چند نکته طلایی که قبل از راه اندازی مغازه یا فروشگاه خود باید بدانید '5 زمان خواندن

به‌روزرسانی مطلب توسط‌
چند نکته طلایی که قبل از راه اندازی مغازه یا فروشگاه خود باید بدانید

راه اندازی مغازه یا باز کردن فروشگاه، خرده‌فروشی رویایی است که به سادگی می‌توانید آن را به واقعیت تبدیل کنید. کافی است با برخی از پیش‌نیازهای اولیه و نحوه راه اندازی مغازه مثل قرارداد شراکت در راه اندازی مغازه و فروشگاه آشنا شوید. اما نکته مهم در هر کسب‌وکاری، دوام و بقای آن است. با وجود اوضاع اقتصادی نابه سامان و رقابت‌های موجود در بازار کسب و کار، برای اینکه بتوانید ریسک راه اندازی فروشگاه را کاهش دهید لازم است علاوه بر شناخت قوانین شراکت در مغازه ، روش‌های ساده طراحی برنامه کسب و کار یا (Business Plan) و فوت و فن جذب سرمایه را بشناسید. در این مطلب قصد داریم درباره چک لیست نحوه راه اندازی مغازه یا فروشگاه صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

برای آنکه با الزامات حقوقی راه اندازی مغازه آشنا شوید پیشنهاد می‌کنیم مطلب نکات مهم حقوقی قرارداد شراکت کاری بین دو نفر را بخوانید زیرا این مقاله می‌تواند کمک زیادی به شما در این راه کند.

چک لیست نحوه راه اندازی مغازه

هر روزه در دنیای کسب و کارهای کوچک، فروشگاه‌ها و مغازه‌های خرده فروشی جدیدی شروع به کار می‌کنند که عمر برخی از آنها بسیار کم است. واقعیت این است که راه اندازی فروشگاه سخت‌تر از آن چیزی است که اکثر افراد در ذهنشان تصور می‌کنند. برای موفقیت در باز کردن مغازه باید چند گام را طی کنید:

انتخاب نام

برای ثبت کسب و کار و گرفتن مجوز باید یک نام برازنده و مناسب برای راه اندازی فروشگاه انتخاب کنید. نام فروشگاه یا مغازه می‌تواند نشان دهنده نوع کسب و کار، خدمات و محصولاتی باشد که آن را به مشتریان عرضه می‌کنید.

مشخص کردن نوع خدمات و محصولات

کالا یا خدماتی که عرضه می‌کنید بخش جدایی ناپذیری از نحوه راه اندازی مغازه و فروشگاه‌تان هستند. قصد دارید چه محصولی بفروشید؟ آیا خدمات پس از فروش و تعمیرات آن را هم ارائه می‌کنید؟ برای عرضه محصول میخواهید از بسته بندی خاصی استفاده کنید؟ سفارشات تلفنی را هم می‌پذیرید؟ مشتریان از چه روش‌هایی میتوانند از محصولات و خدمات‌تان بهره مند شوند؟ با پاسخ دادن به این سوالات میتوانید تا حدودی به استراتژی آینده کسب و کارتان پی ببرید.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت تولیدی + نکات حقوقی تاسیس یک تولیدی

 تحقیق و تعیین ساختار قانونی قبل از راه اندازی مغازه

برای راه اندازی هر کسب و کاری باید از مراجع ذی‌ربط مجوز کار و فعالیت دریافت کرده و تجارتتان را ثبت کنید. به این ترتیب در آینده دچار مشکلات حقوقی و مالیاتی کمتری می‌شوید. بهتر است در این زمینه با یک وکیل هم مشورت کنید.

اگر شما هم نیاز به یک قرارداد مشارکت مدنی کامل دارید که تمامی بندهای لازم را داشته باشد می‌توانید نمونه قرارداد شراکت در راه اندازی مغازه و فروشگاه را دریافت کنید تا تجربه ده‌ها قرارداد شکست‌خورده را تجربه نکنید.

