'3 زمان خواندن

قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری، به معنای تلفیق سرمایه و دارایی‌های نقدی یا غیر نقدی متعلق به اشخاص حقیقی یا حقوقی متعدد به منظور انتفاع و تقسیم سود حاصل از مشارکت در امور فرهنگی و هنری می‌باشد.این قرارداد در زمره قراردادهای مشارکت قرار می‌گیرد. همانطور که قبلا بیان شده است قرارداد مشارکت مدنی برای مشارکت در موضوعات مختلف و گوناگونی از جمله تولیدی، بازرگانی، ساخت‌وساز، خدماتی، امور فرهنگی و هنری و غیره می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در صورتی که قصد انعقاد قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری را دارید در این مطلب با ما همراه باشید تا نکات و نمونه ای از این قرارداد را به نظرتان برسانیم.

قرارداد مشارکت مدنی، قراردادی با کاربردهای چندگانه است!

به صورت کلی در کلیه قراردادهای مشارکت یک الگوی قراردادی استاندارد و ثابت برای تمام موارد وجود ندارد. حتی اگر الگوی ثابتی نیز تدوین شود به موازات عام بودن قرارداد، کارکرد بهینه آن برای تمامی موارد تضعیف می شود.

توجه داشته باشید که طراحی یک قرارداد مشابه عمل یک طراح یا معمار خانه است. همانطور که برای هر زمین با توجه به خواسته های مالک زمین و ویژگی های منحصر به فرد آن، نقشه‌ای منحصر به فرد طراحی می‌شود، طراحی قراردادی نیز باید به گونه ای انجام شود که به صورت منحصر به فرد بوده و براساس نیاز های طرفین قرارداد و ویژگی‌های خاص بوده تا به حداکثر نتیجه مطلوب برسد.

با این توضیح به دلیل آنکه، قرارداد مشارکت مدنی وفق ماده ۵۷۱ قانون مدنی قراردادی با کاربردهای متنوع و مختلف است بایستی قراردادی متناسب با موضوع و هدف طرفین طراحی و تدوین شود.

بخوانید
قرارداد شراکت شفاهی تبعات آن در یک مشارکت کدامند؟

اما نکته مهم و وجه مشترک تمامی قراردادهای مشارکت مدنی آن است که در این قرارداد باید مشخصا موضوع قرارداد قید گردد.

ضمنا به جهت ماهیت این قرارداد بایستی آورده و سرمایه هر یک از شرکا به تفصیل در قرارداد ذکر شود. به عنوان نمونه آورده یکی از شرکا ممکن است سرمایه نقدی و آورده طرف دیگر ممکن است کار و تخصص وی در زمینه‌ای خاص باشد.

با توجه به مطالب فوق، توجه نمایید که نمونه ذیل صرفا جهت راهنمایی فعالان حوزه فرهنگی و هنری و برای آشنایی بیشتر ایشان با ساختار کلی این قرارداد است و استفاده از این قالب ها حتی در شرایط به ظاهر مشابه هم ممکن است باعث بروز مشکلاتی گردد. پس حتما قرارداد خود را نزد یک مشاور حقوقی امور قراردادها تنظیم کنید!

نمونه قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری

ماده 1 –  طرفین قرارداد

ماده 2 –  موضوع قرارداد

ماده 3 –  آورده های دو طرف

ماده 4 – نسبت سهم الشرکه طرفین

ماده 5 –  مدت قرارداد

ماده 6 – شرایط قرارداد

ماده۷-  تعهدات طرفین و ضمانت عدم اجرای آنها

ماده ۸- روش های حل و فصل اختلافات

ماده۹- فسخ قرارداد

ماده ۱۰ – نسخ قرارداد

نکات مهمی از قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری

۱. در این قرارداد به جهت انکه نظارت بر حسن اجرای تعهدات مطلوب است، ضرورت دارد تا  یک یا چند شخص بعنوان ناظر جهت تایید صحت انجام کار تعیین گردند.

۲. براساس عرف قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری ، رفع مشکلاتی که ممکن است در رابطه با قطع برق و هرگونه اختلال در سیستم‌های صوتی و تصویری سالن ایجاد شود،  بر عهده مجری قرارداد خواهد بود.

بخوانید
نمونه قرارداد مشارکت مدنی خصوصی و نکات حقوقی آن چیست؟

۳. در مقابل حسب عرف صنف فرهنگی و هنری، هزینه های مربوط به انجام موضوع قرارداد اعم از حقوق و مزایای کارکنان، هزینه بیمه کارکنان، پرداخت عوارض قانونی و دریافت مفاصا حسابهای مالی ( بیمه، مالیات  و عوارض قانونی) بر عهده شرکاء بوده و هریک به تناسب آورده و سرمایه خود مسیول پرداخت هزینه ها میباشد.

۴. به جهت آنکه در قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری اشخاص و شرکا نقش مهمی دارند، عموما قید می شود که طرفین قرارداد مجاز به واگذاری کلی و جزیی موضوع قرارداد و تکالیف خود تحت هر عنوان به غیر نمی‌باشد.

۵. علاوه بر موارد فوق، موضوعی که باید در این قرارداد مورد توجه قرار داد، الزام طرفین به همکاری با ناظر تعیین شده است.

۶. ضرورت دارد تا در قرارداد ذکر گردد که طرفین موضوع قرارداد را به دقت مطالعه نموده و از مفاد آن بطور کامل اطلاع داشته و نسبت به اجرای هر یک از تعهدات خود نمی‌توانند از عذر عدم اطلاع استفاده نمانید.

سخن آخر

نمونه قرارداد مشارکت فرهنگی و هنری از جمله قراردادهای مشارکت متدوالی است که در حوزه فرهنگ و هنر منعقد می‌شود. در این مطلب مهمترین نکات و نمونه ی قرارداد مذکور را مورد بررسی قرار دادیم.

با این وجود در صورتی که کماکان سوالات یا ابهامی دارید می‌توانید به بخش مشاوره تلفنی مراجعه و با تیم حقوقی وینداد در ارتباط باشید یا اینکه به بخش بانک نمونه قرارداد مراجعه نمایید.

دسته‌ها: قرارداد مشارکت

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه هفتگی
عضویت در خبرنامه

close-link