با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمد
محمد
1 سال پیش

سلام
سوال من اینه که میخام یه غرفه رو با یه نفر شریک شم
کهقیمت اون غرفه فعاله
و داره کار میکنه
نزدیک 200ملیون هم سرمایه گذاشته اون شخص
قرار شده کار از من باشع و سرمایه از اون
چطور باید قرارداد بنویسم؟لازمه محضری شه؟لازمه مدیریت پاساژ هم در جریان قرار بگیره؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد
1 سال پیش

باسلام
برای جلوگیری از مشکلات حقوقی درآینده و تعیین حقوق و تکالیف طرفین تعیین قرارداد ضرورت دارد و قرارداد مشارکت با توضیح شما بهتر است. خیر قرارداد مشارکت نیاز به محضری شدن ندارد و بهتر از مدیریت پاساژ هم در جریان باشند.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

حسین
حسین
1 سال پیش

سلام
ما سه تا شریک هستیم
اولی ۲۴۵ میلیون دومی ۲۰۰ میلیون و سومی ۱۲۷ میلیون آوردن اینایی که گفتم سرمایه در گردشه یعنی باهاشون جنس خرید و فروش میکنیم و یه سرمایه ثابت هم هست که پول رهن انبار و قفسه و ابزاره که نفر اولی اورده حالا سود و هزینه ها به چه صورت تقسیم میشه ممنونم جواب بدین

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حسین
1 سال پیش

با سلام
با توجه به آورده های نقدی و غیرنقدی طرفین با یکدیگر تقسیم سود مینمایند.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمد
محمد
1 سال پیش

با سلام و خسته نباشید
من با یکی از آشنایان قراره که شراکت داشته باشیم ،مغازه ای که میخوایم در اون فعالیت کنیم متعلق به خانواده ی اینجانب هست و از بنده هیچگونه هزینه ای بابت آن دریافت نمیکنن،حالا خواستم ببینم به نظر شما چطور توافق کنم با اون طرف؟ و اینکه آیا کرایه ای در نظر بگیرم یا درصد بندی کنم سهام رو؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد
1 سال پیش

باسلام
این امر بسته به نظر خود شما و توافقتان با شریکتان میباشد اما تعیین درصد و سهام بدون درنظر گرفتن کرایه رواج بیشتری دارد.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

شعیب
شعیب
1 سال پیش

سلام ما حدود ۳۳ساله با عمویم مغازه داریم شراکتی ۴ دانگ ما و دو دانگ اونا
الان ما میخوایم از هم جدا بشیم مغازه ۱۸ متره ما میخوایم سهم خودمون جدا کنیم یعنی ۱۲ متر میتونیم از نظر قانونی اونا میخوان اذیت کنن واسه دودانگ اجاره زیادی میخوان

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  شعیب
1 سال پیش

باسلام
اگر با شریکتان به توافق نمیرسید میتوانید سهم خود تفکیک کرده که نیازمند مجوز میباشد.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

حمید
حمید
1 سال پیش

سلام خسته نباشید بنده میخاستم مغازه کابینت سازی راه اندازی کنم با یکی از اقوام شریک بشم که نزدیک به 200 میلیون اورده برای خرید دستگاه های مربوط به کار خودمم تجربه کاری دارم فقط سرمایه و اجاره مغازه بیمه و.. از ایشونه کار ازمن میخواستم ببینم درصددی کارکنیم چند به چند میشه و چند درصد حدودا به من تعلق میگیره لزفا راهنماییم کنید؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  حمید
1 سال پیش

با سلام،
با توجه به توضیحات داده شده قرارداد مورد نظر شما قرارداد مشارکت مدنی می باشد.
جهت تنظیم قرارداد اصولی و با جزئیات که بتواند حقوق شما را در آینده تضمین کند بهتر است به طور اختصاصی نسبت به تنظیم قرارداد اقدام نمایید.
در صورت تمایل می توانید از راهنمایی کارشناسان تنظیم قرارداد وینداد https://vindad.com/demand/add استفاده کنید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

سدا
سدا
1 سال پیش

سلام من با کسی شراکتی یک مغازه پوشاک زیورالات گرفتیم پوشاک من کمه و اوشون بیشتر مغازه رو در اختیار گرفته …لطفا راهنمایی بفرمایید یک مغازه رو چطور باید تقسیم کنیم عادلانه باشه

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  سدا
1 سال پیش

با سلام،

برای شراکت در راه اندازی این کار می بایست قرارداد مشارکت مدنی میان خود و طرف مقابلتان منعقد شود تا از تعهدات و میزان اورده های هر کدام به دقت و با جزییات بیان شود و از بروز ضرر و زیان در اینده کاریتان جلوگیری شود.