پیدا کردن مکان مناسب

محل راه اندازی مغازه‌تان را انتخاب کنید. فرق بین انتخاب محل مناسب و اشتباه در راه اندازی مغازه و فروشگاه، دقیقا تفاوت بین موفقیت و شکست در کسب و کارتان است.

ایجاد روابط با عمده فروشی‌ها

ایجاد روابط موثر با فروشنده‌هایی که به صورت عمده فعالیت می‌کنند نقش تعیین کننده‌ای در نحوه راه اندازی مغازه دارد. باید بهترین منابع برای تهیه محصولات خود را پیدا کنید.

بازاریابی برای راه اندازی فروشگاه

قبل از باز کردن فروشگاه‌تان با استفاده از روش‌های طوفان ذهنی در بازایابی، سعی کنید ایده‌های جالب توجه و خلاقانه برای شروع فعالیت‌تان ایجاد کنید. سپس با کمک شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات فروشگاه و دلیل تفاوت خدمات یا محصولاتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید. به این ترتیب برای کسب و کارتان برندسازی می‌کنید و می‌توانید از طریق رسانه‌های اجتماعی برای فروشگاه‌تان مشتری جذب کنید.

چند نکته طلایی که قبل از راه اندازی مغازه یا فروشگاه خود باید بدانید

چطور ریسک راه اندازی فروشگاه یا مغازه را کاهش دهیم؟

در بخش قبلی برخی از مراحل در نحوه راه اندازی مغازه معرفی شدند. با این وجود هنوز هم ریسک‌ها و تهدیدهای احتمالی می‌توانند کسب و کارتان را به چالش بکشند. برای کاهش ریسک راه اندازی فروشگاه به سه نکته توجه کنید:

طراحی برنامه کسب و کار

زمانی که برنامه‌ها و ایده نحوه باز کردن مغازه را روی کاغذ می‌آورید، این فرصت را دارید که از زوایای مختلف آن را بررسی کنید. در نوشتن برنامه کسب و کارتان موارد زیر را لحاظ کنید.

  • یک بازه زمانی برای شروع و آغاز به کار آن در نظر بگیرید.
  • رقبا و افرادی که در حال حاضر در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند را بشناسید و آنها را ارزیابی کنید.
  • مشتریان خود را تعیین کنید. نوع محصولات یا خدماتی که ارائه می‌کنید برای چه رنج سنی یا طبقه اجتماعی است؟ چه افرادی تمایل به دریافت آن دارند؟
  • ساعت کاری، بودجه و سرمایه، نیروی انسانی مورد نیاز برای راه اندازی فروشگاه را برآورد کنید. سعی کنید این تخمین‌ها را برای ۳ الی ۵ سال اول کار خود تعیین نمایید.

جذب سرمایه و گرفتن شریک برای یک شراکت موفق

برای راه اندازی فروشگاه به بودجه اولیه برای تهیه مکان، تامین کالا، دستمزد کارکنان و.. نیاز دارید. برای افزایش سرمایه شراکتتان می‌توانید از وام‌های تجاری، قرض گرفتن از خانواده و دوستان و.. استفاده کنید. البته گرفتن شریک هم یکی دیگر از روش‌های جذب سرمایه است. با کمک یک شریک خوب می‌توانید علاوه بر تامین بودجه، مسئولیت‌ها و وظایف کاری را تقسیم کنید. برای داشتن یک شراکت موفق باید در سه مورد با همدیگر توافق کنید و بعد از آن دست به امضای قرارداد مشارکت در مغازه بزنید :

