خرید و فروش کالا امری است که به طور روزانه بارها با آن مواجه هستیم و صرف توافق خریدار و فروشنده برای خرید و فروش یک کالا بین آنها قراردادی را شکل می‌دهد هرچند که به صورت مکتوب اراده شان را ثبت نکرده باشند. اما آنچه مدنظر ماست شکل ساده این قرارداد‌ها نیست، بلکه قرارداد فروش کالا در اشکالی بسیار پیچیده‌تر بین خریداران و فروشندگان بین‌المللی و خریداران و فروشندگان داخلی که در حجم گسترده با یکدیگر معامله می‌کنند تحقق می‌یابد.

قرارداد فروش کالا به چه معناست؟

 عقد بیع قرارداد یا عقدی است که به موجب آن شخصی، مالی را در ازای مال دیگر به شخص دیگری واگذار کند به نحوی که مالک مال (فروشنده)، مالکیت کالای خود را در مقابل پول یا مالی که دریافت می‌کند به طرف مقابل (خریدار) انتقال دهد و طرف نیز در مقابل دریافت کالا، پول یا مال خود را به فروشنده بدهد. عقد بیع به محض انشای اراده‌ طرفین تشکیل دهنده‌ آن، یعنی فروشنده و مشتری، تحقق می‌یابد و دارای اثر حقوقی می‌شود.

قرارداد فروش کالا قراردادی است که شامل شرایط و تعهدات طرفین معامله درخصوص خریدوفروش کالایی خاص شده تا ضمن جلوگیری از به وجودآمدن مناقشات احتمالی درآینده ، مانع پایمال شدن حق طرفین قرارداد گردد.

نکات حقوقی قرارداد فروش کالا 

هر معامله‌ای برای اینکه صحیح باشد نیازمند یکسری شرایط است. طبق قواعد عمومی قراردادها این شرایط عبارتند از قصد طرفین و رضای طرفین، اهلیت (شایستگی) طرفین. موضوع معین مورد معامله، مشروعیت جهت معامله.  در این قرارداد اصولا مصرف کننده و عرضه کننده نقش مهی ایفا می‌کنند و اینکه چه وظایف و مسئوولیت‌هایی در قبال یکدیگر دارند در قانون حمایت از مصرف‌کنندگان به آن پرداخته شده است. اما مصرف‌کننده و عرضه‌کننده کالا و خدمات کیست؟

مصرف‌کننده: هر شخص حقیقی و یا حقوقی است که کالا یا خدمتی را خریداری می‌کند.

عرضه کنندگان کالا و خدمات: به کلیه تولیدکنندگان، واردکنندگان، توزیع کنندگان، فروشندگان کالا و ارائه کنندگان خدمات اعم از فنی و حرفه‌ای و همچنین کلیه دستگاه ها، مؤسسات و شرکت‌هایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است و به  طور مستقیم یا غیرمستقیم و به صورت کلی یا جزئی کالا یا خدمت به مصرف کننده ارائه می‌نمایند اطلاق می‌شود.

به طور کلی درخصوص حقوق مصرف کننده باید گفت که در گذشته مصرف‌کنندگان از جنبه‌های گوناگون در معرض بی ‌عدالتی و آسیب‌دیدگی قرار داشتند؛ مانند نا آگاهی از فرایند تولید کالاها و ترکیبات آنها، عوارض و خطرهای ناشی از مصرف کالاهای زیان بار، نا آگاهی از شیوه صحیح مصرف کالا و شرایط نگهداری آن، تبلیغات نادرست، شرایط غیرمنصفانه معامله و قیمت، ضعف خدمات پس از فروش، عدم پایبندی تأمین کننده و تولید کننده کالا به تعهداتی نظیر گارانتی، ضمانت و … از این‌رو در چند دهه گذشته تلاش برای تبیین حقوق مصرف کننده صورت گرفته است و موجب شده است که امروزه حق برخورداری از ایمنی، حق برخورداری از اطلاعات کامل، حق انتخاب آزادانه کالاها، حق معامله منصفانه، حق دادرسی برای جبران خسارت، حق جبران آسیب‌های وارده، حق برخورداری از حمایت دولت درصورت وقوع برخی تخلفات از سوی صاحبان واحدهای صنفی، حق استفاده از محصولات دارای کیفیت مناسب و متناسب با انتظارات مصرف‌کننده، حق در اختیار داشتن مشخصات تولیدکننده کالا و… همگی از حقوق مسلم مصرف‌کنندگان به شمار آیند.

بخوانید
نمایندگی انحصاری فروش چیست و قرارداد آن شامل چه نکاتی است؟

مفاد قرارداد فروش کالا شامل چه مواردی است؟

از جمله مهم‌ترین مفاد یک نمونه قرارداد فروش کالا می‌توان این موارد را نام برد:

گارانتی

ضمانتنامه کالا یا خدمات (گارانتی) به موجب قانون یعنی «سندی است که تولیدکننده، واردکننده، عرضه کننده یا تعمیرکننده هر دستگاه فنی به خریدار یا سفارش‌دهنده کالا و خدمات می‌دهد تا چنانچه ظرف مدت معین عیب یا نقص فنی در کالای فروخته شده یا خدماتی که انجام گردیده مشاهده شود، نسبت به رفع عیب، یا تعویض قطعه یا قطعات معیوب و یا دستگاه بدون اخذ وجه و یا پرداخت خسارات وارده اقدام کند. اما این که چه کالاهایی دارای گارانتی هستند به موجب ماده ۴ قانون حمایت از مصرف‌کنندگان : «کلـیه عرضه کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه ای از جمله خودرو (سنگین یا سبک)، ماشین آلات صنعتی، کشاورزی، راهسازی، لوازم خانگی، مصنوعات الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری و وسایل ارتباطی مکلف به داشتن نمایندگی رسمی و تعمیرگاه مجاز، تأمین قطعات یدکی و ارائه سرویس و خدمات بعد از فروش می باشند.»