جهت تنظیم قرارداد اصولی و با جزئیات که بتواند حقوق شما را در آینده تضمین کند بهتر است به طور اختصاصی نسبت به تنظیم قرارداد اقدام نمایید.
در صورت تمایل می توانید از راهنمایی کارشناسان تنظیم قرارداد وینداد https://vindad.com/demand/add استفاده کنید.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

محمد رضا
محمد رضا
8 ماه پیش

سلام خسته نباشید.
مغازه شراکتی از من و پدرم هست.
اجناس و شارژ ماهانه از سمت پدرم هست بنده تجربه فروشندگی دارم
و تنهایی مغازه به من سپرده شده است برای شراکت به صورت منصافانه به چه صورت هست؟

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  محمد رضا
8 ماه پیش

با سلام
شما می توانید قرارداد مشارکت مدنی منعقد کرده و جزئیات و نحوه ی مشارکت خود را در آن به صورت منصفانه تعیین کنید.
همچنین میتوانید از طریق لینک زیر درخواست تنظیم قرارداد مشارکت مدنی ثبت کنید تا کارشناسان حقوقی وینداد در این زمینه به شما کمک کنند.
با احترام
تیم حقوقی وینداد

فرشته
فرشته
8 ماه پیش

سلام
وقت بخیر
من و اقایی قصد شراکت تو مغازه مرغ و گوشت داریم،
ایشون با توجه با تجربه ای ک دارن
و من سرمایه گذار
توافقمون ۵۰_۵۰ بوده،میخوام بدونم نحوه قرارداد باید ب چ صورت باشه ک در صورت اختلاف من بتونم ب اصل سرمایه و سود ۵۰٪ ک توافق کردیم دست پیدا کنم
در حال حاضر پول پیش و اجاره نامه ب اسم ایشونه و خرید دستگاه و یخچالا توسط ایشون انجام میشه،یعنی۷۰٪ سرمایه تبدیل ب لوازم میشه و ۳۰٪ تقریبا سرمایه در گردش خرید گوشت و مرغ میشه،
بیان واژه سود تو قرار داد قانونی نیست
از طرفی وسایل رو ایشون خریدن و اثبات اینکه من پولشونو دادم و ضمانت لازمه جهت حفظ و امنیت حق و حقوق من باید ب چ صورت باشه ک استنداد قانونی داشته باشه ک حقم در قبال سود پایمال نشه
ممنون میشم جواب بدید

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  فرشته
3 ماه پیش

سلام،

شما می توانید از طریق لینک ذیل، از سرویس تنظیم قرارداد وینداد استفاده کنید:

https://vindad.com/demand/add/

با احترام،
تیم حقوقی وینداد

جلال
جلال
4 ماه پیش

سلام من یه مغازه با برادرم شریک هستیم ۳ دانگ ۳ دانگ هستیم من بعد از ۱۵ سال دیگه نمیخوام کار کنم سهم خودما از مغازه میخوام و گفتم میخوام سهم بفروشم برادرم میگه نه سهم منا میخره نه سهم خودشا میفروشه ومیگه من دارم کار خودما میکنم تو هم میخوایی بیا مغازه کار کن نمیدونم باید چکار کنم .ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشاس حقوقی وینداد
کارشاس حقوقی وینداد
ادمین
در پاسخ به  جلال
3 ماه پیش

سلام،

شما بر سهم خود مسلط هستید و قادر به فروش سهم به شخص ثالث می باشید.

با احترام،
تیم حقوقی وینداد

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!