  • اعتماد متقابل: بزرگترین مسئله در شراکت اعتماد است. برای ایجاد روابط مبتنی بر اعتماد، هر یک از شرکا باید نسبت به کارهایی که در راستای کسب و کار و راه اندازی فروشگاه انجام می‌دهد، به فرد مقابل گزارش دهد.
  • هزینه‌ها: پول یکی از مهمترین دلایل به هم خوردن روابط شرکا است. بنابراین توافق کنید که قبل از خرج کردن در هر زمینه‌ای (با ذکر جزئیات) با همدیگر مشورت کرده و بدون اطلاع قبلی کاری انجام ندهید.
  • مسئولیت‌ها و وظایف: اگر علاوه بر جذب سرمایه در وظایف کاری هم با فردی شراکت دارید باید شرح مسئولیت‌ها، زمان انجام آن، شرایط و.. به تفکیک مشخص شوند.
بخوانید
قرارداد مشارکت در نگهداری دام + نکات قرارداد مشارکت دامداری

جذب سرمایه از طریق گرفتن شریک می‌تواند یکی از ریسک‌های کسب و کارتان باشد. برای موفقیت در این زمینه باید یک قرارداد مشارکت مدنی واضح و شفاف تنظیم کنید. حتی اگر قصد دارید تنها در تامین هزینه‌ها از شریک کمک بگیرید، باید بدانید که لازم است در بازه‌های زمانی مشخصی گزارش میزان فروش، سود و زیاد و .. را با او در میان بگذارید.

پس از مهم‌ترین و حرفه‌ای‌ترین اقداماتی که باید قبل از راه اندازی مغازه انجام دهید این است که نمونه قرارداد شراکت مدنی را حتما تهیه کنید.

مشورت در نحوه راه اندازی مغازه

مشورت برای انجام هر کاری ضروری است. به ویژه زمانی که درباره نحوه راه اندازی مغازه و فروشگاه صحبت می‌کنیم، حتما پیش از شروع باید اطلاعات کاملی در مورد مجوزهای لازم و مسائل مالیاتی کسب کنید. برای این منظور می‌توانید از مشاوره‌های حقوقی، صحبت با یک وکیل و حسابدار متخصص بهره ببرید.

نیاز به قرارداد مشارکت تجاری مغازه یا فروشگاه دارید؟

اگر طریقه نوشتن متن قرارداد را ندانید و یک قرارداد به خوبی تنظیم و نوشته نشود، چه می­‌شود؟ اگر شما در این قرارداد مبلغ قابل توجهی را هزینه کنید، آیا شرایط خروج به‌گونه­‌ای هست که شما بتوانید سرمایه­‌تان را برگردانید؟ (به عنوان مثال، آیا بندی را در قرارداد درباره زمان خروج از آن و برگرداندن سرمایه­‌تان تنظیم کرده‌­اید؟). اگر طرف دیگر به تعهداتش عمل نکرد می‌­توانید به سرعت قرارداد را خاتمه دهید؟ اگر در یک موضوع خاص که جزء مسئولیت­‌های شما محسوب می­‌شود از کسب و کارتان محافظت می­‌شود؟

اگر هدف شما هم از عقد قرارداد شراکت راه‌اندازی مغازه یا فروشگاه رسیدن به سود آن است همین الآن نمونه قرارداد شراکت در راه اندازی مغازه و فروشگاه را دریافت کنید!

۴.۴/۵ - (۵ امتیاز)

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی نظرات

نوشته های مرتبط

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟
انواع قرارداد پیمانکاری

قرارداد گل‌آرایی چگونه تنظیم می‌شود؟

قرارداد گل‌آرایی امروزه به یکی از اجزای اساسی و جدایی‌ناپذیر مراسم‌ها، جشن‌ها و همایش‌ها تبدیل شده‌است. زیباسازی و صحنه‌ آرایی در همه‌ی مراسم‌ها جزء عناصر

ادامه مطلب ...
نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار
قرارداد کار

نحوه بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار

بکارگیری بازنشستگان تامین اجتماعی به عنوان مشاور در کسب‌وکار، از مسائل جدیدی‌ است که بسیاری از شرکت‌ها، به خصوص شرکت‌های خصوصی با آن مواجه‌اند. دغدغه

ادامه مطلب ...
نامحدود از خدمات وینداد استفاده کن!