تکلیف به استرداد یا تعویض کالا

فروشندگان مکلف اند که شرایط کالا را به خریدار اعلام کنند. استرداد بعضی از کالاها بنا به ضوابط بهداشتی ممنوع است. مثلا استرداد لباس زیر یا مایو بعد از پرو ممنوع است. در مورد سایر کالا ها باید دید که عرضه کننده چه شرایطی دارد. در هرحال عرضه کننده باید این شرایط را به خریدار اعلام کند. مورد دیگر این است که اگر کالایی معیوب باشد یا مطابق نمونه نباشد، عرضه کننده مکلف به پس گرفتن است.

صورت حساب فروش (فاکتور)

صورت حساب به معنای کلیه تراکنش‌ها و عملکردها در یک حساب و یا یک معامله است پس وقتی شما از مغازه داری محصولی می‌خرید و وی در دفتر فروش روزانه اش ثبت می‌کند، یعنی دارد صورت حساب تنظیم می‌کند اما وقتی در برگ کاغذ مخصوصی، نام جنس و قیمت فروخته شده و تاریخ و… را قید می‌کند یعنی برای شما فاکتور صادر می‌کند.
در این قانون منظور از صورت حساب فروش، برگی است که عرضه کننده با درج قیمت کالا یا اجرت خدمات و تاریخ عرضه به مصرف کننده تسلیم می‌کند که اصطلاحا همان فاکتور است. طبق قانون زمانیکه شما کالایی را خریداری می کنید، فروشنده موظف است به شما فاکتور بدهد و شما حق دارید از فروشنده فاکتور خرید بخواهید.

طبق تعریف قانون: «صورتحساب فروش: سندی است که در آن مشخصات کالا یا خدمات انجام گرفته، با ذکر قیمت، تاریخ و میزان مورد معامله درج شود.»

طرز نوشتن قرارداد فروش کالا

یک نمونه قرارداد فروش کالا باید شامل تمامی بندهای مهم در اصول نوشتن قرارداد باشد و هیچگونه ابهامی در آن وجود نداشته باشد. به طور کلی بخش‌های مختلف یک قرارداد فروش عبارتند از:

  • طرفین قرارداد
  • موضوع قرارداد
  • مدت قرارداد
  • محل اجرا و تحویل کالا
  • مبلغ قرارداد و نحوه تخصیص مبلغ
  • شرایط و تعهدات طرفین قرارداد
  • شرایط فسخ قرارداد
  • نحوه نظارت بر اجرا
  • شرایط مربوط به دیرکرد
  • نحوه حل اختلاف میان طرفین
بخوانید
نمایندگی انحصاری فروش چیست و قرارداد آن شامل چه نکاتی است؟

قرارداد خرید و فروش کالا و خدمات چیست؟

لازم به ذکر است که قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، هم ناظر به فروشندگان کالا است و هم ناظر به فروشندگان خدمات. منتها طبیعی است که در قرارداد خرید و فروش خدمت، استرداد خدمت یا خدمات پس از خدمت نداریم! ولی می توان در صورت زیان وارد شده ناشی از انجام خدمت، تقاضای خسارت کرد یا مواردی از این دست. از جمله قراردادهای خدمت، قراردادهای استخدامی است. مسئولیت‌ها و وظایف اشخاصی که به عنوان عرضه‌کننده خدمت هستند بسته به اینکه شخص حقیقی باشد یا حقوقی قدری متفاوت است. شخصی که عرضه کننده خدمت است ممکن است تحت عناوینی همچون پیمانکار، کارگر و مستخدم باشد. از این رو افرادی مانند پرستاران، پزشکان، سرایداران، رانندگان، آرایشگاه‌ها و اشخاصی ازین دست، خدمات خود را درقبال مال معینی می‌فروشند.

سخن پایانی

قراردادهای فروش کالای داخلی و چه بین‌المللی نکات حقوقی ریز و تعهدات مختلفی را شامل می‌شوند و داشتن یک قرارداد حرفه‌ای از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی پیشگیری می‌کند. توصیه می‌کنیم قبل از امضای قرارداد فروش کالا از مشاوره تخصصی کارشناسان حقوقی بهره‌مند شوید. تیم حقوقی وینداد دارای تجربه‌ای بلندمدت در تنظیم قرارداد‌های کسب‌وکار می‌باشد. جهت درخواست تنظیم اختصاصی قرارداد فروش کالا بر دکمه زیر کلیک کنید.

درخواست تنظیم قرارداد فروش کالا

دسته‌ها: قرارداد فروش

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

هر یکشنبه صبح آخرین مطالب و نکات حقوقی را دریافت کنید!

close-link